Αποστολέας Θέμα: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider  (Αναγνώστηκε 7489 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« στις: Αύγουστος 16, 2011, 01:19:38 μμ »
Vietnam χωρίς Skyraider δε γίνετε! Το καλύτερο αντιχρεπικό φάρμακο, συναρμολόγηση σε χρόνο μηδέν, στόκος μηδέν, σχεδόν σα να μη μοντελάρεις, μπράβο Hasegawa! Ενα μικρό μπέρδεμα στις οδηγίες σχετικά με τους φορείς οπλισμού, αλλά το σωστό είναι τόσο φανερό που βγάζει μάτι, παραταύτα η Hasegawa δίνει και ένα διορθωτικό φυλάδιο. Το μόνο σημείο που απαίτησε προσοχή ήταν το τρύπημα των εξατμίσεων.



Και αυτό περιμένει κάτι ψιλολεπτομέρειες και βάψιμο.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 16, 2011, 01:23:24 μμ »
Έχεις πάρει φόρα και δε σε σταματάει τίποτε.
Σε βλέπω για ρεκόρ συμμετοχών σε αυτό το GB.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 16, 2011, 01:30:42 μμ »
Αγαπημενο θεμα και κιτ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 16, 2011, 01:45:01 μμ »
Μοντελιστικός οργασμός σε έπιασε εσένα! :wink:
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 16, 2011, 02:53:11 μμ »
Παραγωγικότατος!!! Το έχω και αυτό στο πρόγραμμα, αλλά δεν ξέρω αν θα το προλάβω. Έχω εγκλωβιστεί στα Βορειοβιετμναμέζικα αυτό τον καιρό!!!!

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 17, 2011, 07:29:06 πμ »
εύγε !
καλά βαψίματα
 ::salut::
Σ.Σ.

Συνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 17, 2011, 08:55:16 πμ »
καλά τελειώματα Γιώργο ... ::salut::
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyrider
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 18, 2011, 02:20:57 πμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2011, 12:02:03 πμ »
Τωρα το προσεξα. Skyraider ειναι Γιωργο,οχι Skyrider. :wink:
Ουπς! Δημήτρη έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ! :oops:
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:25:55 μμ »
Ελα να προχωράμε. Το Skyraider είναι πολύ εύκολο σαν κιτ αλλά ο οπλισμός του μπορεί να αποδειχθεί μπελάς. Το κιτ δίνει 3 δεξαμενάρες καυσίμων, ότι πρέπει για την αποστολή που προορίζω το δικό μου, και 4 περιέκτες SUU-14. Εδώ να πω λίγα πράγματα για τους SUU-14 γιατί πολλά έχω δει, μέχρι και κολλημένους ανάποδα τους έχω δει! Λοιπόν, ΔΕΝ είναι φορείς ρουκετών αλλά φορείς βομβιδίων.

Πρακτικά είναι 6 σωλήνες, διαμέτρου 70mm έκαστος, πιασμένοι όλοι μαζύ στο εμπρός τμήμα και το μέσο. Πριν την αποστολή γεμιζόντουσαν από το πίσω μέρος, με τη χρήση μάκτρου (!), με βομβίδια κατά προσωπικού, βομβίδια φωσφόρου ή/και νάρκες κατά προσωπικού. Αδειαζαν από το πίσω μέρος οπότε προσοχή πως τους κολάτε στους φορείς, το "ανοιγμα" πάει προς τα πίσω. Χρησιμοποιόντουσαν μόνο από αεροσκάφη "χαμηλών" επιδόσεων όπως τα Α-1 και τα Α-37, σε υψηλότερες ταχύτητες τα βομβίδια περιστρεφόντουσαν έντονα και υπήρχε φόβος να πλήξουν το αεροσκάφος-φορέα. Ενα από τα πιο περίεργα όπλα που έφεραν ήταν νάρκες ΧΜ-27 (υπάρχει μία σύγχιση ως προς την ονομασία, έχω βρει και ΧΜ-40, ΧΜ-41, ΧΜ-44 και ΧΜ-65, κάθε βοήθεια δεκτή). Οι νάρκες αυτές δεν τίποτα άλλο από κατεψυγμένα κομμάτια πλαστικού εκρηκτικού σε μέγεθος χαλικιού οδοποιίας, εξ ου και το όνομά τους gravel. Εμπαιναν στον SUU-14 μέσα σε δοχεία γεμάτα freon, απαραίτητο για να διατηρηθούν παγωμένες, και η ρίψη τους γινόταν στο δρόμο που θα ακολουθούσαν οι διώκτες των αμερικανών πιλότων που είχαν καταρριφθεί. Μόλις ξεπάγωναν, το εκρηκτικό γινόταν εξαιρετικά ασταθές και αν κάποιος το πατούσε, μπαμ! και πιθανότατα έχανε το πόδι του... Υπάρχουν αναφορές πως στον SUU-14 φορτώθηκαν και βομβίδια με δακρυγόνα για να παρενοχλήσουν τις ομοχειρίες των αντιαεροπορικών όπλων.



Ετσι μου έμεναν 8 φορείς άδειοι και έπρεπε να τους γεμίσω. Επέλεξα 2 φορείς ρουκετών LAU-10 που φέρουν 4 Zuni έκαστος και 6 Mk81, τυπικό φορτίο για αποστολές Sandy (εναέρια υποστήριξη αποστολών Combat Search and Rescue). Αλλά όλα αυτά ήθελαν την προσοχή τους και το χρόνο τους γιατί οι SUU-14 δίνονται σε 2 κομμάτια με αποτέλεσμα να απαιτείται στοκάρισμα (σε ένα κομμάτι 3 cm ::eusa_wall:: )



Φυσικά με το τρίψιμο έφυγε το χαρακτηριστικό εξόγκωμα που είχαν μπροστά οι SUU-14 και πρέπει να το προσθέσω. Οπως πάντα και οι LAU-10 ήθελαν και αυτοί τον στόκο και το τρίψιμό τους...



Και να τα όλα μαζύ. Θα μου πείτε σιγά τη δουλειά ρε φίλε, εντάξει, αλλά ότι βλέπετε απαίτησε 5 μερούλες για να φτάσει ως εδώ και δεν έχει τελειώσει ακόμη 100%.



Καλώς εχόντων των πραγμάτων, μέσα στο ΣΚ βάφω.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2011, 11:52:05 μμ »
Ένα μπράβο και από εμένα για όλες σου τις δουλειές στο grοup build, έχεις πολύ μεράκι ::salut::

Τόσα πολλά θέματα ,τόση μελέτη με αναλυτικές παρουσιάσεις...ευχαριστούμε!!


Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 02:29:55 μμ »
Πραγωγικοτατος αλλα και πηγη πληροφοριων! :wink:
Καλη συνεχεια! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 09:51:30 πμ »
  Έχεις αποφασίσει πως θα πας αποκλειστικά στον συγκεκριμένο συνδιασμό οπλικών φορτίων ?
  Μήπως θες κάτι πιο ...."περίεργο" ? Κάτι σε rockeye ας πούμε ή ένα δεύτερο τύπο ρουκετών ?
  Ή περισσότερους περιέκτες βομβιδίων SUU-14 ?

   :roll: :roll:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 03:35:56 μμ »
  Έχεις αποφασίσει πως θα πας αποκλειστικά στον συγκεκριμένο συνδιασμό οπλικών φορτίων ?
  Μήπως θες κάτι πιο ...."περίεργο" ? Κάτι σε rockeye ας πούμε ή ένα δεύτερο τύπο ρουκετών ?
  Ή περισσότερους περιέκτες βομβιδίων SUU-14 ?
Κοίτα, όπως ξέρεις οι συνδιασμοί είναι πρακτικά άπειροι. Ισως αλλάξω μία Mk81 με κάποια Snakeye ή προσθέσω fuse extender, θα δω. Πέρα από τους πολλούς συνδιασμούς παίζει και το βάρος, για απονήωση το μέγιστο ήταν κάπου στα 2700Kgr. Για δεύτερο τύπο ρουκετών το σκέφτηκα, έχω LAU-3 αλλά λόγω μεγάλης διαμέτρου πρακτικά χάνεις έναν πυλώνα. Ο κανονισμός έλεγε πως τα οπλικά φορτία έπρεπε μετά την τοποθέτηση να απέχουν τουλάχιστον 2.5in και ο LAU-3 τρώει πιο πολύ χώρο.

Ένα μπράβο και από εμένα για όλες σου τις δουλειές στο grοup build, έχεις πολύ μεράκι ::salut::

Τόσα πολλά θέματα ,τόση μελέτη με αναλυτικές παρουσιάσεις...ευχαριστούμε!!

Πραγωγικοτατος αλλα και πηγη πληροφοριων! :wink:
Καλη συνεχεια! ::salut:: ::salut::
Παίδες ευχαριστώ, χαίρομαι που το βρίσκετε ενδιαφέρον.

Και τώρα παρακαλώ μη με διακόπτεται, ξεκινάω να βάφω το άσπρο. Τρέμε κόσμε!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 11:34:29 μμ »
Επιχείρηση βάψιμο. Τα γνωστά, αρχικά preshading...



...και μετά το FS36440 με τη μορφή του Humbrol 129. Ολα πήγαν ρολόϊ, πράγμα σπάνιο για δικό μου μοντέλο...



...αλλά δε διαμαρτύρομαι κι' όλας, οπότε παρκετίνες και σήματα.


Και μιας και μιλάμε για σήματα Hasegawa παρακαλώ τον αγαπητό συνάδελφο κο giwrgosd να με διαφωτίσει περί της αποχρώσεως του λευκού της Hasegawa και της Gunze, τα χρώματα της οποίας προτείνει η Hasegawa για χρήση στα μοντέλα της :evil:



Ετσι έφτασα μέχρι εδώ. Πρακτικά το μοντέλο πλέον δεν αγγίζεται, θα μείνει όλο το βράδυ να τραβήξουν σήματα, παρκετίνες, βελτιωτικά και όλος ο χαμός και αύριο πάλι. Να πω πως μετά τα σήματα του Bf-110 (Airfix) είναι σα να είμαι στον παράδεισο!


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2011, 11:55:11 μμ »
Αφου την εχουμε πει την λυση για τα κιτρινιαρικα σηματα. Κολλας την καρτελα στο παραθυρο (απο την μεσα πλευρα! ::glossa::) και την αφηνεις 1-2 εβδομαδες. Θα εχεις το λευκο που ξεχωριζει! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 08:58:53 πμ »
Πολύ ωραίο στρώσιμο.Θα έχουμε και ποικιλία στα Α-1 με τη παραλλαγή που διάλεξες.
 Όσο για το preshading, που από ότι βλέπω πολλοί το κάνουν, δεν είμαι οπαδός.Δε νομίζω να έχω δει τέτοια φθορά σα μαύρες γραμμές πάνω σε σε ά/φος.Και αν έκανα preshading δε θα το έκανα σα πλέγμα γραμμών αλλά σε αυτή τη μορφή:
Spoiler (hover to show)
Ποιο παχιές γραμμές και με fading προς τα μέσα όπως έχεις κάνει στα καπάκια του κινητήρα.

Έβλεπα κάτι βιντεάκια στο youtube και έλεγε τα A-1 τα είχαν για να παραμένουν κοντά στο μέρος όπου θα βομβάρδιζαν τα άλλα μαχητικά.
1ον για βάλουν μικρούς στόχους που θα προστάτευαν το μέρος και 2ον για να δούνε σε περίπτωση πτώσης μαχητικού το μέρος που θα πέσει ο πιλότος ώστε να τον μαζέψουνε. Οπότε A-1 στον ορίζοντα θα σήμαινε χαμόγελο και ελπίδα για τους πέσοντες πιλότους

Καλά τελιώματα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:19:29 πμ »
Αφου την εχουμε πει την λυση για τα κιτρινιαρικα σηματα. Κολλας την καρτελα στο παραθυρο (απο την μεσα πλευρα! ::glossa::) και την αφηνεις 1-2 εβδομαδες. Θα εχεις το λευκο που ξεχωριζει! :mrgreen:
1 μήνας είναι αρκετός; Απλά το λευκό της Hasegawa έχει και λίγο μπεζ ή κάτι άλλο μέσα και ΔΕΝ γίνετε λευκό όπως αυτό της Gunze με ΤΙΠΟΤΑ :evil: Να φανταστείς στην καρτέλα κάτι μικρά κίτρινα λογότυπα για την έλικα σχεδόν εξαφανίστηκαν και θα κλέψω από ένα F4U, το "άσπρο" έμεινε αναλλοίωτο ::eusa_wall::

1ον για βάλουν μικρούς στόχους που θα προστάτευαν το μέρος και 2ον για να δούνε σε περίπτωση πτώσης μαχητικού το μέρος που θα πέσει ο πιλότος ώστε να τον μαζέψουνε. Οπότε A-1 στον ορίζοντα θα σήμαινε χαμόγελο και ελπίδα για τους πέσοντες πιλότους
Τα Α-1, αν και δεν είχαν τη δυνατότητα εναέριου ανεφοδιασμού, μπορούσαν να παραμείνουν πολύ ώρα πάνω από το στόχο και σε συνδιασμό με το τεράστιο οπλικό φορτίο που κουβαλούσαν ήταν πολύτιμα για αποστολές διάσωσης όπου η διάρκεια της αποστολής μπορούσε να ποικίλει σημαντικά.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:51:19 πμ »
1 μήνας είναι αρκετός; Απλά το λευκό της Hasegawa έχει και λίγο μπεζ ή κάτι άλλο μέσα και ΔΕΝ γίνετε λευκό όπως αυτό της Gunze με ΤΙΠΟΤΑ :evil: Να φανταστείς στην καρτέλα κάτι μικρά κίτρινα λογότυπα για την έλικα σχεδόν εξαφανίστηκαν και θα κλέψω από ένα F4U, το "άσπρο" έμεινε αναλλοίωτο ::eusa_wall::
Ένας τρόπος για να τα κάνεις όμοια είναι να ψεκάσεις ένα λευκό υπόστρωμα όπως αυτό και αφού με καινούρια λεπίδα στον κόφτη αφαιρέσεις τα άσπρα της χαλκομανίας, κολλάς την υπόλοιπη πάνω στο μοντέλο. Ωραίο το Spad, καλά τελειώματα... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 10:58:39 πμ »
Ένας τρόπος για να τα κάνεις όμοια είναι να ψεκάσεις ένα λευκό υπόστρωμα όπως αυτό και αφού με καινούρια λεπίδα στον κόφτη αφαιρέσεις τα άσπρα της χαλκομανίας, κολλάς την υπόλοιπη πάνω στο μοντέλο.
Πολύ καλή ιδέα αν και με τα βοϊδόχερά μου με βλέπω ή να σφάζομαι ή να καταστρέφω τα σήματα. Θα δοκιμαστεί, ειδικά στα αμερικανικά εθνόσημα που είναι και σχετικά εύκολο να αφαιρεθεί το λευκό. Ευχαριστώ!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 25, 2011, 02:42:00 μμ »
Παρα πολυ καλο!Οταν φορτωθει ειδικα θα ειναι τουμπανο!
Αυτο με τα σηματα στον ηλιο θα το δοκιμασω,αλλα δεν θα μπαινει φως με τιποτα στο σπιτι γιατι θα γεμισει το τζαμι! :mrgreen: :mrgreen:
Καλα τελειωματα! ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 01:06:57 μμ »
Γιώργο μιας και το λευκό είναι πολύ έντονο και καθαρο (σε σχεση με το υπολοιπο), ριξε ενα γκρι φιλτρακι
με τον αερογραφο και θα έρθει στα ίσια του.

τροπ: πανω απο τα φλαπσ κλπ, οχι τις χαλκομανιες.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 05:57:48 μμ »
Γιώργο μιας και το λευκό είναι πολύ έντονο και καθαρο (σε σχεση με το υπολοιπο), ριξε ενα γκρι φιλτρακι
με τον αερογραφο και θα έρθει στα ίσια του.
Done!

Καλησπέρα και καλό μηνα σε όλους! Για να μη νομίζετε πως λουφάρω, μία μικρή πρόδος των εργασιών. Στήθηκε το γουρούνι στα πόδια του και περιμένει τα οπλικά φορτία τα οποία είναι ένας μπελάς από μόνα τους. Ευελπιστώ μέσα στο ΣΚ να τελειώσει και αυτό γιατί περιμένει το Mohawk.



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:36:27 μμ »
πολυ ομορφο το εχεις κανει...ειχα πει πως θα φτιαξω το ιδιο για το group build..αλλα το αρχισα και ακομα να το τελειωσω-βαριεμαι..
εντομεταξυ εμενα δεν ειχε και την καλυτερη εφαρμογη..χωρια που μια μλκια του κιτ ειναι οτι δεν δινει ανοιχτα τα φλαπς του κινητηρα και αναγκαστηκα να τα κοψω και τα μεσα και τα εξω..πατεντιες..τα καλαθια με τις ρουκετες θελουν τριψιμο οπως και σε σενα!!
οσο για τις χαλκομανιες-ασπρο ειναι οπως τα λες...βαλτα και 2 χρονια στον ηλιο..οι χαλκομανιες εχουν τετοιο χρωμα απλα..ειναι μλκια της hase αν και ειδα εχεις aftermarket οποτε εχουν το ιδιο κολλημα η τα εχουν παιξει και δεν φτιαχνονται

Γενικα εμενα μου φαινεται σουπερ και το preshade ωραιο βγηκε,με το wash θα δειξει και πιο βρωμιαρικο,κομπλε θα ειναι! :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Hasegawa 1/72 A-1H Skyraider
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 09:29:52 μμ »
Πολύ καλή η πρόοδος! Αναμένω για τις καπνιές και τα λερώματα. Έχω ξεκινήσει το ίδιο αλλά με aftermarket σήματα. Ελπίζω να βρω το χρόνο να το τελειώσω...

Tags: a-1 skyraider