Αποστολέας Θέμα: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72  (Αναγνώστηκε 2376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:09:09 μμ »
Καλημέρα σε όλους...

Disclaimer: δεν ευθύνομαι για τυχόν καρδιακά, εγκεφαλικά και "ωωωωωωχχχχχ το μάτι μου".

Σας παραθέτω φωτό του πρώτου μου τελειωμένου μοντέλου μετά από 4,5 χρόνια το οποίο παρά τα κουλά του και τα λάθη μου το αφιερώνω στην ενός έτους και κάτι ψιλά κορούλα μου.

Φωτό από κατασκευαστικό δεν υπάρχουν γιατί κράσαρε ο δίσκος.
Είναι η πρώτη μου προσπάθεια βαψίματος με αερογράφο, πολλαπλών μασκαρισμάτων και wash.











Αφού έχετε φτάσει να διαβάζετε σε αυτό το σημείο ας απαριθμήσω τα λάθη μου:

- Έκανα προσπάθεια να κάνω paneling. Απέτυχα. Το αποτέλεσμα το βλέπετε στη διαφορετική υφή του χρώματος αλλά όχι σαν διαφορετικό χρώμα. Έκανα λάθος να βάψω πρώτα τα panels χωρίς μασκάρισμα αλλά με ελεύθερο χέρι. Το αποτέλεσμα ήταν όταν περάστηκε το βασικό, εκεί όπου υπήρχε χρώμα εκτός πάνελ το βασικό να αποκτήσει την υφή του χρώματος του panel.
- Το wash στις φωλιές το θεωρώ αποτυχημένο. Τα σκέλη τα μαύρισα σχεδόν ολόκληρα, όπως και τις ζάντες, αν και πιστεύω ότι διορθώνονται.
- Απέτυχα στο σωστό μασκάρισμα του λευκού. Αυτό φαίνεται στην αριστερή μεριά του μοντέλου όπου φαίνεται άσπρο πάνω από το κόκκινο της χαλκομανίας.
- Η έλικα έχει υφή πορτοκαλιού.
- Η αντιθαμβωτική είναι γυαλιστερή αλλά θα διορθωθεί με ματ βερνίκι.
- Δεν είχα το αποτέλεσμα που ήθελα με το βερνίκι που το πέρασα με πινέλο. Σε κάποια σημεία μου έχτισε και εκεί έχω cracks στο βερνίκι, όχι στο χρώμα.
- Το wash στην επιφάνεια του μοντέλου αλλού είναι εντάξει και αλλού είναι καταστροφή. Τα σημεία της καταστροφής μπορεί να τα δείτε στα σημεία των χαλκομανιών.

Και πάμε στο θέμα των χαλκομανιών. Η Academy έκανε επιεικώς απαράδεκτη δουλειά σε αυτό τον τομέα :evil:. Οι χαλκομανίες έχουν λάθος διαστάσεις στα γράμματα και στις τράπουλες, λάθος χρώμα στο Down for Double (έπρεπε να είναι άσπρο) και είναι στραβοτυπωμένες. Επίσης στις οδηγίες είναι λάθος η τοποθέτηση των εθνοσήμων. Στο θέμα της εφαρμογής... μπορεί να έφταιξα εγώ, μπορεί να φταίει η Academy. Κανένα από τα ζουμιά δεν έκανε δουλειά πάνω τους. Παραήταν ευαίσθητες και τελικά μερικές δεν έκατσαν καλά. Το αποτέλεσμα ήταν το wash να μπεί κάτω από αυτές σε κάποια σημεία (κυρίως στο ρύγχος όπου κόπηκαν σε δυο τρία σημεία και μετα βίας ήρθαν στα ίσα τους).

