Αποστολέας Θέμα: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους  (Αναγνώστηκε 11194 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος (ΔΒ)GEORGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Τόπος: Μυτιληνη
 οπως λεει και ο τιτλος φιλοι μου σκοπος μου ειναι να συλλεξω τις ιδεεσ ολων των μοντελιστων και να τις συζητησουμε εδω περα ειται απο υλικα ετοιμα απο διαφορες εταιρειες η' απο δικες μας πατεντες..
ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ

Αποσυνδεδεμένος xodros1979

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Age: 45
  • Τόπος: ATHENS
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 09:45:49 μμ »
λοιπο εγω μια αποπειρα που εκανα και μου αρεσει ειναι ατλακολ διαφανη και μαγειρικη σοδα ανακατεμα και ετοιμο και το αλλο ειναι να απλωσεις ατλακολ στο σημειο που θες και μετα απο πανω μαγειρικη σοδα.αντε ο επομενος καμια ιδεα

Αποσυνδεδεμένος panagis_48

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 405
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 10:06:28 μμ »
πόσο ποσοστό δεν μας είπες..π.χ. 1 προς 1 ?
Ποτέ μην τα βαζεις με έναν ηλίθιο,
θα πρέπει να πέσεις στο επίπεδο του,
και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας.....

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2013, 11:39:30 μμ »
λοιπο εγω μια αποπειρα που εκανα και μου αρεσει ειναι ατλακολ διαφανη και μαγειρικη σοδα ανακατεμα και ετοιμο και το αλλο ειναι να απλωσεις ατλακολ στο σημειο που θες και μετα απο πανω μαγειρικη σοδα.αντε ο επομενος καμια ιδεα




Παιδια εχω την εντυπωση οτι τα αποτελεσματα της συγκεκριμενης τεχνικης ειναι αμφιβολα μιας και η σοδα οταν πολυκαιριστει εχει την ταση να κιτρινιζει :?  (Εκτος αν θελουμε κιτρινα χιονια :mrgreen:)



Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 01:04:27 πμ »
οι περισσοτεροι βαζουν σοδα. οντως εχω ακουσει οτι μετα απο πολυ καιρο κιτρινιζει. αλλος τροπος ειναι το οξειδιο του αλουμινιου που φαινεται σαν παγος.το καλυτερο ειναι το deluxe meterials scenic shovelledκανει 15 ευρω το μισο κιλο αλλα το εκπλητικοτερο ειναι οταν το παρεις σε σπρευ. πρωτα κολα σπρευ κ μετα κανονιζεις ποσο θελεις. της ως ανω εταιριας , μπειτε στο σαιτ να δειτε βιντεο  ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος (ΔΒ)GEORGE

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Τόπος: Μυτιληνη
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 12:30:36 μμ »
ναι αλλα στο εμποριο εξω με μια πρωτη γηρα που εκανα δεν βρηκα τιποτα απο τεχνητο χιονι και αν βρηκα ειναι σαν τριμενο φενιζολ...ξερω οτι αν κανεις το κολπο με την ατλακολ και την μαγειρικη σοδα αν περασεις με ενα ωραιο βερνικακη απο πανω κατα προτιμηση gloss για να γυαλιζει η' matt για να μην γυαλιζει ....
ΙΣΧΥΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ

Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 02:15:50 μμ »
τα ως ανω υπαρχουν στο χομπυπλανετ. εγω βρηκα οξειδιο του αλουμινιου απο φιλο μοντελιστη οδοντιατρο κ θα το χρησιμοποιησω σε διοραμα με  χιονισμενο τοπιο που θα βαλω ενα παρατημενο κ σκουριασμενο βαγονι τραινου ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4191
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:31:37 μμ »
Η σόδα ενέχει κινδύνους στο μέλλον, όχι τόσο από κιτρίνισμα, όσο από αλληλεπίδραση των
διαλυτικών των χρωμάτων. Εδώ η ιστορία κάποιου που την έπαθε. http://cs.finescale.com/fsm/modeling_subjects/f/19/t/84838.aspx
Εδώ κάποιος μεταχειρίζεται την παιδική πούδρα με το future και έχει αντίστοιχα εμφανισιακά
αποτελέσματα. http://dc23-mecharts.blogspot.gr/2010/09/how-to-create-snow-for-your-diorama.html
Τώρα για πιο δαπανηρές λύσεις, υπάρχει το χιόνι των εταιρειών υλικών διοραμάτων τρενομοντελισμού.



Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 06:05:44 μμ »
Καλες οι φωτο , αλλα το πιο εκπληκτικο κ φυσικοτατα αποτελεσμα το ειδα  σε βιντεο στη ιστοσελιδα που εγραψα 4 μυνηματα ως ανω, αλλα κοστιζει.... οι πιο πολλοι μοντελιστες απ οτι ξερω, βαζουν σοδα .

Αποσυνδεδεμένος xodros1979

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Age: 45
  • Τόπος: ATHENS
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 09:16:54 μμ »
παντος για το θεμα κιτρινισμα εχω την μακετα εκτεθιμενη μεσα στο δωματιο χωρις βερνικια κλπ 3 μηνες καιδεν τρχει καστανο απο θεμα αλειωσης του χρωματος τωρα αν μετα απο χρονο η χρονια αρχισει να κιτρινιζει δεν πειραζει τπτ δεν κραταει για παντα.αν και καλα ειναι τα αυθεντικα υλικα για τον μοντελισμο αλλα και τα λεφτα ειναι ενα μιζον θεμα αυτη την εποχη

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 09:25:12 μμ »
Μαρμαρόσκονη ίσως;

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4191
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 10:55:32 μμ »
Ο αείμνηστος Γιάννης Παπανικολάου στο διόραμά του για τις Αρδέννες με τον πάνθηρα
μεταχειρίστηκε γύψο αυτούσιο. Είναι πολύ καλή λύση για χιόνι που έχει μόλις πέσει και όχι
για εντελώς παγωμένο διόραμα. Βρέχεις κατά τόπους και με μια αλατιέρα πασπαλίζεις από
ψηλά τον κουραμπιέ.   :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 11:58:44 μμ »
Σε καθαρά πειραματική δοκιμή έχω χρησιμοποιήσει τη σόδα με την ατλακόλ με ικανοποιητικά αποτελέσματα για τις απαιτήσεις μου. Στρώνει εύκολα, είναι παμφθηνη και έδωσε την υφή που ήθελα.  Δεν ξέρω τι γίνεται από διάρκεια αλλά σε αυτή τη φάση δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Και για να μιλάμε με παραδείγματα (κλίμακα 1/76):


Αποσυνδεδεμένος akritis

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 259
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 10:10:23 πμ »
Το καλυτερο υλικο, για μια ζωή...υπαρξης του διορματατος βινιετας μακέτας κλπ.... ειναι τα microballoons με βερνικι ματ. Το αποτελεσμα ειναι τελειο και με καταλληλα χρωματα και μιξεις μπορείς να φτιαξεις λιωμένο ή λασπωμένο χιόνι κλπ κλπ....
Σόδα, γυψος και αλλα ηταν σε χρηση την εποχή που δεν υπηρχε τιποτα αλλο διαθεσιμο ούτε γνωριζαμε οι περισσότεροι κατι περισσοτερο απο τα μπαχαρικά της κουζίνας.
Μπορεί να βρεθει σε μοντελιστικα καταστήματα π.χ. Deluxe σε μικρές συσκευασίες.
Μπορεί να βρεθει ομως και υλικο σε συσκευασία 15 κιλών (αν καποιος θελει να φτιαξει π.χ το χιονοδρομικό του Καϊμακ Τσαλαν :D σε 1/24

Αποσυνδεδεμένος mirmidon

  • IPMS Hellas 1290
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Τόπος: KOH SAMUI
  • Ντριτζτ Ντο Ερντεν
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 03:22:59 μμ »
με αυτο το υλικο διδασκουν οι μαστερς του μοντελισμου, σε συναρτηση με λασπομενο εδαφος. ειναι  το ακριβοτερο, απ τα πιο καλα ,αλλα ο λαος επιμενει σοδα. εγω θα πειραματισθω με οξειδιο του αλουμινιου,  ::salut::μιας κ το εχω κ βλεπουμε.......

Αποσυνδεδεμένος akritis

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 259
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 03:43:41 μμ »
45 ευρώ τα 15 κιλά δεν ειναι ακριβά...αν μαζευτουν 4-5 άτομα και θα έχουν χιονι για 10 διοραματα.
Απλά οι εταιρειες υλικών τα χτυπανε λόγω του οτι ο κόσμος δεν το ψαχνει παραπερα και αγοραζει τα ετοιμα προϊοντα σε μουκαλάκια η σακουλάκια, χωρίς να ψαξει περισσοτερο, για το τη ειναι αυτο στο σακουλάκι,...250 ml προς 8,50 λίρες ναι ειναι σχετικα ακριβό, γιατι σου πουλάνε γραμμαρια οχι κιλά υλικού...
Ασε που αν σεβεσαι πραγματικά τη δουλειά και το χρόνο και κοπο σου, κοιτας να παρεις τα καλύτερα υλικά

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 03:53:13 μμ »
 ::alarm:: ::alarm:: ::alarm:: ::alarm:: ::alarm:: ::alarm:: ::alarm::
Προσέξτε με τα microballoons, υπάχουν πολλοί περιορισμοί σχετικά με τη χρήση τους και την υγεία των εμπλεκομένων.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 01:12:27 μμ »
Πράγματι, τα microballoons είναι όντως μία πολύ καλή λύση με αληθοφανή αποτελέσματα, και όντως επιβάλλεται πολλή προσοχή στη χρήση τους διότι είναι επικίνδυνα για την υγεία. Οπωσδήποτε προτείνεται η προστασία του προσώπου, και ειδικά για την αποφυγή πιθανής εισπνοής η χρήση μάσκας, ακόμη και προστατευτικών γυαλιών. Επίσης, αν γίνεται να τα χειριζόμαστε σε εξωτερικό χώρο, όπως στο μπαλκόνι, όταν δεν θα έχει καθόλου αέρα, διότι είναι εξαιρετικά ελαφρά.

Αποσυνδεδεμένος akritis

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 259
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 04:40:05 μμ »
Όλα τα υλικα θελουν προσοχή στη χρήση...δεν ειναι και για φαγωμα...η τεχνη και η αληθοφανεια απαιτεί θυσίες...

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:18:21 μμ »
Ολα τα υλικα θελουν προσοχή στη χρήση...δεν ειναι και για φαγωμα...η τεχνη και η αληθοφανεια απαιτεί θυσίες...

Πολύ σωστά, ολα τα υλικά θέλουν προσοχή, αλλα κάποια λίγο παραπάνω, για να μην θυσιάσουμε την υγειά μας. Επειδή μας διαβάζουν και αρκετοί, οχι και τόσο έμπειροι, οι οποίοι θα εφαρμόσουν τα όσα εντός του forum αναγράφονται θα πρέπει να ξέρουν το μέγεθος της θυσίας, θα προσθέσω τα παρακάτω:

1. Σε άρθρο της IPMS Στοκχόλμης για την χρηση των Microballons αναφέρεται ξεκάθαρα πως:

This material is very lightweight and very easily suspended in the air. Care must be taken when working with microballoons not to inhale the glass particles. You should always wear a particle mask when working with microballoons. Safety glasses are also recommended. 

Αυτό το υλικό είναι πολύ ελαφρύ και πολύ εύκολα αιωρείται. Πρέπει να ληφθεί μέριμνα κατά την εργασία με microballons να μην εισπνεύσετε τα σωματίδια γυαλιού. Θα πρέπει να φοράτε πάντα μια μάσκα σωματιδίων, όταν ασχολούνται με microballons. Συνιστάται επίσης να φοράτε και γυαλιά .

