Αποστολέας Θέμα: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια  (Αναγνώστηκε 3671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Επειδή τελευταία έχει γίνει αρκετή συζήτηση για τα ακρυλικά της Gunze, το πόσο αργούν να στεγνώσουν και την πιθανότητα να "σπάσουν" τα υπερκείμενα χρώματα ή/και βερνίκια, μπήκα σε σκέψεις. Οταν μάλιστα ο CROW με προειδοποίησε στο P-38 είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Σαφώς και δεν αμφισβητώ την εμπειρία του CROW με τα χρώματα, άλλωστε υπάρχουν και φωτογραφίες από βερνίκια που έγιναν μαντάρα πάνω από Gunze, αλλά μιας και σαν διαδικασία το βάψιμο κάποιου μαύρου της Gunze πριν τα μεταλλικά της Humbrol την έχω σταθερή αρκετά χρόνια τώρα, είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Λοιπόν, ΚΑΘΕ φορά που περνάω ένα Gunze, σε 12 έως 24 ώρες μετά περνάω παρκετίνη ή άλλα χρώματα, από enamel μέχρι ακρυλικά Gunze ή/και άλλων εταιρειών και ΠΟΤΕ δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Δε μπορεί λοιπόν, κάτι κάνω διαφορετικό και έκατσα να το βρω.

Ψάξιμο, σκάψιμο στη μνήμη και τελικά το μόνο που βρήκα πως κάνω διαφορετικά είναι πως τα ακρυλικά της Gunze (και της Tamiya) τα αραιώνω με το φτηνό μπλέ οινόπνευμα!!! Από πότε; Από τότε που θυμάμαι να βάφω με τέτοια χρώματα, θυμάμαι πως αρχικά είχα δοκιμάσει το Azax αλλά δεν τα πήγα καλά, δοκίμασα το μπλε οινόπνευμα και έμεινα με αυτό μέχρι σήμερα. Αλλη διαφορά με συναδέλφους που αντιμετώπισαν προβλήματα δεν βλέπω.

Υπάρχει άλλη ανάλογη εμπειρία; Εχω ένα Ki-61 βαμμένο 7-8 χρόνια τώρα με τον ίδιο τρόπο με το P-38 και είναι μια χαρά, άρα μάλλον δεν έχει να κάνει με το χρόνο, αν υπήρχε πρόβλημα θα είχε εμφανιστεί πιστεύω.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 19, 2013, 04:50:06 μμ »
Προσωπικά με X-20 tamiya που αραιώνω εγώ διαπιστώνω μια τρομερή ευαισθησία των Gunze σε οποιαδήποτε επιφάνεια.
Αντιθέτως όταν γίνει με το Laquer thinner tamiya παρατηρώ μεγαλύτερη αντοχη.
Με το Leveling thinner η αντοχή αυξάνεται κατακόρυφα καθώς όμως και οι χρόνοι στεγνώματος.
Με ισοπροπυλική αλκοόλη... παρατηρώ εκεί αυξημένη αντοχή αλλά δεν μπορώ να πω ίδια όπως το leveling thinner.
azax μόνο για καθάρισμα.

επισημαίνω....ότι δεν ασταρώνω τα μοντέλα μου.
 ::salut::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 19, 2013, 05:59:47 μμ »
50% καθαρό απονιομένο νεράκι + 50% Ισοπροπυλική αλκοόλη...
Άμα μυρίσεις το Χ20 θα δεις ότι μυρίζει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω μείγμα.   Ίσως να έχει και λίγο retarder μέσα. Κάποτε έβαζα και retarder, τώρα με το παραπάνω ούτε αυτό χρειάζεται.
Azax μόνο για καθάρισμα ή ξέβαμα... τα κάνει αόρατα!!!
Με καθαρό οινόπνευμα βρίσκω ότι στεγνώνει πολύ γρήγορα στον αερογράφο και φτύνει ή μπουκώνει ή κάνει orange peel ή σκόνη στο μοντέλο.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2013, 03:21:02 μμ »
Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει ο Γεώργιος, δοκίμασα αραίωση Gunze με λοσιόν οινοπνεύματος (όχι καθαρό οινόπνευμα δηλαδή, το άλλο με την μυρουδιά λεμονιού).
Αραίωσαν καλά, ψέκασαν καλά... Στέγνωσαν πολύ γρήγορα, αλλά... μετά το στέγνωμα είναι λες και έχω ρίξει πούδρα στην επιφάνεια. πολύ άγρια.  Να σημειώσω ότι το χρώμα ήταν ματ.  Εδώ τι παίζει; Υπερβολική αραίωση;
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2013, 05:26:57 μμ »
Ακαταλληλο διαλυτικο μαλλον:-)

