Αποστολέας Θέμα: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)  (Αναγνώστηκε 4682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:40:12 μμ »
Αφού το Sd.Kfzhgasfgfafgdgkasdfjjh 250 κατάφερε να μου τη σπάσει γενικώς με τις χαλκομανίες που εξαϋλώθηκαν, με όλες τις κεραίες του σπασμένες και τις ερπύστριες να αρχίζουν να γίνονται κομμάτια ενώ όλα ήταν μια χαρά... Το έβαλα στην άκρη και βρήκα άλλο θύμα.

Το συγκεκριμένο κιτ το αγόρασα πριν 3 χρόνια περίπου όταν άρχισα την επάνοδο στο χόμπι. Ένα τίμιο κιτ με λογικότατη τιμή για 1/48 και καλή χαραγμένη λεπτομέρεια.
Το κιτ φαίνεται σχετικά εύκολο ακόμα και για αρχάριο ενώ εάν κάποιος έχει το κέφι τα κότσια και την εμπειρία μπορεί να προσθέσει μερικές βελτιώσεις.
Σε πρώτες δοκιμές η εφαρμογή φαίνεται καλή (σε ορισμένα σημεία μέτρια) και υπάρχει σε αρκετά σημεία λίγο flush και αρκετά εμφανείς γραμμές καλουπιού.
Αλλά είπαμε, για τα λεφτά του (<12€) είναι τίμιο κιτ.  Σκοπό του θα είναι να με διασκεδάσει (όπως θα έπρεπε να είναι κάθε κατασκευή που κάνουμε) και γι' αυτό το προχωράω και όπως βγει.
Ακολουθεί ένα μικρό φωτό-review του κιτ.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Για το βάψιμο το κιτ δίνει σήματα για δύο (2) παραλλαγές με την μία μάλιστα να μας αφορά καθώς απεικονίζει το BF109G6 Tropical του Emil Klade στην Ελλάδα τον Ιανουάριο του 1944 στην οποία (ελπίζω) να βαφτεί το συγκεκριμένο...
Click to see the original size. Click to see the original size.

Μέχρι στιγμής έχω προχωρήσει το cockpit.  Σε μια αναλαμπή πρόσθεσα μερικές καλωδιώσεις για τα καύσιμα και το οξυγόνο
Click to see the original size. Click to see the original size.
Και μετά το βάψιμο, ελαφρύ wash με μαύρο και στεγνό πινέλο με ασημί το αποτέλεσμα είναι αυτό:
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Μέτριο, το ξέρω, αλλά μια χαρά για την ατζαμοσύνη μου, τη όραση και τις χοντροδακτυλάρες μου... ::glossa::

Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:46:07 μμ »
Καλη αρχη με το 109 που ξεκινησες, η δουλιτσα σου ειναι πολυ καλη και η επολογη των χρωματων σωστη. το συγκεκριμενο κιτ το ειχα φτιαξει πριν κανα χρονο και το ειχα ευχαριστηθει πολυ.Ειναι απλο με λιγα κομματια και ευκολο στη κατασκευη. Συνεχισε να το δουμε  το πας μια χαρα! :wink:  ::salut::


Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2013, 12:48:05 μμ »
Καλή αρχή Γιώργο!
Το σκέφτομαι κι εγώ για προπέλα αυτό τον καιρό! Δώσε εσύ να δω πως θα πάνε και οι βούλες στο βάψιμο και βλέπουμε! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2013, 01:16:53 μμ »
Καλη αρχη με το 109 που ξεκινησες, η δουλιτσα σου ειναι πολυ καλη και η επολογη των χρωματων σωστη. το συγκεκριμενο κιτ το ειχα φτιαξει πριν κανα χρονο και το ειχα ευχαριστηθει πολυ.Ειναι απλο με λιγα κομματια και ευκολο στη κατασκευη. Συνεχισε να το δουμε  το πας μια χαρα! :wink:  ::salut::
Χρηστος
Ευχαριστώ Χρήστο.
Οφείλω να ομολογήσω ότι έχω σώσει όλες τις φωτογραφίες από το δικό σου και τις χρησιμοποιώ σαν reference.
Ειδικά οι σωλήνες οξυγόνου έπρεπε να είναι πιο λεπτοί αλλά βαρέθηκα.

Καλή αρχή Γιώργο!
Το σκέφτομαι κι εγώ για προπέλα αυτό τον καιρό! Δώσε εσύ να δω πως θα πάνε και οι βούλες στο βάψιμο και βλέπουμε! ::salut::
Κάθε φορά που μου περισσεύει λίγο χρώμα κάνω προπόνηση σε χαρτί... Θα δείξει...  :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2013, 01:24:46 μμ »
Δες εδω τον σωστο τροπο βαφης του mottle. Δεν βγαινει σωστα οταν προσπαθεις απλα να κανεις βουλες. Στο βιντεο λεει και για το πως διαλυει το χρωμα αλλα μην δωσεις σημασια γιατι αγορα μονο τα ακρυλικα Model Master,απο την μεση και μετα δες.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 22, 2013, 01:37:40 μμ »
Parkinson simulator... ή 4-5 καφέδες πριν αρχίσεις... Το έχω αυτό το DVD και το μελετάω.
Ευχαριστώ Δημήτρη.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 22, 2013, 02:07:15 μμ »
Σε πρώτες δοκιμές η εφαρμογή φαίνεται καλή (σε ορισμένα σημεία μέτρια)...
Διόρθωση... Η εφαρμογή, ειδικά στο cockpit είναι απαράδεκτη έως απούσα... Ο πίνακας οργάνων ακουμπάει στο.. πουθενά!!!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 22, 2013, 02:14:24 μμ »
Διόρθωση... Η εφαρμογή, ειδικά στο cockpit είναι απαράδεκτη έως απούσα... Ο πίνακας οργάνων ακουμπάει στο.. πουθενά!!!

Με μερικα dryfit θα το φερεις στα ισια του το πολυ πολυ να χρειαστει να προσθεσεις καμια "σφηνα" (φυλο πλαστικου) μεταξυ κοκπιτ και ατρακτου εσωτερικα γιατι απ οτι θυμαμαι ειχε μπολικο τζογο εκει περα. Ειναι ευκολο σε αυτο το σημειο  ::salut::


Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:44:29 μμ »
Καλή αρχή Γιώργο....ωραίο κιτάκι, η παραλλάγή θέλει λίγο δουλειά κ προσοχή...το έχω κ εγώ στο ράφι κ περιμένει.. :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 22, 2013, 09:49:15 μμ »
Καλη αρχη Γιωργο...δυσκολη δουλεια αυτο το βαψιμο (mottle)..δωσ'του να καταλαβει,,
και να μαθουμε κι εμεις επιτελους πως στο καλο βαφεται σωστα αυτο το θεμα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 22, 2013, 10:56:51 μμ »
Καλη αρχη Γιωργο...δυσκολη δουλεια αυτο το βαψιμο (mottle)..δωσ'του να καταλαβει,,
και να μαθουμε κι εμεις επιτελους πως στο καλο βαφεται σωστα αυτο το θεμα  ::salut::
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω.  Ελπίζεις από μένα να μάθεις πως βάφεται το mottle;!
Έχουμε να ρίξουμε κάτι  ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Με μερικα dryfit θα το φερεις στα ισια του το πολυ πολυ να χρειαστει να προσθεσεις καμια "σφηνα" (φυλο πλαστικου) μεταξυ κοκπιτ και ατρακτου εσωτερικα γιατι απ οτι θυμαμαι ειχε μπολικο τζογο εκει περα. Ειναι ευκολο σε αυτο το σημειο  ::salut::
Χρηστος
Δεν ξέρω αν φταίει το κιτ μου αλλά δεν κάθεται με τίποτα σωστά.  Αφήνει μεγάλο κενό από την άλλη πλευρά.
Όπως και να 'χει του έβαλα για υποστήριξη από τη μέσα πλευρά ένα κομμάτι από το πλαίσιο και ότι γίνει. Δεν θα σκάσω.  Άλλωστε ελπίζω κάποια στιγμή να αξιωθώ να το φτιάξω σε 1/32 από καλύτερο κιτ.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 23, 2013, 02:05:07 πμ »
Το κιτ σου δε νομιζω να φταιει γιατι ολα βγαινουν απο το ιδιο καλουπι, τωρα για το κενο που λες οτι αφηνει απο την αλλη πλευρα πριν κολησεις το κοκπιτ στην μια πλευρα της ατρακτου μπορεις να δουλεψεις με bluetac (σαν πλαστλινη ειναι). Θα υπολογισεις λοιπον το ελαχιστο κενο που χρειαζεσαι απο την καθε πλευρα και επειτα θα παρεις κομματακια σαν "σφηνες" φυλου πλαστικου και θα τα κολησεις προσεκτικα με ελαχιστη κολλα για να μη τρεξει μεσα στο κοκπιτ απ την μια, ωστε μετα που θα κλησεις την ατρακτο να μην εχει κατσει μονοπατα το κοκπιτ στη μια πλευρα.

Το ιδιο ισχυει και με τον πινακα οργανων ωστε να κατσει σωστα.  ::salut::

Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 23, 2013, 11:11:38 πμ »
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το ίδιο το cockpit (το οποίο έχω ήδη κολλήσει οπότε....) όσο ο πίνακας οργάνων!
Click to see the original size. Click to see the original size.
Δεν έχω κλείσει την άτρακτο ακόμα οπότε θα δω τι θα κάνω.  Θα προσπαθήσω να βάλω κανένα bulkhead από πίσω...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 23, 2013, 01:07:32 μμ »
Τελικά τα ξεκόλλησα όλα και πάμε από την αρχή...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 23, 2013, 01:19:19 μμ »
Κουράγιο Γιώργο, καλύτερα λίγη ταλαιπωρία παρά με το κενό! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 23, 2013, 01:38:42 μμ »
Θενκς... Δεν θα του κάτσει.  Εδώ δεν έκατσε στο 757...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 04, 2013, 11:44:56 πμ »
Το μπιφτεκάκι είναι ήδη στα τελειώματα.
Το κενό στο cockpit το έκλεισα κολλώντας τον πίνακα σε μεγαλύτερο φύλο πλαστικού.
Εφαρμογή στο cockpit και την καλύπτρα ανύπαρκτη, ενώ αντίθετα στην άτρακτο και τις πτέρυγες άψογη.
Το πάω όπως παλιά και δεν θα στοκάρω καν γιατί θέλω πρωτίστως να δοκιμάσω το βάψιμο.  Στο μέλλον θα φτιαχτεί σωστό μπιφτέκι από καλύτερο κιτ (ελπίζω...)
Ήδη έχω βάψει το RLM76 και περιμένω να στεγνώσει για να συνεχίσω με τις επάνω επιφάνειες.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 06, 2013, 12:29:53 μμ »
Sneak-a-peak... ;)
Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος tito

  • IPMS 1309
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1620
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • Χρήστος Μπαλής
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 06, 2013, 08:04:06 μμ »
Καλησπερα και χρονια πολλα, καλο θα ηταν να μη μασκαρεις με ταινια για κανεις την καθετη οριοθετηση για το RLM74,75. Η βαζεις ελαφρια πατημενο blue tag, η δοκιμαζεις να το κανεις με ελευθερο χερι.Και να σου ξεφυγει καπου θα το διορθωσεις αργοτερα με το mottling που θα πεσει.

Αν μπορεις να βγαλεις και το φιλτρο εισαγωγης αερα τωρα πριν ξεκινησεις θα ηταν βολικο για μετα.Καλη συνεχεια ::salut::

Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 06, 2013, 11:19:40 μμ »
Επειδή ξέρω πόσο αδέξιος είμαι και είναι και πρακτικά το πρώτο πολύπλοκο καμουφλάζ που θα προσπαθήσω, έβαλα ταινία για να μην χαλάσω το ανοιχτό μπλε από κάτω ώστε να μείνει σαν βάση και να το έχω για reference.
Αφού βάψω και το 2ο σκούρο γκρι στα φτερά και στεγνώσει, θα μασκαριστούν εκείνα και πλέον με ελεύθερο χέρι και πεδίο θα κάνω τα απαλά κοψίματα και το mottling.  Το τι θα βγει, θα το δούμε... :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 07, 2013, 01:03:56 μμ »
Και σε λίγες ώρες για το Mottling... Ε ρε γέλιο που θα πέσει... ίσως και κλάμα...
Click to see the original size. Click to see the original size.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 07, 2013, 02:20:18 μμ »
Το καλό με το mottling Γιώργο είναι ότι θέλει τρεμάμενο, χέρι, και το βλέπω εγγυημένο όσο το σκέφτεσαι! :wink:

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 07, 2013, 02:20:45 μμ »
Γιωργο..καντο με το χερι σου..χαλας 2-3-4...10 μοντελα αλλα θα μαθεις,ολοι εχουν μαθει.
Οταν κατι δε σου βγαινει θα δοκιμαζεις αλλιως...οχι το ιδιο..ο 0.5 που εχεις παντως μπορει να το βαψει αυτο το μοντελο..ειδικα το διαχωρισμο των χρωματων στην ατρακτο

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 07, 2013, 04:09:44 μμ »
ΟΚ λοιπόν...
Έγινε και το mottling ή όπως αλλιώς το πει κανείς... :roll:
Για να δείτε το αποτέλεσμα ανοίξτε το spoiler... Η ευθύνη δική σας...  :mrgreen:
Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Messerschmitt BF-109 G6 (Academy 1/48)
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 07, 2013, 04:32:53 μμ »
Αψογος! Το δικό μου πρώτο mottling ήταν σα να το είχε βάψει ο Νταλί μαστουρωμένος. Μια χαρά είναι.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: bf-109