Modelclub.gr Φόρουμ

Φιγούρες από Lord of the Rings (Αναγνώστηκε 5032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

argyris_

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 09, 2014, 08:07:56 μμ
Καλησπέρα,

Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από φιγούρες του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών (Lord of the rings) από Games Workshop.
Τις μικρές φιγούρες τις απέκτησα από την σειρά που κυκλοφορούσε η DeAgostini πριν καμιά δεκαετία, ενώ το μεγάλο Mumakil αγοράστηκε από το εξωτερικό. Ήταν η πρώτη επαφή μου με μοντελισμό και βάψιμο σε φιγούρες. Οι όποιες τεχνικές ακολουθήθηκαν ήταν από τα περιοδικά που συνόδευαν τις φιγούρες.

Στην πρώτη σειρά είναι φωτογραφίες από το Mumakil, όλα τα μέρη είναι από πλαστικό.
Στη δεύτερη σειρά είναι φωτογραφίες από βασικούς ήρωες, οι φιγούρες είναι μεταλλικές.
Στην τρίτη σειρά είναι φωτογραφίες από διάφορους πολεμιστές, οι φιγούρες είναι πλαστικές.

Τα όποια σχόλια δεκτά και ευπρόσδεκτα, καθώς στη συλλογή έχουν ξεμείνει και άβαφες φιγούρες,
ενώ καημός έχει παραμείνει η δημιουργία διοράματος με κάποιες από αυτές, οπότε ευελπιστώ να ασχοληθώ και πάλι.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

mirmidon

• *
  • Scale 1/48
  • IPMS Hellas 1290
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
#1 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 09, 2014, 08:27:59 μμ
 καλοσωρησες στο φορουμ, πολύ καλη η πρωτη προσπαθεια, ετσι  ξεκινησα κι εγω πριν αρκετο καιρο με τις πρωτες γνωσεις μοντελισμου  από το περιοδικο....
μιας κι εχεις κ άλλες φιγουρες μπορεις με λιγη φαντασια να διμηουργησεις κ  διοράματα με μαχες από την μεση γη ::keep_mod::
καλη συνεχεια :wink: ::salut::

ΚΙΜΩΝ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#2 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 09, 2014, 08:30:18 μμ
Αργύρη καλησπέρα,

Αυτό που μπορώ να πω, σε αυτή την 1η προσπάθειά σου με τις φιγούρες, είναι πως και εγώ την
1η μου φιγούρα την έχω κρατήσει όπως την έβαψα την 1η φορά, με όποια λάθη και ατέλειες μπορεί
να είχε. Με τον καιρό, κοιτάζοντάς την θα σε γοητεύει όλο και περισσότερο μιας και θα σου θυμίζει την 1η σου
απόπειρα.
Συνεπώς το σχόλιο μου είναι να μην αλλάξεις τίποτα και να προχωρήσεις στην επόμενη φιγούρα.
Σίγουρα οι μεγαλύτερες κλίμακες θα σε βοηθήσουν να κατανοήσεις πιο εύκολα διάφορες τεχνικές
βαψίματος.

Καλή συνέχεια στην επόμενη δουλειά σου
Κίμων

xristosstergiou

• *
  • Scale 1/48
#3 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 09, 2014, 10:32:55 μμ
Γεια σου Αργύρη και καλωσόρισες!
Ήταν η πρώτη επαφή μου με μοντελισμό και βάψιμο σε φιγούρες. Οι όποιες τεχνικές ακολουθήθηκαν ήταν από τα περιοδικά που συνόδευαν τις φιγούρες.

Ομοιοπαθής! Ωραίοι οι χαυλιόδοντες των mumakil!!!

Με μερικές διορθώσεις στα όρια των χρωμάτων και με κάποιες τεχνικές που θα τονίσεις τις λεπτομέρειες, θα μπορούσες να προχωρήσεις και σε διόραμα! :wink: Μέσω του συμμαζεμένου και όχι μερικών τετραγωνικών μέτρων διοράματος γίνοναι πιο διαχειρίσιμες οι φιγούρες, τις χαίρεσαι κιολας και δεν στιβάζονται σε κουτιά.
Καλή συνέχεια! ::salut::
Οι βιτρίνες αποδεικνύονται πάντα μικρές...!

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#4 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 10, 2014, 11:01:57 πμ
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα ξανά και ευχαριστώ για τα σχόλια.

Από παλιά μου είχε καρφωθεί στο μυαλό να φτιάξω μια σκηνή από την τριλογία, και τώρα που ασχολούμαι περισσότερο ελπίζω να το υλοποιήσω.
Για την ώρα βέβαια φτιάχνω ξύλινα καράβια, αλλά ίσως κάπως τα συνδυάσω και γίνουν και τα δύο.

Κίμωνα, πράγματι, αυτό που λες για την κλίμακα είναι σωστό, γιαυτό και πιστεύω το αποτέλεσμα στο Mumakil είναι καλύτερο (και λόγω μεγέθους και γιατί έγινε μεταγενέστερα από τις μικρές φιγούρες)

Χρήστο, ευτυχώς στα κουτιά κάθονται μόνο οι άβαφες φιγούρες! αυτές έχουν μια θέση στη βιβλιοθήκη, έστω και έτσι! Όσο για τις τεχνικές πρέπει να το ψάξω ξανά από την αρχή για να τις φρεσκάρω και να μάθω και άλλες, για πιο καλό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια σε όλους μας

mirmidon

• *
  • Scale 1/48
  • IPMS Hellas 1290
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
#5 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 10, 2014, 05:32:25 μμ
μιας κ ασχολείσαι κ με ξυλινα, μια καλη ιδεα να συνδιασεις καραβι με φιγουρες του αρχοντα είναι ένα πρωτοτυπο διόραμα στον καμπο του πελενορ, στην προβλητα που κατεβαινει ο αραγκον με το στρατο των νεκρων  κ κανει επιθεση στα ορκς . για την κατασκευη, στο περιοδικο  :wink: ::salut::

xristosstergiou

• *
  • Scale 1/48
#6 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 10, 2014, 05:58:01 μμ
Ωωωω! Ζόρικη αλλά φανταστική ιδέα Σωτήρη! Μακάρι να την δούμε... :!:
Οι βιτρίνες αποδεικνύονται πάντα μικρές...!

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#7 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 10, 2014, 09:22:01 μμ
Συμφωνώ και με τους δύο! όντως ωραία ιδέα και ζόρικη!!  :wink:
Σκεφτόμουν κάτι πιο indoor! Κάτι από Moria ίσως, ή λόγω mumakil από τη μάχη έξω από τη minas tirith..
Θα φανεί στο μέλλον τι και πότε!

kwctac1980

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#8 Απ: Φιγούρες από Lord of the Rings
Ιανουάριος 11, 2014, 06:52:35 μμ
Για πρώτη δουλειά είναι πολύ καλή.Τα δικά μου πρώτα προ 7 ετίας ήταν πολύ χειρότερα από τα δικά σου, παρ όλα αυτά τα κράτησα γιατί ήταν τα πρώτα μου! Προμηθεύσου κατά τη γνώμη μου αν είναι εύκολο washes και inks για να δώσεις φωτίσματα και σκοτεινιάσματα στα έργα σου.Βρες και tutorial στο youtube και άρθρα εδώ  που μπορεί να σε βοηθήσουν.εμένα με βοήθησαν πολύ!