Αποστολέας Θέμα: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C  (Αναγνώστηκε 11538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« στις: Ιούλιος 03, 2011, 02:01:00 μμ »
Ιπτάμενη μπανάνα! Ατσούμπαλο σχήμα, κακάσχημο αλλά αξιόπιστο και σκληροτράχηλο, το ελικόπτερο αυτό θα δεί πολύ δράση στις μέρες του. Αρχικά στην Αλγερία η Aviation Légère de l'Armée de Terre θα το χρησιμοποιήσει σαν μεταφορικό και μετά, στην προσπάθεια των γάλλων να βρούν αξιόπιστη εναέρια υποστήριξη, θα το μετατρέψει σε επιθετικό, οπλισμένο με ρουκέτες, πολυβόλα των 0.50in ακόμα και MG151/20 από τα απομεινάρια του ΒΠΠ!!! Οι γάλλοι θα εντυπωσιαστούν από τις δυνατότητες, την αξιοπιστία και τις επιβιωσιμότητα του τύπου και θα περάσουν την εμπειρία τους στους αμερικανούς. Ο τύπος θα πετύχει μία σημαντική πρωτιά όταν στις 24/08/1954, με χρήση εναερίου ανεφοδιασμού (!) θα επιτύχει να διασχίσει τις ΗΠΑ χωρίς στάση. Στο Vietnam θα πάει από το Δεκέμβριο του 1961 και μάλιστα η κατάρριψη ενός τον Ιούλιο του 1962 θα ανοίξει τον κατάλογο των απωλειών των ΗΠΑ σε προσωπικό. Η έλευση των CH-47 το 1965 θα σημάνει και την αποχώρηση του τύπου από την πρώτη γραμμή των επιχειρήσεων.

Χρέπι-χρέπι τον καημό μου, τον μετράω και πονώ... Τι να γίνει, με το αντίστοιχο κιτ της Italeri να είναι στην καλύτερη περίπτωση δυσεύρετο, το μόνο που μένει είναι το Hobbycraft. Αλλά από ποιότητα πάει κόντρα την Eastern Express στα ίσια. Να μη σας πω πως της ρίχνει :evil:

Φυσικά σε ξεγελάει. Κάνεις μία δοκιμή, βλέπεις το πάνω μέρος εντάξει, αρχίζεις και ελπίζεις μέχρι που να δεις από κάτω και να σε πιάσουν τα κλάματα...


Αλλά τι να γίνει, a la guerre comme a la guerre που λένε και οι γάλλοι, έχουμε δει και χειρότερα, θα το παλέψουμε. Δεν θα γίνουν πολλά πολλά, ίσα να θυμίζει Η-21. Αρχικά προσθέθηκε κάποια υποτυπώδης λεπτομέρεια για να έχει να δει κάποιος κάτι αν αποφασίσει να ρίξει μία ματιά μέσα από τις οπής εξαγωγής του αέρα ψύξης του κινητήρα. Απάτη σίγουρα, απλά με ένα zinc chromate green και λίγο wash να δίνετε η εντύπωση μιας κάποιας δομής εκεί μέσα.


Σειρά τώρα έχει το κυριότερο ίσως μειονέκτημα του κιτ, οι γρίλλιες εισαγωγής αέρα για την ψήξη του Wright R-1820-103 Cyclone 9. To ανάγλυφο κατασκεύασμα δεν πείθει κανέναν, οπότε...


...σφάξιμο και...


...πλαίσιο από evergreen και σίτα από τσάϊ Lipton (από μία παλιά και πολύ καλή πρόταση του Stavros). Τώρα θα καταπιαστώ με το cockpit, ή μάλλον, την έλλειψη αυτού. Τα Η-21 συνήθως στο Vietnam επιχειρούσαν χωρίς τις πλαϊνές πόρτες, αλλά η πλήρης απουσία εσωτερικού δεν επιτρέπει τέτοιες πολυτέλειες. Και οι ιδέες/προτάσεις για σκρατσιές να λείπουν παρακαλώ, έχω ευαίσθητα νεύρα ::glossa::


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

jkbsprint

  • Επισκέπτης
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2011, 02:03:58 μμ »
Πολυ ενδιαφερον θεμα!!  8)  Καλο πολεμο και με αυτο το χρεπι..... ::glossa::  Τιποτα περιεργα βαψιματα παιζουν σε αυτα?  Τσαι Λιπτον? Ποια συσκευασια? Πολυ ωραια φαινεται η σιτουλα.  :twisted:

Αποσυνδεδεμένος spyros molinaris

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 627
  • Age: 48
  • Τόπος: κερκυρα
  • I.P.M.S. 258
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2011, 02:09:50 μμ »
κουραγιο γιωργο γιατι εχεις δρομο με την κατασκευη του.
ωραια προσθηκη η σιτα ,δουλεψε λιγο τα πλαισια της ,για το κοκπιτ αναμενουμε φωτο.
καλη συνεχεια :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2011, 03:51:26 μμ »
Πολυ ομορφο και σπανιο σχετικα αλλα και συναμα πολυ ατσουμπαλο θεμα. Εχει την γοητεια του ομως.
Η σιτα ειναι ολα τα λεφτα Γιωργο, προσοχη μονο στο στοκαρισμα του πλαισιου για να δειχνει ενα με την ατρακτο. Πρεπει να ειναι και λιγακι μεγαλουτσικο ελικοπτερο...μπανανα ηθελα να πω ή μου φαινεται? Καλη συνεχεια  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2011, 04:58:12 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους!

Τιποτα περιεργα βαψιματα παιζουν σε αυτα?  
Αμέ! Πάω για olive drab, black green, tan, τριχρωμία και άσπρη λουρίδα στη ράχη. Και φυσικά μπίχλα και ο κακός χαμός...

Τσαι Λιπτον? Ποια συσκευασια?


δουλεψε λιγο τα πλαισια της
προσοχη μονο στο στοκαρισμα του πλαισιου για να δειχνει ενα με την ατρακτο.
Υπομονή, η σίτα έχει μπει δοκιμαστικά, μόλις τραβήξουν οι κόλλες καλά, έπεται τρίψιμο να έρθει στο ίδιο ύψος με την άτρακτο, ίσως και σε 1-2 σημεία ψιλοστοκάρισμα με οδοντογλυφίδα.

Πρεπει να ειναι και λιγακι μεγαλουτσικο ελικοπτερο...μπανανα ηθελα να πω ή μου φαινεται?
Ναι, τα έχει τα κιλάκια του, εδώ σε σύγκριση με ένα CH-47A. Απορώ πως με 1450hp μηχανή πέταγε με φορτίο τη στιγμή που το CH-47A έχει παρακαλώ 5700hp συνολικά. Φυσικά το Η-21 είχε μέγιστο βάρος απογείωσης τα 6600Kgr ενώ το CH-47A τα 15000Kgr, κάτι που μεταφράζεται σε ωφέλιμο φορτίο 2500Kgr για το Η-21 και πάνω από 5000Kgr για το CH-47A με χαοτική διαφορά όσον αφορά στις επιδόσεις.


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2011, 10:58:23 μμ »
Ωραια θεμα!
Καλη αρχη!Η ιδεα για τη σιτα πολυ καλη!
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2011, 11:36:34 μμ »
Ένα ακόμη θέμα που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.
Καλή αρχή και από μένα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2011, 11:38:37 μμ »
Αψογος, καλή αρχή...!


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 04, 2011, 01:12:39 πμ »
Γιώργη θεματάρα!!!
ΠΟλύ καλή δουλειά στο χρέπι!
Εγώ που έτυχες και βρήκα το Ιταλερι,το προορίζω για Σουηδικό...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 04, 2011, 01:51:41 πμ »
Spoiler (hover to show)
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 04, 2011, 01:41:55 μμ »
Πολύ ωραίο θέμα η «μπανάνα»! Καλή αρχή και καλά τελειώματα.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 04, 2011, 03:50:15 μμ »
Μπραβο Γιωργο....... υπεροχη αρχη.... καλη συνεχεια.....και καλα σφαξιματα.....ελπιζω να μην ξεσπάσεις σφαζοντας και τις φλέβες σου...  :mrgreen:
Κάτι ακομη... για την σίτα... τι λες να την τοποθετήσεις εξωτερικά της κατασκευης που εχεις ηδη φτιάξει?
πιστευω θα πηγαινε πολυ πιο καλα....γιατι φαινεται να πηγαινει βαθεια αρκετα σε σχεση με την κατασκευη.... τι λες ? :)
πάντως το πας υπεροχα για αρχη.....
μου αρεσει τρομερα που συγκρινες το μοσχαρι  (CH-47) με την ακριδα (H-21).... σε μια φωτο πιο πριν.  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8211
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 04, 2011, 07:23:33 μμ »
Θεματάρα Γιώργο, χαράς το κουράγιο σου με το ματρακά-μοντέλο :!:

Καλή συνέχεια :wink:

::salut:: ::salut:: ::salut::
ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 05, 2011, 12:09:20 πμ »
Κάτι ακομη... για την σίτα... τι λες να την τοποθετήσεις εξωτερικά της κατασκευης που εχεις ηδη φτιάξει?
Θα δούμε, ακόμα δεν έχω αποφασίσει...

Αρχικά έτριψα τα τελάρα για τις σίτες και ήρθαν πρόσωπο με την άτρακτο. Είχα και μία ατυχία η οποία θα διορθωθεί αύριο, παρανυστάζω τώρα για τέτοιες επισκευές. Στη συνέχεια, ακολουθώντας τη μολινάρεια μέθοδο (ευχαριστώ!) με το χαρτόνι έφιαξα firewall και είπα να προσθέσω και λίγο λεπτομέρεια που θα φαίνεται μέσα από τις σίτες.



Τίποτα το μεγαλειώδες, απλά να μη φαίνεται το απόλυτο κενό από κάτω, πέρασα και τον άξονα για την πίσω έλικα, κάπως γεμίζει ο χώρος. Τώρα που το βλέπω με τρώει το χέρι μου να κλέψω μία μηχανή από ένα Wildcat και τον ανεμιστήρα από ένα Fw-190A και να του βάλω και μηχανή. Αλλά ξέρετε, ο εχθρός του καλού είναι ο gkontog, οπότε θα πάω για ύπνο και μέχρι αύριο θα μου έχει περάσει...

Αλήθεια, τι χρώμα ήταν το εσωτερικό εκεί πίσω; Αλουμίνιο; Zinc chromate green; Ντουλαπί; Ξέρει κανείς;


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 05, 2011, 12:58:35 πμ »
Ομορφίες βλέπω και μου αρέσει πολύ Γιώργο!

Υ.Γ. Το ντουλαπί δεν ξέρω αν σου κάνει, δοκίμασε το komidino-purple, είναι πιο σωστό για την χρονική περίοδο!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13008
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 05, 2011, 08:48:14 πμ »
Τί κάνεις ρε άνθρωπε :!: :!: :!:
Respect :!:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 05, 2011, 02:48:16 μμ »
Ξέρει μήπως κανείς που μπορώ να βρω evegreen, τους κωδικούς 271 και 272 (I-beams);
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 17, 2011, 12:50:30 μμ »
Μαρτυρίου συνέχεια. Κόλλησα τα καπάκια του κινητήρα και ανακάλυψα χαωτικά κενά... θα καλυφθούν με κυανοακρυλική όταν κλείσει η άτρακτος και θα χαράξω εκ νέου τη γραμμή έτσι ώστε να ταιριάζει με το καπάκι της άλλης μεριάς. Φυσικά έτσι όπως είναι δεν ταιριάζει...



Σειρά είχαν οι πόρτες. Αμ δε! Μάλλον θα είναι από άλλο μοντέλο, ίσως πλοίο... Τελικά με την εφαρμογή ωμής (υπάρχει και ψημένη; ) βίας έκατσαν όπως έπρεπε. Κάτι ιδέες που μου κόλλησαν να τις κάνω ανοικτές όπως καταλαβαίνεται πέθαναν μόλις είδα την εφαρμογή τους αλλά και την τεράστια δουλειά που απαιτούσε κάτι τέτοιο.



Εβαψα το μέσα πίσω μέρος Humbrol 56, την καμπίνα μαύρο να μη φαίνεται τίποτα, έβαψα το πλαίσιο έξω από τις σίτες oliva drab Humbrol 155, κόλλησα από μέσα τις σίτες με Micro Krystal Klear και είπα να δοκιμάσω τα δύο μισά της ατράκτου. Θρήνος εν Ραμά! Οι πόρτες μπορεί να κόλλησαν σωστά, στρέβλωσαν όμως παραπάνω τα ήδη στρεβλωμένα κομμάτια. Μου πήρε μία εβδομάδα με δοκιμές, ίσιωμα με την πένσα (!), ξανά δοκιμές και τα νεύρα μου φέτες για να καταφέρω σήμερα το πρωί, με εφαρμογή αρκετής δύναμης, σφίχτες και γαλλικών να έχω επιτέλους την άτρακτο κλειστή.



Μόλις στεγνώσουν όλα πάμε για στοκάρισμα. Πολύ στοκάρισμα και φυσικά πολύ τρίψιμο. Πρέπει επίσης να βρω μία λύση για να προστατεύσω τις σίτες γιατί το μοντέλο το περιμένει πολύ πιάσιμο και οι ρημάδες είναι πολύ ευαίσθητες και αν σπάσουν σε αυτή τη φάση δεν διορθώνονται και το μοντέλο θα πάει στα σκουπιδια.

Οχι πως θα πλαντάξω και στο κλάμα από τη στεναχώρια...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 17, 2011, 12:53:07 μμ »
το καιμενο το Huey... δεν το βλεπω να την βγαζει καθαρή εκει ανάμεσα που το εχεις...  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 23, 2011, 02:11:12 μμ »
Μαρτυρίου συνέχεια. Αργή γιατί τα βήματα είναι πολλά όπως πολλά είναι και τα μπρος πίσω με το ρημάδι, είμαι στην 5η δόση στόκου και όλο εμφανίζονται ατέλειες :evil: Επίσης μία φλεγμονη στο δεξί μάτι (ιριδοκυκλίτιδα, πολύ πόνος!) δε βοηθάει καθόλου στην πρόοδο των εργασιών.

Αρχικά πάλεψα λίγο το cockpit. Μην περιμένετε την τρελλή λεπτομέρεια, απλά να γεμίσει, η καλύπτρα είναι τόσο χοντρή και παραμορφωτική που δεν αξίξει τον κόπο να γίνει οτιδήποτε παραπάνω. Τελευταία στιγμή πρόσθεσα ποδωστήρια από νεσκαφεδόφυλλο.


Το έβαλα στη θέση του και κάπως στάθηκε ίσιο...


Γενική δοκιμή για την καλύπτρα. Θρήνος! Τεράστια κενά, να περνάει από μέσα γλάρος από εκείνους του μεταλλαγμένους που έχει στη χωματερή στον Ασπρόπυργο.


Κόλλημα λοιπόν με υγρή κόλλα, να μαλακώσουν οι επιφάνειες επαφής, κάτι που κάπως μείωσε τα γεωλογικά ρήγματα, μασκάρισμα και στοκάρισμα με στόκο της Humbrol ο οποίος έχει το πλεονέκτημα να είναι το ίδιο χρώμα με το εσωτερικό του cockpit (Humbrol 140).


Μέχρι να στεγνώσουν ο στόκοι, επαναχάραξη των γραμμών που χάθηκαν στο τρίψιμο...


...και τρίψιμο η καλύπτρα, ξεκινώντας με 400άρι (ναι, έπρεπε να φάω ένα σκαλοπάτι κοντά 0.5mm), μετά μέχρι και 1200 και μετά έξω τα super υλικά, Tamiya και dremmel...


...και φτάσαμε εδώ. Μία δοκιμή με παρκετίνη έδειξε πως η καλύπτρα τελικά γίνετε κρύσταλο αλλά το αφήνω για το τέλος γιατί έχει ακόμα να υποστεί πολύ πιάσιμο και ταλαιπωρία. Κάπου έχω αρχίσει και το συμπαθώ το βάσανο, ξέρετε, μαζύ δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε που λέει και ο λαός.

Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 23, 2011, 02:26:28 μμ »
Έλα αγόρι μου... Θα τα καταφέρεις - μαζί σου είμαστε όλοι...   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Την επόμενη όμως φορά πιάσε κάτι πιο "λογικό", γιατί αλλιώς σε βλέπω να πιάνεις το πλέξιμο για χόμπι...

Αποσυνδεδεμένος nick2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2911
  • Age: 56
  • Τόπος: πειραιας
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 23, 2011, 03:22:30 μμ »
Έλα αγόρι μου... Θα τα καταφέρεις - μαζί σου είμαστε όλοι...   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Όχι κύριε,εγώ δεν είμαι μαζί του......εκεί να ταλαιπωρείται σαν το αρνί στην σούβλα......... :evil: :evil:

Του 'χω πολλά μαζεμένα......... :mrgreen: :mrgreen:

Άλου λέει,ελικόπτερο μπανάνα........ :roll: :roll:  τί να πει κανείς......... :roll: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2011, 05:05:29 πμ »
Γιώργο πολύ καλή δουλειά φίλε ,υπέροχο θέμα ,έυχομαι καλή συνέχεια και να το θαυμάσουμε σύντομα.

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4186
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 24, 2011, 11:34:31 πμ »
Πολύ ωραίο θέμα αλλά το πρόβλημα με την καλύπτρα είναι ένας λόγος που αποφεύγω τα ιπτάμενα. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Hobbycraft 1/72 Piasecki H-21C
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 31, 2011, 04:14:50 μμ »
εκεί να ταλαιπωρείται σαν το αρνί στην σούβλα......... :evil: :evil:
Προσωπικά δεν έχω δει αρνί στη σούβλα να διαμαρτύρεται. Δεν ξέρω σε προηγούμενες φάσεις της διαδικασίας αλλά στη σούβλα ποτέ! ::glossa::

Οχι δεν το παράτησα, υπάρχει αργή, πολύ αργή πρόοδος. Σχεδόν σαν να μην έκανα τίποτα, αλλά έχει δυστυχώς προηγηθεί χάραξη και φυσικά έχουν γίνει δεκάδες λάθη στην πορεία, που σημαίνουν superglue, τρίψιμο και ξανά χάραξη και συνεχώς βγαίνουν ρωγμές και σημεία που θέλουν εκ νέου στόκο. Εν ολίγοις ενασχόληση μιας εβδομάδας με τέτοια σπαστικά ψιλολόγια. Πάντως σε γενικές γραμμές έστρωσε και βαίνει εντός της εβδομάδας προς το βαφείο. Εκανα και μία δοκιμή με το ΣΠ και προς μεγάλη μου έκπληξη το σύνολο στέκεται ίσιο!

Φυσικά το ΣΠ θέλει και αυτό καθάρισμα, τρίψιμο και στοκάρισμα :evil: Ναι, στοκάρισμα γιατί έχει κάτι pin marks σε σημεία που βγάζουν μάτι τα ρημάδια...

Να δείτε που μόλις το τελειώσω θα κάνει μπαμ και θα γεμίσει η αφορά με Italeri. Ή θα το βγάλει η Hobby Boss και θα είναι λουκούμι ::eusa_wall::



Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: piasecki h-21c