Αποστολέας Θέμα: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??  (Αναγνώστηκε 1517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 11:38:43 μμ »
επεσε στα χερια μου παιδια ενας Ολυμπος 1/48 hasegawa,θελω να το ξεκινησω αλλα δισταζω..Η βασικη μου απορια ειναι οι χαλκομανιες,και στο πως θα τοποθετηθουν...οπως ξερετε δεν υπαρχει περιθωριο λαθους στις χαλκομανιες αυτες..αμα τις χαλασω ειναι σαν να καταστρεψα ολο το μοντελο..απορια 1η να χρησιμοποιησω βελτιωτικο υγρο και τι μαρκα?(δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου)..πως θα το χρησιμοποιησω το υγρο αυτο και αν επηρεαζει την βαφη...απορια 2η οποιος γνωριζει το συγκεκριμενο κιτ ξερει οτι το μαυρο κομματι του αετου δεν το δινει ολο σε χαλκομανια αλλα πρεπει να βαφτουν καποια σημεια πως θα πετυχω στο τελικο σταδιο να μην φαινεται η διαφορα χαλκομανιας και βαφης..sorry αμα σας κουρασα..αλλα περιμενω τις αποψεις σας για να το ξεκινησω αυτο το κιτ,διαφορετικα το βλεπω να το τρων οι αραχνες..... 

Αποσυνδεδεμένος D-Day

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 140
  • Τόπος: Καλαματα 50% - Αθηνα 20% - Υπολοιπη Ελλαδα 30%
  • modelclub.gr
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 12:18:20 πμ »
Γεια σου φιλε μου.

Μπορω να σου πω για το υγρο. Παρε το Mr Mark softer (πρασινο κατα προτιμηση) και βαλε πρωτα στην επιφανεια του μοντελου. ΠΡΟΣΟΧΗ! Πρωτα θα εχεις περασει βερνικι σμαλτο και μετα το υγρο. Στη συνεχεια τοποθετησε τη χαλκομανια με μεγαλη προσοχη (ειναι και μεγαλα τα κομματια) και απο πανω ξαναπερασε υγρο. Μην το σκουπησεις (εκτος και το πας πολυ χαλαρα με ενα χαρτακι αν σου τρεξει). Δεν μετακινεις τη χαλκομανια για κανενα λογο, γιατι θα την καταστρεψεις. Οταν στεγνωσει ειναι ετοιμο το μοντελο σου!

Για το μαυρο δεν ξερω γιατι δεν εχω φτιαξει ποτε αυτο το μοντελο.

Καλη επιτυχια.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 01:28:15 πμ »
Δύο συμβουλές...

1ον, όπου έχεις να βάλεις λευκή χαλκομανία (πχ τα βουνά στην ουρά), καλό θα ήταν να μασκάρεις και να βάψεις από κάτω λευκό, αλλιώς θα φωτίζει πολύ η διαφορά στο χρώμα.

2ον, ο μόνος τρόπος για να μην φαίνεται η χαλκομανία πάνω στο υπόλοιπο μαύρο, είναι να αποφύγεις το silvering, με κάθε μέσο. Μην χρησιμοποιήσεις πριν τοποθετήσεις τη χαλκομανία το Mr Softer (πράσινο μπουκαλάκι), όπως περιγράφει ο φίλος ακριβώς από πάνω, αλλά το μπλέ (mr Setter). Το πράσινο το απλώνεις αφού τοποθετήσεις τη χαλκομανία στη θέση της (εδώ είναι που δεν τη μετακινείς).

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 01:53:20 πμ »
Οπως και οι προλαλησαντες με προσθηκη τα εξης:
Δινει πολλες μαυρες επιφανειες σε χαλκομανια.Χρησιμοποιησε μονο τα πτερυγια της ουρας (2 χαλκομανιες) και τα κεφαλια (αλλες δυο) Ολα τα αλλα βαφτα.
για το ασπρο οπως τα λεει ο κωστας αλλα μια και μιλαμε για χασεγκαβαδι υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να ειναι οι χαλκομανιες μπεζ.
Στο δικο μου ετσι ηταν,τις πεταξα ΟΛΕΣ πλην του αστεριου της Βεργινας κι εβαλα της Icarus.
Πραγμα που μας φερνει στην ανησυχια σου μην παει χαμενο το κιτ....δεν θα παει,υπαρχει σετ χαλκομανων απειρως καλυτερο απο της χασεγκαβα (οπως ειπα μονο το αστερι της ειναι σουπερ....τα αλλα.......)
Οποτε αν κατι δεν παει καλα υπαρχει λυση.
Επιπλεον αν δεν γινει Ολυμπος βρε αδερφε, εχει και τα σηματα του Τιγρη μεσα,μην αγχωνεσαι :wink:
Δοκιμασε παντως την ασπραδα των χασεγκαβαδοχαλκομανιων πριν κανεις οτι αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 11:50:56 πμ »
σημαντικες οι αποψεις σας,λεω να κανω μια μιξη απο αυτα που με ειπατε,να παρω βαθια ανασα και να το ξεκινησω..αμα δεν χρησιμοποιησω υγρο λετε να εχω δυσαρεστα αποτελεσματα?

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 01:01:44 μμ »
Δυσάρεστα όχι, απλά πιθανότατα δε θα είναι το δυνατόν επιθυμητά..

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: F-104 1/48 Olympos Χαλκομανιες απορια??
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2012, 06:58:11 μμ »
σημαντικες οι αποψεις σας,λεω να κανω μια μιξη απο αυτα που με ειπατε,να παρω βαθια ανασα και να το ξεκινησω..αμα δεν χρησιμοποιησω υγρο λετε να εχω δυσαρεστα αποτελεσματα?

Δυσαρεστα σιγουρα όχι αλλά σε καμια περίπτωση-οπως σου είπε κι ο melpas-δεν θα φαινεται οπως πρεπει(ρεαλιστικα)γιατι στο πραγματικο τα σχεδια ηταν βαμενα ενω οι χαλκομανιες εφοσον δεν ''χωνεψουν''επανω στο πλαστικό θα φαινονται ασχημα...Πριν μερικα χρονια ειχα φτιαξει το αντιστοιχο 32αρι Ολυμπο της Ρεβελ-χωρις να χρησημοποιήσω βελτιωτικό υγρό-τωρα που το ξανακοιταω καταλαβαίνω γιατι ηταν λάθος μου!!!  :wink:

Tags: f-104