Αποστολέας Θέμα: Επιλογή για βερνικια  (Αναγνώστηκε 5441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Επιλογή για βερνικια
« στις: Ιανουάριος 19, 2012, 05:56:58 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!Ξεκινώ την δέυτερη αποπειρά μου στο χόμπυ και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Το πρώτο μου θέμα βάφτηκε με enamels χρώματα της model master, και το φινίρισμα έγινε πρώτα με gloss βερνικι της marabu και κατόπιν με matt της ίδιας εταιρίας σε μπουκαλάκια και όχι σε σπρευ.Βάφω με πινέλλο και έστρωσαν πολύ καλα και χωρίς πινελιές.Τώρα λέω να βάψω με ακρυλικά humbrol.Χρισιμοποιώ τα ίδια βερνίκια; Κάνουν; Αν όχι τι βερνίκια μου προτείνεται για να στρώσουν καλά με πινελλό; (Σημ μου είπαν ότι τα ακρυλικά της humbrol στρωνουν μια χαρά με πινελο... ισχύει;)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3049
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 07:08:08 μμ »

Σαν γενικός κανόνας ισχύει να βάζεις το αντίθετο βερνίκι από το χρώμα που χρησιμοποίησες (ακρυλικό χρώμα  :arrow: βερνίκι σμάλτου και αντίστροφα). Αυτό σου εξασφαλίζει ότι το βερνίκι δεν θα σου "σηκώσει" το χρώμα (λόγω της διαφορετικής σύστασης του δυαλύτη).

Για τα ακρυλικά της Humbrol (τα οποία προσωπικά ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει), έχω ακούσει τα χειρότερα!!!!. Για πινέλο, θα σου πρότεινα τα χρώματα της Vallejo και τα παρόμοιας σύνθεσης, δηλαδή Αndrea, Zittadel και τα καινούργια ακρυλικά της Italeri.
Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 08:50:18 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 12:06:44 πμ »
Για να μην ανοίγω καινούριο τόπικ, ας κάνω την ερωτηση εδώ μιας και ο τίτλος ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΒΕΡΝΙΚΙΑ κολλάει μια χαρά.

Εχω τα εξής βερνίκια :
 




Εχω βαψει με σμαλτα της revell  και της Model master και θέλω να περάσω γυαλιστερο βερνικι πριν τις χαλκομανιες.

H λογική λέει να χρησιμοποιήσω το Hobby .. Σωστά ?
Επίσης το περνάω με πινέλο (αερογραφος δεν υπάρχει ) , αφου το διαλύσω με κάτι ? Το ανακατεύω επίσης πολυ ωρα , όπως εχω ακουσει για άλλα βερνίκια ?
.

Μεχρι στιγμης όσες φορές έβαλα βερνίκι αυτο ήταν ΠΑΡΚΕΤΙΝΗ !

Σορρυ αν ρωταω ξανά κάτι που εχει απαντηθει αλλά έχω ακούσει διάφορα για τα βερνίκια, ασπρίλες, σηκωμα χρώματος κλπ , γι αυτο και ρωτάω, μην γινει καμμια στραβή και αναγκαστώ να ξαναβάψω τωρα που ειμαι στα τελειώματα ..

Ευχαριστώ σας !

 

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 12:47:23 πμ »
Θα χρησιμοποιήσεις το βερνίκι της Mr. Hobby όπως σωστά λες  :wink:

Θα σε συμβούλευα να περάσεις 2 χέρια πολύ λεπτα (πολύ καλά αραιωμένα - καλύτερα χρησιμοποίησε καθαρό νερό ή το

διαλυτικό της Tamiya)

Μόλις βάλεις σήματα άφοβα βουρ για pin wash με λάδια ........ :D

Καλή τύχη ......ελπίζω να βοήθησα

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 10:33:25 πμ »
Βοήθησες Θάνο και σε ευχαριστώ , αλλλά επειδή είμαι στραβάδι από βερνίκια, κάτι ακόμα..

Φανταζομαι οτι δεν το αραιώνω στο ίδιο το κουτάκι του , ετσι δεν είναι ?
Το βγαζω με κάποιο τροπο το βερνικι από το κουτάκι του και το παω σε καποιο αλλο δοχειο.
Εκεί μεσα το αραιώνω και το περνάω με πινέλο...

Ποσοστο αραίωσης ? 




Αποσυνδεδεμένος jnsimos

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 434
  • Age: 47
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 11:34:24 πμ »
Καλά το είπες ΔΕΝ το αραιώνεις ποτέ μέσα στο κουτάκι του. Με κάποιο τρόπο (σταγονόμετρο, σύριγγα, καλαμάκι του καφέ) το μεταφέρεις κάπου αλλού και μετα αφού το αραιώσεις, περίπου 50-50 ή και περισσότερο, το περνάς στο μοντέλο. Όπως είπε και ο Θάνος_79 καλύτερα να το αραιώσεις με το διαλυτικό της εταιρείας του (GUNZE) ή το Tamiya.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 11:48:59 πμ »
Kαλύφθηκα .
Ευχαριστώ πολύ   ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2012, 01:21:14 πμ »
Τώρα το είδα...... :mrgreen:

και 60- 40 (διαλ- βερ) δεν θα έχεις πρόβλημα....

αν υπάρχει δοκίμασε και future σε αναλογία 10/1 (νερό/ future)  (κατά την άποψή μου η καλύτερη επιλογή)

καλη τύχη

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2012, 09:41:14 πμ »
Σ' ευχαριστω Θάνο, ::salut:: τελικά πήρα εχθές το διαλυτικό της Gunze οπότε θα το αραιώσω με αυτό..

Future  δεν υπάρχει..
Παλέύω με μια φίλη που ειναι τωρα US μπας και μου βρει κανα μπουκάλι ..


Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:08:36 πμ »
Αυτο παντως που θα ηθελα προσωπικα να σου πω ειναι να μην περιμενεις να κανεις σωστη δουλεια με τα βερνικια βαφοντας με πινελο. Ειδικα με το Gunze. Παρε καλυτερα καμια παρκετινη. Οχι οτι κανει την ιδια δουλεια,απλα στρωνει σωστα με πινελο. Σε καθε περιπτωση προσεχε πολυ γιατι ειναι πολυ αν περασεις βερνικι πιθανο να σου σηκωσει το χρωμα αν ειναι και αυτο ακρυλικο. Η πιο σωστη λυση κατα την γνωμη μου οταν δεν εχεις αερογραφο ειναι τα βερνικια σε σπρευ.

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1515
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:27:55 πμ »
Η πιο σωστη λυση κατα την γνωμη μου οταν δεν εχεις αερογραφο ειναι τα βερνικια σε σπρευ.

φτούυυ ... Yπάρχουν και τέτοια ? 

Εχω παρκετίνη, αλλά είπα κάποια στιγμή να πάω μπροστά ..
Spoiler (hover to show)


Τα χρώματα πάντως που εχω βάψει είναι σμάλτα, οπότε λογικά δεν θα τα σηκώσει το ακρυλικό βερνίκι ...

Thanks για την παρέμβαση πάντως αρχηγέ !

Αποσυνδεδεμένος zerdim

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 210
  • Age: 76
  • Τόπος: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:37:58 πμ »
Αυτο παντως που θα ηθελα προσωπικα να σου πω ειναι να μην περιμενεις να κανεις σωστη δουλεια με τα βερνικια βαφοντας με πινελο. Ειδικα με το Gunze. Παρε καλυτερα καμια παρκετινη. Οχι οτι κανει την ιδια δουλεια,απλα στρωνει σωστα με πινελο. Σε καθε περιπτωση προσεχε πολυ γιατι ειναι πολυ αν περασεις βερνικι πιθανο να σου σηκωσει το χρωμα αν ειναι και αυτο ακρυλικο. Η πιο σωστη λυση κατα την γνωμη μου οταν δεν εχεις αερογραφο ειναι τα βερνικια σε σπρευ.

Μπερδεύτικα πάνω από ακρυλικά μπορώ να περάσω παρκετίνη με αερογράφο αλλά όχι με πινέλο?

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 01, 2012, 11:51:29 πμ »
Μπερδεύτικα πάνω από ακρυλικά μπορώ να περάσω παρκετίνη με αερογράφο αλλά όχι με πινέλο?
Η παρκετινη στρωνει πολυ ευκολα με πινελο οποτε δεν θελει επαναλαμβανωμενες κινησεις που μπορει να σηκωσουν το χρωμα. Στον αντιποδα τα βερνικια θελουν πιο πολυ δουλεια με το πινελο και εκει ειναι το προβλημα,οχι στην συσταση.

Αποσυνδεδεμένος drummer_ws

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Age: 32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Приказ № 227- Ни шагу назад
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 18, 2012, 04:55:39 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος συμμοντελιστής, αν μπορεί να με βοηθήσει για τη χρήση ενός διαλυτικού. Έστω ότι βάφουμε με τον αερογράφο και χρησιμοποιούμε τα μεταλλικά χρώματα της ΑLCLAD 2 LACQUERS, μετά με τι διαλυτικό μπορούμε να καθαρίσουμε τον αερογράφο μας για να μην μπουκώσει; Έχω ακούσει για Nitro... Εγώ έχω ένα διαλυτικό της ER-Lac Special Solvent 200, είναι πολυουρεθάνης και ακρυλικών χρωμάτων βερνικιών 2 συστατικών. Κάνει; ::salut::
Приказ № 227- Ни шагу назад

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 18, 2012, 09:39:57 πμ »
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλώ ήρθες στην παρέα μας.

Για τα Alclad 2 υπάρχει το ειδικό διαλυτικό/καθαριστικό της Alclad για τον αερογράφο.  Θα έλεγα να το προμηθευτείς και να μην κάνεις πειράματα γιατί μπορεί να χαλάσεις τον αερογράφο.
Αυτά τα γράφω από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς, δεν έχω ψεκάσει με Alclad ακόμα γιατί είναι πολύ τοξικά.  Φυσικά χρησιμοποιείς καλή μάσκα έτσι;.
Για πιο σίγουρα θα έλεγα να ρωτήσεις τον Γρηγόρη (www.gehobbies.gr) που τα φέρνει.

Χριστός Ανέστη.
Γιώργος
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος iliasbass

  • χρόνος... ποτέ δεν είναι αρκετός...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 321
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 18, 2012, 10:43:43 πμ »
μια ακομα ερωτηση απο αρχαριο...
σε σπρει βερνικι ακρυλικο τι επιλογες εχουμε?
3% μοντελιστης
97% θαυμαστης των εργων σας...

Αποσυνδεδεμένος leo14

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Age: 46
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 18, 2012, 12:46:37 μμ »
    Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ  αερογραφο, για χρόνια προσπαθούσα να βρω το κατάλληλο βερνίκι για χρήση με πινέλο. Mετά στράφηκα στα σπρέι, και τα βερνίκια τις Vallejo με έχουν ενθουσιάσει. Δοκίμασα και τα αντίστοιχα της Humbrol και δεν υπάρχει σύγκρισή.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 18, 2012, 02:05:55 μμ »
Να ρίξω κι άλλη μια ιδέα στο τραπέζι, βερνίκια Marabu από το πλαίσιο. Σπρέι και κουβαδάκι. Το κουβαδάκι των 50 ml έχει 2.5 ευρώ, το σπρέι 4.5 Τα κουβαδάκια είναι σμάλτου κι έχει και ακρυλικά. Το ίδιο και τα σπρέι.

Το ματ σμάλτου είναι πάρα πολύ καλό και το γκλος με έχει ικανοποιήσει, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά.

Αποσυνδεδεμένος drummer_ws

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Age: 32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Приказ № 227- Ни шагу назад
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2012, 03:00:10 μμ »
Χρόνια πολλά Γιώργο! Καλώς σας βρήκα. Προς το παρόν έχω πάρει το αστάρι της ίδιας εταιρίας γιατί έχω ακούσει ότι είναι απαραίτητο γιατί αλλιώς μπορεί να καταστραφεί το μοντέλο. Θα ψάξω και στο link που μου έστειλες να βρω το αντίστοιχο διαλυτικό. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. :o
Приказ № 227- Ни шагу назад

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2012, 04:04:08 μμ »
Χρόνια πολλά Γιώργο! Καλώς σας βρήκα. Προς το παρόν έχω πάρει το αστάρι της ίδιας εταιρίας γιατί έχω ακούσει ότι είναι απαραίτητο γιατί αλλιώς μπορεί να καταστραφεί το μοντέλο. Θα ψάξω και στο link που μου έστειλες να βρω το αντίστοιχο διαλυτικό. Σ' ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. :o

Δεν έχω ακούσει ποτέ για καταστροφή του πλαστικού από τα Alclad, αν και για να γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να βουτήξεις μέσα σε έναν κουβά με Alclad το μοντέλο.
Το μαύρο γυαλιστερό αστάρι της Alclad το χρησιμοποιούμε για να γυαλίσει η επιφάνεια αλλά και για να πάρει σωστή απόχρωση το ίδιο το χρώμα που θα ψεκάσουμε μετά. ;)

Αποσυνδεδεμένος drummer_ws

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Age: 32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Приказ № 227- Ни шагу назад
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 18, 2012, 04:37:14 μμ »
Κάτι παραπάνω θα ξέρεις, εγώ πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω αυτά τα χρώματα. Ευχαριστώ για τη συμβουλή... ::salut::
Приказ № 227- Ни шагу назад

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 18, 2012, 05:46:04 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ απλά,παρα πολύ απλά,απο την στιγμή που ψεκάζεις alclad με τον αερογράφο ότι κακό είναι να πάθει θα το πάθει πριν προλάβεις να τον καθαρίσεις είτε με νίτρο είτε με καθαριστικό της alclad είτε με απεμπλουτισμένο ουράνιο είτε και'γω δεν ξέρω με τι άλλο...

Αφού είσαι σίγουρος ότι μπορείς να ψεκάσεις με τον αερογράφο σου alclad,καθάρισε τον με διαλυτικό νίτρου άφοβα.Άλλωστε το διάφανο υγρό των alclad δεν είναι νεράκι...είναι ισχυρότατος διαλύτης  (laquer) σχεδόν ίδιος με το διαλυτικό νίτρου και πολυουρεθάνης:wink:

Για βερνίκια πινελάτα...βερνίκια ζωγραφικής της Talens ή τα marabu που είπε ο Νίκος.Στρώνουν πάρα πολύ καλά  :wink:

Αποσυνδεδεμένος drummer_ws

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Age: 32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Приказ № 227- Ни шагу назад
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 18, 2012, 05:54:07 μμ »
Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να μου χαλάσει ο αερογράγος; Χρησιμοποιώ τον SPARMAX DH-115  :?
Приказ № 227- Ни шагу назад

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Επιλογή για βερνικια
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 18, 2012, 06:16:06 μμ »
Αν αντί για τεφλόν έχει λαστιχένιες τσιμούχες, τότε ναι θα χαλάσει, αλλιώς δεν παθαίνει τίποτα!

Tags: βερνικι