Αποστολέας Θέμα: Airfix 1/72 Bf-110 C-4  (Αναγνώστηκε 9587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« στις: Αύγουστος 23, 2011, 10:58:49 μμ »
Νά'μαι και εγώ! Οχι πως με ψάχνατε, αλλά να, είδα φως και μπήκα ::glossa::

Airfix λοιπόν, καινούργιο καλούπι με τη γνωστή βαθιά γράμμωση η οποία όμως μετά το βάψιμο δείχνει μια χαρά. Πολύ καλή εφαρμογή ως τώρα, η ένωση πτερύγων-ατράκτου απλά εξαφανίζετε από μόνη της! Αποδεκτό cockpit και πολύ καλή λεπτομέρεια για την κλίμακα στις φωλιές του ΣΠ συμπληρώνουν την εικόνα. Μπράβο στην Airfix που είχε το θάρρος να προχωρήσει σε νέα καλούπια!

Λίγες ώρες και η συναρμολόγηση κατά 80% έχει λήξει.



Λίγο στοκάρισμα και αύριο η συνέχεια και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες γιατί πιστεύω πως η Airfix κάπου την πάτησε και θα ήθελα τη γνώμη σας.



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2011, 11:11:14 μμ »
Με τόσα που έχεις συναρμολογήσει σε βλέπω να βάφεις την ώρα που θα είσαι στην γραματεία της έκθεσης εσύ! :P

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2011, 11:34:23 μμ »
Με τόσα που έχεις συναρμολογήσει σε βλέπω να βάφεις την ώρα που θα είσαι στην γραματεία της έκθεσης εσύ! :P
Μη μου βάζεις ιδέες...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2011, 11:40:28 πμ »
Ωραίος!
Ακόμη μια ενδιαφέρουσα συμμετοχή με δίπατο μπιφτέκι :mrgreen:!
Καλή συνέχεια.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2011, 12:46:23 μμ »
Μιας και μου αρεσει σαν αφος και η airfix εχει κανει καλη δουλεια απ'οτι βλεπω,ισως το φτιαξω καποια στιγμη στο μελλον.
Καλα βαψιματα! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 25, 2011, 08:48:38 μμ »
Και λίγο από 110. Βασικά τρίφτηκαν οι στόκοι οι οποίοι απαιτήθηκαν κυρίως στην ουρά και θα μπει και δεύτερο χέρι. Δεν εχει να κάνει με το μοντέλο αλλά με την κατασκευαστική κουλαμάρα του γράφοντος ::eusa_wall::

Τώρα στα προβλήματα. Το πάνω μέρος των καλυμμάτων των κινητήρων εφαρμόζει άψογα. Από κάτω όμως υπάρχει σκαλοπάτι τουλάχιστον 0.5mm :evil: Μου κάνει πολύ εντύπωση τη στιγμή που στο ρύγχος η εφαρμογή είναι πραγματικά άψογη, Τι διάβολο, εκεί στην Airfix δε λένε να ξεκολλήσουν από το παρελθόν :?: :evil: :evil: :evil:


Προσοψή στις εξατμίσεις για όσους το φιάξουν, οι εξωτερικές πρέπει να κοιτάνει προς τα πάνω, Αυτό γιατί δεν έπρεπε τα θερμά καυσαέρια να μπουν στο ψυγείο του κινητήρα που βρίσκετε λίγο πιο πίσω και κάτω από την πτέρυγα γιατί αντί για ψυγείο μάλλον θερμοθάλαμοι θα γινόντουσαν.


Η Airfix πολύ σωστά δίνει την κοντή ουρά για τη σειρά C. Στα κομμάτια ανακάλυψα πως δίνει και τη μακρυά ουρά, που περιείχε τη σωστική λέμβο, οπότε μπορείτε να φιάξετε και κάποιο από τη σειρά D-4 και πάνω.


Τώρα στο πρόβλημα. Η Airfix υποστηρίζει πως μπορεί να φιαχτεί με το κιτ ένα 110 της σειράς C-2. Οπως βλεπω την καλύπτρα, και διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος, το αλεξηνέμιο είναι αρκετά παχύ και αναπαριστά το θωρακισμένο αλεξηνέμιο που άρχισε να τοποθετείτε από τη σειρά C-4 και μετά. Αρα εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να φιαχτεί ένα C-2 από το κιτ αυτό. Παρακαλώ αν κάτι μου ξεφεύγει, διορθώστε.


Τώρα στεγνώνουν οι νέοι στόκοι. Θα ασχοληθώ λίγο με τις έλικες και μετά θα πέσω στα βαριά, Chinook. The putty absorber!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2011, 09:23:57 μμ »
Ωραια δουλεια, καλη συνεχεια. Απο camo και σηματα τι εχεις κατα νου?

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 26, 2011, 10:26:41 πμ »
Πάντα απολαυστικός! Γιατί δεν δοκιμάζεις να στοκάρεις με κυανοακρυλική, θα γλυτώσεις πολύυυυυυυυυ χρόνο  :wink:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2011, 10:20:02 μμ »
Απο camo και σηματα τι εχεις κατα νου?
Ενα C-4 της ZG76 με καρχαριόστομα.

Πάντα απολαυστικός! Γιατί δεν δοκιμάζεις να στοκάρεις με κυανοακρυλική, θα γλυτώσεις πολύυυυυυυυυ χρόνο  :wink:
Επειδή θέλει πολύ πιο πολύ τρίψιμο μετά, συνήθως σπάω κάτι. Είπαμε, κουλαμάρα... :oops:

Συνέχεια στο 110. Μερικά κόλπα που σίγουρα ξέρετε αλλά μπορεί κάποιος νεοεισερχόενος να βοηθηθεί. Αρχικά βάφω τις επιφάνειες που πατάει η καλύπτρα στο μοντέλο με το χρώμα του cockpit. Αυτό εμποδίζει να φαίνεται η εκνευριστική γυαλάδα που μπορεί να εμφανιστεί αν κοιτάξει κάποιος το μοντέλο από τη σωστή (ή τη λάθος...) γωνία.


Πολλά αεροσκάφη του Β ΠΠ έχουν πίσω πολυβολητή και σε αρκετά πρέπει να κολληθεί η καλύπτρα ΑΦΟΥ το πολυβόλο έχει μπει στη θέση του κάνοντας σπαστικό το μασκάρισμα. Προσωπικά μασκάρω ΟΛΟ το σχετικό παράθυρο και κάνω μία σχισμή ή μία τρύπα για να περάσει η κάνη του όπλου. Ετσι δε μπαίνει μέσα στο cockpit χρώμα (εκτός αν ψεκάσω με 120psi ::glossa:: ) και στο τέλος βάφω την κάνη το ανάλογο χρώμα και τέλος.


Τα καλύμματα του ΣΠ μπαίνουν πρόχειρα στη θέση τους με χρήση blue tack για να βαφτούν ταυτόχρονα με το υπόλοιπο αεροσκάφος και ταυτόχρονα να παίξουν το ρόλο μασκαρίσματος για τις φωλιές του ΣΠ.


Κανονικά η καλύπτρα πρέπει να βαφτεί και από μέσα. Αυτά όμως είναι για τον Τσακ Νόρρις (ο οποίος ως γνωστό κάνει 8 πόρτες στο τάβλι) οπότε εγώ βάφω το χρώμα του cockpit από την έξω μεριά και η καλύπτρα αφού είναι διάφανη δίνει την εντύπωση πως είναι βαμμένη και από μέσα. Απάτη η δουλειά, αβαβά, σκέτος Μπέος, αλλά στην 1/72 περνάει. Με το RLM02 πέρασα και όλες τις πάνω επιφάνειες σαν αστάρι γιατί θα πέσει Lifecolor το οποίο δεν τα πάει καλά κατ' ευθείαν πάνω στο πλαστικό.


Pre shading με μαύρο και μετά RLM65 της Gunze.


Φυσικά ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω το pre shading να φαίνεται στις φωτογραφίες ::eusa_wall:: που θα πάει, θα μάθω. Συνέχεια με παρκετίνη και μασκάρισμα για τα πράσινα από πάνω.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2011, 10:45:18 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:20:02 πμ »
Ζήτω η λίγο υπερβολική γράμμωση στις πτέρυγες. Αυτά τα νέα airfix διψάνε για wash!

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:38:19 πμ »
Ωραίος μέχρι εδώ!
Το σωστό preshading δεν φαίνεται καλά στις φωτό, ή τουλάχιστον στις μη-επαγγελματικές φωτό.
Το σωστό preshading φαίνεται με το μάτι... :mrgreen:...είναι τόσο-όσο.
καλή συνέχεια
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:37:01 πμ »
Γιωργο μηπως ειναι καιρος να αλλαξεις εκεινη την παλιοεφημεριδα που εδω και τοσα χρονια αποτελει φοντο στα μοντελα σου  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κρίση Σωτήρη, δεν είναι καιρός για σπατάλες ::glossa::

Ζήτω η λίγο υπερβολική γράμμωση στις πτέρυγες. Αυτά τα νέα airfix διψάνε για wash!
Ω ναι! Θα το λιώσω. Και να εξομολογηθώ την αμαρτία μου, την προτιμώ αυτή τη γράμμωση από κάτι αχνές τριχογραμμές της Hasegawa που πρέπει να περάσω ώρες με το χαρακτικό για να συνέλθουν αλλιώς τις καλύπτει ακόμα και το πιο απαλό χέρι χρώμα :evil:

Ωραίος μέχρι εδώ!
Το σωστό preshading δεν φαίνεται καλά στις φωτό, ή τουλάχιστον στις μη-επαγγελματικές φωτό.
Τι θες να πεις; Οτι δεν τραβάω επαγγελματικές φωτογραφίες; Ω Θεέ μου, αυτό ήταν ταπεινωτικό ::cry2:: ::glossa::
Πάντως, ειδικά με τα semigloss της Gunze είναι πολύ δ΄σκολο να φανεί το pre shading. Με τα ματ χρώματα κάπως στρώνει το πράγμα αλλά τελικά έχεις δίκιο, θέλει πολύ ζόρι στη φωτογράφιση για να φανεί σωστά.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:41:59 πμ »
Πάντως, ειδικά με τα semigloss της Gunze είναι πολύ δ΄σκολο να φανεί το pre shading. Με τα ματ χρώματα κάπως στρώνει το πράγμα αλλά τελικά έχεις δίκιο, θέλει πολύ ζόρι στη φωτογράφιση για να φανεί σωστά.
Να πάρεις πολωτικό φίλτρο για την 5D Mark II σου! :lol:
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 28, 2011, 11:10:23 πμ »
Τι θες να πεις; Οτι δεν τραβάω επαγγελματικές φωτογραφίες; Ω Θεέ μου, αυτό ήταν ταπεινωτικό ::cry2:: ::glossa::
Πάντως, ειδικά με τα semigloss της Gunze είναι πολύ δ΄σκολο να φανεί το pre shading. Με τα ματ χρώματα κάπως στρώνει το πράγμα αλλά τελικά έχεις δίκιο, θέλει πολύ ζόρι στη φωτογράφιση για να φανεί σωστά.

Και εγώ βασικά Gunze χρησιμοποιώ και ποτέ δεν μπόρεσα να δείξω το preshading... :mrgreen: :mrgreen:
Ίσως με macro φωτογράφηση...

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 28, 2011, 11:43:19 πμ »
Ζήτω η λίγο υπερβολική γράμμωση στις πτέρυγες. Αυτά τα νέα airfix διψάνε για wash!
Ω ναι! Θα το λιώσω. Και να εξομολογηθώ την αμαρτία μου, την προτιμώ αυτή τη γράμμωση από κάτι αχνές τριχογραμμές της Hasegawa που πρέπει να περάσω ώρες με το χαρακτικό για να συνέλθουν αλλιώς τις καλύπτει ακόμα και το πιο απαλό χέρι χρώμα :evil:

Αμάν, αρχίζουν οι μεγάλες και σκληρές αλήθειες... Και όταν μιλάει ο gk μιλάει με ονόματα!

Πάντως οι υπερβολικές γραμμώσεις όταν πάρουν το wash αντί να υπερτονιστούν τελικά έρχονται κάπως στα ίσα τους...

Σε αναμονή και του πάνω βαψίματος,  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 28, 2011, 12:56:54 μμ »
Παρα πολυ καλο βγαινει και οντως η γραμμωση ειναι το κατι αλλο!
Η χαρα του πινελα για washακι! ::glossa:: :mrgreen:
Καλη συνεχεια με τις ανω επιφανειες! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 28, 2011, 02:15:38 μμ »
Πάντως, ειδικά με τα semigloss της Gunze είναι πολύ δ΄σκολο να φανεί το pre shading. Με τα ματ χρώματα κάπως στρώνει το πράγμα αλλά τελικά έχεις δίκιο, θέλει πολύ ζόρι στη φωτογράφιση για να φανεί σωστά.
Να πάρεις πολωτικό φίλτρο για την 5D Mark II σου! :lol:
::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::
ΟΚ, θα το αγοράσω, να δω όμως που θα το βάλω... (εντάξει, ξέρω, μην τρέξετε να απαντήσετε ::glossa:: )



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:40:53 μμ »
Σε αναμονή και του πάνω βαψίματος,  ::salut::
Τέλος η αναμονή!

Μασκάρισμα τα πάντα από κάτω...


...και πέρασμα RLM71 από τη σειρά της Lifecolor. Δείχνει σαν παιδικό παιχνίδι αν και προσωπικά το RLM71 πιστεύω πως είναι από το πιο όμορφα πράσινα. Θα συνέλθει όμως γρήγορα με τα σχετικά ξανοίγματα...


...και θα γίνει έτσι, οπότε θα δεχτεί ένα χεράκι παρκετίνη για προστασία και μετά...


...μασκάρισμα η splinter για το RLM70 ::eusa_wall::


Στη συνέχεια Humbrol 91, ξανοίγματα στα panels, παρκετίνη, αφαίρεση το μασκάρισμα και είμαστε εδώ. Πιστεύω πως κάτι κατάφερα, αν οι διαφορές τονικότητας σας φαίνονται έντονες, σας διαβεβαιώ πως θα μετριαστούν πολύ στη συνέχεια και ειδικά μετά το τελικό ματ βερνίκι. Πάμε τώρα για τη σήματα της νέας φουρνιάς της Airfix τα οποία στο Harrier συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά αν και έχω διαβάσει διάφορα στο internet. Ελπίζω και εδώ να δείξουν το καλό τους πρόσωπο γιατί ως γνωστό με τα σήματα δεν τα πολυκαταφέρνω... :oops:



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος michalis20

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1145
  • Age: 50
  • Τόπος: Κερατσίνι - Πειραιάς
  • Μιχάλης Σορώτος, IPMS#426
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 28, 2011, 05:48:06 μμ »
Πολύ όμορφο Γιώργο  ::salut::
The Modelling Sting

Αποσυνδεδεμένος Alan Gelo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 819
  • Wie ein Floh...aber oho!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 28, 2011, 07:20:06 μμ »
Ωραία δουλειά, ενδιαφέρον ο τρόπος που δουλεύεις το χρώμα.
Ομολογώ οτι μου φαίνονται λίγο έντονες οι τονικές διαφορές στις γραμμές των πάνελς αλλά επιφυλάσομαι πριν δω το τελικό αποτέλεσμα.
καλή συνέχεια
 ::salut::

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 28, 2011, 07:59:42 μμ »
Ωραιο βγαινει Γιωργο, καλα λερωματα... :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:05:32 μμ »
Πολυ ωραιο! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 28, 2011, 09:16:40 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ!

Φυσικά τα σήματα δε μου έκαναν τη χάρη :evil: Είναι ίσως από τα χειρότερα που έχω δει, πάνχοντρα και δεν καταλαβαίνουν τίποτα ούτε με το βελτιωτικό της Gunze ούτε με το MicroSol. Εχει κανείς καμμία ιδέα γιατί το όλο project πάει για το ντουλάπι, εθνόσημα έχω αλλά από κωδικούς τίποτα :(




Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Airfix 1/72 Bf-110 C-4
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 28, 2011, 10:44:41 μμ »
Παίδες, υπάρχει το Tamiya thinner X-20 στην Ελλάδα; Στα site του Καλφάκη δεν το βρίσκω :( και μαθαίνω πως κάνει για βελτιωτικό για τα κω^%$&^Airfix.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: bf-110