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2013, 05:43:29 μμ »
Ρε Γιώργο το λές και μόνος σου...δεν πήρες οινόπνευμα αλλά λοσιόν... :wink:
Αυτές έχουν ένα κάρο άλλα τα οποία δεν ξέρεις πως θα αντιδράσουν με το χρώμα......
Το οινόπνευμα που αραιώνω και εγώ πολλές φορές μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις,αλλά στεγνώνει γρήγορα αρκετά αυτό είναι η αλήθεια...
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2013, 05:53:07 μμ »
Για το οτι βγηκε ματ φταιει ο συνδιασμος αραιωσης και πιεσης-αποστασης στο ψεκασμα. Ηθελε μικροτερη πιεση-αποσταση και μεγαλυτερη αραιωση. Τα Gunze μπορουν να ψεκαστουν ανετα με 40-50% αραιωση και παλι να καλυπτουν.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2013, 06:32:37 μμ »
Απλά τελικά δεν αλλάζω το μείγμα νερού-ισοπροπυλικής... Για μένα μου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα.
Η λοσιόν που ανέφερα απλά έχει μέσα λίγο άρωμα και γλυκερίνη.  Τα Citadel δουλεύουν άψογα με αυτή.  Αντίθετα δεν θέλουν το Azax με τίποτα. Πετσώνουν.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2013, 06:35:36 μμ »
Ρε Γιώργο ,οινόπνευμα απλό δεν έχει στα μέρη σου; Είναι που το γράφει και το μπουκάλι ''λοσιόν ''εκτός του οινοπνευματος έχει και αιθέρια έλαια μέσα του ,το άκρως αντιθετο δηλαδή από την ακρυλική σύσταση του χρώματος ,ελπίζω το πείραμα να έγινε σε παλιό μοντέλο δοκιμών!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2013, 06:38:17 μμ »
Πάντως παιδιά εγώ τα gunze τα αραιώνω με αλκοολούχο λοσιόν αυτή που είναι στους 93 βαθμούς και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα . Κάποιες φορές που δεν μου έχει στρώσει καλά το χρώμα είναι γιατί δεν το έχω αραιώσει αρκετά

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2013, 06:48:23 μμ »
Πάντως παιδιά εγώ τα gunze τα αραιώνω με αλκοολούχο λοσιόν αυτή που είναι στους 93 βαθμούς και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα . Κάποιες φορές που δεν μου έχει στρώσει καλά το χρώμα είναι γιατί δεν το έχω αραιώσει αρκετά
Διονύση αυτή η λοσιόν είναι μόνο με οινόπνευμα...
Η λοσιον που έβαλε ο Γιώργος είναι με γλυκερίνη,η οποία δεν αντιδρά καλά με τα χρώματα...Και όπως είπε και ο Σταμάτης έχει διάφορα μυρωδικά και ψιψιψίνια τα οποία μόνο αραίωση δεν κάνουν..
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος zerdim

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 210
  • Age: 76
  • Τόπος: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2013, 08:36:56 μμ »
Νομίζω όλες οι αλκοολούχες λοσιόν περιέχουν γλυκερίνη τουλάχιστον όσες διαφορετικές έχω χρησιμοποιήσει