 2. Kαι αν κάποιος θέλει και μια πιο επιστημονική άποψη υπάρχει και επιστημονική ανάλυση των επιπτώσεων των νανοσωματιδίων (όπως τα microballons) στηη υγεία όπου (αν κάποιος αποφασίσει να πάει κατ' ευθείαν στα συμπεράσματα) στη σελίδα 47 αναφέρεται πως:

"The documented toxic effects on animals and the physicochemical characteristics of nanoparticles justify immediate application of all useful measures, based on the precautionary principle, to limit exposure and protect the health of potentially exposed individuals.
In such a context, the introduction of strict preventive procedures is still the only way to prevent any risk of occupational disease in researchers and students who develop these products and in workers who synthesize, transform or use nanoparticles."


[απο Google translate] "Οι τεκμηριωμένες τοξικές επιδράσεις στα ζώα και τα φυσικοχημικά χαρακτηριστικά των νανοσωματιδίων δικαιολογούν την άμεση εφαρμογή όλων των χρήσιμων μέτρων, με βάση την αρχή της προφύλαξης, να περιορίσει την έκθεση και την προστασία της υγείας των ατόμων που ενδέχεται να εκτεθεί.
Σε ένα τέτοιο πλαίσιο, η εισαγωγή αυστηρών προληπτικών διαδικασιών εξακολουθεί να είναι ο μόνος τρόπος για να αποφευχθεί ο κίνδυνος της επαγγελματικής ασθένειας σε ερευνητές και φοιτητές που αναπτύσσουν αυτά τα προϊόντα και σε εργαζόμενους που συνθέτουν, τη μετατροπή ή τη χρήση νανοσωματιδίων. "


Αυτά ως προειδοποιήσεις, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του και ας αναλάβει ο καθένας τις ευθύνες του.

Αποσυνδεδεμένος Κ. Καριωτέλλης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 417
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 02:23:00 μμ »
μια αλλη τεχνικη για χιονι που ετυχε να δουλεψω πριν αρκετα χρονια και εμεινα ευχαριστημενος ειναι η εξης¨¨
πηρα γυαλι, το εβαλα σ ενα πανι και μ ενα σφυρακι το κοπανησα μεχρι να γινει σκονη. μετα το ανακατεψα με σοδα. απλωσα ατλακολ χωρις να την αραιωσω καθολου και πασπαλισα απο πανω το μιγμα. 

Αποσυνδεδεμένος akritis

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 259
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 06:49:21 μμ »
Βασική λεπτομέρεια,(συγνώμη) που ξέχασα να πω, όταν χρησιμοποιήσει κανεις ΤΟοοοοοοΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΟ και επικίνδυνο υλικό, όπως ειναι τα microballoons είναι να μην κάνει το, μέγιστο λάθος να αρχίσει να πασπαλίζει το υλικό απάνω απο τη βάση του ( οπως αν ηταν σόδα ή άμμος θαλασσας ή κατι αλλο). Αν γίνει κατι τέτοιο, η εισπνοή είναι αναπόφευκη.  Τοποθετούμε σε δοχείο ποσοτητα βερνικιού (κατα προτίμση Ματ, αναλογα με το μεγεθος της βάσης) αραιωμένη κατα το δοκούν. Κατόπιν αδειαζουμε απο τη συσκευασια στο δοχείο με το βερνίκη, με προσοχή ώστε να ρέει το υλικό χωρίς να διαχέεται στην ατμόσφαιρα, μεχρι το μίγμα να μην θύμίζει υγρό ή να μοιαζει με μελι που εχει πηξει. Έτσι η οποια πιθανή αιώριση υλικού ειναι μηδαμινή. Μπορούμε να χρησιμοποιησουμε και μασκα αν εχουμε τοσο φοβο. Και δεν ειναι σωστό να κολλαμε τη μυτη μας στο δοχείο για να μυρίσουμε το βερνικι, (οι ασπρες σκόνες κρύβουν κινδύνους...)
Η άποψη μου ειναι οτι στην ατμόσφαιρα της πόλη κυκλοφορούν πολύ πιο επικινδυνα "σωματίδια" καθημερινά και ολο το 24ωρο. Επίσης τα καυσαέρια και το κάπνισμα στα οποία ερχονται ολοι καθε μερα επι πολλές ώρες σε επαφή, ειναι πιθανότερο να βλαψουν απο μερικές φορες που θα χρησιμοποιήσεις ενα υλικό. Και το συνηθισμένο white spirit είναι τοξικό, αλλα ολοι το χρημοποιούν χωρίς μάσκα.
Τέλος μπορεις να τοποθετήσεις στο μίγμα και χρώματα γαιώδη, δημιουργώντας λιωμένο - λασπωμένο χιόνη .
Μπορείς να το τοποθετήσεις σε στρώματα περιμένοντας να στεγνώσει το πρωτο κ.λ.π.
Μπορείς να βάλεις μέσα γυαλί, σκόνη αγιογραφίας, σόδα, και οτι άλλο σου αρέσει...
Και το βασικότερο απο ολα...το αποτέλεσμα...που δεν σπαει ούτε με βαριοπούλα (σχημα λόγου), εξαφαλίζοντας την μακροβιότητα του διοραματος - βινιέτας =, χωρίς κιτρινίλες και λοιπές αλλοιώσεις αφού το υλικό ειναι αδρανές...
Τελευταια ανακαλυψα ψαχνοντας αδρανή για ρητίνες τετοιο υλικό να πωλήται σε 15κιλα σακκιά...
Πιστεύω να ημπουν αναλυτικος και να βοήθησα, ουσιαστικά, καποιους στο πως θα χρησιμοποίησουν το υλικό...με χιουμορ και χωρίς εμπαθεια για κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4191
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 07:08:08 μμ »
Φυσικά και είναι τα υλικά του μοντελισμού τοξικά, ασχέτως
με το εάν είναι άοσμα ή έχουν ελαφριά οσμή. Και η υγρή κόλλα
αλλά και η ρητίνη είναι τοξική αν και χρησιμοποιείται κατά
κόρον, με τις απαραίτητες πάντα προφυλάξεις. Τώρα αυτό
για τα M. B. δεν το γνώριζα και σίγουρα η χρήση του υλικού
απαιτεί έξτρα προφύλαξη.
Σε κάποιο παλιό τεύχος του Modelling τονίζαν ξεκάθαρα ν'
αποφεύγουμε να εισπνέουμε νέφτι, χρώματα, κόλλες κλπ παρόλο
που το συνηθίζουμε ( κι εγώ μέσα ) , "για να μπορούμε να
χαιρόμαστε το αγαπημένο μας χόμπι για χρόνια".


Θα πρέπει να γνωρίζουμε την επίδραση του κάθε υλικού στον
οργανισμό και να μην γελοιοποιούμε οποιαδήποτε προσπάθεια
ενημέρωσης, όταν μάλιστα στηρίζεται και από επιστημονικές απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 07:26:48 μμ »
Βασική λεπτομέρεια,που ξέχασα να πω, όταν χρησιμοποιήσει κανεις ΤΟοοοοοοΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΟ και επικίνδυνο υλικό, όπως ειναι τα microballoons είναι να μην κάνει το, μέγιστο λάθος να αρχίσει να πασπαλίζει το υλικό απάνω απο τη βάση του. Αν γίνει κατι τέτοιο, η εισπνοή είναι αναπόφευκη.  Τοποθετούμε σε δοχείο ποσοτητα βερνικιού (κατα προτίμση Ματ) αραιωμένη κατα το δοκούν. Κατόπιν αδειαζουμε απο τη συσκευασια στο δοχείο με το βερνίκη, με προσοχή ώστε να ρεει το υλικό χωρίς να διαχεεται στην ατμόσφαιρα, μεχρι το μιγμα να μην θύμίζει υγρό. Έτσι η οποια πιθανή αιώριση υλικού ειναι μηδαμινή. Μπορούμε να χρησιμοποιησουμε και μασκα αν εχουμε τοσο φοβο.
Εσύ λοιπόν, πρωτού γίνεις ειρωνικός, γιατί δεν ανέφερες όλη αυτή τη διαδικασία; Αφού στη χρήση του υλικού αυτού υπάρχει η περίπτωση του "μεγίστου λάθους" γιατί ως γνώστης του υλικού δεν προειδοποιείς; Το οτι κάποια άλλα υλικά είναι τοξικά, και απαιτούν τους δικούς του κανόνες χειρισμού, μηδενίζει την επικινδυνότητα των microballons;

Από ειρωνία καλά πάμε όπως βλέπω, από σοβαρότητα είναι που πάσχουμε... και για να ξέρεις το υλικό ΔΕΝ είναι τοξικό, δεν προκαλεί προβλήματα λόγω της χημικής του σύστασης, η παρουσία του είναι αυτή που προκαλεί προβλήματα και όχι η τοξικότητά του.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος akritis

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 259
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Κατασκευη χιονιου,συλλογη ιδεων και ''πατεντων'' απο ολους
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 07:47:44 μμ »
Παρ' οτι μη σοβαρός και ειρωνικός..., έδωσα οσο αναλυτικά επιτρέπει το forum, που δεν ειναι μια ζωντανή κουβέντα χωρίς συγκεκριμενη αλληλουχία, οτι περισσότερο απο αυτό που ξέρω και οδηγίες "εκ πειρας" χρήσης για το καλύτερο υλικό για χιόνι και οχι μόνο, που μου εχει τύχει. Αν το χιούμορ... το βλέπουν καποιοι σαν ειρωνία ...χλευασμό... θα μπορούσα να έμενα "σοβαρός" και να μην απαντούσα καν οπως οι περισσότεροι ή ,ε αοριστολογίες , γιατί καποιος αναγνώστης, θα ελεγε ααα ειναι επικίνδυνο, ασε τοτε μην το παρω, θα δω τη να κανω με τη σοδα ή με το γυψο που ειναι και φτηνα και τα χω και στο νουλάπι εύκαιρα, και μετα απο μισο πακέτο τσιγαρα ( που θα εχει φουμάρει τη μισή μερα, και δεκαδες λίτρα μολυσμένης ατμόσφαιρας, κατεβαίνοντας την κηφισίας για Ιπποκρατους, θα κατεβασει και μερικούς φραπέδες στο Luro και καρκινογονα καρβουνιασμένα σουβλάκια στο γνωστό της Ιπποκράτους), εντάξη προστατεύτικα, δεν εισεπνεύσα αυτο το επικίνδυνο υλικό, καλά που μου το παν τα παιδιά...αλλα ρε  γαμωτο ...δεν μου κατσε καλά το χιόνι.... το φυσάω και φευγει ασε που εχει παρει και ενα περίεργο χρώμα εδώ και κατι μηνές κλπ κλπ.... ή να πει δεν ασχολούμαι με αυτά ται επικίνδυνα πραγματα θα παθει η υγεία μου.

 Προτιμώ να δινω τις πληροφορίες και τις τεχνικες που ξέρω...με τον τροπο που να θα μενουν στον αλλο (εστω και αν με πούν ενοχλητικό,ειρωνα, πασχοντα απο ελλειψη σοβαρότητας )...παρα να τον αποθαρρύνω λεγοντας απλά ενα ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΤΕΛΟΣ...δειτε το λενε και οι επιστημονες.

Μερικοι μπορεί να προσβαλονται καποιοι θα το δοκιμάσουν ομως...και το αποτελεσμα ειναι η μεταδοση της γνωσης της τεχνογνωσίας...και ας μας λειπει και η σοβαρότητα ή  μαλλον η σοβαροφάνεια.
Το θεμα λοιπον δεν ειναι να προειδοιήσω για την επικινδυνότητα που αναγραφεται ισως και στο κουτί μονο;  αλλα πως θα το χρησ. ασφαλέστερα και αποδοτικότερα, για να βγαλω αποτέλεσμα.

και συνεχίζω την ειρωνεία

Αυτός ειναι ο λάθος τροπος:
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://i110.photobucket.com/albums/n108/mikelhh/newengland1004.jpg&imgrefurl=http://www.thewhistlepost.com/forums/tips-tricks-techniques/10249-snow-patches.html&h=570&w=799&sz=92&tbnid=z3B_uLIU-Kr7dM:&tbnh=90&tbnw=126&prev=/search%3Fq%3Dmicroballoons%2Bsnow%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=microballoons+snow&usg=__-agn0faArrcH7MPkzlxA-xO4Xlo=&docid=aBMZUymPFQVMyM&hl=el&sa=X&ei=Zer2UKeyCMrLswajzIDgBA&ved=0CE0Q9QEwBQ&dur=2047

πρέπει το υλικο να μπει στο βερνίκι εντός του δοχείου και μετά απλωνεται στη βαση και στρώνεται με πινέλο, φυσικα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ατλακόλλα, αλλα  το αποτέλεσμα δεν θα ειναι το ιδιο. Η ατλακόλλα "κρατάει" ογκο΄και ειναι ελαστική, δεν αποφευγεις την αιώρηση υλικου, ενω το βερνικάκι "τραβαει" το υλικο θα "εξαφανιστεί" μετα και θα μας αφήσει το χιονακι κολλημένο τελεια στη βαση. Μετά απο μήνες θα θελουμε κομπρεσερ για να το βγάλουμε και οχι silent1ή2 (για οσους τα θυμούνται) αλλα:

http://www.google.gr/imgres?q=%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B5%CF%81&um=1&hl=el&tbo=d&biw=1229&bih=790&tbm=isch&tbnid=_jRccFjDsVhK3M:&imgrefurl=http://gr.dreamstime.com/%25CF%2583%25CF%2584%25CE%25BF%25CE%25BA-%25CE%25B5%25CE%25B9%25CE%25BA%25CF%258C%25CE%25BD%25CE%25B5%25CF%2582-%25CE%25B5%25CF%2581%25CE%25B3%25CE%25B1%25CE%25B6%25CF%258C%25CE%25BC%25CE%25B5%25CE%25BD%25CE%25BF%25CE%25B9-%25CE%25BA%25CE%25BF%25CE%25BC%25CF%2580%25CF%2581%25CE%25B5%25CF%2583%25CE%25AD%25CF%2581-image24219824&docid=0ebIjlgABCFESM&itg=1&imgurl=http://gr.dreamstime.com/epsilon%253Brho%253Bgamma%253Balpha%253Bzeta%253B%2525CF%25258Cmu%253Bepsilon%253Bnu%253Bomicron%253Biota%253B-kappa%253Bomicron%253Bmu%253Bpi%253Brho%253Bepsilon%253Bsigma%253B%2525CE%2525ADrho%253B-thumb24219824.jpg&w=387&h=450&ei=Vu_2UOvlFszhtQbokICACw&zoom=1&iact=hc&vpx=105&vpy=429&dur=641&hovh=242&hovw=208&tx=137&ty=194&sig=114881873490989025552&page=2&tbnh=135&tbnw=115&start=27&ndsp=35&ved=1t:429,r:42,s:0,i:207

Το βερνίκι ματ ειναι ιδανικό για να κολλαμε πραγματα στη βαση μας (οπως γρασίδι ας πούμε).
για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα αυτό το υλικο με φοβερα αποτελέσματα (μπαινει σε ολα οπως η coca cola):

http://www.google.gr/imgres?q=marabu+matt+varnish&um=1&hl=el&sa=N&tbo=d&biw=1229&bih=790&tbm=isch&tbnid=Fysm9IxSUYXtCM:&imgrefurl=http://www.craftyarts.co.uk/acatalog/Marabu-Matt-Varnish-Solvent-Based-50ml-19768.html&docid=qPa5PYXZmoQPlM&imgurl=http://www.craftyarts.co.uk/acatalog/Marabu_Varnish_Solvent_Based.jpg&w=200&h=200&ei=We32UNyVAYiGswbYxIGYCQ&zoom=1&iact=hc&vpx=151&vpy=146&dur=187&hovh=160&hovw=160&tx=63&ty=112&sig=114881873490989025552&page=1&tbnh=145&tbnw=137&start=0&ndsp=16&ved=1t:429,r:1,s:0,i:82

υπαρχει και σε μεγαλη συσκευασια (κιλό νομίζω) και κανει τελεια για τετοιες  δουλειές.
ενω υπάρχει και σε σπρεη για ενισχυση. Τονιζω οτι με ακρυλικο βερνικι δεν το εχω δοκιμάσει αλλα εχω την εντυπωση οτι το αποτέλεσμα δεν θα ειναι το αναμενόμενο, γιατι το ακρυλικο κρατάει και αυτό εναν ογκο και ανεπιθυμητη ελαστικότητα
Ασε που με το παραπανω βερνίκι μπορεί να κατσει τελεια πανω σε ενα αρμα ή οχημα και οχι μονο στη βαση, και να το σπρώξω οπου θελω με το πινέλο μου και να το αραιώσω με white spirit.
Επειδή το αρχικό αδρανές υλικο δεν επειρεαζεται απο την "υγρασία" του διαλυτικου μετα το στέγνωμα (αν δεν εχουμε βαλει τιποτα αλλο π.χ. χρώμα) το αποτέλεσμα θα ειναι ενα παρθενο καταλευκο απατητο κρυσταλιζε δροσερό χιονακι που μολις ουρανοθεν επεμφθη.
Οπως στεγνώσει μπορουμε να κανουμε πατημασιές ροδιες λασπώματα και αλλα με χρωματα σμαλτου (humbrol).
Η να κανουμε εικαστικές παρεμβασεις με χρωματα μπλέ και αλλα που συνήθίζεται πολύ στις φιγούρες φαντασι.
Φοβερο εφε ειναι να φτιαξει κανείς και σταλακτίτες απο big ή διαφανές πλαστικό (με την πατροπαραδοτη "τεχνική του ζεσταμενου και τεντωμενου πλαστικου" για οσους διαβαζαν "Μοντελο". 
Το υλικο εγκλωβισμένο στο βερνικι δεν αιωρήται και το τοποθετούμε εκει ακριβως που πρέπει, εχοντας πληρη ελεγχο.
Για τοποθετηση σε στρώματα αναφερθηκα παραπανω.
Πλαστικα γαντια για οσους επιθυμούν και μετά πλένουμε τα χερια μας.
Παλίοτερα που χρησιμοποίησα σόδα ( σε διοραμα με θεμα το Stalingrd περιοδικο Modelling περι το 1995-96 )  ειχα αρνητικα αποτελεσματα μετα απο αρκετο χρονικό διαστημα, παρα το οτι χρησιμοποιησα και ατλακόλλα και βερνίκι. Διελυσα τελικά το κιτρινο διοραμα, που δεν αντεχα να το βλέπω και μου πιανε και χωρο, με σκοπό να το ξαναφτιαξω με νεα υλικά αντοχής στο χρόνο. ( και φυσικά με τα νεα T34 και ΚV και Pz III που ειναι απαιχτα πια σε σχεση μετα TAmiya των σεβεντις, σε συνδιασμο με τα εκατονταδες βελτιώτικα που εχουν βγει, και που οπως μου ελεγε ενα αειμνιστος φιλος που αναφερθηκε παραπανω, και δεν υπαρχει πια ...βελτιωτικό για να βελτιώσεις τα αβελτιώτα). Βέβαια τωρα που βρηκαμε το χωρο τα υλικά τις πληροφορίες, χασαμε το χρόνο αλλα ολο και καποιος αλλος ισως φτιαξει κατι παρόμοιο,

 για να το δουμε σε καμια έκθεση για αυτό καλύτερα να λεμε σωστες και ολοκληρωμενες τεχνικές μπας και σπρωξουμε και βοηθησουμε κανενα...και οχι μονο να αποθαρύνουμε απλά.
 
Ελπίζω να βοηθησα για περισσοτερες πληροφορίες (εφοσον ξερω) εδώ ειμαστε


παραδειγμα με microballoons με σταλακτίτες απο πλαστικό στον Αρμένιο Βυζαντινό Ακρίτα της εικόνας.







Tags: χιονι