Αποστολέας Θέμα: Έδαφος αεροδρομίου  (Αναγνώστηκε 4938 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex_fantomas

  • Eν τη ενώσει η ισχύς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Έδαφος αεροδρομίου
« στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:43:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους έχω κάποιες απορίες για τη κατασκευή  εδάφους αεροδρομίου. Έκανα μια μικρή αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι . :roll: .Εαν θα μπορουσατε να μου δείξετε απο που να ξεκινήσω θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 10:26:44 μμ »
Αν και δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος να απαντήσω, νομίζω ότι θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφείς στο τι ψάχνεις.
Δηλαδή, είδος αεροδρομίου (πολιτικό, πολεμικό, επαρχιακό, διεθνές, χωμάτινο), τι αεροπλάνα θα βάλεις πάνω κλπ.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:22:34 μμ »
[..] νομίζω ότι θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφείς στο τι ψάχνεις.
Δηλαδή, είδος αεροδρομίου (πολιτικό, πολεμικό, επαρχιακό, διεθνές, χωμάτινο), τι αεροπλάνα θα βάλεις πάνω κλπ.

Όντως.. Επίσης, ποιας περιόδου και ποιανού κράτους. Μόνιμο ή προσωρινό (panels όπως τα PSP)?
Ή αεροπλανοφόρου? (μάλλον ξέφυγα.. ::glossa:: )

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:31:34 πμ »
Εαν εννοείς τα σύγχρονα δάπεδα σταθμευσης αεροσκαφών, μελέτησε τις παρακάτω φωτογραφίες από πρόσφατη εκδήλωση της Π.Α.  :arrow: http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,23623.msg502210.html#msg502210
Ο ευκολότερος τρόπος κατασκευής τους είναι ντουκόχαρτο πολλών βαθμών, κολλημένο σε καποια βάση και βαμένο σε χρώματα σκυροδέματος, με χαραγμένους τους αρμούς διαστολής

Αποσυνδεδεμένος alex_fantomas

  • Eν τη ενώσει η ισχύς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:16:18 μμ »
Όντως δεν ήμουν σαφείς  :mrgreen: :mrgreen:. Έχω κατασκευάσει πρόσφατα το canadair cl415 και εννοώ όπως και ο φίλος ramfighter τα σύγχρονα δάπεδα σταθμευσης αεροσκαφών τις πολεμικής μας αεροπορίας. ::salut:: ::salut::



(Ερώτηση μήπως υπάρχει έτοιμο βαμμένο χαρτί σε χρώματα σκυροδέματος ή πρέπει να το φτιάξω μόνος  :?:)

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:24:16 μμ »
Έχω αν θέλεις για να εκτυπώσεις σε κλίμακα 1/72. Αλλά δεν θυμάμαι διαστάσεις αυτήν την στιγμή γιατί είμαι στην δουλειά.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:52:26 μμ »
Όντως δεν ήμουν σαφείς  :mrgreen: :mrgreen:. Έχω κατασκευάσει πρόσφατα το canadair cl415 και εννοώ όπως και ο φίλος ramfighter τα σύγχρονα δάπεδα σταθμευσης αεροσκαφών τις πολεμικής μας αεροπορίας. ::salut:: ::salut::
(Ερώτηση μήπως υπάρχει έτοιμο βαμμένο χαρτί σε χρώματα σκυροδέματος ή πρέπει να το φτιάξω μόνος  :?:)
Τέτοιο χαρτί με ανοικτή αποχρωση δεν έχω διαπιστώσει να υπάρχει. Υπάρχουν κατι πανάκριβα για υλικά μακετών πολύ σκούρα όμως. Υπάρχουν χαρτιά που δίνουν την υφή του σκυροδέματος στα καταστήματα ειδών χειροτεχνίας (όχι απαραίτητα στο πλαίσιο). Πιθανόν να χρησιμοποιήσεις κατι τέτοιο για να τυπωσεις αυτό που θα σου στείλει ο Νίκος.
Στο Praktiker είχα πετύχει κατι αυτοκόλλητα πλαστικά πλακίδια που έμοιαζαν με σκυρόδεμα. Για ρίξε και προς τα εκεί μια ματιά

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:59:54 μμ »
Άλεξ καλημέρα.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα παραπάνω που σου είπαν οι φίλοι,ή να βρείς τις καρτέλες του μεσιέ verlinden,ή να πάρεις το υλικό texture της tamyia για αναπαράσταση τσιμέντου που ρίχνοντας το αντίστοιχο χρώμα μέσα το κάνεις ότι θέλεις,ή την πιο απλά λύση..
Παίξε στο photoshop για το χρώμα τις παρακάτω φωτό και τις εκτυπώνεις σε ένα σαγρέ χατί και έτοιμος. :wink:
Καλή επιτυχία  ::salut::

Concrete Bases
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Tarmac
Click to see the original size. Click to see the original size.

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 03:41:08 μμ »
Αυτό που έχω είναι φωτογραφία όχι από πραγματικό αεροδιάδρομο αλλά έχει φτιαχτεί σε photoshop και έχει πάνω τις γραμώσεις από τις πλάκες και είναι αντίστοιχο με τις φώτο που σου δείχνει ο pink panzer, το σωστό χρώμα ξεθωριασμένο ακόμα και λεκέδες λαδιού. Πιστεύω ότι αν εκτυπωθεί θα βγει μαμάτο.

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος alex_fantomas

  • Eν τη ενώσει η ισχύς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:11:49 μμ »
Ανακεφαλαιώνοντας εκτυπώνω τον αεροδριαδρομο και μετα  :?: :?:


(Σας έπρηξα το ξέρω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)

Αποσυνδεδεμένος pink_panzer

  • "Αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε"
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1640
  • Age: 43
  • Τόπος: Κολόμβε, .... την περιέργειά σου
  • "Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω φοβερή μόρφωση"
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:29:29 μμ »
Ανακεφαλαιώνοντας εκτυπώνω τον αεροδριαδρομο και μετα  :?: :?:
(Σας έπρηξα το ξέρω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)

Καταρχάς η σωστή λέξη είναι τροχόδρομος ή απλά διάδρομος.Ο αεροδιάδρομος είναι μια νοητή γραμμή στον ουρανό πλάτους 10ΝΜ και μπορείς να τους βρείς στο  A.I.P (aeronautical information publicatoin) GREECE.
Τους εκτυπώνεις,τους κολλάς και τέλος.Αν θές τα κόβεις πλάκες-πλάκες,αναπαριστάς ανάμεσα στις πλάκες το μαύρο μονοτικό υλικό από υγρό στόκο με μαύρο χρώμα ή μμε μαύρο μαρκαδόρο.Βάφεις αν θές και κάνα κιτρινόμαυρο κύκλο της γείωσης η/ρ...Τι άλλο θέλεις;

Αποσυνδεδεμένος alex_fantomas

  • Eν τη ενώσει η ισχύς
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 07:41:01 μμ »
Με καλύψατε πλήρως  ::thanks_smilie:: .Πιστεύω να γίνει μαματο ::glossa:: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:28:10 μμ »
Καλησπέρα,

ξεθαβω λιγο το θέμα για να ρωτήσω σχετικά,θελω να εκτυπώσω το έδαφος που εβαλε ο Ζησης επανω για διόραμα
σε 1/48 & 1/32 και επειδη το κλασσικό χαρτί μου φαίνεται λίγο ψευτικο, σκεφτηκα τα φυλλα απο φελλό τα οποια βγαίνουν σε παχος απο 1 εως 6mm για να αποδοθει στην μεγάλη κλίμακα το ζαγρέ του τσιμεντου,το χρησημοποιουν σε μακέτες για εδαφος αλλά το εχει δοκιμάσει κανείς ή υπάρχει καποιο στανταρ ειδος χαρτονιου γι'αυτη τη δουλεια?

ευχαριστώ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4190
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 11, 2015, 11:34:09 μμ »
Σε 1/32 μην τυπώνεις, απλώς δούλεψε με φύλλο φελού 1mm ή χαρτονιού 1.5mm
που θα το περάσεις με αραιωμένο ακρυλικό ή ξυλόστοκο, θα το βάψεις
με γκρι και θα παίξεις με ξεθωριάσματα , φωτίσματα, λερώματα κλπ κλπ.
Είναι μεγάλη η κλίμακα και η εκτύπωση θα είναι fake .

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 13, 2015, 11:58:20 πμ »
Ευχαριστω Κωστα,το βαψιμο στην 32 το σκεφτηκα αλλα ειπα μηπως το αποφυγω! Να σαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξιος Κονίδης

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 199
  • Age: 57
  • Τόπος: ΡΑΦΗΝΑ
    • My Scale Models
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2017, 12:57:29 πμ »
Για εύκολες λύσεις σε χαμηλές κλίμακες, δείτε αυτό το site που είναι δωρεάν. Αφορά χάρτινες εκτυπώσεις για αεροδρόμια και ελικοδρόμια, και τροχοδρόμους κλπ.
http://maquette72.free.fr/techniques/piste.php
Με εκτίμηση
Αλέξης

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: Έδαφος αεροδρομίου
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2017, 03:53:41 μμ »
  Πριν αρκετά χρόνια (γκούχ, γκούχ) έπεσε στα χέρια μου σχέδιο ελικοδρομίου από κανονισμό του στρατού. Μάλλον για να με ξεφορτωθούν μου ανέθεσαν να το φτιάξω. Αντέγραψα, στην ουσία ξεπατίκωσα το σχέδιο για να το έχω για οδηγό.
 

  Όπως βλέπεται, το παράξενο είναι πώς το σχέδιο είναι τριγωνικό με προσανατολισμό πάντα τον βορά (η μύτη του βέλους)
Έχει συναντήσει κάποιος ποτέ τέτοιο ελικοδρόμιο και πού. Ποτέ δεν ξαναείδα  τρίγωνο ελικοδρόμιο πουθενά και ειδικά να πρέπει υποχρεωτικά να κοιτάει τον βορά.
  Παλιότερα αξιωματικός που ήταν πιλότος ελικοπτέρου μου είχε πει πώς το "Η" πρέπει να δείχνει στο ελικόπτερο από ποια μεριά θα προσεγγίσει το ελικοδρόμιο ενώ σε αυτό το σχέδιο δεν δίνεται τέτοια πληροφορία στο ελικόπτερο

Tags: