Αποστολέας Θέμα: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48  (Αναγνώστηκε 7045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 06:36:28 μμ »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.Λίγο πριν φύγει το 2012 ξεκινώ την νέα μου απόπειρα.Πρώτη φορά jet σε αυτή την κλίμακα και πρώτη φορά κιτ με τόσα κομμάτια!!!Οπως και να έχει θα το παλέψω.Η κατασκευή θα είναι ΟΟΒ χωρίς προσθήκες.Εχω κάνει κάποιες εργασίες στο πιλοτήριο, συναρμολόγησα τις δεξαμενές καυσίμων(που μάλλον θα είναι και τα μοναδικά του φορτία μιας και λέω να μην του βάλω καθόλου οπλισμό) καθώς και το κομμάτι κινητήρας- ακροφύσιο.Σιγά σιγά λοιπόν αρχίζω και πίστεύω και σε αυτό να τύχω και πάλι των πολύτιμων για εμένα συμβουλών σας.Μερικές φώτο απο την αρχή μου λοιπόν.




Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 06:41:19 μμ »
Νάσο καλησπέρα και χρόνια πολλά . Καλή αρχή σου εύχομαι . ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 06:44:24 μμ »
Νάσο καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Καλή αρχή και απο εμένα σε ένα κίτ το όποίο είναι πολή καλό!!και με αρκετές επιλογές!!
Θα βάλεις και τους πιλότους βλέπω ε? :wink:

Απ όσο βλέπω υπάρχει η γραμμή ένωσης στην κεντρική δεξαμενή..τρίψε εκείνο το σημείο να εξαφανιστεί η γραμμή!!! :wink:
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 06:51:22 μμ »
Διονύση και Γιώργο καλησπέρα.Το ξέρω Γιώργο σχετικα με τις δεξαμένες.Απλά τις έχω συναρμολογήσει και περιμένω να κολλήσουν καλά.Απο αύριο σιγά σιγά ξεκινώ με τα τριψίματα για την αφαίρεση των ενώσεων.Γιώργη αν δεν κάνω λάθος έχεις και εσύ ακρβώς το ίδιο κιτ σωστά;;

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 07:03:45 μμ »
Ναι...το έχω φτιάξει και παλαιότερα το ίδιο....
Ρωτάς ότι θές...απ όσο θυμάμαι δεν ήταν ιδιαίτερα μπελαλίδικο κίτ...στην ένωση φτερά-άτρακτο θα προσέξεις μόνο όταν έρθει ή ώρα..για να έρθουν σωστά....
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 07:46:57 μμ »
Καλή αρχή! Το ίδιο παλεύω κι εγώ, πάει για ελληνικό Block52+ Adv, ψαξε λίγο για φωτογραφίες από τις εξαγωγές, θελουν άσπρο εσωτερικά!

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:24:04 μμ »
Δημήτρη καλησπέρα.Το είδα αυτο που αναφέρεις για τις εξαγωγές.Το δίνει σαν εναλλακτική επιλογη αν δεν κάνω λάθος.Δεν το επέλεξα για την ώρα γιατι δεν ήξερα κατά πόσο είναι σωστό.Εβαψα πρώτο χέρι με το 53 της humbrol εσωτερικά στον κινητήρα που είναι η άλλη option.Αν είναι λάθος να το αλλάξω παίδες.

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:36:18 μμ »
Νασο χρονια πολλά και απο εμενα και καλή αρχή .
Η γνωμη μου ειναι μην βαλεις πιλότους.
Βαλε  τα καθίσματα  και φτιάξε  ζωνες απο χαρτοταινία και θα δεις το αποτελέσμα θα ειναι καλύτερο.
 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::


Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:44:19 μμ »

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 09:05:57 μμ »
Καλή Χρονιά να έχεις Νάσο,καλή αρχή με το γεράκι και πρόσεξε λίγο και την Ένωση του αεραγωγού στην άτρακτο από κάτω.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 09:13:17 μμ »
Ακη και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ.Ακή θα το προσπαθήσω για το λευκό.Υποθέτω ότι παώ για δυο χέρια και wash με λάδια.Θα το προσπαθήσω.Δημήτρη το έχω κατα νου αυτό που μου λές.Θα βάψω πρώτα εσωτερικά τα δυο μισά και μετα θα συναρμολογήσω τον αεραγώγο.

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 49
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 10:27:19 μμ »
Νασο  καλη αρχη κ απο μενα. Αντε να το δουμε μεσα στο 13 τελειωμενο!!! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:50:02 μμ »
αγαπούλα οι άλλοι ήταν τρυφεροί μαζί σου... Εγώ όχι...  ::violent1:: ::violent1:: ::violent1::

Θα στρώσεις τον αποτέτοιο σου κάτω και θα το κάνεις κουκλί...

σιγά σιγά και με υπομονή και πολλές  ::eusa_pray:: ::eusa_pray:: ::eusa_pray::

Θα τρίψεις την καλύπτρα, θα βάψεις άλλο χρώμα την ολόσωμη φόρμα του πιλότου από την anti-g, ένα σκούρο λαδοπράσινο κάνει, ψάξε για φωτογραφίες πως είναι η anti-g στολή για να καταλάβεις και θα κάνεις καλό βάψιμο στο πιλοτήριο με πολλά στεγνά πινέλα για φθορές και washάκι. Αν δεν ξέρεις, ρωτάς να σου πούνε οι έμπειροι (όχι εγώ δηλαδή) ::mastigoma::

Θα το κάνεις επιχειρησιακό φουλ, θα το τουμπανιάσεις στον οπλισμό, τον οποίο θα σου φέρω εγώ να φτιάξεις όταν διαλέξεις τι θες να του βάλεις και θα πεις κι ένα τραγούδι κακομοίρη μου...  ::mastigoma:: ::mastigoma::

Θα ψάξεις να βρεις κατασκευαστικά για το πως βάφουνε απλά κι ωραία το μπουρί του φου 16 και θα το κάνεις κουκλί... Κι άσε τις ξεπέτες γιατί θα πέσει πολύ μαστίγιο κι αλάτι στις πληγές...  ::mastigoma:: ::mastigoma:: ::mastigoma::

Λαδάκια και φθορές θα του κάνεις όπως και δήποτε, μην σου πω ξεκίνα να το σκέφτεσαι από τώρα και σίγουρα θα του βάλεις το καρχαριόστομα που δίνουν τα σήματα γιατί αλλιώς ξέρεις...  ::mastigoma:: ::mastigoma:: ::mastigoma:: ::mastigoma::

Α, και πού είσαι, δεν βιάζεσαι γιατί  ::nutkick:: ::nutkick::

Τελείωνε παιδί, αργείς...  ::glossa:: ::glossa:: ::punch:: ::punch::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:12:42 μμ »
Πάκη καλημέρα και καλή χρονιά και απο εμένα.Πιστεύω όλα να πάνε καλά.Θεού θέλοντος και gtdeath13 επιτρέποντος.... :lol: :lol: :lol: :lol: θα τελειώσει εντός του 2013!!!!Νικόλα τον έχω στρώσει ήδη τον.....Εγω δεν βιάζομαι και οι εντολές σου θα τηρήθουν στον μεγαλύτερο δυνατο βαθμό....( θα δούμε για οπλισμό...).Ολα τα υπόλοιπα θα προσπαθήσουν να γίνουν.Το khaki green τι έχει για φόρμα anti g;;;; Πες μου κανα νουμεράκι ντε....Καρχαριόστομα;;; Εχει τέτοιο το κίτ;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:29:26 μμ »
Νάσο κόκπιτ και τοιχώματα με τι χρώμα τα έβαψες;

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 03:19:47 μμ »
Δημήτρη μου ακόμη δεν είναι τελειωμένο.Το 140 της humbrol είναι το βασικό χρώμα του κόκπιτ.Τα όργανα θα βαφτουν με το 33 της ίδιας εταιρίας και στεγνά πινέλα με το 11 με το οποίο θα γίνουν τα φωτίσματα και ''φθορές'' στις ακμές των πάνελ.Τέλος θα γίνει wash με λάδια (raw umper).Τα καθίσματα είναι βαμμένα με το khaki green της molak.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 03:29:48 μμ »
Για ψάξ'το λίγο, αν δεν κάνω λάθος θέλει 127 της Humbrol, εν αντιθέσει με τα πιο πολλά δυτικά μαχητικά!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 06:11:50 μμ »
Καλή αρχή! Το ίδιο παλεύω κι εγώ, πάει για ελληνικό Block52+ Adv, ψαξε λίγο για φωτογραφίες από τις εξαγωγές, θελουν άσπρο εσωτερικά!

Kalhspera Νάσο καί χρόνια πολλά.

Δημήτρη (Γεωλόγος), είσαι σίγουρος πως κάνει για Block52+ Adv? Εγώ το είχα αγοράσει με την εντύπωση πως είναι Block 30/32. Εκτός κι αν εννοείς πως θα του κάνεις μετατροπές για να γίνει στην έκδοση που θέλεις.

Χάμπρολ 140= FS-36231
Χάμπρολ 127= FS-36375

Νομίζω πως το 140 είναι το σωστό. Τουλάχιστον τα περισσότερα Ελληνικά αεροσκάφη αύτο το χρώμα έχουν στα κόκπιτ τους.

Παιδιά, καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πανω απ' ολα.

Sernak
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 06:29:42 μμ »
Το ίδιο εννοώ γενικά, F-16D. Για το χρώμα έτσι είχα διαβάσει στο πρώτο τεύχος του Model Time, είχε φτιάξει ο Δημητρόπουλος ένα μονοθέσιο και αυτό ανέφερε σαν σωστό

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:14:38 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!!!!Υστερα απο σχετικά μεγάλο διάστημα συνεχίζω το project μου παρουσιάζοντας σας την πρόοδο που έχω σημειώσει.Εχω σχεδόν τελειώσει με το κόκπιτ του α/φους.Εχει γίνει ένα διακριτικό ''πλύσιμο''με raw umber & τα όργανα αναδείχθηκαν με την μέθοδο του στεγνού πινέλου ενώ οι οθόνες πολλάπλών λειτουργιών περάστηκαν με γυαλιστερό (μαύρο και γκρι μίξη 8 προς 2).Το ακροφύσιο είναι βαμμένο στο εσωτερικό του με λευκό γκλος (σύμφωνα με τις οδηγίες) ενώ έγινε wash με μίξη λαδιων (raw umper & ivory black) και απο αύριο σιγά σιγά θα βαφτεί και απο την εξωτερική του πλευρά.Παρακαλώ για τις διορθώσεις σας.




Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:31:06 μμ »
Νάσο πολύ ωραίο το cockpit,το ανέδειξες μια χαρά. :wink:
Οι πιλότου θέλουν ακόμη δουλειά/στεγνά πινέλα,wash,βάψιμο λίγης λεπτομέρειας πάνω στις φόρμες ενώ θα έπρεπε να τις στοκάρεις στους ώμους.Αν δεν βαριέσαι δώσε λίγη περιποιήσου τους λίγο. :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 10:43:39 μμ »
Λάμπρο καλησπέρα!!!!Το ξέρω για τους πιλότους και αυτό εννοόυσα οταν έλεγα ότι έχω  σχεδόν τελέιώσει και κακώς δεν το ανέφερα.Τους τοποθέτησα να δώ πως περίπου θα είναι μετά.... έτσι για την φωτογραφία που λένε.Οι αριστεροί ώμοι και των δυο θέλουν τρίψιμο και στοκάρισμα.ΟΙ στολές τους θα ''πλυθούν΄΄ενώ τα γάντια τους θα βαφτούν μαύρα.Αν έχεις και καμιά άλλη πρόταση εδώ είμαι για να το πάμε μαζί βήμα βήμα φίλε!!!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:23:35 μμ »
Οι αριστεροί ώμοι και των δυο θέλουν τρίψιμο και στοκάρισμα.
Παλικάρι οι δεξιοί ωμοι θες να πεις..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Μια χαρά το κοκπιτ Νάσο για πρώτη σου φορά με αυτή την κλίμακα κ με τέτοιο κιτ αν δε κάνω λάθος....
Αλλά οπλισμό θα του βάλεις οπωσδήποτε κ εννοείται πως θα το βρωμίσεις κιόλας γιατι αλλιώς ::punch:: μην σου πώ και  ::mastigoma::  ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 17, 2013, 11:31:32 μμ »
Λάμπρο καλησπέρα!!!!Το ξέρω για τους πιλότους και αυτό εννοόυσα οταν έλεγα ότι έχω  σχεδόν τελέιώσει και κακώς δεν το ανέφερα.Τους τοποθέτησα να δώ πως περίπου θα είναι μετά.... έτσι για την φωτογραφία που λένε.Οι αριστεροί ώμοι και των δυο θέλουν τρίψιμο και στοκάρισμα.ΟΙ στολές τους θα ''πλυθούν΄΄ενώ τα γάντια τους θα βαφτούν μαύρα.Αν έχεις και καμιά άλλη πρόταση εδώ είμαι για να το πάμε μαζί βήμα βήμα φίλε!!!! ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νόμιζα ότι ήταν έτοιμοι γι'αυτό ανέφερα τα παραπάνω. :wink:Για περισσότερη λεπτομέρεια δεν μπορώ να ξέρω,εγώ θα έπαιζα με αυτά που ανέφερα,wash και στεγνά πινέλα και λίγο χρώμα στη στολή.

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: F-16D TRAINER FALCON V6 HASEGAWA 1/48
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 18, 2013, 05:41:04 μμ »
Alex καλησπέρα!!!! Τους δεξιούς εννοώ :oops: :oops: :oops: αλλά αριστερούς όπως φαίνονται στην φωτογραφία!!!!! ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::Τώρα για τον οπλισμό....δεν το κουβεντιάζουμε αύριο στο καφέ;;;; :mrgreen: :mrgreen:Λάμπρο μάλλον πάλι με raw umper θα κάνω τις στολές για να τις βρωμίσω λίγο.Τα στεγνά πινέλα τώρα για τις λεπτομέρειες στισ στολές και με τι χρώμα δεν ξέρω ειλικρινά.Θα δείξει.Βεβαία τα αφήνω αυτά τα θεματάκια για το τέλος.Έχω ολόκληρη κατασκευή ακόμη. ::salut:: ::salut::

Tags: f-16d