Αποστολέας Θέμα: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff  (Αναγνώστηκε 2481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:02:23 πμ »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και παλιότερα αλλά μια ωραία κατασκευή ενός F-15C της Tamiya σε 1/32 με πολλά καλούδια:
 
http://www.umm-usa.com/mygallery/galleryf15c.html
 
Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 01:11:05 μμ »
για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω μια ερωτηση σχετικα με τις κιτρινες  φωσφοριζε γραμμες να πω ετσι που εχουν στο πλαι αρκετα αεροπλανα οπως και το F 15 με τι χρωμα θα μπορουσαμε να το αναπαραστησουμε αντι να βαζουμε τις χαλκομανιες του κιτ

ξερω οτι στο πραγματικο αεροσκαφος βεβαια αυτα αναβουν ηλεκτρικα

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:25:29 μμ »
Τάκη το χρώμα θα μπορούσε να αναπαρασταθεί με κίτρινο στο οποίο έχει μπει και λίγο μπεζ. Αν βέβαια σε ενδιαφέρει υπάρχει και ένα χρώμα της Revell τοι οποίο φωτίζει στο σκοτάδι και θα είναι ένα πολύ ωραίο εφε για ένα μοντέλο σύγχρονου μαχητικού. 

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:31:34 μμ »
thanks για την απαντηση ξερεις ποιο ειναι το revel ; αληθεια ποιος φερνει στη Ελλαδα revel χρωματα ;

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:40:36 μμ »
Είναι το χρώμα που βαφόταν το ghost ship της Revell. Για χρώματα της Revell δεν ξέρω ποιος εισάγει.

Αποσυνδεδεμένος Sarunas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 595
  • Age: 53
  • Τόπος: Βολος
  • Γιωργος Σαρρης
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:48:06 μμ »
Νομιζω οτι κατι εφερε απο Revell το Plastimodelismo...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 02:56:55 μμ »
μηπως ειναι αυτο εδω

Revell 312 Luminous Yellow Silk

Αποσυνδεδεμένος AETOC69

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 672
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ
  • OLYMPOS TANGO 4
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 05:07:30 μμ »
για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω μια ερωτηση σχετικα με τις κιτρινες  φωσφοριζε γραμμες να πω ετσι που εχουν στο πλαι αρκετα αεροπλανα οπως και το F 15 με τι χρωμα θα μπορουσαμε να το αναπαραστησουμε αντι να βαζουμε τις χαλκομανιες του κιτ

ξερω οτι στο πραγματικο αεροσκαφος βεβαια αυτα αναβουν ηλεκτρικα
Σωστά και ονομάζονται  FORMATION LIGHTS άλλα όταν είναι αναμένα, σε λειτουργία δηλ. δεν εχουν  κίτρινο φως αλλά πράσινο. .   ::salut::  ::flag-greece::



FLY LOW HIT HARD ..... WITH THE RIGHT STUFF

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 385
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 06:16:31 μμ »
thanks για την πληροφορια οποτε να βαφουμε κιτρινα αφου οτι φτιαχνουμε πατανε στην γη αλλα ειναι πολυ χρησιμο το τι χρωμα ειναι οταν ειναι αναμενα για οσους φτιαχνουν μοντελα εν πτηση δηλαδη κρεμαστα

Αποσυνδεδεμένος mikegr_F.T.T

  • IPMS 1185
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 47
  • Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ-ΑΘΗΝΑ
  • CARPE DIEM!!!
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:07:24 μμ »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και παλιότερα αλλά μια ωραία κατασκευή ενός F-15C της Tamiya σε 1/32 με πολλά καλούδια:
 
http://www.umm-usa.com/mygallery/galleryf15c.html
 
Μαθιός

 Φίλε μου αυτό δεν είναι ένα F-15C... Είναι το F-15C  του Vojtech... Πίστεψε με μόνο μπέρδεμα θα φέρει σε όποιον το προσπαθήσει... Το 90% αυτών των λεπτομερειών που βλέπουμε πάνω σε αυτό το κομψοτέχνημα είναι scratchbuilt και είναι ίσως το ομορφότερο και πιο άρτιο F-15 που έχει κατασκευαστεί παγκοσμίως...
Δεν σε κατακρίνω προς Θεού που το ανέβασες, μην με παρεξηγήσεις, απλά είναι το κάτι άλλο όπως και όλες οι κατασκευές του συγκεκριμένου καλλιτέχνη...

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:17:55 μμ »
thanks για την απαντηση ξερεις ποιο ειναι το revel ; αληθεια ποιος φερνει στη Ελλαδα revel χρωματα ;
Έχουν νομίζω καί τά MAX STORES

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 25, 2014, 10:24:32 μμ »
Έχουν νομίζω καί τά MAX STORES
Κάποτε ναι, αν και τα πουλούσε πανάκριβα. Αλλά πλέον δεν έχουν...
Τελευταία επίσκεψη είχα κάνει πριν τα Χριστούγεννα και δεν είχε πλέον τίποτα...
Ούτε Revell ούτε Model Master που έφερνε.
(Εκτός αν άλλαξε κάτι από τότε...)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 09:09:44 πμ »
Φίλε μου αυτό δεν είναι ένα F-15C... Είναι το F-15C  του Vojtech... Πίστεψε με μόνο μπέρδεμα θα φέρει σε όποιον το προσπαθήσει... Το 90% αυτών των λεπτομερειών που βλέπουμε πάνω σε αυτό το κομψοτέχνημα είναι scratchbuilt και είναι ίσως το ομορφότερο και πιο άρτιο F-15 που έχει κατασκευαστεί παγκοσμίως...
Δεν σε κατακρίνω προς Θεού που το ανέβασες, μην με παρεξηγήσεις, απλά είναι το κάτι άλλο όπως και όλες οι κατασκευές του συγκεκριμένου καλλιτέχνη...

Σωστά, ίσως δεν έδωσα μεγάλη βαρύτητα στο ποστ μου. Είναι ΤΟ F-15C.
 
Δεν σε παρεξηγώ, κανένα θέμα.  ::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:26:27 πμ »
Εγώ θα διαφωνήσω λίγο με τους παραπάνω φίλους για το ότι πρόκειται για ΤΟ F-15.

Φυσικά ο κύριος που το έχει φτιάξει έχει βάλει πολύ δουλειά και έχει κάνει εξαιρετικά scratchbuilt. Είναι πράγματι εντυπωσιακό. Παρά αυτά έχει σοβαρά λάθη.

Δεν μπορώ να δεχθώ πως έκανε τόση δουλειά και δεν έκανε το πρώτο που θα του προσέδιδε στον ρεαλισμό. Τα χείλη εκφυγής των πτερύγων και των stabilators είναι πολύ χοντρά, όπως τα δίνει η Tamiya και δεν μπήκε στον κόπο να τα λεπτύνει. Θα προτιμούσα να μην άνοιγε τόσα πολλά πανελ και να έκανε αυτό.

Ύστερα κάτι πολύ βασικό είναι πως δεν μπορείς να έχεις οπλισμένο αεροσκάφος με ανοικτό κινητήρα και πολλά πάνελ ανοικτά που δεν ανοίγουν στην πίστα αλλά στο υπόστεγο. Το βρίσκω πολύ βασική έλλειψη γνώσεων και το συναντάμε δυστυχώς σε πολλές εκθέσεις όπως και στην δική μας. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που χρειάζεται να ανοιχτούν κάποια συστήματα σε οπλισμένο αεροσκάφος αλλά όχι σε αυτή την έκταση. Αυτά αφορούν αποκλειστικά avionics που έχουν κομβία quick release, πάνελ επικοινωνίας, διαχείρισης οπλισμού κλπ.

Ταπεινή μου άποψη και δεν μειώνω σίγουρα την ποιότητα στο scratchbuilding του. 

Αποσυνδεδεμένος mikegr_F.T.T

  • IPMS 1185
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 47
  • Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ-ΑΘΗΝΑ
  • CARPE DIEM!!!
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 13, 2014, 05:01:59 μμ »
Εγώ θα διαφωνήσω λίγο με τους παραπάνω φίλους για το ότι πρόκειται για ΤΟ F-15.

Φυσικά ο κύριος που το έχει φτιάξει έχει βάλει πολύ δουλειά και έχει κάνει εξαιρετικά scratchbuilt. Είναι πράγματι εντυπωσιακό. Παρά αυτά έχει σοβαρά λάθη.

Δεν μπορώ να δεχθώ πως έκανε τόση δουλειά και δεν έκανε το πρώτο που θα του προσέδιδε στον ρεαλισμό. Τα χείλη εκφυγής των πτερύγων και των stabilators είναι πολύ χοντρά, όπως τα δίνει η Tamiya και δεν μπήκε στον κόπο να τα λεπτύνει. Θα προτιμούσα να μην άνοιγε τόσα πολλά πανελ και να έκανε αυτό.

Ύστερα κάτι πολύ βασικό είναι πως δεν μπορείς να έχεις οπλισμένο αεροσκάφος με ανοικτό κινητήρα και πολλά πάνελ ανοικτά που δεν ανοίγουν στην πίστα αλλά στο υπόστεγο. Το βρίσκω πολύ βασική έλλειψη γνώσεων και το συναντάμε δυστυχώς σε πολλές εκθέσεις όπως και στην δική μας. Σίγουρα υπάρχουν στιγμές που χρειάζεται να ανοιχτούν κάποια συστήματα σε οπλισμένο αεροσκάφος αλλά όχι σε αυτή την έκταση. Αυτά αφορούν αποκλειστικά avionics που έχουν κομβία quick release, πάνελ επικοινωνίας, διαχείρισης οπλισμού κλπ.

Ταπεινή μου άποψη και δεν μειώνω σίγουρα την ποιότητα στο scratchbuilding του.

