Αποστολέας Θέμα: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS  (Αναγνώστηκε 4707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« στις: Μάιος 07, 2013, 02:20:17 μμ »
Νέα κατασκευή , πρόκειται για το μοντέλο ρητίνης του Battlestar Galactica από τη αμερικάνικη Timeslip Creations . Το μοντέλο αναφέρεται στην ομόνυμη τηλεοπτική σειρά που προβλήθηκε στα τέλη της δεκαετίας του 70 στην Αμερική (από τον Σεπτέμβριο του 1978 εώς Απρίλιο του 1979, λίγα χρόνια αργότερα στην Ελλάδα , σημείωσε αρκετή επιτυχία αλλά λόγω υψηλού κόστους στην παραγωγή της δεν υπήρξε συνέχεια από το κανάλι που έκανε την παραγωγή. Προβλήθηκαν συνολικά εικοσιτέσσερα επεισόδια σε εβδομαδιαία βάση υπεύθυνος για τα ειδικά εφέ ήταν ο βραβευμένος με όσκαρ για τα ειδικά εφέ στην ταινία Star Wars  John Dykstra μέσα στην ταινία εμφανίστηκαν σκάφη όπως το Viper από το οποίο πηρε και το παρατσούκλι το  νέο, τότε  F-16 , το Cylon Rider ,το Base Star κ.α. Η αρτιότητα της παραγωγής δημιούργησε ένα πλήθος με θαυμαστές της σειράς (ανάμεσά τους και εγώ!!) με αποτέλεσμα να συζητείται μέχρι και σήμερα τριάντα χρόνια μετά , να υπάρχουν πλήθος με forum αφιερωμένα σε αυτήν και μοντελιστές που προσπαθούν να αναπαράγουν τα μοντέλα που εμφανίστηκαν στη συγκεκριμένη τηλεοπτική σειρά . Τα studio μοντέλα της παραγωγής κατασκευάστηκαν με την μέθοδο του kitbashing όπως και αυτά στο Star Wars , έχουν αναπαραχθεί σαν μοντέλα κάποια από αυτά από την Revell , συναρμολογήθηκαν απο πολλούς μοντελιστές και ήταν για αρκετούς από αυτούς ο λόγος που ασχολήθηκαν με το συγκεκριμένο χόμπυ.
Το συγκεκριμένο κιτ αγοράστηκε πριν μερικά χρόνια από Starship Modeler  είναι μια τέλεια αναπαραγωγή του σχεδόν δύο μέτρων studio model σε μινιατούρα συνολικού μήκους 45cm και σε κλίμακα 1/4105 . Η απόδοση λεπτομέρειας σε σχέση με το studio model είναι απίστευτη!!  Ο υπεύθυνος για την δημιουργία του  Scott Spicer γνωστός επαγγελματίας μοντελιστής στα συγκεκριμένα θέματα έκανε απίστευτη δουλειά στην αποτύπωση της λεπτομέρειας αλλά και στην κατασκευή του συγκεκριμένου μοντέλου .Αξίζει κάποιος να επισκευθεί την ιστοσελίδα της εταιρείας του για να θαυμάσει τις ικανότητες του http://spicerstudiosinc.com/spicer-studios-gallery/index.php?cat=15   
Το μοντέλο παράγεται με ρητίνη αποτελείται από εικοσιέξι άψογα χυτευμένα κομμάτια σε δύο χρωματισμούς στο δικό μου λευκό και μπλέ . Τα λευκά είναι συμπαγή ενώ τα μπλέ είναι κενά στο εσωτερικό τους με αποτέλεσμα το μειωμένο βάρος . Η εφαρμογή για κιτ ρητίνης είναι πολύ καλή , σε κάποια σημεία κουμπώνουν μεταξύ τους κάνοντας ένα μικρό κλικ !! στόκος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου για τις ενώσεις εξαιτίας όμως του μεγέθους θα κατασκευαστεί ένας υποτυπώδης σκελετός για να έχουμε αντοχή του μοντέλου σε βάθος χρόνου και να μην στραβώσει η μαλακή σχετικά ρητίνη απο το ίδιο το βάρος του μοντέλου

     
     
     
     
     
     

Όπως όλα τα κίτ ρητίνης το μοναδικό πρόβλημα που έχει είναι οι μικρές φυσαλλίδες που δημιουργούνται κατά την χύτευσή του με αποτέλεσμα σε κάποια σημεία να δημιουργούνται τρύπες
     

Όλα αυτά θα διορθωθούν στην πορεία της κατασκευής . Αυτή ξεκίνησε πριν πέντε μήνες περίπου και τώρα που πλησιάζει το τέλος της θα προσπαθήσω να σας δείξω όλα τα στάδια της .

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2013, 05:12:44 μμ »
Ξεκίνησα με τις εξαγωγές στο πίσω μέρος του σκάφους Αποτελούνται από ένα κομμάτι ρητίνης που αφού καθαρίστηκε από την περισευούμενη ρητίνη στη συνέχεια βελτιώθηκε το εσωτερικό της με λεπτά φύλλα από evergreen πλάτους 0,25mm  0,4mm  0,75mm .Στη συνέχεια βάφτηκε με μαύρο ματ ακρυλικό μόνο το εσωτερικό των εξαγωγών και αφού στέγνωσαν περάστηκαν ένα ελαφρύ χέρι off white Η21 της Gunze με σβήσιμο προς το εσωτερικό των εξαγωγών έτσι ώστε στο βάθος να φαίνεται το αρχικό μαύρο. Στη συνέχεια κόπηκαν δύο φύλλα πλαστικού στο ίδιο μέγεθος μεταξύ τους καθώς και ένα μικρότερο πάνω στα οποία κολλήθηκε με την βοήθεια κυανοακρυλικής  κόλλας μεταλλικό πλέγμα με εξάγωνη αποτύπωση της eduard  . Αφού στέγνωσαν περάστηκε από πάνω τους  future το δε μικρότερο με διάφανο Χ27 red της tamiya με βάση φωτογραφίες από το αυθεντικό studio model .

     
   

στη συνέχεια με προσοχή άνοιξα το πίσω μέρος του σκάφους και ύστερα από προσεκτικό τρίψιμο και αρκετές δοκιμές προσάρμοσα την εξαγωγή

     
   

τα κενά θα στοκαριστούν με παχύρευστη κυανοακρυλική .
Κοιτάζοντας το πίσω μέρος νομίζω ότι είναι το πιο αδύνατο σημείο του μοντέλου σχετικά με την αποτύπωση της λεπτομέρειας σε σχέση με το αυθεντικό. Γι΄αυτό για να έχω και καλύτερο αποτέλεσμα στην απαλοιφή της ένωσης των εξαγωγών με το σώμα του σκάφους και για να γίνει πιο εύκολο το τρίψιμο αφαίρεσα την υπάρχουσα λεπτομέρεια και αφού τελείωσε το τρίψιμο δημιούργησα καινούργια λεπτομέρεια με φύλο πλαστικού .

     

Συνεχίζεται
 

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2013, 08:04:34 μμ »
Εξαιρετικά ενδιαφέρον!!!
Μανιώδης και γω με Galactica και Μάχη των Πλανητών!
Έχω κάτι χρόνια το Revell,αλλά θέλει πολύ δουλειά κυρίως στα πλαινά που δεν έχει καθόλου λεπτομέρεια...
Καλή συνέχεια!!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2013, 08:14:53 μμ »
Γιώργο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου , είναι αξιοσημείωτο ότι παρά τα χρόνια που πέρασαν από την προβολή της τηλεοπτικής σειράς τα μοντέλα που κατασκευάστηκαν από τους δημιουργούς της σειράς εμπνέουν μέχρι και σήμερα πολλούς μοντελιστές σε όλον τον κόσμο ώστε να βλέπουμε μέχρι σήμερα τριάντα πέντε χρόνια μετά εξαιρετικά μοντέλα αντίγραφα των αυθεντικών .
Συνεχίζουμε με την κατασκευή , το πίσω μέρος ασταρώθηκε με surfacer 1200 για να βεβαιωθώ ότι απαλείφθηκε η ένωση και στην συνέχεια συνέχισα με μια μικρή ανακατασκευή στο πάνω μέρος . Χρησιμοποίησα ένα μικρό κομμάτι χαλκοσωλήνα 4mm και με την βοήθεια ταχυτροχού την έκοψα στη μέση 
       

αφαιρέθηκε το αντίστοιχο κομμάτι από σκάφος και πήρε τη θέση του το χάλκινο κομμάτι
 

έπειτα αφαιρέθηκε αντίστοιχο τμήμα στο κέντρο και προσθήκη λεπτομέρειας με φύλο πλαστικού
   

έχοντας μετρήσει το παλιό έκανα την παρακάτω μετατροπή με τη βοήθεια ορειχάλκινης σωλήνας 14,27mm
     
   

ευτυχώς το αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο παρά τις αρχικές μου αμφιβολίες για το "σφάξιμο"  ενός τόσο ακριβού μοντέλου .Βλέπετε όσο ανεβαίνει το κόστος ενός κιτ τόσο αντίστοιχα μειώνεται ο ενθουσιασμός για τις βελτιώσεις που θέλεις να κάνεις .
Στη συνέχεια ένα ακόμη μοντέλο άρματος θυσιάστηκε με την αφαίρεση των ερπυστριών του και τοποθέτηση στο μοντέλο μας αφού λόγω του μικρού μεγέθους αυτών δεν μπορούσα να τις αντιγράψω με ρητίνη   
     

προστέθηκαν μερικές λεπτομέρειες στο πλάι και κάτω
     


όλες οι βελτιώσεις που έκανα έγιναν με βάση φωτογραφίες του studio model προσπαθώντας να αποτυπώσω πιστά υπό κλίμακα τις λεπτομέρειες του αυθεντικού και να μην αλλοιώσω την εικόνα του μοντέλου .
 Ξεκίνησα και το μπροστινό τμήμα με προσεκτικό καθάρισμα της ρητίνης και κλείσιμο σε πρώτη φάση των πολύ μεγάλων τρυπών με εποξικό στόκο της Tamiya
   

αυτό το κομμάτι που ήταν παραμορφωμένο  από την χύτευσή του μου πήρε δύο μέρες για να καταλάβω το σχήμα του από τις φωτογραφίες που είχα και μία μέρα για να το κατασκευάσω , μετά από αρκετές προσπάθειες , από ορειχάλκινα σωληνάκια 2mm & 3mm και 6,35mm αν θυμάμαι καλά !!
   

στην συνέχεια αστάρωμα για έλεγχο λαθών-παραλείψεων
       
   

και πίσω
     
     

το αστάρωμα αποκάλυψε πλήθος από μικροσκοπικές τρύπες , ιδίως στο μπροστινό τμήμα που δυστυχώς θα με ταλαιπωρήσουν πολύ για να τις κλείσω Αυτές είναι οι δυσκολίες που παρουσιάζονται στα περισσότερα κιτ εξολοκλήρου από ρητίνη που μην ξεχνάμε ότι είναι , και στην δημιουργία τους , και την παραγωγή τους , χειροποίητα από έναν μόνο άνθρωπο . Συνήθως όμως  ξεχνιούνται όταν δεις το μοντέλο σου τελειωμένο .
     
   

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2013, 11:23:37 πμ »
Συνέχεια του μοντέλου με το κεντρικό μέρος του σκάφους. Τοποθέτησα στα σημεία που ενώνεται το κεντρικό κομμάτι με τα υπόλοιπα μέρη του σκάφους ( το μπροστινό, το πίσω μέρος και τους δύο πλευρικούς πυλώνες ) ορειχάλκινους ράβδους με πάχος 3mm και στην συνέχεια με ορειχάλκινη σωλήνα διαμέτρου 6mm έφτιαξα τον παρακάτω σκελετό όπως φαίνεται στις φωτογραφίες με σκοπό να ενισχύσω την αντοχή του μοντέλου λόγω του μεγάλου μήκους που έχει αλλά και για να ευθυγραμμιστούν σωστά τα κομμάτια που το αποτελούν κατά την συγκόλλησή τους. Ταυτόχρονα ο σκελετός μας δίνει και το σημείο στήριξης του μοντέλου στην βάση όπου θα τοποθετηθεί   

     
     

ακολούθησαν μερικές δοκιμές

     

στη συνέχεια ξεκίνησα με την ένωση των κομματιών χρησιμοποιώντας εποξική κόλλα δύο συστατικών
Πρώτο το πίσω
     

και στη συνέχεια αφού κολλήθηκαν τα τέσσερα από τα έξι σημεία που στηρίζονται οι δύο εξωτερικοί πυλώνες-διάδρομοι προσνήωσης  ασταρώθηκαν όλα τα μέρη και συγκολλήθηκε το μπροστινό μέρος
     
 
     

αρχίζει να παίρνει μορφή
   
     

δοκιμαστική εφαρμογή των δύο πυλώνων χωρίς κόλλα, η εφαρμογή είναι άψογη!! 
     
     

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις πολλές φωτογραφίες, τα σχόλια σας ευπρόσδεκτα 

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 18, 2013, 11:44:21 πμ »
Βάρα αλύπητα...! Μπορεί να είμαστε λίγοι του Sci-Fi αλλά αντέχουμε...!
Καταπληκτική δουλειά.  Θα πρέπει να κόστισε αρκετά το κιτ!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 18, 2013, 11:58:17 πμ »
Πανέμορφο και εντυπωσιακό!!!
Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι τα σημεία που βγαίνουν/μπαίνουν τα Vipers,
στα ατρακτίδια,που είναι μασίφ...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2013, 03:42:57 μμ »
Μικρή ανανέωση σήμερα λόγω έλλειψης χρόνου Όσο κοινότυπο ακούγεται πιστέψτε με είναι δυστυχώς η πραγματικότητα για μένα εξαιτίας των πολλών υποχρεώσεων στην δουλειά αλλά και στην οικογένειά μου.
Γιώργο "mmaker" ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, τα ατρακτίδια είναι μασίφ αλλά τα πίσω μέρη τους η εταιρεία τα δίνει ξεχωριστά και είναι κούφια για να προσθέσει λεπτομέρεια στο εσωτερικό τους αν θέλει κάποιος. Λόγω μικροσκοπικού μεγέθους όμως, ότι και να φτιάξεις στο εσωτερικό τους τίποτε δεν θα διακρίνεται στο τέλος από τα μικροσκοπικά ανοίγματα τους με γυμνό μάτι. Στην συγκεκριμένη κατασκευή μας έχω βάψει, πριν τα κολλήσω μεταξύ τους, το εσωτερικό τους με μαύρο ακρυλικό και έχω καλύψει τα ανοίγματα με ταινία για να μην εισχωρήσει το αστάρι-τελικό χρώμα  που θα περάσω το μοντέλο.
 Γιώργο "giwrgosd" ευχαριστώ  για τα ¨δυναμικά" σου σχόλια του, το πνεύμα τους μ΄αρέσει πολύ !! Το κιτ κόστισε  αρκετά (260,00$) το 2008 αλλά δεν τον μετάνιωσα καθόλου, λόγω της μοναδικότητας του (χειροποίητο) και της εξαιρετικής του ποιότητας, Για να "φέρεις" το αντίστοιχο της Revell σε αυτό το επίπεδο λεπτομέρειας είναι πάρα πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο για έναν μέσο μοντελιστή και θα χρειαστούν  ατέλειωτες ώρες κουραστικής δουλειάς για να αποτυπωθούν με ακρίβεια, όπως έχει γίνει με το μοντέλο της Timeslip, οι λεπτομέρειες  του δίμετρου studio model. Όταν τελειώσει η κατασκευή θα σας δείξω συγκριτικές φωτογραφίες με το αυθεντικό για να δείτε ότι όλες!! οι λεπτομέρειες έχουν αναπαραχθεί με ακρίβεια υπό κλίμακα από τον δημιουργό του τόσο σαν σχήμα αλλά και σαν θέση πάνω στην επιφάνεια του μοντέλου, είναι απίστευτο, αυτό εγώ προσωπικά δεν το έχω ξαναδεί σε μοντέλο παραγωγής από ρητίνη. Τώρα όμως αν μπορείτε να κάνετε λίγη υπομονή το 2014 ο Moebius σκοπεύει να βγάλει σε παραγωγή σε αντίστοιχη κλίμακα (κάποιοι λένε ότι βασίστηκε κατόπιν αδείας στο συγκεκριμένο μοντέλο της  Timeslip ) πλαστικό  http://culttvman.com/main/?p=29729  .
Μικρές βελτιώσεις πριν το βάψιμο
     
     
     

Βελτίωσα το κομμάτι της μύτης του μοντέλου με ορειχάλκινη σωλήνα τετράγωνης διατομής και με εποξικό στόκο Tamiya διόρθωσα μέρος από λεπτομέρεια που έλειπε στο αριστερό τμήμα λόγω φυσαλίδας στην ρητίνη
     
     
 

