Αποστολέας Θέμα: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART  (Αναγνώστηκε 2800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« στις: Μάρτιος 02, 2013, 04:16:09 μμ »
To Dingo Daimler ήταν ενα αναγνωριστικο  οχήμα μάχης που  κατασκευάστηκε στη Βρετανία κατά τη διάρκεια του Β 'Παγκοσμίου Πολέμου. Ήταν ένα μικρό οχημα δύο-ατομων  θωρακισμένο  που ήταν καλά προστατευμένο για το μέγεθός του με 30 χιλιοστά της πανοπλίας στο μπροστινό μέρος, και με τον κινητήρα να βρίσκεται στο πίσω μέρος. χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά από την Βρετανική εξερευνητική δύναμη  κατά τη διάρκεια της μάχης της Γαλλίας και σε ολη την διαρκεια του β.παγκοσμιου πολεμου .
Το συγκεκριμενο θα γινει στην υπηρεσια του DAK, λαφυρο απο τις συμμαχικες δυναμεις στο αφρικανικο μετωπο .σαν κιτ αρκετα καλο με καλη εφαρμογη -λεπτομερεια


Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2013, 04:47:46 μμ »
Το συγκεκριμενο θα γινει στην υπηρεσια του DAK, λαφυρο απο τις συμμαχικες δυναμεις στο αφρικανικο μετωπο .

...δεν νομίζω όμως ότι το χαρήκανε για πολύ...  :mrgreen: ::glossa:: ::glossa::

Συνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3048
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2013, 07:26:51 μμ »
...δεν νομίζω όμως ότι το χαρήκανε για πολύ...  :mrgreen: ::glossa:: ::glossa::

A!!! Θα σε πιπεριάσω (και έχω καιρό να το κάνω αυτό). Το Dingo, ήταν από τα καλύτερα αναγνωριστικά όλων των εμπολέμων. Είχε πολύ καλή προστασία έναντι ναρκών, ήταν ταχύτατο και είχε εξαιρετική οδική συμπεριφορά, τόσο στο δρόμο όσο και cross-country. Επίσης τα flat run λάστιχά του (μεγάλη καινοτομία την εποχή εκείνη), έκαναν περιττή τη ρεζέρβα (αν και για κάποιο περίεργο λόγο κάποια είχαν ::dontknow::). Δεν είναι τυχαίο ότι έμεινε τόσα χρόνια σε παραγωγή και μάλιστα εν μέσω πολέμου  :evil: :evil: :evil:

Άντε Γιάννη προχώρα το να το δούμε τελειωμένο (έστω και... δεύτερο χέρι)  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2013, 09:18:41 μμ »
Δημήτρη η "παρατήρησή" μου έχει σχέση με πείραγμα που του κάνω, γιατί ότι βρετανικό φτιάχνει το κάνει λάφυρο Γερμανών.  :twisted:
Ε! αυτό το πράγματι θαυμάσιο όχημα, δεν το χαρήκαν για πολύ στη κατοχή τους...  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Karl-Heinz

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 234
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2013, 09:39:49 πμ »
Γιαννη δεν εχεις αφησει τιποτα στους συμμαχους!!
Αντε κανε και αυτο και αν χρειαστεις σταυρους πες μου :lol: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2013, 12:12:08 μμ »
...δεν νομίζω όμως ότι το χαρήκανε για πολύ...  :mrgreen: ::glossa:: ::glossa::
Και τοσο που το χαρηκανε αρκετα ηταν, οταν κρατας κατι αρκετο χρονικο διαστημα το βαριεσαι ::glossa::
ειχε και το τιμονι δεξια  , και λοξη την καρεκλα του οδηγου  :mrgreen:
ειπα να αλλαξω θεση στο τιμονι να μπει αριστερα και να ισιωσω την καρεκλα ,αλλα μετα ποιος σε ακουει ::dontknow::
 ::salut::