Το μοντέλο κατέβηκε όπως το βλέπετε στην IPMS και μάλλον ήταν το χειρότερο αεροσκάφος (αν όχι και μοντέλο γενικότερα  :mrgreen:). Έχει κάποιες ελλείψεις οι οποίες θα γίνουν εν καιρώ (προβολέας στην φωλεά, δύο καθρεπτών στο αλεξίνεμο, ένας αισθητήρας στην πτέρυγα).

Τα λάθη μου τα απαρίθμησα, άλλα ίσως λόγω απειρίας δεν τα έχω δει ακόμη, οπότε παρακαλώ τα φώτα σας για το πως θα με διορθώσω.  :?

Ευχαριστώ,

Μαθιός

::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 02:40:06 μμ »
Ομορφο ειναι φιλε μου μ αρεσει πολυ  ::salut:: Καλη συνεχεια στα  επομενα

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 03:23:44 μμ »
Και εμένα μου αρέσει πολύ ,αν θέλεις φτιάξε μια μικρή μάσκα από χαρτί στο οποίο θα έχεις αφαιρέσει το σχήμα του εθνόσημου και ψέκασα ματ το ιδιο χρειάζεται και η αντιθαμβωτική εμπρός ,πρόσεξε τις υπέροχες καλύπτρες σου και θα είναι σούπερ!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1518
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 05:06:02 μμ »
είναι πολύ όμορφο , εδικα για πρώτο αερογραφάτο και μεταλικό..
Για πες , τι χρώματα χρησιμοποίησες, αραιώσεις, χέρια , περάσματα κλπ..

Καλή συνέχεια στα επόμενα   ::salut::
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος GeZo

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 186
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • Γιώργος Ζώης
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:54:27 μμ »
Δεν ξέρω τι λες εσύ, αλλά εγώ αυτό που βλέπω είναι ένα πολύ όμορφο Mustang.
Μα είναι σχεδόν βέβαιο ότι δεν θα αποφύγεις λαθάκια στα πρώτα σου μοντέλα, μιας και λες ότι είναι το πρώτο που τελειώνεις. Οπότε, μαθαίνεις από τα λάθη σου και προχωράς στο επόμενο.

Εύχομαι του χρόνου να διακριθείς στην έκθεση και να το κάνεις δώρο στην κορούλα σου.

Καλές κατασκευές  ::salut::   

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 11:18:22 μμ »
Πολυ ομορφο το μαστανγκ.
Μονη παρατηρηση ειναι αυτο που ειπε και ο C.Nemo για την αντιθαμβωτικη επιφανεια μπροστα.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:17:05 πμ »
 ::arrowred:: tito σε ευχαριστώ!
 ::arrowred:: Σταμάτη και Κώστα, παιδιά με τιμάτε με τα λόγια σας. Ευχαριστώ πολύ! Η αντιθαμβωτική θα διορθωθεί και θα προσπαθήσω και τα εθνόσημα.
 ::arrowred:: GeZo ευχαριστώ. Και εμένα στα μάτια μου παρά τα λάθη που έχω κάνει μου φαίνεται όμορφο. Μπορεί να παιδεύτηκα λίγο σε κάποια πράγματα αλλά είναι το καλύτερο μοντέλο που έχω φτιάξει μέχρι τώρα και σίγουρα επιδέχομαι βελτίωσης. Περιττό να πώ ότι το ευχαριστήθηκα.
 ::arrowred:: dsk ευχαριστώ. Ήταν το πρώτο μου πείραμα για μεταλικό αεροσκάφος, έχω στη σειρά άλλα 3 (F-80B Monogram 1/48, F-8P Academy 1/72 και F7U3P Fujimi 1/72). Στα χρώματα, χρησιμοποίησα για το αποτυχημένο paneling το Η8 και για το υπόλοιπο αεροσκάφος το Model Master Chrome Silver. Το κόκκινο της ουράς είναι το Humbrol 19, και το άσπρο στο ρύγχος και η αντιθαμβωτική είναι τα Η316 και Η52 της Gunze αντίστοιχα. Οι αραιώσεις για το κόκκινο μη σου πω ήταν 40 χρώμα 60 διαλυτικό, για τα Gunze ήταν 55-45 ή ακόμη και 60-40 και για το Model Master 50-50. Τα περάσματα ήταν 3 για το άσπρο, και από ένα για τα υπόλοιπα. Τέλος για βερνίκι χρησιμοποίησα το ακρυλικό της Winsor & Newton το οποίο όμως δεν μπόρεσα με τίποτα να ψεκάσω.
 
Στις καλύπτρες η Academy έκανε καλή δουλειά. Ήταν από τις πιο λεπτές που έχω δουλέψει ποτέ (γενικά είναι το πρώτο μου της προκοπής μοντέλο για τα δικά μου δεδομένα). Έκανα προσεκτικό μασκάρισμα με ταινία της Tamiya (άλλη περίπτωση ανοίγματος ματιών, κάνει καλή δουλειά) αφού πρώτα χρησιμοποίησα το Humbrol Clear. Για το τελευταίο, με λίγη προσοχή πετυχαίνεις πολύ καλά αποτελέσματα και επίσης υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης λάθους αν δεις ότι κάπου έχει χτίσει το προϊόν. Είναι λίγο στριφνό στο να διώξεις το περίσσευμα αλλά ακόμη και αν μείνει λίγο κάπου και δεν έχει περάσει πολύ ώρα, πετάς την καλύπτρα μέσα στο υγρό και μετά από κανένα μισάωρο αρχίζεις και τρίβεις ελαφρά και έχεις την καλύπτρα στην αρχική της κατάσταση. Ο Γεωλόγος πάντως το συγκεκριμένο προϊόν το έχει αφορίσει!  :lol:
 
Ότι άλλες παρατηρήσεις έχετε και ότι άλλες ερωτήσεις, ελεύθερα!
 
 ::salut::
 
Μαθιός
 
ΥΓ: Α, ναι, και το άλλο μου εμφανές λάθος, έβαψα μαύρο το πιλοτήριο και έκανα λίγο καρνάβαλο τον πίνακα οργάνων.


Μ. Μπέλλος

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:42:04 πμ »
Γιατι δεν μπορεσες να ψεκασεις το WnN βερνικι ? το αραιωσες ? εγω ψεκαζω συνεχεια χωρις προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:24:21 πμ »
Με νερό το αραίωσα και το αποτέλεσμα ήταν πορτοκαλόφλουδα. Δοκίμασα διάφορες πιέσεις και διάφορες αποστάσεις και τίποτα... Και χωρίς αραίωση τα ίδια. Καμιά ιδέα;
 
Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:21:26 πμ »
Με νερό το αραίωσα και το αποτέλεσμα ήταν πορτοκαλόφλουδα. Δοκίμασα διάφορες πιέσεις και διάφορες αποστάσεις και τίποτα... Και χωρίς αραίωση τα ίδια. Καμιά ιδέα;
 
Μαθιός

Υπαρχει το artist varnish το οποιο ειναι πετρελαικης βασης και διαλυεται με white spirit και το galeria varnish που ειναι ακρυλικο και ειναι υδατοδιαλυτο ( εγω το εχω αραιωσει και με αζαξ και προβλημα δεν ειδα )..Μηπως μπερδεψες τα διαλυτικα ?
Και γενικα το ψεκαζω με μεγαλη πιεση,μεγαλες δεσμες και απο μακρια,ωστε να πεφτει η αχνα πανω στο μοντελο και να μη χτιζει...
Απο κει και περα i am out of ideas....ενας crow θα σε σωσει..!!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:30:16 πμ »
Υπάρχουν κάποιες ατασθαλίες αλλά το γενικό αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο και το ότι κατάφερες τα ρημαδοσήματα της Academy είναι άθλος. Μπράβο!

Τι θα είναι το επόμενο;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:55:04 πμ »
 ::arrowred:: Hraklis_Poumaro Αρχικά ήθελα να χρησιμοποιήσω το Artist Varnish αλλά πως μου έκοψε και το δοκίμασα σε επιφάνεια που είχα βάψει με το βασικό και έτσι απέφυγα την καταστροφή. Το Chrome Silver είναι enamel και θα γινόταν Ο χαμός. Για το άζαξ δεν το δοκίμασα, ευχαριστώ.
 
 ::arrowred:: Γιώργο ευχαριστώ! Από ατασθαλίες άλλο τίποτα. Και όντως τα σήματα ήταν άθλος, λυπάμαι τον Παναγιώτη (panos.v) που το φτιάχνει αυτές τις μέρες (μαζί με το τουπόλεφ). Όσο για το επόμενο, μετά από απαίτηση της γυναίκας μου, θα είναι αυτό: 

  :mrgreen:

(αλλά όχι στην κατάσταση της φωτό  :lol:)


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος anastassios

  • She's so fine, there's no tellin' where the money went
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 177
  • Age: 53
  • Τόπος: Σχερία
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:57:50 μμ »
Η γενική εικόνα είναι καλή ειδικά για πρώτο ψεκαστό α/φ.
Η τεχνική που περιέγραψες με πινελάτο πρώτο χέρι σε πάνελ εφαρμόζεται με σκουρότερες αποχρώσεις και αρκετά αραιωμένο χρώμα σε μεγάλες όμως κλίμακες (1/32 και πάνω). Στο μέταλ φίνις θέλει προσοχή το πέρασμα με το βερνίκι ώστε να αποδώσει σωστά τη γυαλάδα του μετάλλου. Πολλά περάσματα με αραιωμένο βερνίκι - άφηνε το προϋγούμενο χέρι να στεγνώσει για τουλάχιστον 2 ώρες.
 ::salut:: ::salut::
Κοίτα τι ξέθαψα!

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 08:02:43 πμ »
Αναστάσιε, σε ευχαριστώ. Στο επόμενο μεταλλικό μου (μεθεπόμενο μοντέλο) θα το εφαρμόσω.
 
 ::salut::


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 12:36:59 μμ »
κουκλι ειναι Μαθιε!πολυ ομορφο οπτικα.λεπτομερειες δεν μπορω να κρινω,μιας κ δεν ξερω απο αεροπλανα αλλα αυτο που βλεπω μ'αρεσει πολυ.αντε κ με ενα ιδιο αποτελεσμα ευχομαι και στο fury :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:44:14 μμ »
κουκλι ειναι Μαθιε!πολυ ομορφο οπτικα.λεπτομερειες δεν μπορω να κρινω,μιας κ δεν ξερω απο αεροπλανα αλλα αυτο που βλεπω μ'αρεσει πολυ.αντε κ με ενα ιδιο αποτελεσμα ευχομαι και στο fury :mrgreen:
Spoiler (hover to show)

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 07:14:07 μμ »
Πανεμορφο φινιρισμα Μαθιε...Υπεροχο  γυαλιστερο αποτελεσμα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 48
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: Το άτι ή P-51D Mustang, Academy, 1/72
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 27, 2013, 07:57:24 πμ »
Παναγιώτη και Βασίλη, χαίρομαι που σας αρέσει!
 
Παναγιώτη, λίγη υπομονή με το Fury. Έχω να πιάσω μοντέλο από την έκθεση. Αλλά έχει πέσει το πρώτο χέρι των κάτω επιφανειών. Σε ευχαριστώ και πάλι για τα ανταλλακτικά!
 
Βασίλη, το μεθεπόμενο θα είναι και αυτό μεταλλικό και πιστεύω θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα (καθώς ελπίζω να τα καταφέρω με το βερνίκι).
 
Καλημέρα σε όλους!  ::salut::


Μ. Μπέλλος

Tags: P-51D mustang ACADEMY 1/72