και ασταρωμένα
     

Σε επόμενη ανανέωση θα προχωρήσω με το βάψιμο και το τελικό φινίρισμα 
     

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2013, 05:16:39 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ ότι άξιζε και το τελευταίο σεντς. Απ' ότι βλέπω,
όντως είναι πιστό αντίγραφο του κανονικού μοντέλου και με βάση
το αντίστοιχο του Jim Crevelling, μόνο scratch το πετυχαίνεις,
αλλά με πόνο και υπέρογκο κόστος σε χρόνο και χρήμα, ίσως
3 φορές πάνω από το ρητινένιο. Της Monogram είναι πολύ
σούπα, ούτε το 1/10 δεν κρατάς στο τέλος.
Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 29, 2013, 04:16:46 μμ »
εντυπωσιακη  κ λεπτομερης η κατασκευη. καλη συνεχεια στο βαψιμο 8)

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 29, 2013, 06:22:17 μμ »
Μιλάμε για τρομερή ΚΙΤΑΡΑ!!! πάνω σε ένα πολύ αγαπημένο θέμα καθώς ήμουν φανατικός του Galactica. Και δεν το είχα καν προσέξει τόσο καιρό! Φίλε μου πιστεύω ότι με ένα προσεκτικό βάψιμο θα έχεις ένα πραγματικό αριστούργημα στην συλλογή σου. Καλή συνέχεια και από μένα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 29, 2013, 06:39:16 μμ »
Μιλάμε για τρομερή ΚΙΤΑΡΑ!!! πάνω σε ένα πολύ αγαπημένο θέμα καθώς ήμουν φανατικός του Galactica. Και δεν το είχα καν προσέξει τόσο καιρό! Φίλε μου πιστεύω ότι με ένα προσεκτικό βάψιμο θα έχεις ένα πραγματικό αριστούργημα στην συλλογή σου. Καλή συνέχεια και από μένα.  ::salut::
Χ2
Φανατικος οπαδος και εγω.
Καλη συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 31, 2013, 03:47:27 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια, είναι η καλύτερη ανταμοιβή για μένα .  Συνεχίζω σήμερα με το βάψιμο του μοντέλου, αρχίζοντας με το ψέκασμα με μαύρο ματ ακρυλικό όλων των επιφανειών του . Ο λόγος που δεν κάνω preshade είναι η μικρή κλίμακα του μοντέλου (1/4105), δεν θα είναι ρεαλιστικό . Είναι η ίδια τεχνική που χρησιμοποιούσαν οι δημιουργοί των αυθεντικών studio model όπου πάνω σε μαύρο υπόστρωμα έβαφαν την τελική απόχρωση των μοντέλων που εμφανίζονται στις ταινίες , πετυχαίνοντας να δώσουν βάθος στις επιφάνειες τους, ανομοιογένεια στην τονικότητα των χρωμάτων τους και σκίαση στις εσοχές τους και εφαρμόζω αντιγράφοντας τους .
     
     

Τα ατρακτίδια δεξιά και αριστερά του μοντέλου θα τοποθετηθούν αργότερα για να γίνει πιο εύκολο τώρα το βάψιμο στα σημεία που ακουμπάνε . Στη συνέχεια με XF 7  Flat Red ψεκάστηκαν συγκεκριμένα σημεία του μοντέλου και στη συνέχεια μασκαρίστηκαν με ταινία για να δημιουργήσω τις λεπτές λωρίδες κόκκινου χρώματος που υπάρχουν σε σημεία του σκάφους . Ακολούθησα αντίθετο δρόμο για την κατασκευή τους λόγω του μικρού μεγέθους που έχουν (1mm,2mm και 3mm) δεν τα ψέκασα μετά το βασικό χρώμα αλλά πριν γιατί το μασκάρισμα μετά θα ήταν πολύ δύσκολο.
     
 

Ξεκίνησα το βάψιμο με XF 2 Flat White αραιωμένο με levelling thinner της Gunze σε αναλογία 4:6 σε πολύ αραιές στρώσεις και αρκετά περάσματα με τον Iwata. Tο κατά βάση λάκερ διαλυτικό βοηθάει να στεγνώνει το κάθε πέρασμα με χρώμα που κάνω μέσα σε λίγα λεπτά. Το χρώμα επιλέχτηκε με βάση φωτογραφίες του studio model που φαίνεται να έχει μια απόχρωση στο σπασμένο λευκό λόγω των φθορών που του έχουν γίνει από τους δημιουργούς του αλλά και από το πέρασμα του χρόνου . Αυτές τις φθορές θα τις αναπαραστήσω με φίλτρα .
Πρώτα έγιναν τα σημεία κοντά στα ατρακτίδια
       
   

προσέξτε πως το μαύρο υπόστρωμα βοηθάει να αναδειχτεί η λεπτομέρεια, το μυστικό είναι τα ελαφρά περάσματα.
Στην συνέχεια κολλήθηκαν τα ατρακτίδια με κυανοακρυλική κόλλα
     
     
 

η εφαρμογή στην δεξιά πλευρά είναι πολύ καλή αντίθετα στην αριστερή πλευρά αφήνει ένα μικρό κενό που είναι ορατό σε μεγένθυση αλλά με τον φόβο ζορίζοντας το ατρακτίδιο να πατήσει στο βραχίονα που ακουμπάει υπάρχει περίπτωση να σπάσει (η ρητίνη είναι σκληρή και άκαμπτη σαν πορσελάνη, σε αντίθεση με το πλαστικό, πιέζοντας μπροστά ξεκολλούσε από τον πίσω βραχίονα οι δε τριγμοί που έκανε το κομμάτι σε κάθε πίεση που έβαζα  μου έφερναν κρύο ιδρώτα!!) το άφησα όπως είναι, δεν ρισκάρω τώρα στο τέλος να ανοίξω καινούργιες δουλειές, μπορώ να ζήσω και με αυτήν την μικρή ατέλεια, κανείς δεν είναι τέλειος!!
Προχωράω με το τελικό βάψιμο όλου του μοντέλου
   
   

έλεγχος για να δω αν πέτυχε το μασκάρισμα
     

αυτός ο κρατήρας τώρα πως μου ξέφυγε $@#!!?? anyway όλα διορθώνονται με λίγη υπομονή απλώς με καθυστερεί, στην επόμενη ανανέωση το μοντέλο πιστεύω ότι θα είναι έτοιμο,τα σχόλια ευπρόσδεκτα .   

Αποσυνδεδεμένος neoulis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 31, 2013, 07:34:05 μμ »
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 31, 2013, 07:41:54 μμ »
Πω πω ! Αυτό το μοντέλο είναι η χαρά του wash και του στεγνου πινέλου ! Αν και δεν είμαι φαν του είδους ( δεν έχω φτιάξει ποτέ κάτι τέτοιο ) , μου αρέσει πάρα πολύ . Επίσης μου αρέσει το πλήθος των φωτογραφιών . Καλή συνέχεια και από μένα ! ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 31, 2013, 11:27:35 μμ »
Απαπαπα!!!! Πιπέρι. Ούτε wash , ούτε στεγνό, θα χαλάσει την εικόνα. Δεν κάνουμε σε
τέτοια μοντέλα αυτές τις τεχνικές, θα γίνουν καρικατούρες. Στα αντίστοιχα Studio Models
δεν το έκαναν. Λίγες καπνιές κοπάναγαν με τους αερογράφους, λίγα φωτίσματα στα πάνελς κι αυτό ήταν.
Ο φωτισμός και οι σκιές έκαναν τα υπόλοιπα. Ίσως λίγο pin wash και προσεκτικά.
Επίσης να θυμίσω ότι το μαύρο υπόστρωμα έμπαινε για να μην φεγγίζουν οι λαμπάρες νέον
που έβαζαν εσωτερικά για τα άπειρα fiber optics.
Παρεπιπτόντως πως δεν σκέφτηκες να βάλεις για να υπάρχει ψευδαίσθηση του μεγέθους;

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 01, 2013, 05:08:59 μμ »
Ο Κώστας έχει δίκιο, λόγω κλίμακας οι φθορές πρέπει να είναι "αόρατες" στο μάτι τίποτε πάνω στο μοντέλο δεν πρέπει να τραβάει την προσοχή μας, πρέπει το σύνολο των εργασιών που έχουμε κάνει σε όλα τα στάδια της κατασκευής  να είναι στην σωστή ποσότητα, να μας δίνουν ένα αρμονικό αποτέλεσμα που υπό ορισμένες συνθήκες (φωτισμός, απόσταση, φόντο, γωνία λήψης) να μας δίνει την αίσθηση ότι αυτό που βλέπουμε (το μοντέλο μας ) μπορεί να είναι "αληθινό" .
Στη συγκεκριμένη κατασκευή το wash όταν γίνει θα είναι όσο το δυνατόν αραιότερο, γι αυτό και θα χρησιμοποιήσω φίλτρα του Mig και συγκεκριμένα το P404 Grey Filter for Bright White και θα αφαιρέσω όσο πιο πολύ μπορώ ώστε να μείνει όσο το δυνατόν λιγότερο μόνο στις εσοχές του μοντέλου. Το studio model έχει περισσότερες φθορές αλλά είναι δύο μέτρα σε μήκος και αν κάτσεις σε απόσταση από αυτό για να έχεις την ίδια εικόνα σε μέγεθος με το μοντέλο μας όλες αυτές χάνονται μπροστά στην εντυπωσιακή εικόνα που δίνει στον θεατή.
 Όσο για τα fiber optics Κώστα νομίζω ότι και πάλι λόγω μεγέθους (δεν ξέρω αν υπάρχουν μικρότερα σε μέγεθος από 1mm,αλλά και να υπάρχουν δεν αντέχω άλλο να δουλέψω σε τόσο μικρές διαστάσεις!!) αλλά και κατασκευής του κιτ (το μεσαίο τμήμα είναι συμπαγές) θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να γίνει σωστά με αληθοφάνεια και θα απαιτούσε πολύ περισσότερο χρόνο και κόπο και με ρίσκο να καταστρέψω το κιτ. Κρατάω τις δυνάμεις μου για τις επόμενες κατασκευές !
Στο μοντέλο μας τώρα αφού αφαίρεσα την ταινία μασκαρίσματος  τοποθέτησα τις χαλκομανίες (δυο με την ονομασία του σκάφους δεξιά και αριστερά και ένα κόκκινο κύκλο στο πάνω μέρος του σκάφους) με την βοήθεια βελτιωτικού και στη συνέχεια περάστηκε το μοντέλο με γυαλιστερό βερνίκι της Tamiya .
     
     
     

συνέχεια με wash με χρήση φίλτρου του Mig και αμέσως μετά πολύ καλό σκούπισμα με μπατονέτα και enamel διαλυτικό ώστε να μείνει απειροελάχιστη ποσότητα από το φίλτρο ώστε να τονιστούν μόνο οι εσοχές και η γράμμωση του μοντέλου. Αν χρειάστηκα δέκα λεπτά για να περάσω το φίλτρο χρειάστηκαν πολλές ώρες καθαρίσματος με μπατονέτα για να έχω σωστό αποτέλεσμα
       
 

Το αποτέλεσμα είναι αρκετά διακριτικό και καταφέρνει να ενισχύσει την αληθοφάνεια του μοντέλου μας. Και εκεί που ήμουν έτοιμος να περάσω το τελικό χέρι με ματ βερνίκι οι χαλκομανίες άρχισαν να διαλύονται από την επίδραση του enamel διαλυτικού παρά το πέρασμα που είχα κάνει την προηγούμενη μέρα με το ακρυλικό βερνίκι της Tamiya! Φαίνεται ότι το διαλυτικό του Mig που χρησιμοποίησα για να "ξεβγάλω" το φίλτρο είναι πολύ ισχυρό και δεν άντεξε το βερνίκι το πολλαπλά περάσματα που έκανα. Όσο ζω μαθαίνω, όπως λένε και οι παλιότεροι. Ευτυχώς  την μεγαλύτερη ζημιά την έπαθε η χαλκομανία που αναπαριστά τον κόκκινο κύκλο στην ράχη και αντικαταστάθηκε με ακρυλικό χρώμα και αρκετά νεύρα για την καθυστέρηση. Από τα δύο λογότυπα εκατέρωθεν το δεξί μόνο απέκτησε μια διακριτική φθορά που βοηθάει λίγο στην παλαίωση του μοντέλου (τυχερός στην ατυχία μου??)

πριν χαλάσει ....
   
 και η αναδημιουργία του
   

συνεχίζεται...
     

