Αποστολέας Θέμα: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE  (Αναγνώστηκε 2018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« στις: Ιούνιος 20, 2012, 12:00:05 μμ »
 ::oops:: ήθελα να πάρω το ALC-302  Grey Primer/Micro Filler και πως τα καταφερα πήρα το ALC-303 honey primer clear base

Ξέρετε τη χρήση του; Gloss Βερνίκι είναι; Γιατί το βλέπω διαφανές υγρό! Από το official Site έχει καταργηθεί


Εδώ αναφέρει ότι χρησιμοποιείτε για paneling http://www.hiroboy.com/catalog/product_info.php?products_id=1413
Spoiler (hover to show)
.



http://www.britmodeller.com/forums/index.php?showtopic=9555

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:01:16 μμ »
Άρη αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι επηρεάζει τη λάμψη του alclad που θα ρίξεις. Τα polished aluminium και chrome silver επηρεάζονται πολύ σε σχέση με αυτό το χρώμα που χρησιμοποιείς σαν βάση για να «κάτσουν». Για να εκμεταλευτείς full τη λάμψη αυτών των δύο, για παράδειγμα, πρέπει πρώτα να ρίξεις gloss black (κατά προτίμηση ακρυλικό tamiya). Εάν δεν ψεκάσεις όλο το μοντέλο με gloss black, αλλά επιλεκτικά panels, μετά ψεκάσεις το honey primer και μετά ψεκάσεις ένα από τα παραπάνω alclad, τότε θα δεις διαφορετικές λάμψεις στα panels. Έχω πειραματιστεί λίγο με τις ιδιότητες των alclad και εκείνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι τα polished aluminium, chrome silver και stainless steel θέλουν οπωσδήποτε «υποστρωμα» από κάτω γιατί δεν πιάνουν κατευθείαν στο πλαστικό, φεύγουν αν τα τρίψεις με το χέρι. Τα απλά white aluminium, aluminium, dark aluminium, που έχω δοκιμάσει, πιάνουν μια χαρά, αλλά και αυτών η απόδοση επηρεάζεται από το τι είδους χρώμα υπάρχει από κάτω, σκούρο ή ανοιχτό χρώμα, γυαλιστερό ή ματ. Πολύ έντονη μυρωδιά όμως, και όχι τόσο το καθαυτό χρώμα όσο τα δικά του primers και καθαριστικά...

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:32:23 μμ »
Enamel gloss black κάτω από τα high-shine της alclad παιδιά, όχι "κατά προτίμηση ακρυλικό". Η εταιρία και οι οδηγίες λένε enamel.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2012, 12:55:08 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Σάκη έλεγα μήπως δουλεύει κ για βερνίκι-primer.

θα δοκιμάσω αυτό που λένε δηλαδή
black panels πάνω στο άβαφο μοντέλο / honey clear base / και μεταλικό χρώμα.

Μιας και  ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω flat black panels πάνω στο άβαφο μοντέλο /  και μεταλικό χρώμα  μετά από αυτή τη παρόμοια δοκιμή http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,22776.0.html (gloss black / flat grey panels). Που δουλεψε και αυτή αλλά έκανα το λάθος και πέρασα 2ο χέρι και χάθηκε το effect.

Νασο έχει ξανασυζητηθεί το θέμα νομίζω λέγοντας ακρυλικό αυτοί εννοούνε δυνατά χρώματα αυτοκινήτου όχι τα μοντελιστικά ακρυλικά οπότε ναι έχεις δίκιο.Βεβαια εμένα δε με ενοχλει μιας και παίζω με τα Metalizers της testors και δε σηκώνουν το ακρυλικό υπόστρωμα.  ::salut::



Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2012, 01:44:11 μμ »
Enamel gloss black κάτω από τα high-shine της alclad παιδιά, όχι "κατά προτίμηση ακρυλικό". Η εταιρία και οι οδηγίες λένε enamel.

Εγώ πάντως όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει το gloss black ακρυλικό της Tamiya κάτω και από τα high-shine και από τα «απλά» alclad δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Όλα δούλεψαν μια χαρά. Έχω χρησιμοποιήσει επίσης και Mr Hobby, gloss και mat κάτω από τα «απλά» alclad και πάλι δεν είχα πρόβλημα. Απλώς θέλουν τουλάχιστον μια μέρα (για τα Mr Hobby θα έλεγα και 2-3 μέρες) να αφεθούν για καλό στέγνωμα.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2012, 02:34:20 μμ »
Εγώ πάντως όσες φορές έχω χρησιμοποιήσει το gloss black ακρυλικό της Tamiya κάτω και από τα high-shine και από τα «απλά» alclad δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Όλα δούλεψαν μια χαρά. Έχω χρησιμοποιήσει επίσης και Mr Hobby, gloss και mat κάτω από τα «απλά» alclad και πάλι δεν είχα πρόβλημα. Απλώς θέλουν τουλάχιστον μια μέρα (για τα Mr Hobby θα έλεγα και 2-3 μέρες) να αφεθούν για καλό στέγνωμα.

Με τι είχες αραιώσει το Tamiya?

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: ALCLAD 2 LACQUERS - HONEY PRIMER CLEAR BASE
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2012, 03:18:11 μμ »
Με τι είχες αραιώσει το Tamiya?

 To Tamiya  το αραιώνω με το δικό της Lacquer Thinner, ενώ τα MrHobby με το δικό τους acrylic Thinner.