Αποστολέας Θέμα: IAI Kfir C-2 / C-7 1/48 Kinetic  (Αναγνώστηκε 1215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
IAI Kfir C-2 / C-7 1/48 Kinetic
« στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:01:29 πμ »
Το Kfir ειναι απο τα γνωστα α/φη πλεον στην αεροπορικη ιστορια.
Ειναι το α/φος που εδωσε μια καποια παραπανω αυτονομια στην Ισραηλινη αεροπορια και βιομηχανια (IDF,IAI)
Και επισης γνωρισε και εμπορικη επιτυχια ,μη οντας Αμερικανικο ή ΑγγλογαλλοΣουηδοιταλικο ή Ρωσικο σχεδιο.
Στους ρολους πουτου ανατεθηκαν τα καταφερε περιφημα.
Ακομα και στο Σινεμα (Ατσαλενιος Αετος  :wink:)
Περισοτερα:
 http://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Kfir
Μοντελιστικα ομως και μεχρι φετος το μονο κιτ που υπηρχε στην 1/48 ηταν το αναγλυφο και φτωχο δεινοσαυρακι της Esci (πλεον επανακυκλοφορει απο την Italeri με νεα-πολυ ωραια-σηματα.....μονο)
Για σοβαροτερες προσπαθειες-αποτελεσματα ,υπαρχουν και τα ρητινενια σετ μετατροπης της Isracast για ολες τις εκδοσεις του (νομιζω) εως και το Νοτιοαφρικανικο Cheetah.Τα οποια σε συνδυασμο με τα κιτ των Eduard και HB ,ειναι εξαιρετικα αλλα απαιτητικα...σε εμπειρια.

Το κενο ηρθαν φετος να το καλυψουν η AGM και η Kinetic με δυο διαφορετικα μεταξυ τους κιτ.
Εγω στα χερια μου εχω το κιτ της Kinetic και αυτο θα σας δειξω.
Το AGM μονο καποιες φωτο εχω δει (απο τις οποιες εβγαλα το συμπερασμα οτι τελικα το Kinetic υπερτερει)
Αν ομως καποιος συναδελφος το αποκτησει μελλοντικα,και θελει να το μοιραστει μαζι μας, προτεινω να ανεβει και αυτο εδω, εν ειδει συγκριτικου!

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: IAI Kfir C-2 / C-7 1/48 Kinetic
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:41:46 πμ »
Ανοιγοντας το κουτι



Συνανταμε το φυλλαδιο οδηγιων(12 σελιδες ,9 σταδια),το φυλλαδιο βαφης (δυο οψεων για ισαριθμες παραλλαγες) την καρτελλα σηματων με ολα τα απαραιτητα



και 10 πλαισια (ενα διαφανες) συσκευασμενα σε ναυλον σακουλλες
 






Το πλαστικο δεν ειναι εντελως λειο ,συνηθες για την κινετικ ,αλλα δεν ειναι απαραιτητα και προβλημα αυτο.
Η χαραξη ειναι αρκετα βαθεια,χωρις να βγαζει ματι



Στο κοκπιτ δινονται τα παντα.
Για την ακριβεια δινεται μπανιερα με αναγλυφες τις πλαϊνες κονσολες,δυο πινακες (ενας για το 2αρι κι ενας για το 7αρι) δυο καθισματα (ενα MB Mk-7 κι ενα Mk-10 ) χειριστηρια,ποδωστηρια,μανεττα.Μονο πιλοτος δεν δινεται (προσωπικα αδιαφορω) και ζωνες ( :evil:  ::glossa:: )
Δινονται δυο ρυγχη, ενα για καθε εκδοση,χωριστα φλαπς,πλουσιος οπλισμος,αξιοζηλευτο ακροφυσιο (ακομα και για καποια ρητινενια  :roll:)


Ο οπλισμος περιλαμβανει
6 X Snakeye ή Mk-82
6 X Rockeye Mk-20
2 X GBU-12
1 X HARM
2 Χ Python 3
2 X πτερυγικες δεξαμενες
1 Χ κοιλιακη δεξαμενη
3 Χ M.E.R.

Στην καρτελλα σηματων περιλαμβανονται κωδικοι κλησης για πεντε α/φη.
Προειδοποιητικα και εθνοσημα για δυο α/φη
Τρια  C7 (553,539,521) της  Arava guardians το 1988,1992,και 1994 αντιστοιχα με την τριχρωμη (κλασικη) παραλλαγη
Και δυο C2 (805,861) της  μοιρας The Valley  το 1982 και 1985 αντιστοιχα με διχρωμη γκριζα παραλλαγη (θυμιζει το μιγκ στον Ατσαλενιο Αετο)

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: IAI Kfir C-2 / C-7 1/48 Kinetic
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:53:35 πμ »
Κλεινοντας να αναφερω οτι πινμαρκς εμφανη και δυστροπα (οπως λχ στα F-16) δεν συναντησα στην ως τωρα περιηγηση μου στα πλαισια.
Η εφαρμογη φαινεται οτι δεν θα εχει δυσαρεστες εκπληξεις.
Παρελειψα να αναφερω τον πληρους βαθους αεραγωγο (οχι οτι θα φαινεται η φανα στο βαθος στο τελος ,αλλα οτι μας δινουν οι εταιριες καλο ειναι),τις βαθιες και λεπτομερεις φωλεες του ΣΠ οπως και τα ομορφα σκελη του.(ζαντες χωριστες τροχος σε δυο μισα).
Αν ελεγα τωρα να εδινε και καμια σκαλα θα με λεγατε πλεονεκτη....γι αυτο δεν το λεω  :mrgreen:
Η τιμη του κυμαινεται σε πολυ καλα πλαισια ,και (παντα κατα τη γνωμη μου) αυτο το κιτ ΕΙΝΑΙ Value for money.
Συνισταται ανεπιφυλακτα λοιπον στους φιλους της IDF, του Kfir  και των Mirage (και γενικοτερα τυροπιτακιων  :lol: :lol: :lol: :wink: )
Να πουμε επισης οτι με αλλαγη σηματων απο μια after market καρτελα (που σιγουρα υπαρχουν) μεχρι και στο Latin Air forces GB μπαινει  :wink: :wink: :wink:
Επαναλαμβανω οτι αν καποιος συναδελφος αποκτησει το αλλο Kfir της Avant Guard κι αν θελει φυσικα ,προσκαλω να το παρουσιασει εδω ωστε να τα εχουμε και τα δυο κιτ μαζι,εν ειδει συγκρισης!
Ευχαριστω για το χρονο σας,ελπιζω να διαφωτισα!  ::salut::

Tags: iai kfir Kinetic