Modelclub.gr Φόρουμ

Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls" (Αναγνώστηκε 2009 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Salonikios

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 17, 2011, 03:28:09 μμ
H υπέροχη αυτή φιγούρα της Andrea μου ήρθε αρκετά ψηλή για την κλίμακα της (54mm) αφού είναι αρκετά χιλιοστά πιο πάνω. Η απορία λύθηκε διαβάζοντας για το τάγμα "Lange Kerls" δηλαδή   "long guys" με ελληνική μετάφραση "μακριά παιδιά" ή  αλλιώς "Potsdam Giants". Λέγονταν έτσι γιατί πολύ απλά για να γίνεις μέλος του τάγματος έπρεπε να ήσουν τουλάχιστον 6 πρωσικά πόδια (δηλαδή 1.88!! ) , ενώ απο τους υψηλότερους Γρεναδιέρους ήταν ο Ιρλανδός James Kirkland με ύψος 2.17 !!!  (άν ζούσε τώρα μάλλον μπάσκετ θα έπαιζε  ::glossa:: )

Η φιγούρα είναι βαμμένη με ακρυλικά Vallejo και Andrea ενώ τα μεταλλικά με μελάνι τυπογραφίας.

και ένα βιντεάκι απο τον εορτασμό τους

Σχόλια ελεύθερα για να βελτιώνομαι  ::salut::
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Θάνος_79

• *
  • Scale 1/35
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
#1 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 17, 2011, 03:37:13 μμ
Θεόφιλε πολλά μπράβο ρε φίλε........

Παρατήρηση μόνο μία  ::arrowred:: 
Spoiler (hover to show)

Υγ. Κατά την άποψη μου η καλύτερη δουλειά σου

::salut:: ::salut:: ::salut::

gtdeath13

• *
  • Scale 1/32
#2 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 17, 2011, 03:48:49 μμ
Θεόφιλε η φιγούρα είναι ενυπωσιακή, όπως και το βάψιμο, ειδικά στα άσπρα κομμάτια (γκέτες, πουκάμισο).

Τα χέρια ήταν ξεχωριστά από τον κορμό και τα κόλλησες εσύ;

Φρύδια δεν ξεχωρίζω στο πρόσωπο και μου φαίνεται ότι είναι σκαλισμένο και ένα μουστάκι να με το συμπαθιο... :wink:

Μπορείς να ανεβάσεις μια κοντινή στη φυσιγγιοφόρο και το πουγκί με τα καψούλια;  ::salut::

arxo

• *
  • Scale 1/72
#3 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 17, 2011, 11:16:36 μμ
Συγχαρητήρια, είναι πολύ καλή και νομίζω οτι αδικείται από τις φωτογραφίες, ιδίως του αριστερού προφίλ, που σκιάζεται όλο το πρόσωπο...

lewton

• *
  • Scale 1/72
#4 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 09:11:05 πμ
Πολυ ομορφη φιγουρα Θεοφιλε! Θα ελεγα η καλυτερη σου μαζι με τον Urmuth.
Οι φωτοσκιασεις μπροστα στο παντελονι μου αρεσουν πολυ.
Μηπως γενικα ηθελε πιο ανοιχτο κοκκινο η στολη?? Εκτος και αν το εκανες ετσι για να το ξανοιγεις πιο ευκολα...
 ::salut::

dtg

• *
  • Scale 1/35
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
#5 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 10:48:58 πμ
είναι πολύ ωραία Θεόφιλε! Νομίζω πρέπει να βελτιωθελις λίγο στη φωτογράφηση (όποως πολλοί μας βέβαια)
Τώρα δε ξερω αν ειναι θεμα φωτισμού, απλώς το πρόσωπο φαίνεται λίγο να κοκκινίζει;

lalo

• *
  • Scale 1/144
#6 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 01:12:24 μμ
  Εξαιρετική.  ........... Jorge.
--------------------------------------------------------
http://zurribulli.ucoz.com/index.html
--------------------------------------------------------

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#7 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 02:27:18 μμ
 ::arrowred:: Θανος79,gtdeath13,arxo,lewton ευχαριστώ για τα σχόλια σας....hola Jorge, gracias.

::arrowbox:: πρόσωπο: θέλει εντονότερο φώτισμα, για μένα πάντως είναι το πιο δύσκολο σε φιγούρα. Είναι κόκκινο συνεπίθετε γιατί έχει φίλτρα απο διάφορα ερυθρά χρώματα,θέλει σίγουρα βελτίωση πάντως

::arrowbox:: ρε Νίκο είπαμε κάνουμε λάθη αλλά να έχει μουστάκι και να μή το βάφω όχι και έτσι ρε φίλε. Δεν έχει μουστάκι,φρύδια έχει αλλά δε φαίνονται καλά στις φωτό, τα χέρια όπως και λοιπά αξεσουάρ ήταν ξεχωριστά

::arrowbox:: Νεκτάριε νομίζω ότι οι παρατηρήσεις σου είναι πολύ εύστοχες. Σίγουρα είναι η καλύτερη μαζί με τον Urmuth τώρα ποια είναι ποιο καλή θα δείξει άλλο site  :wink: . Για το κόκκινο εγώ μαζί σου είμαι, όμως η τάση που υπάρχει για πολύ σκούρα χρώματα αλλά και το σεμινάριο που παρακολούθησα πρόσφατα όπου περνιέται το βασικό πολύ σκούρο και ανοίγουμε με σκιές, θέλησα να το δοκιμάσω σε αυτή τη φιγούρα

::arrowred:: συνεπίθετε το πρόβλημα με τις φωτό για μένα είναι ότι πέφτει το φώς πολύ σκληρά πάνω στη φιγούρα και δεν ζωντανεύει τα χρώματα, πιστεύω είναι καλύτερο απο κοντά. Αν είσαι καλός ευχαρίστως σε περιμένω next time για την φωτογράφιση.  

gtdeath13

• *
  • Scale 1/32
#8 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 02:44:15 μμ
Μάλλον την πάτησα με το φωτισμό  :oops:

Ξαναγράφω ότι μου αρέσει πολύ, τι έχει μετά το μενού;  ::salut::

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#9 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 02:49:50 μμ
Νίκο το μενού έχει απο εβδομάδα παραγγελία φιγούρες κυρίως μεταξύ 16-19ου αιώνα γιατί θέλω να βάφω ασταμάτητα λευκό,μπλέ,κόκκινο κτλ. και αυτές είναι πολύχρωμες  ::salut::

dtg

• *
  • Scale 1/35
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
#10 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 03:13:24 μμ
Συνεπίθετε, συναδελφε, συντοπίτη, συν-γενέθλειε, συν-χομπίστα κλπ, κι εγω στη φωτογράφηση δεν ειμαι καλός (γραφω: "όπως πολλοί μας βέβαια"), κι επειδή έχω δει από κοντά φιγούρες σου υποθέτω ότι το φλας την ξεπλένει και αυτή, οπότε από κοντά (live) θα δείχνει πιο καλή!

Sakis900

• *
  • Scale 1/35
#11 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 03:51:22 μμ
Πολύ καλή βελτίωση συνεπίθετε (κλπ)! Ωραία δουλεμένα και οι σκιές και τα φωτίσματα και όλα. Αν και δεν είμαι ειδικός, και το πρόσωπο το βλέπω μια χαρά, τουλάχιστον στη φωτο. Ίσως να βελτιωνόταν αν το δούλευες περισσότερο σαν «σάρκα».

Ni_Kos

• *
  • Scale 1/35
#12 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 18, 2011, 08:08:59 μμ
Συνεπίθετε   ::glossa::  .. (το άλλαξα κι εγώ, κι ετοιμάζομαι για την επόμενη έκθεση  :mrgreen:)  θα πρότεινα να αφήσεις κάποιες άλλες σχολές και να πας σε σχολή φωτογραφίας  :lol: :lol:

Επίσης, φαίνεται και στη δουλειά σου, ότι τον τελευταίο καιρό ... έχεις αλλού το μυαλό σου  ::eusa_whistle:: ::eusa_whistle:: ::mastigio::      γιατί ότι ο Urmuth παραμένει ένα επίπεδο πιο πάνω ... για μένα !!  :wink:

Σοβαρά τώρα, πότε ρε συ πρόλαβες και την τελείωσες .. :?:  :roll:    'Οταν τη δούμε από κοντά (φέρτην το Σάββατο στον καφέ), θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα  :wink:

::salut:: ::salut::
Nikolas Kostoulas

leon g

• *
  • Scale 1/72
#13 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 27, 2011, 01:57:21 πμ
Ωραίο βάψιμο φίλε και εντυπωσιακό ύφος πέτυχες στα μάτια ::salut::

gtdeath13

• *
  • Scale 1/32
#14 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 27, 2011, 06:50:16 μμ
Θεόφιλε την είδα από κοντά την φιγούρα σου και έχω να πω ότι οι φωτογραφίες τον και σε αδικούν... Το πρόσωπο είναι πολύ καλό και το όλο βάψιμο... Μπράβο... ::icon_thumright:: ::icon_thumright::

sarouman

• *
  • Scale 1/144
  • Fear of the dark, fear of the dark
#15 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 27, 2011, 09:14:10 μμ
Φιλε Θεοφιλε,
καταπληκτικη μινιατουρα πραγματικα αν και οπως λεει ο φιλος παραπανω η φωτο την αδικει.
Σιγουρα καποιες μικρες βελτιωσεςι αλλα φιλε στην επομενη μινιατουρα καντο, τωρα απλος θαυμασε την!!
Εγω τα λαθη τα αφηνω για την επομενη μινιατουρα...
Παντως καλη δουλιτσα!!!

Αλεξανδρος
http://alexminiatures.blogspot.com/
http://alexminiatures.blogspot.com/

Fear of the dark, fear of the dark
I have a constant fear that somethings always near Fear of the dark, fear of the dark I have a phobia that someone's always there

siva

• *
  • Scale 1/35
#16 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 27, 2011, 10:53:44 μμ
Θεόφιλε σε κάθε δουλειά σου φαίνεται ότι το προσπαθείς πολύ και συνέχεια βελτιώνεσαι! Σίγουρα οι photo την αδικούν κάτι που στο έχω ξαναπει και σε άλλες δουλειές σου που έχω δει από κοντά! Keep modelling!  :wink:

Salonikios

• *
  • Scale 1/35
  • Μια ζωή την έχουμε!
#17 Απ: Prussian Grenadier 1720 "Lange Kerls"
Μάρτιος 28, 2011, 12:44:08 πμ
 ::arrowred:: συνεπίθετοι ναι και εσύ γουρουνόφατσα  :mrgreen: ευχαριστώ για τα σχόλια, τώρα για τις φωτό δεν το χω τι να κάνω  :cry:

::arrowred:: Leon g, να σαι καλά

::arrowred:: Νίκο χαίρομαι που σου άρεσε live αν είχα και φυσική παρουσία θα γνωριζόμασταν και απο κοντά  :wink: αλλά δυστηχώς η Χαλκίδα πέφτει μακριά!

::arrowred:: Αλέξανδρε -μέτρ των σχεδίων-  ότι μπορούμε κάνουμε φίλε, αυτό προσπαθώ να διορθώνω σε κάθε φιγούρα -τα λάθη- έχουμε ακόμα πολύ δρόμο δεν αγχώνομαι απλά το διασκεδάζω,όπως λες άλλωστε!

::arrowred:: Γιάννη την είδες στη Χαλκίδα φαντάζομαι, ναι μου έχεις πεί για τις φωτό, τι να κάνω φίλε άν έχεις κανα τρίκ μου το λές...όσο για τις φιγούρες ελπίζω να τις έχω σώες κατα την επιστροφή και να μήν μείνουν μόνο οι φωτογραφίες!  ::pop::  ::pop::