A!!! Θα σε πιπεριάσω (και έχω καιρό να το κάνω αυτό). Το Dingo, ήταν από τα καλύτερα αναγνωριστικά όλων των εμπολέμων. Είχε πολύ καλή προστασία έναντι ναρκών, ήταν ταχύτατο και είχε εξαιρετική οδική συμπεριφορά, τόσο στο δρόμο όσο και cross-country. Επίσης τα flat run λάστιχά του (μεγάλη καινοτομία την εποχή εκείνη), έκαναν περιττή τη ρεζέρβα (αν και για κάποιο περίεργο λόγο κάποια είχαν ::dontknow::). Δεν είναι τυχαίο ότι έμεινε τόσα χρόνια σε παραγωγή και μάλιστα εν μέσω πολέμου  :evil: :evil: :evil:

Άντε Γιάννη προχώρα το να το δούμε τελειωμένο (έστω και... δεύτερο χέρι)  ::salut::

ΔΚ
Δημητρη ηταν αξιοπιστο οχημα και με χαμηλο προφιλ ,  πιστευω να τελειωσει
σχετικα γρηγορα,εχω και μια φιγουρα για το συγκεκριμενο για να ειναι κομπλε
 ::salut::

Γιαννη δεν εχεις αφησει τιποτα στους συμμαχους!!
Αντε κανε και αυτο και αν χρειαστεις σταυρους πες μου :lol: ::salut::
Δανη σταυρους δινει το κιτ ,αλλα υπαρχουν τοσα βρεττανικα για σταυρωμα και ισως χρειαστω :)
 ::salut::

 

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2013, 10:45:17 πμ »
Συνεχεια λοιπον με το Dingo το οποιο βαφτηκε με το desert yellow της tamiya ,και με tired black της mr.hobbyβαφτηκαν και οι τροχοι
στα σημεια που μπηκαν οι σταυροι και τα εμβληματα του dακ ,ψεκαστηκαν με γυαλιστερο βερνικι ,μπηκαν τα decals και ξανασφραγιστηκαν παλι με γυαλιστερο βερνικι την επομενη ημερα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:10:33 μμ »
Κατι εχεις παθει με τα Αγγλικα αιχμαλωτισμενα! :mrgreen:  ::glossa::Πολυ ωραιο,αντε ριξε και την μπιχλα! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 10, 2013, 07:50:35 μμ »
Κατι εχεις παθει με τα Αγγλικα αιχμαλωτισμενα! :mrgreen:  ::glossa::Πολυ ωραιο,αντε ριξε και την μπιχλα! ::salut:: ::salut::
Γιωργο ειναι κοκκινα πανια  για μενα  :mrgreen:παμε για τη μπιχλα, θα δοκιμασω το wash της AK για τα DAK vehicles  ,θα δειξει η νεκροψια, το βλεπω πολυ σκουρο καφε και αρκετα πηχτο 
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2013, 08:22:17 μμ »
Συνεχιζω με το τσιπινk του dingo ,iισως να ειναι υπερβολικο αλλα θα το διορθωσω στη πορεια αν δεν μου κατσει οπτικα καλα
εριξα και το wash της ΑΚ το οποιο  θελει αρκετο αραιωμα για την φωτοσκιαση στις επιφανειες του.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.


και με το wash της ΑΚ
Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2013, 04:38:50 μμ »
Συνεχεια με ενα διακριτικο σκονισμα του οχηματος με το north Africa dust της ΑΚ

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 549
  • Τόπος: Γαύδος
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2013, 05:10:35 μμ »
Σόρυ για το spam, αλλά μου φαίνεται περίεργο ότι το κιτ δίνει το αγγλικού τύπου φτυάρι.


Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 23, 2013, 10:32:14 πμ »
Σόρυ για το spam, αλλά μου φαίνεται περίεργο ότι το κιτ δίνει το αγγλικού τύπου φτυάρι.
Kαι ομως φιλε μου το δινει,αν μπεις στο σαιτ της mini art ,εχει τα πλαισια του,  μπορουσα και να μη το βαλω αλλα προτιμησα να υπαρχει ,εξαλου δεν υπηρχε λογος να το αφαιρεσουν, αν και βρετανικο εκανε και αυτο τη δουλεια του

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 24, 2013, 12:11:35 μμ »
Συνεχεια με τη βαση 12επι8 σε διασταση στην οποια διαμορφωθηκε με πηλο το εδαφος ,επεσε  ατλακολ αραιωμενη και πανω απο αυτη ψηλη αμμος
βαφτηκε με το desert yellow της Tamiya εγινε wash με ενα αραιωμενο καφε λαδι και αφου στεγνωσε, εγιναν στεγνα με αμωδη χρωματικα λαδια
στη γωνια της βασης τοποθετησαμε κακτους απο την diopark


Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 549
  • Τόπος: Γαύδος
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 24, 2013, 01:31:23 μμ »
Μου επιτρέπεις μια ερώτηση; Το εσωτερικό του Dingo βλέπω το έβαψες στην χρώμα του αμαξώματος.
Βασίστηκες σε κάποια φωτογραφία;

Εντελώς φιλικά.

Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2013, 03:20:11 μμ »
Μου επιτρέπεις μια ερώτηση; Το εσωτερικό του Dingo βλέπω το έβαψες στην χρώμα του αμαξώματος.
Βασίστηκες σε κάποια φωτογραφία;

Εντελώς φιλικά.

Κώστας
Kωστα το πιο σωστο μου φαινεται το εσωτερικο επειδη εχει μεγαλη επιφανεια, να εχει το βασικο χρωμα του οχηματος ,
Η mini art για το DAK το εδινε αμωδες ,η ιδια εταιρεια για τη βρετανικη εκδοση το εδινε ενα σκουρο πρασινο,στο βασικο χρωματισμο των βρετανικων οχηματων ,μπορουσα να το κανω και με πρασινο εσωτερικο ,αλλα διαλεξα την ευκολη λυση
Βασιστηκα στο ενστικτο  και σε καποιες φωτο ,αυτο που πιστευω ειναι οτι πρεπει να υπηρχαν και με αμωδες και με πρασινο εσωτερικο

Δες το πιο κατω site

  http://www.d-daytanks.org.uk/exhibits/dingo.html



Γιαννης  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:05:57 μμ »
Τοποθετησα και τις φιγουρες  ,και οι δυο ειναι απο την dragon με αλλαγμενα κεφαλια και ο καθιστος με κορμο απο την μεση και πανω απο verlinden  ,και υπαρχει ακομη μια φιγουρα λαφυρο  :mrgreen:  μαζι με το dingo αρκει να μου κατσει βαφτικα

 

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 31, 2013, 07:54:16 μμ »
Tελος με τη βινιετα .τοποθετηθηκε και η μαιμου της plus model, λαφειρο και αυτη απο τους βρετανους,δεν ηταν και οτι καλυτερο στο  βαψιμο λογο του μεγεθους ,αλλα κατι εγινε 



Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 31, 2013, 10:10:57 μμ »
Γιαννη πολυ ομορφη η ολη φαση αλλα ολα τα λεφτα ειναι η μαιμου! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 01, 2013, 07:50:43 μμ »
Γιαννη πολυ ομορφη η ολη φαση αλλα ολα τα λεφτα ειναι η μαιμου! ::salut:: ::salut::
Γιωργο σε ευχαριστω  ::thumbleft::

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 01, 2013, 09:01:31 μμ »
...τελικά η μαϊμού βρήκε τη θέση της δίπλα στο "μαϊμουδιάρικο Dingo"  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Βασιλακης Ιωαννης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 572
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: DINGO MK 1 in DAK service - 1/35 MINI ART
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:08:24 μμ »
...τελικά η μαϊμού βρήκε τη θέση της δίπλα στο "μαϊμουδιάρικο Dingo"  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::



Περιμενω κατι μαιμουδιαρικο και απο εσενα σε γερμανικο, και αν θελεις,σου στελνω και  μαιμου για να συμπληρωθει το διδυμο,  με το Γιωργο τον Τσαπανο στην καρδιτσα ,οχι αυτη της φωτο μη σε δαγκωσει  ::glossa::
 ::salut::

Tags: