Αποστολέας Θέμα: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya  (Αναγνώστηκε 22475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« στις: Ιούνιος 29, 2011, 06:19:53 μμ »
Το αυτοκίνητο - Alpine-RenaultA110
Ήταν κατασκευασμένη με αμάξωμα από συνθετικά υλικά και κινητήρα τοποθετημένο πίσω μαζί με το σύστημα μετάδοσης, ενώ προορισμός της ήταν αποκλειστικά οι αγώνες. Το διαχρονικό σχήμα της ήταν έργο της Carrozzeria Michelotti. Eμφανίστηκε ως «GT» το 1963, με κινητήρα 1.000 κ.εκ., και ανέλαβε ρόλο πρωταγωνιστή στα διεθνή ράλλυ, ευθύς μόλις αναβαθμίστηκε στα 1,6 λίτρα, αποκτώντας στην αγωνιστική έκδοση ισχύ 155 ίππων. H διετία 1970-1971 χαρακτηρίστηκε από το νικηφόρο γαλάζιο των Alpine, που κυριάρχησαν επί των αντιπάλων τους στην άσφαλτο και στο χώμα της Eυρώπης. Διαπιστευμένες στο Group 4, με κινητήρα 1,8 λίτρων και δύναμη 185 ίππων, προκειμένου να αντιμετωπίσουν τα Fiat 124 Abarth και τις Lancia Stratos, κατέκτησαν το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ το 1973. Η Α110 κέρδισε 3 φορές τον εθνικό μας αγώνα (1970,71 και 73), ενώ συνέχισε να αγωνίζεται στα ράλλυ στα χέρια ιδιωτών και οι τελευταίες διεθνείς επιτυχίες της έχουν χρώμα ελληνικό, με τις δύο 2ες θέσεις των «Σιρόκο»-Ανδριόπουλου το 1975 και το 1976 στο Ράλλυ Ακρόπολις.