Όσον αφορά το μοντέλο οι γνώμες παίζουν... Και είναι το πως το βλέπει ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα θαμπώθηκα τόσο από αυτό το πράγμα που ναι το ομολογώ δεν πρόσεξα καθόλου το πάχος των σημείων που αναφέρεις... Όσον αφορά το άλλο θέμα για το ότι είναι όλα ανοιχτά και το αεροπλάνο είναι πίτα στο φόρτωμα... Είχα την ίδια αντίληψη και γνώμη μαζί σου μέχρι που μίλησα με πιλότο από κάποιο δικό μας αεροδρόμιο...  Πίστεψε με δεν το πίστευα αλλά... Δεν είναι καθόλου σπάνια εικόνα... Δεν μπορώ να πω περισσότερες λεπτομέρειες...

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 13, 2014, 06:31:55 μμ »
Όσον αφορά το μοντέλο οι γνώμες παίζουν... Και είναι το πως το βλέπει ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα θαμπώθηκα τόσο από αυτό το πράγμα που ναι το ομολογώ δεν πρόσεξα καθόλου το πάχος των σημείων που αναφέρεις... Όσον αφορά το άλλο θέμα για το ότι είναι όλα ανοιχτά και το αεροπλάνο είναι πίτα στο φόρτωμα... Είχα την ίδια αντίληψη και γνώμη μαζί σου μέχρι που μίλησα με πιλότο από κάποιο δικό μας αεροδρόμιο...  Πίστεψε με δεν το πίστευα αλλά... Δεν είναι καθόλου σπάνια εικόνα... Δεν μπορώ να πω περισσότερες λεπτομέρειες...
Ετσι ειναι.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2014, 06:40:23 μμ »
Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο που θα αφήσεις επάνω τα όπλα και θα ανοίξεις τέτοια πάνελ. Μάλιστα κάποια από αυτά όπως στην ράχη δίπλα από το αερόφρενο ανοίγουν μόνο στο υπόστεγο της μοίρας συντήρησης. Δεν έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2014, 09:51:09 μμ »
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Eagle. Ενω εχει κανει πολυ καλη δουλεια στο μοντελο, οι επιμερους λεπτομεριες του "χαλασαν" το τελικο αποτελεσμα. Ενα αεροσκαφος φουλ οπλισμενο ΜΟΝΟ σε οτι εχει να κανει με avionics και επικοινωνιες θα εχει πανελ ανοιχτο. Τωρα αν ο καθε μοντελιστης επιλεγει να ανοιξει πανελ γενικως και αοριστως για να δειξει την τεχνη του ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:22:34 μμ »
Πιστεύω πως όταν ασχολείσαι σε τόσο βάθος με ένα αεροσκάφος και ψάχνεις και βρίσκεις λεπτομέρειες αξίζει να βάλεις λίγο παραπάνω κόπο και να μιλήσεις με κάποιους που γνωρίζουν από διαδικασίες ή να ανοίξεις κάποιο manual. Γενικότερα είναι σωστό να διαβάσεις καλά το αεροσκάφος και να μελετήσεις τις παραμέτρους σε αυτό που φτιάχνεις  εφόσον επιδιώκεις να κάνεις το μοντέλο του αιώνα. Στα μάτια μου πάντως χάνει πολύ το φορτωμένο F-15 με τα πάνελ του κινητήρα ανοικτά. Αν έχεις πρόβλημα με τον κινητήρα σε αεροσκάφος QRA το αντικαθιστάς με το εφεδρικό. Αν το αεροσκάφος πρόκειται να πετάξει CAP με προκαθορισμένο χρόνο απογείωσης απλά κατεβάζεις τα όπλα και στέλνεις κάποιο άλλο. Δεν μπορώ να βρω τον λόγο να επιθεωρήσεις κινητήρα σε τόσο βάθος και να ανοίξεις ταυτόχρονα το πυροβόλο. Το τελευταίο ανοίγει μόνο κάθε 18μηνο αν δεν έχει κάνει βολή, σε έκτακτη βλάβη ή ύστερα από βολή 1000 βλημάτων. Συνήθως όλα αυτά δεν γίνονται ούτε καν στο υπόστεγο της μοίρας αλλά στην μοίρα συντήρησης στην περιοδική επιθεώρηση του μαχητικού.

Αποσυνδεδεμένος mikegr_F.T.T

  • IPMS 1185
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 723
  • Age: 47
  • Τόπος: ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΛΕΣΒΟΣ-ΑΘΗΝΑ
  • CARPE DIEM!!!
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:35:19 μμ »
Πάσο... Όπως είπα παραπάνω δεν μπορώ να μιλήσω με παραπάνω λεπτομέρειες... Κρατάτε μια πισινή σε αυτά που λέτε συνάδελφοι... Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Eagle

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2355
  • Age: 47
  • Τόπος: Ναύπλιο
  • ΕΛΛΑΣ
Απ: Tamiya F-15C 1/32 + a lot of stuff
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 13, 2014, 10:44:31 μμ »
Εγώ πιστεύω πως υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες που δεν παρακάμπτονται. Παρόλα αυτά ίσως υπό συγκεκριμένες συνθήκες να γίνεται κάτι αντίστοιχο αλλά και πάλι δεν θα ανοίξεις θυρίδες σαν αυτές πάνω στην ράχη.

Tags: Tamiya F-15C 1/32