Αποστολέας Θέμα: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)  (Αναγνώστηκε 18207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 05:24:37 μμ »
Αυτο με το ρυγχος το κάνουν πολλοί και απορώ πως τα καταφέρνουν.Αμα δε το κολλησεις απο πριν να κλείσεις τα πιθανό μεγάλο κένο με στόκο πως να σου βγει.ισως κανουν άπειρα dry fit και τριψίματα στα μέρη  ωστε να ειναισίγουροι.

Ετσι κάνουν και πολλοί κινέζοι κάθε κομμάτι το βλέπεις έτοιμο βαμμένο σε οδοντογλυφίδα και μετα τσουπ έτοιμο πάνω στο μοντελο.Βεβαια αυτοι φτιάχνουν και  hasegawa...

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 08:55:27 μμ »
Ευχαριστώ πολύ Κώστα!  ::salut::

Άρη, σε μοντέλα με ξεχωριστό ρύγχος, πάντοτε πρώτα το έβαφα και μετά το κολλούσα, για λόγους ευχέρειας, άσχετα αν στη συνέχεια δημιουργούνταν κενά ή όχι.

Έχω την εντύπωση ότι εδώ το ρύγχος, έχει λίγο μεγαλύτερη διάμετρο, γιατί στην ένωση με την άτρακτο κάνει σκαλοπάτι στο κάτω μέρος!   
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:59:40 πμ »
Αυτο με το ρυγχος το κάνουν πολλοί και απορώ πως τα καταφέρνουν.Αμα δε το κολλησεις απο πριν να κλείσεις τα πιθανό μεγάλο κένο με στόκο πως να σου βγει.ισως κανουν άπειρα dry fit και τριψίματα στα μέρη  ωστε να ειναισίγουροι.

Ετσι κάνουν και πολλοί κινέζοι κάθε κομμάτι το βλέπεις έτοιμο βαμμένο σε οδοντογλυφίδα και μετα τσουπ έτοιμο πάνω στο μοντελο.Βεβαια αυτοι φτιάχνουν και  hasegawa...

Άρη τα χασε είναι 'ομως που σου βγάζουν την Παναγία με την κ@$**εφαρμογή τους!!!

Πάνο το βάψιμο είναι πάρα πολύ ωραίο περιμένω το wash που πιστεύω οτι θα το αναδείξει πάρα πολύ...
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 02:13:12 μμ »
Παναγιώτη προτείνω σφράγισμα με παρκετίνη ,ένα χέρι (ακρυλικά δεν έχεις βάψει;)και μετά πλάκωμα με χοντρό wash λάδι στις γραμμώσεις.
Μετά από 5-10 λεπτά σκούπισμα με έμφαση ανάμεσα στις γραμμώσεις ,το αποτέλεσμα θα δικαιώσει το άψογο βάψιμο του πινέλου σου!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 08:19:02 μμ »
Γιώργο, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!  ::salut::

Σταμάτη, σμάλτου είναι τα χρώματα και κάτι άλλα σημεία πού βάφονται με λευκό, θα πάρω της citadel πού πρότεινες.
Παρκετίνη θα το περάσω, αφού πρώτα την εφαρμόσω σε ένα παλιό μοντέλο και κάνω wash για να δω πως συμπεριφέρεται, γιατί με το ακρυλικό βερνίκι της Humbrol πού έκανα δοκιμές, ήταν για κλάματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε, αν και πιστεύω ότι υπερβάλλεις! Η νεκροψία θα δείξει!  ::salut::

Spoiler (hover to show)
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 05:27:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Μικρή πρόοδος με το σουκόι.
Κόλλησα το ρύγχος και στη συνέχεια το στόκαρα και έτριψα σε διάφορα σημεία, καθώς με την εφαρμογή, προέκυψε θέμα.


Επίσης, προχώρησα σε διορθώσεις με τα βασικά χρώματα της παραλλαγής και πέρασα όλο το μοντέλο με παρκετίνη ώστε να προστατευθούν οι μέχρι τώρα εργασίες. Θα ακολουθήσει μασκάρισμα για το βάψιμο εξαγωγών και λοιπών άβαφτων σημείων, όπως επίσης και όλου του οπλισμού, ο οποίος "έφαγε" reset.   



Επειδή δεν με βλέπω να το τελειώνω μέχρι το τέλος του μήνα με τη λήξη του GB, θα παρακαλούσα τη Διαχείριση να μεταφέρει το θέμα στη σωστή ενότητα.
Ζητώ για άλλη μια φορά συγγνώμη πού γίνομαι κουραστικός.   :oops: :oops:
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 02, 2013, 03:37:59 μμ »
"Τελείωσε" κι αυτό, πάμε για το επόμενο  ::glossa::



Τα χρώματα της παραλλαγής πού είχα αναμείξει, μετά από τόσο καιρό έκαναν κρούστα και δεν έμεινε σταγόνα χρώματος για να κάνω τις τελευταίες διορθώσεις, ενώ ξέβαφαν από το κιτ καθαρίζοντας κάποιες σταβοπινελιές με ελάχιστο white spirit, παρ' όλο πού το είχα περάσει παρκετίνη (το ίδιο και με το polished steel της Humbrol πού το άφησα να στεγνώσει κάνα μήνα και επίσης σφράγισα με παρκετίνη).
Δεν άντεξα και φρίκαρα και το έκανα κομμάτια!

Δεν πειράζει. Κάποια στιγμή θα ξαναπάρω το κιτ και θα το φτιάξω με περισσότερη προσοχή, βάφοντας το με τις ίδιες αποχρώσεις, μόνο πού θα προσπαθήσω το μπλε να μου βγει πιο ανοιχτό. Ίσως να πάρω και aftermarket καθίσματα.  :mrgreen:   
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 02, 2013, 09:26:42 μμ »
Oχι...κρίμα!Σε τέτοιες περιπτώσεις θέλει υπομονή!Το αφήνεις κ το ξαναβλέπεις με καθαρό μυαλό κ χωρίς νεύρα! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 02, 2013, 11:08:56 μμ »
Oχι...κρίμα!Σε τέτοιες περιπτώσεις θέλει υπομονή!Το αφήνεις κ το ξαναβλέπεις με καθαρό μυαλό κ χωρίς νεύρα! ::salut::
χ2!!!

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 03, 2013, 01:24:51 μμ »
Άλεξ και Άρη, δυστυχώς το κιτ πετάχτηκε με κομματιασμένη άτρακτο και πτέρυγες.
Με έφτασε στα όρια μου και μετά από τόσο καιρό πού το παλεύω, εξαντλήθηκε όλη μου η υπομονή (για reset ούτε λόγος), καλύτερα να πάρω άλλο και να το ξεκινήσω από την αρχή ελπίζοντας να βγει καλύτερο και με λιγότερα λάθη.
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 03, 2013, 03:01:02 μμ »
Καλά το έκανες! Στο λέω εγώ που έσπασα σχετικά σπάνιο κιτ, το 48αρι F-101 και τώρα ετοιμάζομαι να το ξαναβάψω!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 03, 2013, 09:47:18 μμ »
Παιδια εγώ εχω κάνει 4-5 ρεσετ σε ενα μig-21f-13 που είχε πολλαπλά μασκαρίσματα επάνω και τώρα που το έφερα στα ισα του με σωστές μπογιές το χάραξα καταλαθος με καινουργια λεπίδα για να βγάλω τα μασκαρίσματα!
.Εκει να δεις τρέλα....6ο ρεσετ αν δε κάτσουν καλά τα τοπικά στοκαρίσματα!

Το αφήνω στην άκρη και όποτε με κάνει κέφι το πίανω γιατί αλλιώς.....

Tags: su-27