Αποστολέας Θέμα: About στοκαρισμα...  (Αναγνώστηκε 1913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
About στοκαρισμα...
« στις: Μάιος 26, 2012, 05:12:07 μμ »


Εχω αυτο το στοκο κανει???

Αυτη η σιλικονη ??

Με αυτη κλεινω τα καναλια... οταν καλωδιωνω σπιτια.. κανει ??? να βαζω αυτη και μετα τρίψιμο η οχι ??

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: About στοκαρισμα ..
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 26, 2012, 05:46:30 μμ »
 :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Συγνώμη Στάθη, αλλά τί ακριβώς θέλεις να στοκάρεις; Αν θέλεις να στοκάρεις μοντέλα, ο πρώτος στόκος ίσως να κάνει, κάποιοι τον χρησιμοποιούν, η σιλικόνη όμως σίγουρα δεν κάνει. Και σιγουρότερα δεν τρίβεται (εκτός και αν έχω χάσει επεισόδια). Για τον ακρυλικό στόκο, περίμενε τα παιδιά που τον χρησιμοποιούν να σου πούν λεπτομέρειες. Εγώ μπορώ να προτείνω να πάρεις ένα σωληνάριο στόκου για μοντελισμό (εγώ χρησιμοποιώ της Humbrol, αυτόν έχει στο μαγαζί που ψωνίζω στα Χανιά αλλά σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί αντίστοιχοι).
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: About στοκαρισμα ..
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 26, 2012, 06:31:46 μμ »
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Ελιξ-ιριος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2163
  • Age: 46
  • Τόπος: 3ο σύννεφο δυτικά...
Απ: About στοκαρισμα ..
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 26, 2012, 06:47:59 μμ »
Ο ακρυλικός στόκος σπάτουλας, εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ για μικρά εώς μεσαία κενά. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του  είναι πως τρίβεται εύκολα, ακόμη και με βρεγμένη μπατονέττα,όταν δεν έχει στεγνώσει τελείως, άλλά ακόμη και αν έχει στεγνώσει δεν είναι πολύ σκληρός. Επίσης είναι φθηνός, και χρησιμεύει και για άλλες επισκευές στο σπίτι! :lol:
Όσο για την σιλικόνη, μόνο σε αναπαράσταση θάλασσας έχω δεί να την χρησιμοποιούν. Δεν τρίβεται καθόλου καλά. Δέν νομίζω ότι κάνει για μοντέλα!

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: About στοκαρισμα ..
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 26, 2012, 08:38:03 μμ »
Ο ακρυλικός στόκος σπάτουλας, εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ για μικρά εώς μεσαία κενά. Το μεγαλύτερο πλεονέκτημά του  είναι πως τρίβεται εύκολα, ακόμη και με βρεγμένη μπατονέττα,όταν δεν έχει στεγνώσει τελείως, άλλά ακόμη και αν έχει στεγνώσει δεν είναι πολύ σκληρός. Επίσης είναι φθηνός, και χρησιμεύει και για άλλες επισκευές στο σπίτι! :lol:
Όσο για την σιλικόνη, μόνο σε αναπαράσταση θάλασσας έχω δεί να την χρησιμοποιούν. Δεν τρίβεται καθόλου καλά. Δέν νομίζω ότι κάνει για μοντέλα!
X2

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: About στοκαρισμα ..
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 26, 2012, 09:30:32 μμ »
σημερα που δεν ειμαι στο μοντελο μου κοντα βρηκα κατι παλια ξεχασμενα κομματια και κανω πρακτικη .. βαψιματα στοκαρισματα!!
Το μοντελο ειναι του 2002.. και τα χρωματα εχουν τιμες απο δραχμες πανω...   τα humbrol 200δρχ molak 220δρχ.. humbrol κολα 650δρχ. !!!