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:30:05 μμ »
Απο τη μεχρι τωρα χρηση -εμπειρια.Με πινελο,αραιωμενο λιγο η πολυ η κατευθειαν απο το βαζακι ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ.ακριβως ιδια σκ@τ@ με τα Tamiya.Απλα δεν στρωνουν και σηκωνουν κ το απο κατω.Αερογραφο ,καινουργιος Werther βαρυτητας διλπης,αγορασμενος πριν μια εβδομαδα, 0.2 1,3 πιεση ,ελαχιστη ποσοτητα σοκολαντενμπραουν οπως το ονομαζει η Gunze,πανω σε κομματι πλαστικου ΧΩΡΙΣ ασταρι πριν.ΤΕΛΕΙΟ αποτελεσμα.ποσοτητα χρωματος με συρριγγα και ιση ποσοτητα με Gunze Thinner.των 400 ml me ~12 euros.δηλ χρωμα-διαλυτικο 50-50.Ιδιο πειραμα ισοποση αραιωση με Ισοπροπυλικη αλκοολη αυτη τη φορα-τα Tamiya τα αραιωνω μαυτη λογω ελλειψης toy X-20A διαλυτικου τους- παλι πολυ καλο αποτελεσμα αλλα μου φανηκε πανω στο πλαστικο οτι με το gunze thinner ειχα κατατι λιγο καλυτερη καλυψη. αλλα μπορει να ηταν και ιδεα μου.Το laquer thinner και το αλλο thinner της Gunze δεν τα πηρα σκοπιμα παρολο που εχουν στην ιδια ποσοτητα σαν κ το απλο της Gunze 2 ευρω διαφορα ακριβοτερα, διοτι δεν εχω μασκα με φιλτρα και θα βαφω προς το παρον με διπλη χαρτινη μασκα.Για καθαρισμο αερογραφου γεμισα το κυπελακι του με το Gunze thinner και επειτα με Azax κλασσικο κοκκινο καπακι.Δεν εμεινε ΙΧΝΟΣ απο χρωμα.Mιας κ μου αρεσουν υπερβολικα οι αποχρωσεις τοσο των Gunze οσο κ των Tamiya θα βαφω 99% με αυτα και νομιζω οτι τα παραπανω 2 διαλυτικα -καθαριστικα δουλευουν πολυ καλα μαζι τους. Απλα το Αζαξ μονο για καθαρισμα κ ξεβαμμα. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:40:21 μμ »
Δεν χρειάζεται να σπαταλάς το ακριβό thinner της Gunze για να καθαρίσεις τον αερογράφο.  Κατευθείαν Azax και είσαι εντάξει. Τα διαλύει όλα...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:43:47 μμ »
Α roger Γιωργο ::salut::απλα ειπα να βαλω ΚΑΙ αυτο μιας και δεν εχω εμπιστοσυνη ακομα και φοβαμαι να λυσω τον αερογραφο για εξτρα καθαρισμα.Εχεις  απολυτο  δικιο το Αζαξ υπεραρκει.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 12, 2013, 03:53:36 μμ »
Απο τη μεχρι τωρα χρηση -εμπειρια.Με πινελο,αραιωμενο λιγο η πολυ η κατευθειαν απο το βαζακι ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ.ακριβως ιδια σκ@τ@ με τα Tamiya.Απλα δεν στρωνουν και σηκωνουν κ το απο κατω.Αερογραφο ,καινουργιος Werther βαρυτητας διλπης,αγορασμενος πριν μια εβδομαδα, 0.2 1,3 πιεση ,ελαχιστη ποσοτητα σοκολαντενμπραουν οπως το ονομαζει η Gunze,πανω σε κομματι πλαστικου ΧΩΡΙΣ ασταρι πριν.ΤΕΛΕΙΟ αποτελεσμα.ποσοτητα χρωματος με συρριγγα και ιση ποσοτητα με Gunze Thinner.των 400 ml me ~12 euros.δηλ χρωμα-διαλυτικο 50-50.Ιδιο πειραμα ισοποση αραιωση με Ισοπροπυλικη αλκοολη αυτη τη φορα-τα Tamiya τα αραιωνω μαυτη λογω ελλειψης toy X-20A διαλυτικου τους- παλι πολυ καλο αποτελεσμα αλλα μου φανηκε πανω στο πλαστικο οτι με το gunze thinner ειχα κατατι λιγο καλυτερη καλυψη. αλλα μπορει να ηταν και ιδεα μου.Το laquer thinner και το αλλο thinner της Gunze δεν τα πηρα σκοπιμα παρολο που εχουν στην ιδια ποσοτητα σαν κ το απλο της Gunze 2 ευρω διαφορα ακριβοτερα, διοτι δεν εχω μασκα με φιλτρα και θα βαφω προς το παρον με διπλη χαρτινη μασκα.Για καθαρισμο αερογραφου γεμισα το κυπελακι του με το Gunze thinner και επειτα με Azax κλασσικο κοκκινο καπακι.Δεν εμεινε ΙΧΝΟΣ απο χρωμα.Mιας κ μου αρεσουν υπερβολικα οι αποχρωσεις τοσο των Gunze οσο κ των Tamiya θα βαφω 99% με αυτα και νομιζω οτι τα παραπανω 2 διαλυτικα -καθαριστικα δουλευουν πολυ καλα μαζι τους. Απλα το Αζαξ μονο για καθαρισμα κ ξεβαμμα. ::salut::
http://img181.imageshack.us/img181/3978/hcthinner400mlet1.jpg       http://www.izzi.gr/media/catalog/product/cache/1/image/500x500/3ab60da5ebcb3db6356fef62589d5b7c/a/z/azax_classic_tzamia_-_450ml_.jpg
οι φωτο μονο κ μονο επειδη υπαρχουν και νεα μελη που μπορει να μπερδευτουν με τοσα προιοντα απο τις ιδιες εταιρειες.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 12, 2013, 04:29:06 μμ »
Αυτό ακριβώς...
Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για αραίωση, όπως είχαμε συζητήσει, άλλωστε πολλοί το κάνουν, αλλά, σε εμένα μου στέγνωνε το χρώμα υπερβολικά αργά και πολλές φορές μου έκανε Orange peel.  Ίσως (τι ίσως, μάλλον σίγουρα) έφταιγε η αραίωση που έκανα αλλά έχω βολευτεί με το μείγμα μου οπότε πλέον χρησιμοποιώ το Azax μόνο για καθαρισμό.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Kostas1/72

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Τόπος: Κατερινη
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:30:33 μμ »
Καλησπερα και απο μενα, μεχρι τωρα χρησιμοποιω εναμελ, αλλα θελω να δουλεψω καποια χρωματα της Gunze. Να ρωτησω η ισοπροπυλικη αλκοολη τι ακριβως ειναι και που την βρισκω? Η συνταγη με το απιονισμενο νερο φαινεται ελκυστικη αν προκειται να γλιτωσω τα laquer thinner.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:34:25 μμ »
Πληροφορίες για το χημικό εδώ
Τη βρίσκεις στα φαρμακεία μόνο.  Μπουκαλάκι 1/2 λίτρου φτάνει για 3-4+ χρόνια. Τιμή νομίζω γύρω στα 5-6€ το 1/2 λίτρο.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:36:21 μμ »
H ισοπροπυλικη ειναι μια μορφη συνθετικου οινοπνευματος. Ρωτα σε φαρμακειο. Παντως να ξερεις οτι αν ισοπροπυλικη και νερακι ειχαν το ιδιο αποτελεσμα με το laquer δεν θα το χρησιμοποιουσε κανεις. Ελα ομως που δεν...

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 19, 2013, 08:44:33 μμ »
χρησιμοποιειται κυριως για παρασκευη φαρμακων και διαφορων φαρμακευτικων. διαφανο ειναι και μοιαζει σε εμφανιση με το καθαρο οινοπνευμα.τη βρισκεις σε μεγαλα φαρμακεια.μυριζει εντονα κ φερνει λιιγο προς την αμμωνια ..καπως..ακι εξατμιζεται π γρηγορα. εγω ημουν τυχερος και τη βρηκα σε 3 φαρμακεια στο Ιλιον και στο Περιστερι. ψαξε τριγυρω στη γειτονια σου καποιο φαρμακειο θα εχει. οι τιμες της παιζουν.. τα 250 ml τα πληρωσα 2 ευρω σε ενα. 1 λιτρο αλλου το πληρωσα 12 ευρω. δεν παιζει κατι στανταρ.γενικα ομως βγαινει πιο φθηνη απο το καθαρο οινοπνευμα.η πλακα ειναι με ορισμενους φαρμακοποιους/υπαλληλους που σε ρωτανε με πολυ περιεργο υφακι τι τη θελεις .. ::077devil::

Αποσυνδεδεμένος Thanasis BB

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 282
  • Age: 57
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Χρώματα Gunze, στέγνωμα αυτών και υπερκείμενα βερνίκια
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 20, 2013, 01:25:53 πμ »
τελευταια χρησιμοποιω και gunze (εκτος απο τα  tamiya) και μαλιστα σε αραιωση που φτανει το 80 διαλυτικο 20 χρωμα σε χαμηλες πιεσεις.
χρησιμοποιω δε το επισημο διαλυτικο προσθετοντας και λιγο extender
τα υπερκειμενα χρωματα ειναι πολλα και μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα.

Tags: gunze