Αποστολέας Θέμα: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy ΤΕΛΟΣ (στην κυριολεξία)  (Αναγνώστηκε 18220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 10, 2012, 12:51:53 μμ »
Καλησπέρα σας!

Το 2130 pale blue της ΜΜ, περάστηκε δύο χέρια στις κάτω επιφάνειες του κιτ.

Η υφή του χρώματος είναι κάπως "τραχειά" αλλά δεν φαίνεται να έχουν χτίσει οι γραμμώσεις, και πιστεύω να επανέλθει μετά από τρίψιμο με ψιλό ντουκόχαρτο.
Δεν έχω ξαναδουλέψει με τα συγκεκριμένα χρώματα και δεν μπορώ να γνωρίζω τον λόγο του αποτελέσματος αυτού, το αραίωσα πάντως σε ξεχωριστό δοχείο με 10-15% white spirit.



Αναμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας! ::helpsos::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 10, 2012, 02:54:05 μμ »
θαυμάζω την υπομονή σου.Εγώ αν δε ξέρω πως βγαίνει το χρώμα το δοκιμάζω σε μια χαρτοπετσέτα ή σε ένα  παλιό πλαστικό μοντέλο και παίζω σε μίξης. ::salut::
Υπάρχουν κάποια χρώματα για ρώσικα με πιστή απόχρωση.Akan λέγονται αλλά δύσκολο να τα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 10, 2012, 04:18:54 μμ »
θαυμάζω την υπομονή σου.Εγώ αν δε ξέρω πως βγαίνει το χρώμα το δοκιμάζω σε μια χαρτοπετσέτα ή σε ένα  παλιό πλαστικό μοντέλο και παίζω σε μίξης. ::salut::
Υπάρχουν κάποια χρώματα για ρώσικα με πιστή απόχρωση.Akan λέγονται αλλά δύσκολο να τα βρεις.

Τα συγκεκριμένα χρώματα τα γνωρίζω, είναι ιδανικά για ρώσικα α/φη, αλλά είναι διαθέσιμα μόνο στο εξωτερικό και έχω καταλήξει σε εκείνα πού θα χρησιμοποιήσω, καθώς δεν έχω άλλη υπομονή να το ξεβάψω ξανά και φτου από την αρχή!
http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=35550+35450+36320
Έχω ένα παλιό κιτ για πάσης φύσεως δοκιμές, όμως από κεκτημένη ταχύτητα δοκίμασα το χρώμα απευθείας στο μοντέλο..
Η συνέχεια θα δείξει!

http://www.cybermodeler.com/hobby/paint/akan/paint_akan_47319.shtml
http://mig3.sovietwarplanes.com/colors/color-table.html
http://www.lindenhillimports.com/akan.htm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links, ειδικά το πρώτο εκ πρώτης όψεως, φαίνεται πολύ χρήσιμο!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 19, 2012, 03:48:44 μμ »
Καλησπέρα σας!

Έχοντας αναβάλει για λίγο το βάψιμο στις επάνω επιφάνειες, κυρίως λόγω βαρεμάρας, ασχολήθηκα λίγο με το σ/π και μετά το απαραίτητο μασκάρισμα, πέρασα το dark grey 32.
Στη συνέχεια αφαίρεσα τα κομμάτια στα σημεία πού ενώνονται οι εισαγωγές και εφάπτονται οι τροχοί.
Με έναν διαβήτη, χάραξα τα σημεία εκείνα προς αφαίρεση και θερμαίνοντας τον με ένα κερί ρεσώ, έλιωσα το πλαστικό ώσπου να αποκολληθεί (μάλλον να σπάσει..)   
Λίγο η αντίστροφη σειρά στις εργασίες  :oops:, λίγο ο κόπτης  :oops:, τα έκανα θάλασσα και θα προσπαθήσω να διορθώσω αυτό το χάλι.



Επίσης, έπειτα από δύο γύρους βαψιμάτων, ξεκίνησα να διορθώνω ένα κενό στην άκρη της μιας πτέρυγας, κομμάτι της οποίας έσπασε κατά την διαδικασία της συναρμολόγησης, χρησιμοποιώντας ΖΤΠ και λίγη Κ/Α κόλλα, και έπεται τρίψιμο και στοκάρισμα εάν χρειαστεί, πού σίγουρα δεν το γλυτώνω.




Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 19, 2012, 07:19:14 μμ »
Μπορεις επισης να βαλεις στοκο humbrol και την ωρα που στεγνωνει να ριξεις κυα/λικη κολλα.Το μιγμα θα γινει σαν τσιμεντο και θα γεμισει το κενο.Επειτα το τριβεις και ειναι ΟΚ. ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 04, 2012, 11:48:43 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!

Μικρό update μετά από πάρααα πολύ καιρό.
Επιτέλους έβαψα τους R27, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά αρκετό για να ξαναβρώ την όρεξη να ξαναπιάσω το κιτ. Τους παλεύω πάνω από εξάμηνο, με αρκετές φορές να τους ξεβάφω και να τους βάφω ξανά και ξανά, τι μασκάρισμα, τι ελεύθερο χέρι με ψιλό πινέλο, φτου και από την αρχή, αρκετά διαστήματα αδράνειας και πολλαπλές απόπειρες για σωστό βάψιμο, το οποίο δεν είναι τέλειο αλλά είμαι υπερ-ευχαριστημένος και ικανοποιημένος!



Ελπίζω σύντομα να συνεχίσω το βάψιμο!  ::salut:: ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:17:44 μμ »
Παρακαλώ τη Διαχείριση να διαγράψει/κλειδώσει το παρόν θέμα
Ευχαριστώ.
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Re: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:19:04 μμ »
Συγνωμη που γινομαι αδιακριτος αλλα τι εγινε;

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Re: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 06, 2012, 06:25:19 μμ »
Συγνωμη που γινομαι αδιακριτος αλλα τι εγινε;

Δεν με βλέπω να το τελειώνω προς το παρόν και αν το κάνω ίσως πάρει καιρό.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 08, 2012, 07:22:14 μμ »
Παρακαλώ τη Διαχείριση να διαγράψει/κλειδώσει το παρόν θέμα

Μπορεί να κλειδώσει;
Ευχαριστώ
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 17, 2012, 01:25:43 πμ »
Έστω και καθυστερημένα, δηλώνω και γω συμμετοχή στο GB με το κιτ αυτό, η κατασκευή του οποίου κρατάει περισσότερο και από το ταξίδι του Μιχαήλ Στρογκόφ από το ένα άκρο της Ρωσίας στο άλλο και ελπίζω να έχει αίσιο τέλος όπως και το ομώνυμο έργο του Ιούλιου Βέρν.

Κατ' αρχήν, ζητώ συγγνώμη από τους Διαχειριστές/Συντονιστές και όλα τα μέλη του φόρουμ για το κλείδωμα-ξεκλείδωμα του θέματος, γνωρίζω ότι είναι κουραστικό και εκνευριστικό.  :oops:
Ευελπιστώ το Group Build να είναι η αφορμή να το τελειώσω!

Η αλήθεια είναι ότι το θέμα παραλλαγή με αποθάρρυνε και μετά το πρώτο χρώμα της Model Master πού πέρασα, τα παράτησα, καθώς οι αποχρώσεις αυτές για τα flanker, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Μονόδρομος είναι οι αναμείξεις, κάτι το οποίο ακολούθησα (και έπρεπε να κάνω νωρίτερα) και οι δοκιμές με άφησαν ικανοποιημένο.

Το κιτ ξεβάφτηκε ξανά και το επόμενο βήμα είναι έλεγχος για τυχόν διορθώσεις ώστε να προχωρήσω σιγά-σιγά στα βαψίματα.



Αυτά για την ώρα!
Ευχαριστώ για τον χρόνο και την κατανόηση σας!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 17, 2012, 05:02:05 πμ »
Άντε Πάνο να το προχωρήσεις και αυτό,και όπως είπαμε ,πλακέ πινέλο και πολύ αραιωμένο χρώμα.Και όταν φτάσεις στην παραλλαγή στα δεύτερα χρώματα ,στρογγυλό μικρό πινέλο για το περίγραμμα και μετά πάλι πλακέ για το γέμισμα και εκεί πολύ αραιωμένο χρώμα.Αν περάσεις και παρκετίνη μετά το βασικό θα έχεις και ασφαλές επόμενο βήμα ,καλή συνέχεια φίλε ,για ότι θες εδώ είμαστε!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 17, 2012, 08:03:31 πμ »
Πάνο καλή συνέχεια με το θηριάκι! ::salut:: ::salut:: 

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Re: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 17, 2012, 09:19:58 πμ »
Αντε Πανο δωστου να καταλαβει. Καλη συνεχεια

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 17, 2012, 08:49:53 μμ »
Σταμάτη, Κώστα και Νίκο, σας ευχαριστώ πολύ!

Καπετάνιε, γενικά τα χρώματα δεν τα αραιώνω πολύ, μην περνάω και 10 χέρια! Λίγες σταγόνες διαλυτικό σε ξεχωριστό κυπελλάκι και μετά τα πρώτα δύο χέρια, πέρασμα τα σημεία πού χρειάζονται και όχι όλο το μοντέλο.
Να φανταστείς το mirage το έχω περάσει 3-4 χέρια! 
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 24, 2012, 12:07:48 πμ »
Καλησπέρα!

Πέρασα λοιπόν το πρώτο χέρι στις κάτω επιφάνειες του κιτ, τρίτη και τελευταία απόπειρα βαψίματος!

Το χρώμα είναι ανάμειξη του 2130 pale blue με το 2131 medium blue, σε αναλογία περίπου 70%-30% και με λίγες επιπλέον σταγόνες 2132 blue gray, όλα Model Masters.



Δεν το ρίσκαρα να προσθέσω χρώμα Humbrol γιατί δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ήμουν σίγουρος για το πως θα βγει, έτσι "έπαιξα" με τα τρία παραπάνω χρώματα, με κύριο σκοπό να σπάσει η "πρασινίλα" του pale blue. 
Η απόχρωση μου φαίνεται ικανοποιητική αλλά το αποτέλεσμα θα δείξει στη συνέχεια με τα επόμενα χέρια, όταν και το χρώμα θα έχει καλυφθεί πλήρως, καθώς είναι νωρίς για συμπεράσματα.

Να σημειώσω εδώ, ότι το εσωτερικό το εισαγωγών είναι βαμμένο με Hu 127 και οι φωλεές με Hu 79.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!  ::salut:: ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:53:14 μμ »
Καλησπέρα!

Το sukhoi περάστηκε άλλα δύο χέρια στις κάτω επιφάνειες και στα επιμέρους κομμάτια (θυρίδες και τα λοιπά πού θα κολλήσω εφ' όσον βάψω τις εξαγωγές).
Επιτέλους το χρώμα έστρωσε και φάνηκε η πολυπόθητη -για μένα- απόχρωση! Δεν ξέρω αν φαίνεται πολύ καλά στις φώτο, αλλά σας διαβεβαιώ ότι δεν θα ξανά-ξεβάψω το κιτ!  :mrgreen: :mrgreen: 
 


Απομένουν κάποια "μπαλώματα" στο χρώμα σε ορισμένα σημεία και μερικές διορθώσεις σε φωλέες/εισαγωγές.
Μετά, βουρ για την παραλλαγή!

Αναμένω παρατηρήσεις και εντυπώσεις!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:02:11 μμ »
Προχώρα Πάνο.... ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:04:14 μμ »
Μια χαρα είναι .
Προχωρά στην παραλλαγή.
 
 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 25, 2012, 11:38:02 μμ »
Μια χαρά το έστρωσες Πάνο για ρίξε κάνα χρώμα ......στογγυλό για περίγραμμα ,πλακέ για γέμισμα!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 26, 2012, 12:10:50 πμ »
Νίκο, Κώστα και Σταμάτη  ::thanx:: ::thanx::

......στογγυλό για περίγραμμα ,πλακέ για γέμισμα!

Εφοδιασμένος και ετοιμοπόλεμος!  ::glossa::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 26, 2012, 06:35:56 μμ »
Πολυ ωραιο στρωσιμο Πανο!
Καλη συνεχεια σου ευχομαι! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 26, 2012, 09:00:30 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ Λάμπρο!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Sukhoi Su 27 UB "Flanker" 1/48 Academy
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 31, 2012, 11:50:20 μμ »
Καλησπέρα!

Μικρό update, καθώς περάστηκαν τα δύο από τα τρία χρώματα της παραλλαγής, το ίδιο χρώμα με αυτό των κάτω επιφανειών και το 128 της Humbrol.
Οι όποιες διορθώσεις θα γίνουν κατά πάσα πιθανότητα, εφ' όσον βάψω εξαγωγές και λοιπά σημεία για να τα διορθώσω όλα μαζί, ανάλογα τη διάθεση :mrgreen:
Αποφάσισα να κλείσω το αερόφρενο ώστε να διατηρηθεί το σχήμα του ά/φους, κυρίως όμως γιατί έχω ένα θέμα με ανοιχτές θυρίδες/καλύπτρες. 



Εν αναμονή λοιπόν του τρίτου χρώματος!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Tags: su-27