Ο οδηγός - Jean Luc Therier
Γεννημένος στη Νορμανδία τον Οκτώβριο του 1945, ο Ζαν Λικ Τεριέ έλαβε μέρος για πρώτη φορά σε αγώνες το 1966, όταν ήταν 21 ετών. Αφορμή στάθηκε το Gordini Cup, καθώς έδινε κίνητρα σε ερασιτέχνες οδηγούς με ταλέντο να συμμετάσχουν σε ένα πρωτάθλημα Ενιαίου χαρακτήρα. Στον ίδιο θεσμό ξεκινούσε τη σταδιοδρομία της μια νέα γενιά οδηγών, που αργότερα έκαναν μεγάλο όνομα στους αγώνες: Ζαν Βινατιέ, Χάρι «Σπούτνικ» Κάλστρομ, Ζαν Πιερ Νικολά, Κλοντ Μπαλό-Λενά και Ζαν Φρανσουά Πιο είναι μερικοί από όσους συμπεριλαμβάνονται σε αυτήν. Στη διάθεσή τους είχαν τα Renault 8 Gordini των 110 ίππων του Group 2. Ο Ζαν Λικ τα πήγε θαυμάσια στα σιρκουί όπου φιλοξενήθηκε το Cup, ολοκληρώνοντας την περίοδο στη 2η θέση της Γενικής κατάταξης. Ωστόσο, δεν έμεινε σε αυτό, και το 1967 με το 8 Gordini κέρδισε στα σιρκουί το Chinetti Trophy, αλλά και το ράλλυ «Ζαν ντ’ Αρκ», σε μία από τις πρώτες επαφές του με τον κόσμο των ειδικών διαδρομών. Συνάμα, πήρε μέρος για πρώτη φορά στις 24 Ώρες του Μαν, όπου ξαναβρέθηκε το 1969 με μια Αlpine 1300, νικώντας στην κλάση του. Τη χρονιά εκείνη εξέπληξε τους φίλους των ράλλυ, τερματίζοντας 7ος με το 8 Gordini στο Μόντε Κάρλο και κερδίζοντας με το αποτέλεσμα αυτό την κατηγορία του. Δε χρειαζόταν τίποτε περισσότερο για να υπογράψει συμβόλαιο με τη Renault, προκειμένου να οδηγήσει μία από τις εργοστασιακές Αlpine Α110 στους αγώνες του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ράλλυ της επόμενης περιόδου.
O 25χρονος Γάλλος τα κατάφερε περίφημα στην πρώτη χρονιά του με τις Alpine-Renault Α110, σημειώνοντας δύο νίκες, στο Σαν Ρέμο και στο Ακρόπολις. Παράλληλα, το γαλλικό αγωνιστικό έφερε στην εταιρεία ισάριθμους τίτλους, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ράλλυ το 1970 και το Διεθνές Πρωτάθλημα Εταιρειών το 1971. Η προσφορά του Τεριέ ήταν ακόμα πιο ουσιαστική δύο χρόνια αργότερα, καθώς με τις νίκες του στο Ακρόπολις και στο Σαν Ρέμο για δεύτερη φορά, αλλά και στην Πορτογαλία, «κλείδωσε» το πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλλυ Κατασκευαστών για λογαριασμό της Renault. Tην ίδια περίοδο (1973) κατέκτησε για πρώτη φορά το Γαλλικό Πρωτάθλημα Ράλλυ, έχοντας ως αντιπάλους τους Ζαν-Κλοντ Αντριέ, Ζαν Πιερ Νικολά και Μπερνάρ Νταρνίς. Τη συγκεκριμένη επιτυχία επανέλαβε το 1982, αυτήν τη φορά στο τιμόνι ενός Renault 5 Turbo και με κύριους ανταγωνιστές τους Γκι Φρεκλέν και Ζαν Ρανιοτί. Σε επίπεδο Γενικής κατάταξης στους αγώνες του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος γεύτηκε τη χαρά της νίκης ακόμα δύο φορές. Και, αν η πρώτη ήταν σε ένα σχετικά άσημο αγώνα (ΗΠΑ 1974), η δεύτερη σημειώθηκε στο δημοφιλέστατο Γύρο της Κορσικής το 1980. Εκεί οδήγησε την 911 SC της Αlmeras με τόσο ενθουσιώδη τρόπο, που μετά το τέλος του αγώνα υποχρέωσε τους συμπατριώτες του να τον σηκώσουν στα χέρια και να τον ανεβάσουν στην οροφή της Porsche.
Στο Ράλλυ Ακρόπολις
Αναμφίβολα, ο Τεριέ ήταν ο καλύτερος από τους οδηγούς των Αlpine επί ελληνικού εδάφους, όπως δείχνουν και τα αποτελέσματά του (δύο νίκες σε τρεις συμμετοχές με Α110). Στον εθνικό μας αγώνα εμφανίστηκε άλλες δύο φορές, τη διετία 1978-1979, με τις Celica 2000GT του Τoyota Team Europe. Tι κι αν δεν τερμάτισε, ύστερα από όσα έκανε στο 25ο Ακρόπολις; Εκεί, με 35 ίππους λιγότερους από των Fiat Abarth 131 των Ρερλ, Άλεν και Μουνάρι, έδειξε το δρόμο σε αυτούς και σε όλους τους υπόλοιπους αρκετές φορές, κερδίζοντας μάλιστα και τέσσερις ειδικές, πριν το αυτοκίνητο σπάσει στις Καρούτες. Ήταν ο «άνθρωπος του αγώνα», είπαν όσοι τον είδαν, προσθέτοντας ότι δε βρήκαν διαφορές στο οδηγικό στιλ του, σε σχέση με πέντε χρόνια πριν, που είχε έρθει ξανά. Δεν ήταν, όμως, μόνο ως οδηγός που εντυπωσίαζε, αφού μπορούσε να σε κερδίσει και με την ανεπιτήδευτη απλότητά του. Παράδειγμα η φωτογράφιση του στη ράμπα τερματισμού του 21ου Ακρόπολις, μαζί με τους υπόλοιπους οδηγούς των Αlpine: Κόκκινο καρό πουκάμισο έξω από το παντελόνι -αντί για την «καθωσπρέπει» φόρμα με τα διακριτικά της elf- κι ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλη, που θαρρούσες πως χώραγε μέσα του ολόκληρο τον κόσμο...

Το κιτ - Tamiya 1/24

Για το κιτ, δεν έχω, πραγματικά, ιδέα... Θα το πάρω στα χέρια μου σε καμιά 15 μέρες και θα το ξεκινήσω...
Μέχρι τότε πήρα ένα μάτι από τα περιεχόμενα του κιτ, εδώ : http://www.1999.co.jp/eng/image/10040755a/20/1
Δεν θα χρησιμοποιηθούν καθόλου βελτιωτικά ή άλλα καλούδια, που σας έχω συνηθίσει... Μόνο ζώνες από τα περισσεύματα και καμιά σίτα από το spare
Ελπίζω να σας αρέσει...
Να είστε όλοι καλά…
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…

Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:27:55 μμ »
Γιώργο αγόρι μου, εσύ από τον πρόλογο φαινετε οτι ετοιμάζεις υπερπαραγωγή!!!!
Μάλλον κάποιος είχε τα δικιά του που το άφησε σε εσένα!!!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος 336sqn_Hawk

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 283
  • Age: 58
  • Τόπος: Hράκλειο-Κρήτη
    • 336 (Hellenic) virtual sqn
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:40:51 μμ »
Καλή αρχή και καλή επιτυχία .....Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και πρωτότυπο θέμα !!!
Κώστας

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2011, 08:48:58 μμ »
Γιωργο καλη αρχη!!! :D

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:24:06 μμ »
Σας ευχαριστώ φίλοι μου... Όταν το πάρω στα χέρια μου, θα δούμε τι θα κάνουμε με την αφεντιά της...

Γιώργο αγόρι μου, εσύ από τον πρόλογο φαινετε οτι ετοιμάζεις υπερπαραγωγή!!!!
Έγραψα πολλά για να κάνω λίγα  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Καλή αρχή και καλή επιτυχία .....Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και πρωτότυπο θέμα !!!
Κώστας
Δεν είναι ιταλικό όμως  :( Αν έφτιαχνα όμως και άλλο ιταλικό θα με σκότωναν, κάποιοι καλοί φίλοι εδώ μέσα, οπότε είπα να διαφοροποιήσω λίγο την θεματολογία μου.

Spoiler (hover to show)
Θα σου χρεώσω το copyright (και όχι μόνο για την εισαγωγή  :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2011, 11:30:29 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου κιτ. :wink: Άντε καλή αρχή. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:23:03 πμ »
Καλησπέρα Γιώργο,
Πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου κιτ. :wink: Άντε καλή αρχή. ::salut::
Σε ευχαριστώ Απόστολε...
Το έχεις φτιάξει το κιτ? Υπάρχουν σημεία που θα πρέπει να προσέξω, λαθάκια ή τυχόν προβλήματα?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2011, 12:39:46 πμ »
Καλησπέρα Γιώργο,
Πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου κιτ. :wink: Άντε καλή αρχή. ::salut::
Σε ευχαριστώ Απόστολε...
Το έχεις φτιάξει το κιτ? Υπάρχουν σημεία που θα πρέπει να προσέξω, λαθάκια ή τυχόν προβλήματα?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες  ::salut::

Δεν το έχω φτιάξει, αλλά νομίζω ότι η κατασκευή θα σου πάει ρολόι. :wink: Τι κιτ είναι λουκουμάκι, μινιόν σε διαστάσεις, με φίνα λεπτομέρεια. Νομίζω πως είναι από τα καλύτερα κιτ (του είδους) της TAMIYA.

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 30, 2011, 06:01:09 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,
Πολύ καλή η επιλογή του συγκεκριμένου κιτ. :wink: Άντε καλή αρχή. ::salut::
Σε ευχαριστώ Απόστολε...
Το έχεις φτιάξει το κιτ? Υπάρχουν σημεία που θα πρέπει να προσέξω, λαθάκια ή τυχόν προβλήματα?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες  ::salut::
Δεν το έχω φτιάξει, αλλά νομίζω ότι η κατασκευή θα σου πάει ρολόι. :wink: Τι κιτ είναι λουκουμάκι, μινιόν σε διαστάσεις, με φίνα λεπτομέρεια. Νομίζω πως είναι από τα καλύτερα κιτ (του είδους) της TAMIYA.
Απόστολος ::salut::
Σε ευχαριστώ Απόστολε... Τα θετικά σου σχόλια για το κιτ μου δίνουν κουράγιο... Το περιμένω με αγωνία... ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2011, 01:19:52 πμ »
Γιωργάρα καλή αρχή!Θα ήθελα να δω και πρόοδο από κοντά αν και τα δουλεύεις εκτός Θεσ/νίκης από ότι θυμάμαι... :( Άντε να ξεκινήσεις να παρηγοριόμαστε τουλάχιστον από το ίντερνετ...

Αποσυνδεδεμένος nakis92

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Age: 46
  • Τόπος: Thessaloniki
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2011, 09:59:51 πμ »
Καλή αρχή Γιώργο! Όμορφο και ξεχωριστό αυτοκίνητο!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Lman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3734
  • Age: 48
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 01, 2011, 10:20:02 πμ »
Καλή αρχή Γιώργο   ::salut::
ΛΑΜΠΡΟΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 01, 2011, 06:39:16 μμ »
Γιωργάρα καλή αρχή!Θα ήθελα να δω και πρόοδο από κοντά αν και τα δουλεύεις εκτός Θεσ/νίκης από ότι θυμάμαι... :( Άντε να ξεκινήσεις να παρηγοριόμαστε τουλάχιστον από το ίντερνετ...
Θα είμαι Θεσσαλονίκη για τους 2 επόμενους μήνες... και η δουλεία θα γίνει Θεσσαλονίκη... οπότε θα τα λέμε και από κοντά.. και  :wink: :lol: :lol: :lol:
Δεν θα έχω την άνεση και τα εργαλεία του εργαστηρίου μου, αλλά θα το παλέψω, με ότι συγκέντρωσα (από εργαλεία) σε ένα κουτάκι...

Καλή αρχή Γιώργο! Όμορφο και ξεχωριστό αυτοκίνητο!  ::salut::
Καλή αρχή Γιώργο   ::salut::
Σας ευχαριστώ παιδιά... Το κιτ θα αργήσει μάλλον λίγο, οπότε υπομονή 1-2 εβδομάδες  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2011, 12:03:51 μμ »
Αν πω καλή αρχή θα με δείρεις βέβαια, αφού είμαι ο ηθικός αυτουργός της επιλογής.
Στην εισαγωγή σου θα προσθέσω μόνο ότι το αυτοκινητάκι ζύγιζε από 680 έως 750 κιλά αναλόγως έκδοσης (πηδούσε τα νεροφαγώματα :!:) και τα μηχανικά μέρη του ήταν κατά 80% του εμπορίου.
Αμορτισέρ ψώνιζες από τη γωνία :lol:

Η βιβλιογραφία μου είναι στη διάθεσή σου

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2011, 04:17:23 μμ »
Αν πω καλή αρχή θα με δείρεις βέβαια, αφού είμαι ο ηθικός αυτουργός της επιλογής.
Στην εισαγωγή σου θα προσθέσω μόνο ότι το αυτοκινητάκι ζύγιζε από 680 έως 750 κιλά αναλόγως έκδοσης (πηδούσε τα νεροφαγώματα :!:) και τα μηχανικά μέρη του ήταν κατά 80% του εμπορίου.
Αμορτισέρ ψώνιζες από τη γωνία :lol:

Η βιβλιογραφία μου είναι στη διάθεσή σου
 ::salut:: ::salut::
Ετοιμάσου για μια λίστα ερωτήσεις, σύντομα... Όρεξη να έχεις να απαντάς  :twisted: :twisted:
Δεν με μπλέξατε με τα γαλλικά σας, άδικα  :twisted: :twisted: :twisted:
Οπότε, μέχρι να έρθει το κιτ θα σε ρωτάω... και από οτι βλέπω θα αργήσει  :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Για αρχή, αν έχεις άλλη φώτο από το ακρόπολις του 70, ευπρόσδεκτη :!: :!: :!:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 04, 2011, 07:11:38 μμ »
Όπως θα καταλάβετε από τις φώτο που ακολουθούν, αποφάσισα να μην περιμένω το κιτ να έρθει από τα εξωτερικά και το προμηθεύτηκα από κατάστημα της πόλης μου, με σκοπό να το ξεκινήσω άμεσα…
Η ιεροτελεστία της κατασκευής ενός κιτ,ξεκινάει με τη μελέτη των πλαισίων του, διαδικασία που θέλησα να μοιραστώ μαζί σας…




Τα σήματα του κιτ αφορούν το ράλλυ του Monte Carlo (1971), και δείχνουν πολύ ποιοτικά (ελέω cartograf :wink:), αλλά ελάχιστα από αυτά θα χρησιμοποιηθούν, καθώς θα προσπαθήσω να αναπαραστήσω το αυτοκίνητο που κέρδισε τον εθνικό μας αγώνα το 1970 (η πρώτη νίκη του αυτοκινήτου στο Ακρόπολις).


Δεν μελέτησα το κιτ αναλυτικά ακόμη, αλλά η πρώτη ματιά είναι πολύ θετική… Το αμάξωμα έχει καλή λεπτομέρεια και λίγα σημάδια, λόγω χύτευσης. Τα μηχανικά μέρη είναι επαρκή αλλά με κάπως γενικευμένη λεπτομέρεια (π.χ. καρμπιρατέρ), σε κάποια από αυτά. Ένα μικρό ατόπημα της ιαπωνικής εταιρίας είναι τα πλαίσια των παρμπρίζ, τα όποια δίνονται ενσωματωμένα στα διαφανή μέρη, ενώ θα μπορούσε να δίνονται ξεχωριστά ώστε να διευκολύνουν το βάψιμο τους…
Αυτό που κάνει εντύπωση με την πρώτη ματιά, είναι το μέγεθος του αυτοκινήτου, το οποίο πραγματικά θυμίζει κιτ στην 1/32.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…  ::salut::  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Chris_SD

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 656
  • Age: 32
  • Τόπος: Περιστερι<-->Λαρισα
  • Φραγκούλης Χρήστος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 05, 2011, 01:36:13 μμ »
Γιωργο καλη αρχη!!! Το σουλουπι του ειναι ιδιεταιρα αγαπητο!! :D

ΥΓ: Εχω σε diecast 1/18 την πολιτικη εκδοση. Αν χρησιμευει σε καποια λεπτομερια, απλα το ζητας ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 05, 2011, 10:55:28 μμ »
Γιωργο καλη αρχη!!! Το σουλουπι του ειναι ιδιεταιρα αγαπητο!! :D
ΥΓ: Εχω σε diecast 1/18 την πολιτικη εκδοση. Αν χρησιμευει σε καποια λεπτομερια, απλα το ζητας ::salut::
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο...
Αν μπορείς να βγάλεις κάνα δύο-τρεις φώτο θα ήταν χρήσιμες... Θέλω 1-2 από κινητήρα, μία πίσω απο τα καθίσματα και μια τον μηχανισμό ανοίγματος της πόρτας και μία το μαρσιπιέ της. 
Αν δεν σου κάνει κόπο φυσικά  :wink:  ::glossa::
 ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 06, 2011, 01:30:29 μμ »
Αυτό που κάνει εντύπωση με την πρώτη ματιά, είναι το μέγεθος του αυτοκινήτου, το οποίο πραγματικά θυμίζει κιτ στην 1/32 :lol:. Έτσι δεν αντιστάθηκα στο πειρασμό, για μια άμεση σύγκριση με μια California, η οποία θα αποτελέσει το αντικείμενο της καθιερωμένης καλοκαιρινής κατασκευής μου.


Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να μην ξεπερνάει το μήκος της παλάμης σου :!: :!: :!: :!:

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 06, 2011, 07:21:43 μμ »
Αυτό που κάνει εντύπωση με την πρώτη ματιά, είναι το μέγεθος του αυτοκινήτου, το οποίο πραγματικά θυμίζει κιτ στην 1/32 :lol:. Έτσι δεν αντιστάθηκα στο πειρασμό, για μια άμεση σύγκριση με μια California, η οποία θα αποτελέσει το αντικείμενο της καθιερωμένης καλοκαιρινής κατασκευής μου.

Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να μην ξεπερνάει το μήκος της παλάμης σου :!: :!: :!: :!:
::agree:: ::agree:: ::agree:: ::agree::

Μιας και είμαστε ζεστοί με το GB, αποφάσισα να ξεκινήσω την κατασκευή της Alpine… Στη βράση κολλάει το σίδερο…  :lol:
Απαραίτητη διαδικασία στην κατασκευή ενός αυτοκινήτου, είναι η δοκιμής της εφαρμογής των κύριων κομματιών. Σκεφτείτε ότι στο τελευταίο στάδιο θα πρέπει να ενώσετε το βαμμένο (άρα ευαίσθητο) αμάξωμα πάνω στο πάτωμα (με πολλά κομμάτια κολλημένα πάνω του). Οποιοδήποτε σφάλμα στην ένωση, σημαίνει καταστροφή της δουλειάς που έχει γίνει… Στο συγκεκριμένο, αποκαλύφτηκαν κάποια προβληματάκια, τα οποία μάλλον οφείλονται στη χύτευση των θόλων, των τροχών.


Κοιτάζοντας το κιτ, δεν έβρισκα να χρειάζεται κάποια σημαντική βελτίωση και επειδή το χέρι με τρώει… είπα να ανοίξω την πόρτα του οδηγού… :roll:  (Σταύρο το ξέρω ότι θα με κυνηγάς…  ::violent1::Είπα ότι θα είμαι φειδωλός… Μια τόση δα πορτίτσα άνοιξα… ούτε καν του συνοδηγού…  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:). Το χαρακτικό και ένα πριονάκι (όλα της Tamiya) ήταν οι βασικοί σύμμαχοι, στη εργασία…


Επίσης κόπηκαν τα κομμάτια στο εσωτερικό, ώστε να ξεχωριστεί το τμήμα της επένδυσης της πόρτας.


Με ένα τμήμα πλαστικού και εποξικό στόκο, έφτιαξα την λεπτομέρεια στη πόρτα και στο μαρσιπιέ.


Η δοκιμή για την εφαρμογή της κομμένης πόρτας στο αμάξωμα και ο τρόπος που ανοίγει, είναι μόνο το πρώτο βήμα, από τη δουλειά που χρειάζεται να ακολουθήσει στο συγκεκριμένο σημείο (μηχανισμός ανοίγματος, εφαρμογή με το πάτωμα, προσθήκη λεπτομέρειας, τριψίματα και βάψιμο)…


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…  ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Soul Slayer

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 38
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Πολίτης Αθανάσιος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 06, 2011, 11:16:37 μμ »
Το ξέρεις ότι τώρα με πονάς βαθύτατα ε...;Άντε μόλις τελειώσεις έλα να δούμε και τους μηχανισμούς του δικού μου.....Πάντως πολύ ωραία η δουλειά μέχρι τώρα,χάρμα οφθαλμών! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 07, 2011, 07:55:14 πμ »
Κοιτάζοντας το κιτ, δεν έβρισκα να χρειάζεται κάποια σημαντική βελτίωση και επειδή το χέρι με τρώει… είπα να ανοίξω την πόρτα του οδηγού… :roll:  (Σταύρο το ξέρω ότι θα με κυνηγάς…  ::violent1::Είπα ότι θα είμαι φειδωλός… Μια τόση δα πορτίτσα άνοιξα… ούτε καν του συνοδηγού…  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:). Το χαρακτικό και ένα πριονάκι (όλα της Tamiya) ήταν οι βασικοί σύμμαχοι, στη εργασία…


Επίσης κόπηκαν τα κομμάτια στο εσωτερικό, ώστε να ξεχωριστεί το τμήμα της επένδυσης της πόρτας.


Με ένα τμήμα πλαστικού και εποξικό στόκο, έφτιαξα την λεπτομέρεια στη πόρτα και στο μαρσιπιέ.


Η δοκιμή για την εφαρμογή της κομμένης πόρτας στο αμάξωμα και ο τρόπος που ανοίγει, είναι μόνο το πρώτο βήμα, από τη δουλειά που χρειάζεται να ακολουθήσει στο συγκεκριμένο σημείο (μηχανισμός ανοίγματος, εφαρμογή με το πάτωμα, προσθήκη λεπτομέρειας, τριψίματα και βάψιμο)…


Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Να είστε όλοι καλά… 
Με φιλικούς-συναδελφικούς χαιρετισμούς…  ::salut::

Ετσι θέλεις; Να ανοίξεις και το καπώ μπροστά να φαίνονται η ρεζέρβα, το ψυγείο, το δοχείο υγρών φρένων κλπ  8) 8)

Για κατέβασε μια σχέση γιατί μερικοί από εμάς θα πάρουμε το κιτ μας τουλάχιστον την Τρίτη :( :( :(

Το ξέρεις ότι τώρα με πονάς βαθύτατα ε...;Άντε μόλις τελειώσεις έλα να δούμε και τους μηχανισμούς του δικού μου.....Πάντως πολύ ωραία η δουλειά μέχρι τώρα,χάρμα οφθαλμών! ::salut::

Δεν το κάνει επίτηδες. Του έρχεται αυθόρμητα :lol: :lol:

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 712
  • Age: 56
  • Τόπος: Ελλαδιστάν
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 07, 2011, 01:45:24 μμ »
Καλησπέρα Γιώργο,

Αφού έκανες την αρχή με τη μία πόρτα άνοιξε και την άλλη για να κάνει ρεύμα...  :wink: :mrgreen:

Καλή συνέχεια.

Απόστολος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtziaf

  • Kavala ModelClub
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 46
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Τζιαφάς Γιώργος
    • Car Modelling in Greece
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 07, 2011, 09:18:52 μμ »
Το ξέρεις ότι τώρα με πονάς βαθύτατα ε...;Άντε μόλις τελειώσεις έλα να δούμε και τους μηχανισμούς του δικού μου.....Πάντως πολύ ωραία η δουλειά μέχρι τώρα,χάρμα οφθαλμών! ::salut::
Σε ευχαριστώ φίλε μου... Εγώ για το μηχανισμό, θα κάνω κάτι πολύ απλό...
Για το δικό σου, βρήκα κάτι και στο στέλνω με pm... Μαζί με τις τεχνικές, που σου είχα υποσχεθεί παλίοτερα...

Ετσι θέλεις; Να ανοίξεις και το καπώ μπροστά να φαίνονται η ρεζέρβα, το ψυγείο, το δοχείο υγρών φρένων κλπ  8) 8)
Για κατέβασε μια σχέση γιατί μερικοί από εμάς θα πάρουμε το κιτ μας τουλάχιστον την Τρίτη :( :( :(
Δεν ανοίγω τίποτα άλλο... Αν και το σκεφτόμουν, για να λέμε την αλήθεια... :roll: Μην το παρακάνουμε κιόλας... :mrgreen: τα υπόλοιπα τρελά, στη άλλη γωνία του forum... :mrgreen: :mrgreen:

Καλησπέρα Γιώργο,
Αφού έκανες την αρχή με τη μία πόρτα άνοιξε και την άλλη για να κάνει ρεύμα...  :wink: :mrgreen:
Καλή συνέχεια.
Απόστολος ::salut::
Απόστολε σε ευχαριστώ πολύ... Έχω μια σύνθεση στο μυαλό μου, που απαιτεί την μια πόρτα ανοικτή... Θα δούμε να καταφέρω να την υλοποιήσω...
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Ο χρόνος λειτουργεί, υπέρ αυτού που τον εκμεταλλεύεται...
http://gtziaf.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Alpine A110 1970 - 1/24 Tamiya
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 07, 2011, 09:22:43 μμ »
Πολύ δυναμικό ξεκίνημα Γιώργο  :wink: καλή συνέχεια  :wink:

Tags: