Αποστολέας Θέμα: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"  (Αναγνώστηκε 4544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jkbsprint

  • Επισκέπτης
1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:42:10 πμ »
Καλημερα καλο μηνα. Η συμμετοχη μου στο GB  με το Α6Μ5 της Hase. Αφου ζαλισα και λιγο κοσμο για πληροφοριες ειναι ετοιμο να ξεκινησει.  :oops: Μερικες φωτο απο το κιτ παρακατω. Οι οδηγιες βαφης ειναι σε απταιστα Ιαπωνικα.  ::glossa:: Το κιτ παρολα τα χρονακια του δειχνει πολυ καλο, περισσοτερα κατα την κατασκευη επ' αυτου. Το κιτ θα γινει ΟΟΒ.






Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 02:24:56 μμ »
Βλεπω παλι διαλεξες κατι μικρο να ασχοληθεις! :mrgreen: :mrgreen:
Καλη αρχη Γιαννη και καλο μηνα! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 02:56:52 μμ »
Δεν ειναι κακο δεν ειναι κακο (κατα το pas mal pas mal)
Καλη αρχη Γιαννη και το νου σου στα σηματα οταν φτασεις.
Του δικου μου σπαγανε πριν χρονια που το χα φτιαξει οποτε BEWARE!!!!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:10:23 μμ »
Ευχαριστω παιδια, τωρα για τα σηματα σκεφτομαι να τα βαψω ουτως η αλλως διοτι και να μην ειχανε κινδυνο να σπασουν ειναι Hase με οτι αυτο συνεπαγεται. Περι της κλιμακας Λαμπρο, αφου δε μου κανει καρδια αλλη, ε κολληματα ειναι αυτα.  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:12:58 μμ »
καλη αρχη γιαννη  :wink:
για πες απο τα πανελ θα δουμε τιποτα ανοικτο  ::salut::

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 03:18:04 μμ »
καλη αρχη γιαννη  :wink:
για πες απο τα πανελ θα δουμε τιποτα ανοικτο  ::salut::

Ευχαριστω. Χμμμμ σιγουρα κινητηρα, τωρα για κατι αλλο δεν ξερω, αλλα σιγουρα ξερω που να κοιταξω για οδηγο, αν τολμησω τελικα κατι τετοιο.  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 06:53:09 μμ »
Παλι με ταπερ θα μπλεξεις?

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 08:28:16 μμ »
Παλι με ταπερ θα μπλεξεις?

Ουστ γκαντεμοσκυλο. Θα σε παω σε παπα να σε διαβασει,  ::pop:: ολο με την καλη κουβεντα εισαι.  ::violent1::

Αποσυνδεδεμένος 336sqn_Hawk

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Age: 58
  • Τόπος: Hράκλειο-Κρήτη
    • 336 (Hellenic) virtual sqn
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2011, 02:00:09 μμ »
Καλή επιτυχία Γιάννη και καλή αρχή !
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:10:42 μμ »
Μπαμπάτσικο (32άρι γαρ), όπως είναι συνήθως τα μοντέλα σου άλλωστε :mrgreen:
Καλή αρχή Γιάννη :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 09:26:21 μμ »
Ευχαριστω πολυ παιδια. Σημερα εγινε και ενα προχειρο test fitting, απο αυριο ξεκιναει.  8)

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 04:50:03 μμ »
Κανεις καμια ''ιδεα'' για 1:1 ζωνες για το ζερακι? Πληρης αδυναμια αγορας, κατι σε σχεδιο λεω εγω τωρα για να μην παραβαινουμε και τους κανονες.....  :roll:

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 05:12:18 μμ »
Ρε απάτες, με τρόπο αυτά, υπάρχουν και νόμοι!!! Σβήστε τα και πείτε τα με pm!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:51:44 πμ »
To Ζερο που θα προσπαθησω να αναπαραστησω ειναι το Α6Μ5C 03-09 που πεταγε ο W.O. Takeo Tanimizu με 32 νικες στο ενεργητικο του. Tα σηματα τα δινει το κιτ, οποτε δεν εχουμε θεματα απο εκει

http://www.asisbiz.com/il2/Zero/A6M5a-203Kokutai-03-09/pages/0-A6M5a-303-Hikotai-203-Kokutai-03-09-Takeo-Tanimizu-Kagoshima-0A.html

Ερωτηση για να μην ξεχνιομαστε κιολας.  :mrgreen: Τα σκουρα δαχτυλιδια γυρω απο τον ηλιο τι ειναι? Τα λευκα απο οτι ξερω σημαινουν οτι δεν ηταν φτιαγμενο απο τη Μιτσουμπισι τα σκουρα? Επισης τι χρωμα ειναι το δαχτυλιδι?

Παρακατω ενα λινκ για τον πιλοτο, το οποιο εχει και μια πιο ανθρωπινη πλευρα στο θεμα.

http://www.rjgeib.com/heroes/tanimizu/tanimizu.html

Και η φωτο του εν λογω κυριου.



jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 04:19:11 μμ »
Η αρχη του φονικου εγινε με το κοκπιτ κλασσικα, το οποιο σε λιγο θα μπει για ψησιμο ε βαψιμο ηθελα να πω.  :mrgreen: Πολυ λιγα καλωδιακια και σωληνακια μονο προστεθηκαν αφου αυτο που δινει η Hase παρα τα χρονακια του ειναι αρκετα σωστο.  Εκανα μια προσπαθεια να διορθωσω το καθισμα που ηταν εντελως λαθος. Το χρονικο του σφαξιματος φαινεται παρακατω. Δυστυχως δεν εγινε οπως ακριβως επρεπε, αλλα καπως καλυτερο και πιο σωστο απο το αρχικο. Αμφιβαλλω αν θα χρειαστει κατι αλλο το κιτ εκτος απο μερικα ψιλολογια στον κινητηρα.




jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 12:18:27 μμ »
Την καλημερα μου λεβεντες. Μια ερωτηση, κλασσικα.  :mrgreen: Τα Ζερο στην περιοχη γυρω απο την κεραια κατω απο την καλυπτρα τι χρωμα ειχανε? Το εξωτερικο η το εσωτερικο? Αναλογως με το προφιλ βρισκω και κατι αλλο. Ηταν οτι κατσει η υπηρχε κατι στανταρ? Η Hase το δινει interior green, αλλα σε πολλες φωτο απο μουσειακα και προφιλ στο διαδικτυο το δινουν στο χρωμα του καμουφλαζ.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 12:56:27 μμ »
Ερωτηση για να μην ξεχνιομαστε κιολας.  :mrgreen: Τα σκουρα δαχτυλιδια γυρω απο τον ηλιο τι ειναι? Τα λευκα απο οτι ξερω σημαινουν οτι δεν ηταν φτιαγμενο απο τη Μιτσουμπισι τα σκουρα? Επισης τι χρωμα ειναι το δαχτυλιδι?
Eννοείς γύρω από τα hinomaru; Είναι πράσινη μπογιά περασμένη με το χέρι για να καλύψει τη λευκή λωρίδα που υπήρχε εκεί και έκανε μπαμ από μακρυα. Τονίζω, περασμένο με το χέρι και συνήθως πρόχειρα...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 01:14:38 μμ »
Eννοείς γύρω από τα hinomaru; Είναι πράσινη μπογιά περασμένη με το χέρι για να καλύψει τη λευκή λωρίδα που υπήρχε εκεί και έκανε μπαμ από μακρυα. Τονίζω, περασμένο με το χέρι και συνήθως πρόχειρα...

Οχι Γιωργο, εννοω το κομματι της ατρακτου, που σκεπαζεται απο την καλυπτρα. Απο εκει βγαινει και η κεραια, πισω απο το προσκεφαλο του καθισματος. 

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 01:17:57 μμ »
Κοιτα το δευτερο προφιλ. Εβαλα βελακι.


Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 03:03:11 μμ »
Οχι Γιωργο, εννοω το κομματι της ατρακτου, που σκεπαζεται απο την καλυπτρα. Απο εκει βγαινει και η κεραια, πισω απο το προσκεφαλο του καθισματος.
Λογικα το σημειο βαφεται με το χρωμα του εσωτερικου...



Το καθισμα αν δεν βαριεσαι βελτιωσε το ακομα..32αρι φτιαχνεις... ::mastigio:: ::mastigio:: :wink:



 ::salut::


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος Αγριος Αετος

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 03:39:53 μμ »
Λίγο συνεννόηση μπιφτέκι βλέπω...

Για  Τα σκουρα δαχτυλιδια γυρω απο τον ηλιο τι ειναι?
Ό,τι είπε ο gkontog αλλά όχι πάντα πρόχειρα και με το χέρι. Εξαρτάται αν το depot είχε μάσκες.

το κομματι της ατρακτου, που σκεπαζεται απο την καλυπτρα.
Κλάσική μοντελιστική ερώτηση. Σε άλλα είναι βαμένο το ίδιο χρώμα με τη καλύπτρα της μηχανής (για να μη θαμπώνει τον πιλότο όταν κοιτάει πίσω. Όπως στα αεροπλάνα του στρατού) σε άλλα το χρώμα του πιλοτηρίου. Ό,τι απ τα δυο και να το κάνεις σωστό είναι.

Το κάθισμα απαράδεκτο. Ο Τοκοτάης έφαγε πίκρα σχετικά σύντομα με κάτι καθίσματα 8).
Να μη τα ξαναλέμε, δε βάζουμε μαξιλαράκια στα Γιαπωνέζικα αεροπλάνα. Οι πιλότοι κάθονταν στα αλεξίπτωτα.

Τον Tanimizu-san παραλίγο να τον γνωρίσω προσωπικά. Δυστηχώς ήταν άρωστος όταν άρχισα να πηγαίνω στη μάζωξη βετεράνων πιλότων Zero-sen και μας άφησε πριν δυο χρόνια νομίζω.  Με όσους μίλησα που τον ήξεραν έλεγαν ότι ήταν καταπληκτικός άνθρωπος. 

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 04:14:34 μμ »
Σωστός ο Άγριος Αετός...!
Κοίτα εδώ πως πρέπει να είναι το κάθισμα


Καλή συνέχεια
 ::salut::

ΥΓ:
το "καπάκι" του κινητήρα είχε χρώμα μαυρο-μπλέ, δηλ. 50% σκούρο μπλέ - 50% μαύρο.

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 08:01:13 μμ »
Λογικα το σημειο βαφεται με το χρωμα του εσωτερικου...
Η λογικη? Δεν την ξερω την κυρια, αρνουμαι κατηγορηματικα οποιαδηποτε σχεση.  ::glossa:: Οκ το πιασα γερα να μη μου φυγει.  :mrgreen:

Το καθισμα αν δεν βαριεσαι βελτιωσε το ακομα..32αρι φτιαχνεις... ::mastigio:: ::mastigio:: :wink:
 ::salut::
Σιγα με αυτο το πραγμα και εχω ευαισθητη επιδερμιδα.  :mrgreen: Ουσιαστικα μου λες να φτιαξω καινουριο, διοτι στο υπαρχον δεν μπορω να κανω πολλα παραπανω.  :roll: Φοβαμαι οτι ειναι περαν των δυνατοτητων μου. Θα κοιταξω να δω αν μπορω να φαω το μαξιλαρακι και καμια τρυπα στο πλαι κατω.
Ευχαριστω για τις φωτο και τις παρατηρησεις.

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: 1/32 Hasegawa A6M5C Model 52 aka "ZERO"
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 08:08:16 μμ »
Λίγο συνεννόηση μπιφτέκι βλέπω...
Μπα γιατι το λες?  :lol: Αφου εθεσα τα ερωτηματα καθαροτατα τρομαρα μου.  ::glossa::


Για  Τα σκουρα δαχτυλιδια γυρω απο τον ηλιο τι ειναι?
Ό,τι είπε ο gkontog αλλά όχι πάντα πρόχειρα και με το χέρι. Εξαρτάται αν το depot είχε μάσκες.
Κατανοητο.


το κομματι της ατρακτου, που σκεπαζεται απο την καλυπτρα.
Κλάσική μοντελιστική ερώτηση. Σε άλλα είναι βαμένο το ίδιο χρώμα με τη καλύπτρα της μηχανής (για να μη θαμπώνει τον πιλότο όταν κοιτάει πίσω. Όπως στα αεροπλάνα του στρατού) σε άλλα το χρώμα του πιλοτηρίου. Ό,τι απ τα δυο και να το κάνεις σωστό είναι.
Καλο αυτο γιατι ειναι ηδη βαμμενο στο χρωμα του εσωτερικου.



Το κάθισμα απαράδεκτο. Ο Τοκοτάης έφαγε πίκρα σχετικά σύντομα με κάτι καθίσματα 8).
Να μη τα ξαναλέμε, δε βάζουμε μαξιλαράκια στα Γιαπωνέζικα αεροπλάνα. Οι πιλότοι κάθονταν στα αλεξίπτωτα.

Και να πεις οτι το κιτ δεν ειναι Γιαπωνεζικο βρε παιδι μου, θα επρεπε τουλαχιστον αυτοι να ηξεραν! Οκ, θα κοιταξω να το φαω αν γινεται. (Αλλα μια ερωτηση, ουτε οταν ειχαν αιμορραιδες δεν εβαζαν κατι?)  ::glossa::


Τον Tanimizu-san παραλίγο να τον γνωρίσω προσωπικά. Δυστηχώς ήταν άρωστος όταν άρχισα να πηγαίνω στη μάζωξη βετεράνων πιλότων Zero-sen και μας άφησε πριν δυο χρόνια νομίζω.  Με όσους μίλησα που τον ήξεραν έλεγαν ότι ήταν καταπληκτικός άνθρωπος.
Απο αυτα που βρηκα ψαχνοντας στο διαδικτυο οντως φαινεται οτι προκεται περι εξαιρετικου ανθρωπου. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.  ::salut::

Tags: a6m2b zero