Αποσυνδεδεμένος Phantom_nikos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 106
  • Τόπος: ΒΑΣΙΛΙΚΟ - ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:07:13 μμ »
Αγαπημένη σειρά και φοβερό μοντέλο! Η κατασκευή σου είναι για σεμινάριο. Ελπίζω να βγεί και σε πλαστικό με όχι τόσο διαστημική τιμή, γιατί πλέον τα πράγματα έχουν στενέψει! Πολύ καλή δουλειά, περιμένουμε την ολοκλήρωση και φυσικά πολλές μα πολλές φωτογραφίες!!! ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 02, 2013, 10:00:57 μμ »
Υπάρχουν F.O. σε 0.25 mm και 0.5 mm. Πρέπει να έχει και ο Καλφάκης.
Για το συμπαγές δεν το ήξερα και καλά έκανες και δεν το πείραξες.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 02, 2013, 10:08:36 μμ »
Σαν τρελός κι' εγώ με τη original σειρά, (όχι ότι το remake δεν ήταν καλό αλλά να κάνουν τον Starbuck γυναίκα; Ιεροσυλία!) παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρων τη καταπληκτική δουλειά σου.  Το μοντέλο σκίζει!!!

Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 02, 2013, 10:32:08 μμ »
Τι είπες τώρα... Έχει Fiber Optics ο Καλφάκης;  Σε τι τιμές; Τα έχει στο site;

Κοίτα εδώ  ::arrowred:: http://www.e-kalfakis.gr/advanced_search_result.php?manufacturers_id=77
Εάν δε βρεις εκεί, πουλάει και κάποιος στη Θηβών που τις εισάγει. Βέβαια έχω να περάσω 3 χρόνια από εκεί.
Θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 07, 2013, 07:32:01 μμ »
Συνέχεια και τέλος της κατασκευής σήμερα με φωτογραφίες από το τελειωμένο μοντέλο . Θέλω να ευχαριστήσω όλους εσάς με τα θετικά σχόλια σας, τις παρατηρήσεις σας, την αγάπη σας  και το ενδιαφέρον σας για το συγκεκριμένο θέμα  δίνετε το ερέθισμα σε μένα αλλά πιστεύω και σε άλλους μοντελιστές να κατασκευάσουμε ακόμη περισσότερα και καλύτερα μοντέλα για την Science Fiction  κατηγορία  που κατά την γνώμη μου έχει αρκετές προοπτικές μεγαλύτερης ανάπτυξης στην χώρα μας.  Σε αυτό βοηθάει και το διαδίκτυο που με τα φόρουμ που έχουν δημιουργηθεί σε όλον τον κόσμο βοηθάει τους μοντελιστές να έρθουν έρθουν πιο κοντά, να ανταλλάξουν πληροφορίες μεταξύ τους να δημιουργηθούν νέα μοντέλα, όπως το συγκεκριμένο, από ταλαντούχους ανθρώπους και εταιρείες και να μπορούν να τα διαθέτουν στο ευρύ μοντελιστικό κοινό που πριν μερικά χρόνια ούτε που φανταζόταν ότι θα μπορούσε να τα αποκτήσει . Εταιρείες όπως οι Fine Molds, Polar Lights, Moebius κ.α.  αλλά και οι μικρότερες όπως  οι Timeslip, Atomic City, Mslz22, BlueMoon, Master Replicas, Fantastic Plastic, Millenia Models, Warp κ.α. που στην πλειοψηφία τους αποτελούνται από ένα ή δύο ικανούς μοντελιστές με χώρο εργασίας το γκαράζ του σπιτιού τους αλλά και οι ταλαντούχοι μοντελιστές  με τις κατασκευές τους βοηθούν να αποκτήσει το Sci-Fi modelling μεγαλύτερη βαρύτητα στην κοινότητά μας.

Οι φωτογραφίες είναι σε μεγάλη ανάλυση και θα τις δημοσιεύσω σε διαφορετικά ποσταρίσματα
       
   

Στις δύο παρακάτω σε σύγκριση με φωτογραφίες του studio model
 
η αποτύπωση της λεπτομέρειας από τον δημιουργό του είναι εκπληκτική για το μέγεθος του μοντέλου


Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 07, 2013, 08:55:37 μμ »
Με διαφορετικό φωτισμό
     
   

και πάνω στην βάση του
   
     
     
     

Ελπίζω να σας αρέσει

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 07, 2013, 09:48:33 μμ »
Πανέμορφο. Πάρα πολύ καθαρό και ωραίο βάψιμο που αναδικνύει ακόμα περισσότερο το πολύ καλό κιτ. Τα συγχαρητήριά μου.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Timeslip Creations Battlestar Galactica TOS
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 09, 2013, 11:09:09 μμ »
X2 κι από εμένα. Αν είχε και φωτισμό θα νόμιζα ότι έβλεπα το κανονικό.  ::salut::

Tags: