Αποστολέας Θέμα: Tank Destroyers  (Αναγνώστηκε 87846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #200 στις: Μάιος 18, 2014, 08:55:17 μμ »
Οι εφεδρικές ερπύστριες μπροστά κρεμάνε πολύ , δεν κόβεις ένα-δυο πέδιλα ;
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #201 στις: Μάιος 18, 2014, 09:31:35 μμ »
Οι εφεδρικές ερπύστριες μπροστά κρεμάνε πολύ , δεν κόβεις ένα-δυο πέδιλα ;

Ο λογος.



Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #202 στις: Μάιος 18, 2014, 10:04:06 μμ »
πονηρούλη  :lol: :mrgreen:


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #203 στις: Μάιος 19, 2014, 10:43:43 μμ »
Προχώρησα κι άλλο, έβαλα πλαστικές ερπύστριες κομμάτι κομμάτι, το κάτω μέρος του σκάφους, βαρέλια, μια θυρίδα από το dragon, τις θυρίδες του zvezda και προχωράμε ακάθεκτοι...
     

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #204 στις: Μάιος 20, 2014, 07:47:08 πμ »
Το Dicker Max, προχωράει πολύ καλά. Χωρίς να το κατέχω πάντως, μήπως οι (μη στερεωμένες) εφεδρικές ρόδες ήταν υποψήφιες για ...χαμένες εφεδρικές ρόδες στο σημείο αυτό. Από τα (πολύ) λίγα που ξέρω, οι Γερμανοί είχαν συνήθως ειδικές κατασκευές γι αυτές στα άρματά τους. Επίσης μου φαίνεται πολύ ανοικτό για Panzer Grey το χρώμα  ::dontknow::

So far so good captain με τη ρώσικη γκουμούτσα!!!! Έλα να παίρνουμε μπροστά..........

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #205 στις: Μάιος 20, 2014, 10:46:53 πμ »
Το Dicker Max, προχωράει πολύ καλά. Χωρίς να το κατέχω πάντως, μήπως οι (μη στερεωμένες) εφεδρικές ρόδες ήταν υποψήφιες για ...χαμένες εφεδρικές ρόδες στο σημείο αυτό. Από τα (πολύ) λίγα που ξέρω, οι Γερμανοί είχαν συνήθως ειδικές κατασκευές γι αυτές στα άρματά τους. Επίσης μου φαίνεται πολύ ανοικτό για Panzer Grey το χρώμα  ::dontknow::

Δημήτρη δεν ήταν σπάνια πρακτική η τοποθέτηση φόρτου επάνω στα μπροστινά εφεδρικά πέδιλα:

Από τροχούς:



και διάφορα άλλα:



μέχρι δεμάτια με ξύλα:



Συνήθως τα στερέωναν με σύρματα και υπο κλίση με το βάρος τους π.χ:(sorry που βάζω δική μου κατασκευή αλλά χρησιμεύει στη συζήτηση)



Τώρα για το panzergrey θα προσθέσω πως του λείπει μια ενδιάμεση τονικότητα για να δείξουν φυσιολογικά τα ξανοίγματα και να είναι ομαλή η κλιμάκωση από τις σκούρες στις ανοιχτές επιφάνειες.Νομίζω πως διορθώνεται σχετικά εύκολα πάντως  :wink: ::salut::

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #206 στις: Μάιος 20, 2014, 03:02:52 μμ »
Δημητρη και Barkman ( κωστη εαν δε κανω λαθος,και αν κανω ζητω προκαταβολικα συγνωμη ) ευχαριστω για τα σχολια σας αρχικα.
Το Pz.iii του barkman ηταν ο δικος μου οδηγος επισης,μου αρεσε ο τροπος που στεκοταν οι εφεδρικοι τροχοι.
Οσον αφορα το παντσερογκρι ναι ειναι πιο ανοιχτο, αλλα ειναι πρακτικη μου να κανω το πρωτο wash βαρυ σχετικα, οποτε θα πεσουν χρωματικα ολοι οι τονοι.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #207 στις: Μάιος 20, 2014, 05:13:39 μμ »
’λλαξα τα μπροστινά φτερά γιατί της zvezda είχαν λάθος σχήμα και μέγεθος. Τοποθετήθηκαν οι εφεδρικές ερπύστριες, ένα splash guard στο μπροστινό μέρος, η κόρνα και ο καλωδιοδιάδρομος για την κόρνα και τον προβολέα (τα καλώδια θα μπουν αργότερα).
Προστέθηκαν λεπτομέρειες που δεν δίνει η zvezda: Τα πίσω φώτα, το φως σχηματισμού, ο μηχανισμός και οι μεντεσέδες του καπακιού της μετάδοσης, τα καπάκια από τα μπανιστήρια και οι τάπες των pistol ports.
Στο καπάκι του κινητήρα αφαίρεσα τις μάπες που έδινε η zvezda κι έβαλα της dragon μαζί με μεταλλικούς κρίκους.
Χρησιμοποιήθηκαν οι γάτζοι στο πίσω και μπρος μέρος του σκάφους που δίνει η dragon, μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελαν τόσο καθάρισμα όσο οι αντίστοιχοι zvezda.
Μένουν κάποιες λεπτομέρειες ακόμα (χειρολαβές, συρματόσχοινα, καθαρισματάκια και τριψίματα), γαζιά από στόκο και αγρίεμα της επιφάνειας (προσεκτικά και με μέτρο) για να πάμε για βαφείο.




Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #208 στις: Μάιος 20, 2014, 05:30:09 μμ »
Nικόλα καλά το πάς  ::thumbleft::
Μερικές προτάσεις-παρατηρήσεις:
 ::arrowred:: Τρίψε τις κόλλες στα μπροστινά φτερά γιατί έχουν πλημμυρίσει και υπάρχει πιθανότητα να φαίνονται στο βάψιμο.
 ::arrowred:: Διόρθωσε τον αριστερό χαλκά στις γρίλιες του κινητήρα(Ο πρώτος από την πλευρά της υπερκατασκευής).Είναι στραβός.
 ::arrowred:: Μπορείς με ψιλό στόκο και ντουκόχαρτο να αγριέψεις ελάχιστα τις επιφάνειες της υπερκατασκευής.Θα δώσει μεγάλη αληθοφάνεια και θα σε βοηθήσει στο βάψιμο.  :wink:

...Barkman ( κωστη εαν δε κανω λαθος,και αν κανω ζητω προκαταβολικα συγνωμη )...

 ::thumbleft::  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #209 στις: Μάιος 20, 2014, 05:32:43 μμ »
Μερικές προτάσεις-παρατηρήσεις:
 ::arrowred:: Τρίψε τις κόλλες στα μπροστινά φτερά γιατί έχουν πλημμυρίσει και υπάρχει πιθανότητα να φαίνονται στο βάψιμο.
 ::arrowred:: Διόρθωσε τον αριστερό χαλκά στις γρίλιες του κινητήρα(Ο πρώτος από την πλευρά της υπερκατασκευής).Είναι στραβός.
 ::arrowred:: Μπορείς με ψιλό στόκο και ντουκόχαρτο να αγριέψεις ελάχιστα τις επιφάνειες της υπερκατασκευής.Θα δώσει μεγάλη αληθοφάνεια και θα σε βοηθήσει στο βάψιμο. 

 ::arrowred:: Όλη η ένωση των φτερών θέλει τρίψιμο - στοκάρισμα, είναι στα προσεχώς
 ::arrowred:: Εκτελείται
 ::arrowred:: Θα γίνει, το γράφω κι εγώ πιο πριν, απλά πρέπει να τελειώσουν όλα για να βλέπω τι κάνω...

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #210 στις: Μάιος 20, 2014, 05:37:02 μμ »
::arrowred:: Θα γίνει, το γράφω κι εγώ πιο πριν, απλά πρέπει να τελειώσουν όλα για να βλέπω τι κάνω...

Οκ,το είδα  :wink:
Στο ασπίδιο του πυροβόλου που ήταν χυτό,κάνε πιο σοβιετικοκαφρίλικη υφή  :D

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #211 στις: Μάιος 20, 2014, 05:40:36 μμ »
Οκ,το είδα  :wink:
Στο ασπίδιο του πυροβόλου που ήταν χυτό,κάνε πιο σοβιετικοκαφρίλικη υφή  :D
Το 'χω, το 'χω....


Επίσης βρήκα φωτογραφία από το άρμα που δίνει η zvezda στα decal. Δυστυχώς δεν βγαίνει από το κιτ, μιας και το κιτ έχει ακμή στο μπροστινό μέρος του σκάφους, ενώ το κανονικό ήταν στρογγυλεμένο (διαφορετικά εργοστάσια παραγωγής)...


Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #212 στις: Μάιος 20, 2014, 06:08:57 μμ »
Καταστροφή είσαι , χάλασες πέντε μοντέλα και δυο κουβάδες κόλα για να φτιάξεις ένα και αυτό άσχημο  ::glossa::
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος 1st Guards Tank Brigade

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1423
  • Age: 66
  • Τόπος: Arcadia
  • modelclub.gr
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #213 στις: Μάιος 20, 2014, 06:28:26 μμ »
Ελπίζω οι παρακάτω φώτο να σε βοηθήσουν.  Είναι από το μουσείο του Πόζναν,Πολωνία.
Γενικά τα ελάσματα δεν είχαν άγρια επιφάνεια. Φυσικά δεν υπήρχε και ανάγκη να τα λειάνουν τελείως. Υπήρχαν χαράγματα και μικρές ανωμαλίες από βιασύνη στη χύτευση. Το ίδιο, και πολύ παραπάνω,  ίσχυε στα καλούπια. Ούτε ανάγκη υπήρχε για το τέλειο καλούπι, ενώ η βιαστική και σε μεγάλους αριθμούς παραγωγή έκανε την κατάσταση ακόμη χειρότερη. Το ζητούμενο ήταν να κάνουν τα οχήματα την δουλειά τους και τίποτα παραπάνω. Η διαφορά στην εμφάνιση του θώρακα στα μεταπολεμικά Τ 34/85, όπως τα κυπριακά π.χ., είναι εμφανής.
Το βασικό ελλάτωμά τους ήταν η ύπαρξη κυψελίδων -φυσαλίδων αέρα στον θώρακα, σε αρκετές περιπτώσεις, λόγω βιαστικής παραγωγής. Αποτέλεσμα: Ενώ ο χάλυβας είχε όλες τις απαραίτητες μικροποσότητες μετάλλων, για να είναι ελαστικός, συνεκτικός και σκληρός, σε κρούση με βλήμα κινητικής ενέργειας ( με αρκετή υπολειπόμενη ενέργεια) να σπάει σαν γυαλί!


Αποσυνδεδεμένος DonKosmas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 463
  • Age: 43
  • Τόπος: Madrid Spain
  • ¡Todo por la patria!
    • Panzerkosmas
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #214 στις: Μάιος 21, 2014, 01:38:40 πμ »
Δημητρη και Barkman ( κωστη εαν δε κανω λαθος,και αν κανω ζητω προκαταβολικα συγνωμη ) ευχαριστω για τα σχολια σας αρχικα.
Το Pz.iii του barkman ηταν ο δικος μου οδηγος επισης,μου αρεσε ο τροπος που στεκοταν οι εφεδρικοι τροχοι.
Οσον αφορα το παντσερογκρι ναι ειναι πιο ανοιχτο, αλλα ειναι πρακτικη μου να κανω το πρωτο wash βαρυ σχετικα, οποτε θα πεσουν χρωματικα ολοι οι τονοι.

Αντώνη καλησπέρα!

Μου αρέσει πάρα πολύ το Ντίκερ Μαξ! Το παρακολουθώ και περιμένω τη συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #215 στις: Μάιος 21, 2014, 02:16:51 μμ »
Καταστροφή είσαι , χάλασες πέντε μοντέλα και δυο κουβάδες κόλα για να φτιάξεις ένα και αυτό άσχημο  ::glossa::
Ανάποδα τα λες, δύο μοντέλα και 5 κουβάδες κόλλα... Humbrol δαγκωτό εννοείται... Και είναι πανέμορφα κακάσχημο.  ::glossa:: ::glossa::

Ελπίζω οι παρακάτω φώτο να σε βοηθήσουν.  Είναι από το μουσείο του Πόζναν,Πολωνία.

Χρησιμότατες οι φωτογραφίες, ευχαριστώ, τσίμπησα κάτι λεπτομέρειες που ήθελα. Το μοντέλο έχει πολύ λείες επιφάνειες σε σχέση με το κανονικό και έπρεπε κάτι να γίνει. Η οροφή ήταν σχετικά λεία, όπως δείχνει μια και μοναδική φωτογραφία που εντόπισα από isu 122:



Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #216 στις: Μάιος 21, 2014, 02:44:25 μμ »
Πάμε και στο τι έκανα εγώ. έχω ασταρώσει να δω πώς δείχνει το όλο πράμα, θέλει σε μερικά σημεία καθάρισμα οι κόλλες, κάτι τριψίματα και στοκαρίσματα, ειδικά οι δεξαμενές καυσίμου, αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει:




Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #217 στις: Μάιος 21, 2014, 04:13:01 μμ »
Αντώνη καλησπέρα!

Μου αρέσει πάρα πολύ το Ντίκερ Μαξ! Το παρακολουθώ και περιμένω τη συνέχεια!
Τα σεβη μου δον και σε ευχαριστω.  :)

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #218 στις: Μάιος 21, 2014, 04:15:56 μμ »
Πάμε και στο τι έκανα εγώ. έχω ασταρώσει να δω πώς δείχνει το όλο πράμα, θέλει σε μερικά σημεία καθάρισμα οι κόλλες, κάτι τριψίματα και στοκαρίσματα, ειδικά οι δεξαμενές καυσίμου, αλλά σε γενικές γραμμές μου αρέσει:

Και μενα μου αρεσει !  :wink:
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #219 στις: Μάιος 21, 2014, 05:31:51 μμ »
Αξιζε το κοπο να βαλεις το πατωμα του dragon ? δε θα φαινεται αλλωστε
’ξιζε και παραάξιζε... Μπορεί να μην φαίνεται πολύ, αλλά ξέρω ότι είναι εκεί.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #220 στις: Μάιος 21, 2014, 06:07:17 μμ »
Παράθεση
’ξιζε και παραάξιζε... Μπορεί να μην φαίνεται πολύ, αλλά ξέρω ότι είναι εκεί.  :wink:

Και βέβαια άξιζε γιατί κάποιοι εγκάθετοι που φτιάχνουν αεροπλάνα έχουν βγάλει βρώμα , πως δεν φτιάχνουμε τα άρματα από κάτω  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Όχι μόνο τα φτιάχνουμε αλλά και τα βάφουμε

Click to see the original size.

Σχεδόν τέλος από έμενα , γιατί όπως το βλέπω έτσι μόνο του στη βάση μάλλον θα του βάλω και μια φιγούρα να του κάνει παρέα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #221 στις: Μάιος 21, 2014, 06:12:56 μμ »
Μήτσε βάλε ένα - δυο βαρέλια για πρωτοτυπία... Δεν το έχει κάνει κανείς, ποτέ, πουθενά...  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Μαναράκι το έκανες μπρε, σκόνισε και λίγο τον κουβά, αν και μπορεί, εκεί που είναι, να είχε γεμίσει και με άμμο  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2924
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #222 στις: Μάιος 21, 2014, 06:21:44 μμ »
Μήτσε βάλε ένα - δυο βαρέλια για πρωτοτυπία... Δεν το έχει κάνει κανείς, ποτέ, πουθενά...  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Λυσσάξατε ρε με τα βαρέλια  ::glossa::

Δημήτρη μου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά σου.Ίσως να ήθελε λίιιιιγο παραπάνω σκονισματάκι.
Σωστός,μια φιγουρίτσα θα του δώσει ζωή.Πολλά μπράβο  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Χατζηδημητριου Δ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1101
  • Age: 51
  • Τόπος: Γλυκα Νερα
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #223 στις: Μάιος 21, 2014, 06:33:46 μμ »
Παράθεση
Ίσως να ήθελε λίιιιιγο παραπάνω σκονισματάκι.
Λίγο-λίγο το σκονίζω και στο τέλος δεν θα φαίνεται τίποτα από την σκόνη  :lol:
Μπροστά από το σκόνισμα πάλι θέλει φθορά.

Παράθεση
Μήτσε βάλε ένα - δυο βαρέλια για πρωτοτυπία... Δεν το έχει κάνει κανείς, ποτέ, πουθενά...  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::
Πρωτότυπο θα ήταν να βάλω μια-δυο μπανιέρες , άλλα τις κρατάω για άλλου  ::glossa::
Δεν θα βγω στην συνταξη ποτε , κουφαλα νεκροθαφτη

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Tank Destroyers
« Απάντηση #224 στις: Μάιος 21, 2014, 06:40:52 μμ »
Πάρα πολύ ωραίο βγήκε Μήτσο, εκτός από τα δύο-τρία βαρέλια, μην ξεχάσεις να βάλεις και δύο τουλάχιστον Γερμανούς που να δείχνουν!

Tags: