Αποστολέας Θέμα: Space 1999 WARP Eagle Transporter  (Αναγνώστηκε 3514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Space 1999 WARP Eagle Transporter
« στις: Ιούνιος 13, 2013, 08:47:55 μμ »
Νέο θέμα με την κατασκευή του μοντέλου του Eagle Transporter που εμφανιζόταν στην τηλεοπτική σειρά  Space 1999 στα μέσα της δεκαετίας του ΄70 . Η σειρά είχε σημειώσει σημαντική επιτυχία σε όλο τον κόσμο όπου προβλήθηκε με αρκετούς θαυμαστές της μέχρι και σήμερα. Παραγωγοί της σειράς ήταν οι Gerry και Sylvia Anderson με υπεύθυνο για τα σπέσιαλ εφέ τον Brian Johnson ο οποίος είναι και ο δημιουργός του Eagle Transporter που εμφανίζεται στην σειρά και  πολλοί πιστεύουν ότι η σχεδίαση του είναι μία από τις πιο ρεαλιστική και κοντά στην πραγματικότητα μοντέλου επιστημονικής φαντασίας. Από την πρώτη περίοδο που εμφανίστηκε παράχθηκε σαν μοντέλο από την AMT σε κλίμακα 1/72  (το ίδιο κυκλοφόρησε και από την Airfix στην Ευρώπη) το οποίο όμως έπασχε από αρκετές ανακρίβειες  και ήταν φτωχό σε λεπτομέρειες, αλλά αγαπήθηκε από πολλούς μοντελιστές (μέσα σ΄αυτούς και εγώ). Παρά τα τριάντα οχτώ χρόνια που πέρασαν από την εμφάνιση της σειράς το βλέπουμε να εμφανίζεται σε φόρουμ και εκθέσεις με κορυφαίο κατά την γνώμη μου στη κλίμακα 1/72 το μοντέλο του "δικού" μας Κώστα Κερίμη. Με την βοήθεια του διαδικτύου τα τελευταία δέκα χρόνια εμφανίστηκαν μοντέλα του αετού με περισσότερη λεπτομέρεια  από μικρούς κατασκευαστές όπως η βρετανική Warp αλλά και σε άλλες κλίμακες από την αμερικάνικη Replicas Unlimited σε κλίμακα 1/48 αλλά και μοντέλα σε studio scale κλίμακα κατασκευασμένα από μοντελιστές με μεγάλη αγάπη στο συγκεκριμένο σκάφος όπως ο David Sisson http://davidsissonmodels.co.uk/eagle1.htm
Στην κατασκευή μου τώρα χρησιμοποίησα το κιτ από ρητίνη και μέταλλο της Warp το οποίο αν και εξαιρετικό σε λεπτομέρεια και αποτύπωση του σχήματος του αυθεντικού studio model είναι τραγικό σε εφαρμογή, χύτευση, ποιότητα υλικών, απαιτεί την μέγιστη εμπειρία, υπομονή και προσπάθεια από τον μοντελιστή. Εάν καταφέρεις όμως και ολοκληρώσεις την κατασκευή έχεις ένα από τα πιο ρεαλιστικά μοντέλα του αετού σε αυτήν την κλίμακα.
       

 Έχοντας στο μυαλό μου το τελευταίο πήρα και την απόφαση να ξεκινήσω την κατασκευή παρ΄όλη την απογοήτευση που είχα όταν άνοιξα το κουτί του μοντέλου που είχα αγοράσει. Βλέποντας το φλας από τα μεταλλικά κομμάτια δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να τα καθαρίσω με επιτυχία και το μοντέλο θα κατέληγε στα σκουπίδια, γι΄αυτό και δεν τράβηξα καν φωτογραφίες στην αρχή της κατασκευής για να δείτε τα αρχικά κομμάτια σε τι απαράδεκτη κατάσταση ήταν.  Πείσμωσα όμως και ύστερα από είκοσι μέρες καθημερινού τριψίματος με λίμες, γυαλόχαρτα (πολύτιμο για τις στρογγυλές σωληνώσεις ήταν το Flex-I-File http://www.flex-i-file.com/flex-i-file.php ) έφτασα στο παρακάτω αποτέλεσμα
       
   

Επειδή ο μεταλλικός σκελετός αγκαλιάζει τα ρητινένια κομμάτια αποφάσισα να ασταρώσω αρχικά με Resin Primer της Gunze και μετά με Surfacer 1000 πριν κολληθούν μεταξύ τους. Το λευκό χρώμα που έχει το Surfacer 1000 θα διευκολύνει την βαφή που θα γίνει αργότερα.
       
     
     


συνεχίζεται ....


   

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 13, 2013, 09:25:53 μμ »
Φανταστικό αγαπημένο θέμα!!!
Θα πρέπει να κόστισε πολλά!
Έχει δει αυτό ;  http://store.scifihardware.com/space-1999-eagle-transporter-kit/
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 13, 2013, 09:38:10 μμ »
πραγματικά υπέροχο διαστημικό θέμα και τρομέρά αγαπητό.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 14, 2013, 09:03:45 μμ »
Δημήτρη, Γιώργο τα σχόλια σας για το αγαπημένο μας μοντέλο μου δίνουν δύναμη στην προσπάθεια που κάνω για κατασκευάσω το  " δύστροπο " κιτ της Warp. Η διεύθυνση του καταστήματος που δίνεις Γιώργο είναι για το ίδιο κιτ που χρησιμοποιώ και εγώ.   Το αγόρασα το 2008 από comet miniatures 70 λίρες συν μεταφορικά και δεν θα το έλεγα φτηνό λαμβάνοντας υπόψιν την κακή ποιότητα των υλικών του. Το αποτέλεσμα σίγουρα εξαρτάται από την ποσότητα της δουλειάς που θα διαθέσει κάποιος για να " καθαρίσει" όλα τα κομμάτια του από τις απίστευτες ποσότητες φλας υλικού που περισσεύει από αυτά. Αν αντέξει και δεν το πετάξει θα δει μέσα από τα ρηνίσματα μετάλλου και ρητίνης να αποκαλύπτεται ένα μοντέλο με ανεκτή τελικά εφαρμογή και εξαιρετική μηχανική σχεδίαση, τα διαφορετικά μεταξύ τους κομμάτια ενώνονται εκεί που πρέπει, ο εξωτερικός σωληνωτός  σκελετός αγκαλιάζει με ακρίβεια τα εσωτερικά τμήματα του σκάφους και το κάθε τμήμα του σκάφους, παρόλα τα διαφορετικά υλικά που το απαρτίζουν, δίνει στο τέλος της κατασκευής  ένα ρεαλιστικό αποτέλεσμα . Είναι το κλασικό παράδειγμα σωστής σχεδίασης και κατασκευής από τον δημιουργό του και πολύ κακής μαζικής  παραγωγής από την εταιρεία που τα πουλάει.
Συνεχίζω με την κατασκευή του κεντρικού τμήματος του σκάφους της καμπίνας των επιβατών που αποτελείται από έξι κομμάτια ρητίνης , τέσσερα σε πράσινο χρώμα σκληρά σαν πορσελάνη  και τις δύο εσωτερικές πόρτες σε μπεζ χρώμα από πιο μαλακή ρητίνη που είναι πιο εύκολη να την δουλέψεις
   
Η καμπίνα απαρτίζεται από δύο συμπαγή κομμάτια πράσινης ρητίνης, αριστερό και δεξί που ενώνονται με το πάτωμα και την οροφή με χρήση κυανοακρυλικής κόλλας και αρκετής ποσότητας στόκου. Στην συνέχεια αφού τρίφτηκε με διαφορετικών βαθμών γυαλόχαρτα ασταρώθηκε με Surfacer 1000  . Η κακή ποιότητα ρητίνης που χρησιμοποιήθηκε σε αυτά τα κομμάτια είχε σαν αποτέλεσμα κατά την διαδικασία του ασταρώματος να εμφανιστούν πολύ μικρές τρύπες στο μέγεθος καρφίτσας   
     
Θα χρειαστεί ξανά τρίψιμο και πέρασμα τώρα με Surfacer 1200 που είναι πιο λεπτόρευστο .
Παράλληλα προχώρησα με την προετοιμασία του θαλάμου διακυβέρνησης, των τεσσάρων ποδιών που φιλοξενούν το σύστημα προσγείωσης του αετού, της κεντρικής σωληνωτής ραχοκοκαλιάς και του πίσω μέρους με τις μηχανές και το πλέγμα σωληνώσεων που τις περιβάλουν. Μιλάμε για πολύ τρίψιμο - δοκιμές εφαρμογής - ξανά τρίψιμο που κράτησε αρκετές εβδομάδες εντατικής εργασίας. Έπειτα κολλήθηκαν με εποξική κόλλα στα δύο τμήματα του αετού μπρος και πίσω αντίστοιχα ο εξωτερικός μεταλλικός σκελετός που τα περιβάλει και στην συνέχεια και αυτά με την σειρά τους τρίφτηκαν ξανά. Στο σημείο αυτό χρησιμοποίησα το απίθανο βελτιωτικό σετ του Mike Reader που αποτελείται από τέσσερις αλουμινένιους δίσκους - σένσορες στον θάλαμο διακυβέρνησης οχτώ  αλουμινένιες εξαγωγές των κινητήρων προσγείωσης στο κάτω μέρος του σκάφους (τέσσερις στο κυρίως σκάφος και τέσσερις στην καμπίνα των επιβατών) και τις τέσσερις αλουμινένιες εξαγωγές των κινητήρων προώθησης του αετού. Όλα τα κομμάτια είναι μικρά κομψοτεχνήματα φτιαγμένα στον τόρνο και προσφέρουν σημαντικά στην προσπάθεια που κάνω για όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αληθοφάνεια και ρεαλισμό.  Με τη βοήθεια δράπανου άνοιξα στο θάλαμο διακυβέρνησης τις οπές που θα φωλιάσουν οι αλουμινένιοι σένσορες προσέχοντας να είναι στο σωστό βάθος .
     
     
     
     
 

σχόλια και κριτική ευπρόσδεκτα

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2013, 08:50:41 μμ »
Συνέχεια της κατασκευής του αετού με αστάρωμα των κομματιών και στην συνέχεια σχολαστικό τρίψιμο ώστε να απαλειφθούν όλες οι ατέλειες πριν το τελικό βάψιμο.
     


η καμπίνα των επιβατών ήταν ένα από τα δύσκολα σημεία της κατασκευής εξαιτίας της κακής ποιότητας ρητίνης με τις άπειρες μικροσκοπικές τρύπες να εμφανίζονται ξανά και ξανά κατά το τρίψιμο και αστάρωμα που έκανα διαδοχικά προσπαθώντας να τις εξαφανίσω. Έπειτα από αρκετές προσπάθειες κατάφερα και είχα ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα αλλά με μια μικρή αλλοίωση στις υπερυψωμένες λεπτομέρειες που έγιναν πιο "μαλακές " από τα πολλαπλά περάσματα με τα γυαλόχαρτα και τις λίμες που χρησιμοποίησα. Ευτυχώς τα υπόλοιπα κομμάτια του κιτ είναι πιο καλή σε ποιότητα ρητίνη και με λιγότερες φυσαλίδες με αποτέλεσμα λιγότερο κόπο αλλά και ευκολία στο καθάρισμα των επιφανειών τους από το περιττό υλικό που υπήρχε από την χύτευση τους.
Για να διευκολύνω το βάψιμο αποφάσισα να βάψω πρώτα τις επιφάνειες με μαύρο χρώμα και στην συνέχεια να καλύψω με ταινία μασκαρίσματος  όσες θα έμεναν μέχρι το τέλος με αυτό το χρώμα. Χρησιμοποίησα το μαύρο αστάρι της Alclad νομίζοντας ότι η σύσταση του με διαλύτη λάκας θα μου έδινε πιο ανθεκτικό σε μασκάρισμα αποτέλεσμα . Πόσο λάθος έκανα ...
     
     
δεν ξέρω για πιο λόγο ενώ το μαύρο αστάρι έστρωσε όμορφα στα καλά  καθαρισμένα, πλυμένα κομμάτια η αντοχή του στο παραμικρό άγγιγμα με σκληρή επιφάνεια είχε σαν αποτέλεσμα το χρώμα να φεύγει με χαρακτηριστική ευκολία !!! το αστάρι έφευγε με ένα απλό ξύσιμο με το νύχι μου!! Σίγουρα εάν χρησιμοποιούσα ταινία μασκαρίσματος πάνω σε αυτό θα είχα καταστροφικά αποτελέσματα. Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και το χάσιμο χρόνου αποφάσισα να αφαιρέσω το αστάρι. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι έφταιξε το αστάρι, η ρητίνη ο τρόπος που το πέρασα...
Ύστερα από μερικές ώρες τριψίματος με το νύχι μου!! είχα το παρακάτω αποτέλεσμα
     
Το surfacer από κάτω ανέπαφο, σκληρό σαν βράχος ! Δεν κάθομαι να το αναλύσω άλλο προχωράω με το τελικό τρίψιμο, καθάρισμα ξανά όλων των κομματιών που είχα περάσει με το αστάρι της alclad και βάψιμο με καλά αραιωμένο λευκό ακρυλικό X2 της Tamiya σε διαδοχικά ελαφρά περάσματα όλο το μοντέλο
     
   
Παράλληλα ξεκίνησε το μασκάρισμα με ταινία της Tamiya σε διαφορετικά σημεία,σχήματα και μεγέθη πάνω στις επιφάνειες του μοντέλου και βάψιμο αυτών με αποχρώσεις του γκρι ώστε να δημιουργήσω μια ρεαλιστική απεικόνιση των φθορών και επισκευών που έχουν γίνει πάνω σε αυτές από το προσωπικό συντήρησης του αετού
     
 
το αποτέλεσμα αν και λίγο έντονο αρχικά, στην συνέχεια με διαδοχικά περάσματα αραιωμένο X2 λευκό πήρε τη μορφή που ήθελα
     
   

Όλες οι παραπάνω εργασίες που έγιναν κράτησαν πάρα πολύ χρόνο κοπιαστικής εργασίας, δοκιμών, λαθών και επαναλαμβανόμενων προσπαθειών  από την μεριά μου που δεν αποτυπώνονται στις φωτογραφίες αλλά πιστέψτε με ήταν εξαιρετικά επίπονες. Αρκετές φορές σταμάτησα την κατασκευή και είπα στον εαυτό μου ότι δεν αξίζει τον κόπο γιαυτό και αρκετές φωτογραφίες είναι άσχημα τραβηγμένες με το κινητό μου. Μέσα όμως από αυτές τις δυσκολίες αισθάνομαι ότι βελτιώνομαι στην δουλειά μου και μπορώ να αντιμετωπίσω όποια δυσκολία προκύπτει στις κατασκευές μου.
Συνεχίζεται...   

Αποσυνδεδεμένος ΑρηςΚ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2013, 05:45:11 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα προσπάθεια! Θέλει πολύ κουράγιο να καταπιαστείς με τέτοια κιτ ρητίνης- δεν μπορείς και να κάνεις ένα weathering να καλύψεις ατέλειες στο κιτ, όπως π.χ. στα στρατιωτικά του 1/35. Ο κατάλογος του Comet πάντα ήταν σαν τη σπηλιά του Αλαντίν, γεμάτος εξωτικούς θησαυρούς (και πότε πότε εξωτικές μπαγκατέλες  :D ).
Α.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2013, 09:17:11 μμ »
Αρκετά αργοπορημένη ανανέωση ύστερα από δύο εβδομάδες και έχοντας φτάσει σχεδόν στη μέση του καλοκαιριού οι ρυθμοί  έχουν πάρει την κατηφόρα, δείξτε λίγο υπομονή γιατί θα προχωρήσουμε λίγο χαλαρά!!  Άρη σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου, ναι το κατάστημα comet miniatures είναι εξειδικευμένο στο SciFi με μεγάλη θεματολογία το μόνο πρόβλημα που έχει είναι οι σχετικά υψηλές τιμές σε σχέση με το ανταγωνισμό.
Στο μοντέλο του αετού τώρα προχώρησα με το βάψιμο των λεπτομερειών που περιλαμβάνουν τις αντιθαμβωτικές επιφάνειες του θαλάμου διακυβέρνησης καθώς και των περιοχών στους κινητήρες κατεύθυνσης που βρίσκονται στο πλαινό τμήμα των τεσσάρων ποδιών του αετού αλλά και των φωλιών του συστήματος προσγείωσης στο κάτω μέρος τους με ακρυλικό μαύρο XF1 Tamiya
     
     
 

Συνέχισα με την προσθήκη των αλουμινένιων εξαγωγών των κινητήρων του Mike Reader και των εσωτερικών λεπτομερειών τους. Για να έχω μια ανθεκτική κόλληση με το μεταλλικό πλαίσιο που στηρίζονται και για να είναι παράλληλες οι καμπάνες μεταξύ τους χρησιμοποίησα ορειχάλκινα σωληνάκια σε μικρά μήκη ώστε να κεντραριστούν σωστά τα ρητινένια  τμήματα που δίνει ο κατασκευαστής τους με τις αλουμινένιες καμπάνες. Στη συνέχεια με λεπτό τρυπανάκι άνοιξα τέσσερις οπές στις βάσεις που πατούν οι καμπάνες και μέσα σε αυτές τοποθέτησα λεπτές ορειχάλκινες ράβδους πάνω στις οποίες γλίστρησαν και κολλήθηκαν οι αλουμινένιες εξαγωγές
   
     

Από τις φωτογραφίες φαίνεται και το ξεκίνημα της διαδικασίας παλαίωσης-φθορών του αετού που ξεκίνησε προτού ενωθούν τα επιμέρους κομμάτια που το απαρτίζουν  για λόγους ευκολίας στο χειρισμό τους . Το μοντέλο έχει αρχίσει να αποκτά σημαντικό βάρος εξαιτίας των υλικών που το απαρτίζουν και κάθε απρόσεκτη κίνηση που μπορεί να γίνει μπορεί και να είναι καταστροφική . Ύστερα από ένα χέρι wash με ανοικτό γκρι ακρυλικό αρκετά αραιωμένο τοποθέτησα σε ορισμένα σημεία του μοντέλου χαλκομανίες σε λεπτές λωρίδες σε διάφορους χρωματισμούς λαμβάνοντας υπόψιν και τις φωτογραφίες από το studio model . Ακολούθησε ψέκασμα με ματ ακρυλικό βερνίκι και το μοντέλο αφέθηκε να στεγνώσει μερικές μέρες για να ακολουθήσει η τελική συναρμολόγηση
   

στην επόμενη ανανέωση θα σας δείξω το τελικό αποτέλεσμα
 

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 06, 2013, 07:06:37 πμ »
Ωραίος φίλε μου. Πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπρος στα κάλη τι
είναι ο πόνος ( του τριψίματος γενικώς ).  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 12, 2013, 07:40:09 μμ »
Eagle Transporter τέλος ! Κώστα ευχαριστώ για τα καλά σου σχόλια. Ακολουθούν φωτογραφίες του μοντέλου η κατασκευή του οποίου κράτησε αρκετούς μήνες κοπιαστικής δουλειάς με αρκετές δυσκολίες και αναποδιές . Το αποτέλεσμα πιστεύω ότι δικαιώνει εν μέρη τις προσπάθειες μου, σίγουρα με την εμπειρία της κατασκευής του τώρα κάποια μέρη θα μπορούσα να τα κάνω καλύτερα αλλά ποιος  νοιάζεται αφού τώρα μπροστά μου έχω το μοντέλο του αετού σε κλίμακα 1/72 με σωστή απόδοση της λεπτομέρειας και σωστές διαστάσεις. Πιστεύω ότι είναι μια σημαντική προσθήκη στην Sci Fi συλλογή μου, το μόνο πρόβλημα τώρα είναι ότι πρέπει να κατασκευάσω και το αντίστοιχο μοντέλο του Hawk σε 1/72 από την Warp πάλι αλλά δε βρίσκω ακόμα το κουράγιο να το ξεκινήσω.
     
       
     
     
   

μερικές ακόμη
     
     
     
   

από κάτω
     

πίσω πλευρά, κινητήρες
     

και μπροστά
     

ελπίζω να σας αρέσει !!
   

Αποσυνδεδεμένος ΑρηςΚ

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:51:41 μμ »
"Αν μας αρέσει"; Το ΛΑΤΡΕΥΩ.
Εκπληκτική δουλειά, φοβερό μεράκι, εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Α.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 13, 2013, 12:25:32 πμ »
Ααααχχχχ.. Μνήμες...
Κυβερνήτης Κόνινγκ, Αλαν, Μάρτιν, Μάγια (αιαιαιαιαιιιιιιι...)

ΥΠΕΡΟΧΟ!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Phantom_nikos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Τόπος: ΒΑΣΙΛΙΚΟ - ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 13, 2013, 12:44:56 πμ »
Απλά τέλειο, τίποτα παραπάνω!!!
Το καλύτερο Sci-fi που έχει παρουσιαστεί εδώ!!!
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχεις κάνει! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 13, 2013, 01:55:35 πμ »
Τα ματάκια μου...
Τι φοβερή δουλειά είναι αυτή?
Εξαιρετικός και πάλι!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:09:56 πμ »
Πιστεύω ότι έκανες περήφανο τον Martin Bower μ' αυτή τη ρεπλίκα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 19, 2013, 09:10:58 μμ »
Σας ευχαριστώ για τα πολύ καλά σας σχόλια, μου δίνει μεγάλη ικανοποίηση το ενδιαφέρον αλλά και η αγάπη που δείχνετε για το συγκεκριμένο μοντέλο που παρ΄όλες τις κατασκευαστικές δυσκολίες που έχει καταφέρνει στο τέλος να ξυπνήσει  όλες τις όμορφες αναμνήσεις που έχουμε από αυτό.  Πέρα όμως από αυτή την ρομαντική προσέγγιση είναι γεγονός ότι οι αρκετές  κατασκευές  στη sci fi κατηγορία έχουν σαν αφετηρία την ανάγκη να ξαναδούμε τα μοντέλα των αγαπημένων  σειρών που βλέπαμε τα παιδικά μας χρόνια και που φάνταζαν τότε στα μάτια μας σαν αληθινά.  Τώρα πια με τη εξέλιξη της τεχνολογίας και των ειδικών εφέ στις σύγχρονες ταινίες με την καταιγιστική δράση και τα υπέρ λεπτομερή τρισδιάστατα ψηφιακά μοντέλα που εμφανίζονται να κινούνται στις ψηφιακά επεξεργασμένες σκηνές σε απίστευτες ταχύτητες ο παραδοσιακός τρόπος παραγωγής με φυσικά μοντέλα έχει σχεδόν εξαφανιστεί. Ολόκληρη η παραδοσιακή βιομηχανία των σπέσιαλ εφέ που είχε δημιουργηθεί τα προηγούμενα εβδομήντα χρόνια από τους παραγωγούς ταινιών με πολύ σημαντικούς δημιουργούς με την είσοδο των υπολογιστών άλλαξε μορφή. Το χαμηλό κόστος παραγωγής των ψηφιακών εφέ σε αντίθεση με το αρκετά υψηλό κόστος των χειροποίητων μοντέλων αλλά και των αντίστοιχων "πραγματικών" σκηνικών - μακετών όπου εμφανίζονταν είχε σαν αποτέλεσμα τα φυσικά εύθραυστα και πολλές φορές βαριά και δυσκίνητα μοντέλα στα στούντιο παραγωγής να αντικατασταθούν από ψηφιακά εξαιρετικά αληθοφανή με δυνατότητα να εκτελούν περισσότερες και με μεγαλύτερη ακρίβεια κινήσεις μοντέλα. Το αποτέλεσμα που εισπράττει τώρα ο θεατής μπορεί να είναι πολύ καλύτερο αλλά έχει χαθεί κατά την γνώμη μου η μαγεία που είχαν οι παλιότερες Sci Fi ταινίες . Τώρα τα πάντα γίνονται, τότε χρειαζόταν πιο πολύ χρόνος  εφευρετικότητα και ίσως ταλέντο για να καταφέρεις να έχεις ένα "αληθινό" αποτέλεσμα. Αυτή είναι η δική μου γνώμη όμως και δεν θέλω να σας κουράσω άλλο.
Τελειώνω την παρουσίαση του αετού με φωτογραφίες τραβηγμένες με φυσικό φωτισμό
       
     

δοκιμές στον "αέρα"
   

παίζοντας λίγο με την έκθεση στην φωτογραφική μου μηχανή
    
   
   
   

 ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4188
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 19, 2013, 11:00:57 μμ »
Συμφωνώ Μάνο για τα παλιά εφφέ και τα μοντέλα, αλλά δεν συμφωνώ για την αληθοφάνεια των
CGI effects. Όλοι οι σκηνοθέτες παραδέχονται ότι ο ρεαλιστικός φωτισμός και η εμφάνιση ενός
φυσικού μοντέλου σε γύρισμα ξεπερνάει κατά πολύ τους υπολογιστές. Δυστυχώς όμως για χάρη
της προόδου, της επιστήμης, του κόστους κλπ. καταλήξαμε εκεί που καταλήξαμε.
Συνέχισε Μάνο, δώσε Scifi.

Αποσυνδεδεμένος eagle detailer

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 53
  • Τόπος: γερμανια
  • Κεριμης Κωστας
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2013, 06:17:42 μμ »
Συγχαρητηρια φιλε μου και απο μενα. Ελπιζω να το καμαρωσουμε στην εκθεση. Αν εχεις οποιαδηποτε απορια ρωτησε με. Φετος θα κατεβασω και το δικο μου ΕΣ(work in progress) για να δειξω τη δουλεια μου γιατι αμα βαφτει μετα δεν θα φαινεται τιποτα και πιστευω να το κατεβασω του χρονου κανονικα εαν το προλαβω ,γιατι εχω σταματησει πλεον να ασχολουμαι εντατικα με τον μοντελισμο. Και εγω ειμαι στο σταδιο με τους κινητηρες αυτη τη στιγμη και φτιαχνω διαφορα σχεδιαγραμματα ως προς τι θα βαφτει πρωτα και τι θα κολληθει πρωτα για να μην μπερδευομαι. Ελπιζω να συναντηθουμε στην εκθεση και να τα πουμε και απο κοντα.Και παλι μπραβο.

Κωστας Κεριμης

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 02:17:05 μμ »
Κώστα ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια . Δεν το κρύβω ότι είμαι θαυμαστής του υπέροχου αετού σου από το ξεκίνημα της κατασκευής του στο eagle transporter forum στο οποίο είμαι και εγώ μέλος, και μέσω της οποίας ανακάλυψα και το forum του modelclub.gr . Κατά την γνώμη μου κατασκευάζεις  τον καλύτερο αετό  στην κλίμακα 1/72  παγκοσμίως , η δημιουργικότητά σου,  η εφευρετικότητα, ο τρόπος κατασκευής , η προσοχή στην λεπτομέρεια,  το τελικό αποτέλεσμα αλλά και ο τρόπος που τα περιγράφεις είναι σε “άλλο” επίπεδο, μας ξεπερνάει, πιστεύω, όλους πολύ. Όλος ο κόσμος κυριολεκτικά πιστεύω περιμένει με αγωνία την ολοκλήρωση του μοντέλου σου. Δεν είναι τυχαία τα σχόλια τόσο εδώ  όσο και στο εξωτερικό.  Νομίζω είσαι “υποχρεωμένος” να το κάνεις, με κατασκευές σαν την δική σου κάνεις υπερήφανους όλους τους έλληνες  μοντελιστές   και εμπνέεις πολλούς, μέσα σε αυτούς βάζω και τον εαυτό μου. H παρουσία σου συνεισφέρει πολλά στο χόμπι μας.
Ο επόμενος αετός που σκοπεύω να κατασκευάσω είναι σε 1/48 από την Replicas Unlimited και σίγουρα η βοήθειά σου θα ήταν πολύτιμη
     
Όπως βλέπεις και στην τελευταία φωτογραφία η κατασκευή σου είναι οδηγός για μένα.
Δεν σκόπευα να κατέβω στην έκθεση λόγω φόρτου εργασίας η εμφάνιση όμως του αετού σου είναι ένας σημαντικός λόγος για να αλλάξω γνώμη, θα χαρώ πολύ να σε γνωρίσω.
Όσο για τον δικό μου αετό ύστερα από ατύχημα αναγκάστηκα  να κάνω reset στην καμπίνα των επιβατών 
     
 

Θα προσπαθήσω στις επόμενες μέρες  να την ξαναβάψω  για να μπορέσω να κατεβάσω το μοντέλο στην έκθεση

Αποσυνδεδεμένος eagle detailer

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 144
  • Age: 53
  • Τόπος: γερμανια
  • Κεριμης Κωστας
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:48:17 μμ »
Σε ευχαριστω φιλε μου για τα καλα σου λογια.Με εκανες να νιωθω υπερηφανος για την δουλεια μου σχετικα με τον αετο.Καλο κουραγιο και δυναμη στο τελειωμα.Θα τα πουμε στην εκθεση.

Αποσυνδεδεμένος ερπιστριοφόρος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Age: 58
  • Τόπος: Ελλαδα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 08:52:03 μμ »
απλά υπέροχος...!

και η δουλειά μοναδική και η παρουσίαση ακόμα καλύτερη...!
να είσαι καλα... ευχαριστώ για την αναζωπύρωση της μνήμης και την ανάσυσρη από τη λήθη εικόνων παιδικών... πλεγμένων με φαντασία...!
ακολουθεί σκέψη - μνήμη εκείνης της εποχής! 1975 αν θυμάμαι καλα...!

"αχ να μπορούσα να το φτιάξω να παίζω μαζί του "


::good_job_smilie:: ::101::
ευχαριστώ πολύ...!

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2013, 09:36:20 μμ »
Φίλε ερπιστριοφόρε σε ευχαριστώ πολύ, να ξέρεις δεν είσαι ο μόνος, κάθε φορά που βλέπω τον αετό ένα πλήθος από εικόνες και σκέψεις πλημμυρίζουν το μυαλό μου από τα ανέμελα παιδικά μας χρόνια. Είναι ένα από τα καλά του μοντελισμού που καταφέρνει να μας ταξιδεύει πίσω στο χρόνο και να μας ξυπνάει τις παλιές ξεχασμένες αναμνήσεις .
Το Σ/Κ που μας πέρασε το αφιέρωσα στο βάψιμο της καμπίνας των επιβατών
      
       

Στην αρχή έγινε ένα ελαφρύ πέρασμα με ακρυλικό λευκό στο οποίο είχα ρίξει δύο σταγόνες γκρί  και αφού στέγνωσε μασκάρισα με ταινία σε τυχαία σημεία για να αναπαραστήσω ξανά τα διάφορα πάνελ στην επιφάνεια του μοντέλου αλλά με αντίστροφο τρόπο από ότι είχα κάνει στην αρχή της κατασκευής μου  ώστε να κερδίσω χρόνο
     
 

Το επόμενο χέρι περάστηκε πάλι με χρήση λευκού και μία σταγόνα μπλε ανοικτό αυτή τη φορά και στην συνέχεια μασκαρίστηκαν επιπλέον πάνελ (μην περιμένετε στις φωτογραφίες να δείτε διαφορά ανάμεσα στις δύο αποχρώσεις του λευκού, είναι ανεπαίσθητες) 
     

το αποτέλεσμα στην αρχή είναι λίγο έντονο
   
αλλά με μερικά περάσματα με αραιωμένο λευκό έγινε πιο ρεαλιστικό
   


νομίζω ότι θα έπρεπε από την αρχή να είχα ακολουθήσει αυτόν τον δρόμο, πολύ πιο εύκολος και γρήγορος και πιο οικονομικός σε ταινία μασκαρίσματος !! Anyway επειδή προηγουμένως μιλήσαμε για αναμνήσεις και επειδη δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα θα κάνω μια μικρή αλλαγή στη version του αετού με κάτι που μου θυμίζει την πρώτη μου ανεπιτυχή προσπάθεια πριν τριάντα περίπου χρόνια
     
     

Rescue Eagle Transporter !

στην αρχή είχα κάποιες επιφυλάξεις για το αποτέλεσμα αλλά όταν έφυγαν οι ταινίες στην κυριολεξία ξετρελάθηκα!! το μυαλό μου γύρισε πίσω στην ημέρα που απέκτησα αυτό
και τα μισοφτιαγμένα κομμάτια του μαζί με το κουτί τα φυλάω μέχρι σήμερα.Ελπίζω να σας αρέσει όπως και σε εμένα!!

Επειδή πιέζει ο χρόνος οι τελικές φωτογραφίες του τελειωμένου μοντέλου μετά την έκθεση

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 12:48:03 μμ »
Νομίζω ότι σας χρωστάω αυτές τις φωτογραφίες εδώ και πολύ καιρό

     
     
     
 


ελπίζω με αυτές να εξιλεώνομαι λίγο για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3399
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 01:55:22 μμ »
Εξιλεωμένος, εξιλεωμένος!
Πολύ καλή κατασκευή!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Space 1999 WARP Eagle Transporter
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 03:07:23 μμ »
ελπίζω με αυτές να εξιλεώνομαι λίγο για την τόσο μεγάλη καθυστέρηση
Ε... σχεδόν... Θα εξιλεωθείς πλήρως αν το φέρεις και στην έκθεση να το θαυμάσουμε από κοντά!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Tags: