Αποστολέας Θέμα: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης  (Αναγνώστηκε 9651 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« στις: Οκτώβριος 12, 2012, 09:22:07 μμ »
Πριν από λίγο καιρό ο φιλος Χρήστος Αποστολόπουλος  μου προτεινε να δοκιμασω ¨πινελα¨ σιλικόνης, ιδανικά για ομοιόμορφο άπλωμα στόκου και δημιουργία πτυχώσεων. Στην Ελλαδα ομως δεν υπαρχουν τέτοια πινέλα σε μεγεθος κατάλληλο για μια φιγούρα. Ευτυχώς το internet έδωσε λύση... Στο e bay τα βρηκα (σετ των πέντε) σε λογική τιμή (28 δολλάρια)  και φθηνά ταχυδρομικά (5 δολλάρια). Το μέγεθος που διάλεξα είναι το 2.

Το σετ περιλαμβάνει πινέλα πέντε διαφορετικών απολήξεων, όπως μπορείτε να δείτε στη συνημμένη φωτογραφία. Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει κάποια στιγμή, να λάβει υπ´ όψιν του πως τα πινέλα αυτά κυκλοφορούν με μαλακή, μέτρια ή σκληρή απόληξη.  Μεχρι τώρα χρησιμοποίησα μαλακό πινέλο μεγάλου μεγέθους (6) για να φτίαξω τις πτυχωσεις στον κεφαλόδεσμο του ¨καπετάν Νικήτα¨ και το βρήκα πολύ καλό και εξυπηρετικό
Τα μικρά δεν τα δοκίμασα ακόμα αφού μόλις σήμερα τα παρέλαβα. Οπότε θα επανέλθω καποια στιγμή με νεώτερες πληροφορίες (ελπίζω και αποτελέσματα).


** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Άρης Σταθόπουλος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος -πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:35:25 μμ »
Σχετικά με την αγορά πινέλων σιλικόνης, θα θελα να σας ενημερώσω και εγώ με την σειρά μου, ότι κάποια μεγέθη υπάρχουν στο κατάστημα:
http://pacoartcenter.gr/store/home.php
Και συγκεκριμένα
http://www.stamperia.com/eng/elencoprodotti.php?recordinizio=20&cod_grupp=003&cod_sott_grupp=003
http://blomming.com/mm/ilrocchetto/items/kr49s-gommino-a-due-punte
Τα παραπάνω η αξία τους δεν ξεπερνάει τα 3€ έκαστο
Δεν ξέρω κατά πόσο θα σας βολέψουν , μιας και η εμπειρία μου στο σκάλισμα είναι στο απόλυτο ‘0’. Τώρα κάνω τα πρώτα μου δειλά βήματα.
Επίσης στο συγκεκριμένο κατάστημα θα βρείτε και τους πηλούς Sculpey  ( http://pacoartcenter.gr/store/home.php?cat=1133 )

Φιλικά
Άρης

Αποσυνδεδεμένος Νίκος Συρίγος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 332
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος -πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 12:53:56 πμ »
καλησπερα φιλε πηρα πριν λιγες μερες 2 απο το pacoart 8.5 euro εκαστος φαρμακειο,αλλα ειναι μεγαλα ρε γαμωτο σε μπουστα βολευουν αλλα σε μικρες κλιμακες πιστευω δεν θα ειναι και πολυ χρησιμα.στην ελλαδα και εγω δεν εχω βρει τετοια εργαλεια για δωσε κανα λινκ απο ebay γιατι με ενδιαφερει και μενα να παρω.ποσο καιρο εκαναν να στα στειλουν?εγω παντως με τα περισσοτερα που σκαλιζω ειναι δικες μου κατασκευες με duro και βελονες.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος -πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 07:20:44 μμ »
Eχω παραγγείλει ένα σετ των 5 σκληρων 0 μέγεθος από το eBay περίπου 15 ευρώ με μεταφορικά. Τα περιμένω να έλθουν.

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος -πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 01:22:52 μμ »
Τα πινέλα αυτά ονομάζονται colour shapers και βγαίνουν σε 3 βαθμούς σκληρότητας που καθορίζονται από το χρώμα της σιλικόνης.
Λευκά-μαλακά
Γκρίζα-μεσαίας σκληρότητας
Μαύρα-σκληρά
Τα νούμερα καθορίζονται όπως και στα κανονικά πινέλα και ξεκινάνε από το 0.
 ::salut::
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Εργαλεία σκαλίσματος -πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 05:57:57 μμ »
... για δωσε κανα λινκ απο ebay γιατι με ενδιαφερει και μενα να παρω.ποσο καιρο εκαναν να στα στειλουν?εγω παντως με τα περισσοτερα που σκαλιζω ειναι δικες μου κατασκευες με duro και βελονες.


Φίλε gogo κοίτα εδώ : http://morezmore.com/myblog/ ή στο e bay κατ´ευθείαν με όρο αναζήτησης το ¨color shaper¨ που ειπε και ο Χρήστος.


**  Ο πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων **

facebook.com/StarClubAthens
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2017, 07:14:19 μμ »
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα..Τα συγκεκριμένα πινέλα κάνουν και για άπλωμα υγρου μασκαρισματος?Ο πιο μαλακός τύπος μάλλον? Εχω καταστρεψει 4-5πινελα ως τωρα για αυτη τη δουλεια κ δεν αξίζει ένα πινέλο όσο φθηνό κ να είναι να πετιέται  κάθε φορά για μασκάρισμα.Η οδοντογλυφίδα κάνει μεν δουλειά αλλά απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο κ για τα πολύ ρευστά υγρά σε πολύπλοκα καμουφλάζ  δεν κάνει ελεγχόμενο άπλωμα..

Αποσυνδεδεμένος Θεόδωρος Γιαννακόπουλος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 587
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • Σ.Ε.Μ για πάντα
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:33:54 μμ »
Δεν αποκλείεται να εξυπηρετούν. Δεν τα έχω δοκιμάσει γι' αυτή τη δουλειά, αλλά πιστεύω πως θα είναι οκ. (Σα να απλώνεις υλικό της κρέπας με εκείνη την ειδική "σπάτουλα").
** O πρωταθλητισμός σε ρίχνει στα αναβολικά. Απαλλάξου από το άγχος των μεταλλίων ! **

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2017, 05:53:35 μμ »
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα..Τα συγκεκριμένα πινέλα κάνουν και για άπλωμα υγρου μασκαρισματος?Ο πιο μαλακός τύπος μάλλον? Εχω καταστρεψει 4-5πινελα ως τωρα για αυτη τη δουλεια κ δεν αξίζει ένα πινέλο όσο φθηνό κ να είναι να πετιέται  κάθε φορά για μασκάρισμα.Η οδοντογλυφίδα κάνει μεν δουλειά αλλά απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο κ για τα πολύ ρευστά υγρά σε πολύπλοκα καμουφλάζ  δεν κάνει ελεγχόμενο άπλωμα..

Ετσι κι ετσι. Το ειχα δοκιμασει μια φορα για τον ιδιο λογο που λες, αλλα δεν τρελαθηκα. Η κανονικη χρηση τους περα απο γλυπτικη ειναι με λαδοπαστελ γιαυτο τα λενε colour shapers. Παντως σε οτι αφορα γλυπτικη, επεξεργασιες εποξικων στοκων κτλ, ειναι ανεκτιμητα. Ουσιαστικα ειναι σαν μινι δαχτυλα.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 30, 2017, 06:15:03 πμ »
Θεοδωρε και Ιδομενεα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα προσπαθησω να βρω τον πιο μαλακο τυπο κ να δοκιμασω.Ιδομενεα,αν καθαριζει ευκολα και κανει την ιδια δουλεια(οχι χειροτερη)θα το προτιμησω.Και ισως βρει κ την κανονικη του χρησιμοτητα με καποιον στοκο..

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:22:38 πμ »
Θεοδωρε και Ιδομενεα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θα προσπαθησω να βρω τον πιο μαλακο τυπο κ να δοκιμασω.Ιδομενεα,αν καθαριζει ευκολα και κανει την ιδια δουλεια(οχι χειροτερη)θα το προτιμησω.Και ισως βρει κ την κανονικη του χρησιμοτητα με καποιον στοκο..

Ναι καθαριζει πολυ ευκολα γιατι ειναι σιλικονη. Υποψιν δεν το εχω χρησιμοποιησει με στοκο που εχει solvents μεσα. Μονο ακρυλικους κι εποξικους.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 04:20:04 μμ »


πρόσφατα προμηθεύτηκα ενα σετ με 5 πινέλα σιλικονης μετριας σκληροτητας.Για εντελως διαφορετικη χρηση απο αυτη που προορίζονται.Όπως ειχα γράψει ήθελα κάτι που να βοηθάει στο καλύτερο άπλωμα του υγρού μασκαρισματος κ παράλληλα να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα.Τα δοκίμασα κ εμεινα πολυ ευχαριστημένος.Ο έλεγχος στο άπλωμα είναι ο καλύτερος από ο,τι εχω δοκιμασει,λογω κ των 5 διαφορετικων σχηματων των μυτων των πινελων-αρκεί βέβαια να είσαι γρήγορος γιατί η υγρή μάσκα στεγνώνει πολύ γρήγορα κ αρχίζει να αφηνει"κλωστες"-και φυσικά όπως βλέπετε το καθάρισμα είναι παιχνιδάκι.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 08:41:22 μμ »
πρόσφατα προμηθεύτηκα ενα σετ με 5 πινέλα σιλικονης μετριας σκληροτητας.Για εντελως διαφορετικη χρηση απο αυτη που προορίζονται.Όπως ειχα γράψει ήθελα κάτι που να βοηθάει στο καλύτερο άπλωμα του υγρού μασκαρισματος κ παράλληλα να μπορεί να καθαρίζεται εύκολα.Τα δοκίμασα κ εμεινα πολυ ευχαριστημένος.Ο έλεγχος στο άπλωμα είναι ο καλύτερος από ο,τι εχω δοκιμασει,λογω κ των 5 διαφορετικων σχηματων των μυτων των πινελων-αρκεί βέβαια να είσαι γρήγορος γιατί η υγρή μάσκα στεγνώνει πολύ γρήγορα κ αρχίζει να αφηνει"κλωστες"-και φυσικά όπως βλέπετε το καθάρισμα είναι παιχνιδάκι.

Από που τα πήρες?

Άραγε σε διαλυτικά τι αντέχει η σιλικόνη?

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 09:36:07 μμ »
Από που τα πήρες?

Άραγε σε διαλυτικά τι αντέχει η σιλικόνη?
Τα συγκεκριμενα απο το pacoart center,αν θυμαμαι καλα γυρω στα 10 ευρω το πακετο.Αλλα επειδη προσφατα ειχα παει σε καποια αλλα καταστηματα με ειδη ζωγραφικης & χειροτεχνιας,ειδα οτι ειχαν κ εκει,απλα βρηκα μεγεθη που εμενα δεν μου εκαναν.Για αντοχες με διαλυτικα,δεν γνωριζω.Αν σκεφτεσαι απλωμα σε κενα με mr.surfacer με levelling thinner,παιζει κ να αντεχει,για τιποτα Body 740 δεν νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Yankar

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 495
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 01:35:26 πμ »
Τα συγκεκριμενα απο το pacoart center,αν θυμαμαι καλα γυρω στα 10 ευρω το πακετο.Αλλα επειδη προσφατα ειχα παει σε καποια αλλα καταστηματα με ειδη ζωγραφικης & χειροτεχνιας,ειδα οτι ειχαν κ εκει,απλα βρηκα μεγεθη που εμενα δεν μου εκαναν.Για αντοχες με διαλυτικα,δεν γνωριζω.Αν σκεφτεσαι απλωμα σε κενα με mr.surfacer με levelling thinner,παιζει κ να αντεχει,για τιποτα Body 740 δεν νομιζω.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Γενικά για στόχους σκεφτόμουνα...για να δούμε

Αποσυνδεδεμένος modelman

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 628
  • gamersclub
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 10:24:09 πμ »
καλημέρα σας καλές γιορτές σε όλους!!!  εγώ έχω τα άσπρα και το μόνο που κάνουν είναι να στρώνουν ομοιόμορφα μόνο τον υγρό στόκο,για βάψιμο με enamel και διαλυτικό  το ξεχνάμε είναι πολύ κουραστικά και δεν κάνουν σωστή δουλειά!!


Ο χρόνος είναι χρήμα, και τα χρήματα είναι τα μοντέλα ...

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2017, 05:56:02 μμ »
@spits22(Panayotis Dim.)  Παναγιωτη μπορεις να καθαριζεις το υγρο μασκαρισματος απο τα πινελα χρησιμοποιωντας καθαρη αμμωνια  ::thumbleft::. Κυριολεκτικα διαλυει το υγρο μασκαρισματος περιπου οπως διαλυονται τα χρωματα με το εκαστοτε διαλυτικο.

Την βρισκεις στα φαρμακεια  ::thumbleft::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Εργαλεία σκαλίσματος - πινέλα σιλικόνης
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 22, 2017, 12:00:31 πμ »
thanks για τη συμβλουλη Bill.Η μασκα που ειδες ειναι βινυλικη,φυσικο Latex.Ειχα καθαρη αμμωνια κ αζαξ κ ειχα επιχειρησει καθαρισμα με αυτα,αλλα το αποτελεσμα δεν θες να το δεις :mrgreen:Στο υγρο μασκαρισματος ομως της Humbrol ή κ της Gunze το παλιο,εχεις δικιο κ κανει καλο καθαρισμα

Tags: