Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air  (Αναγνώστηκε 2845 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air
« στις: Ιανουάριος 22, 2011, 12:06:52 μμ »
Καλημέρα,
Έχω δει το βιντεάκι που έχουν ανεβάσει τα παιδιά σχετικά με τα χρώματα και είναι πολύ καλό και αναλυτικό και τους ευχαριστώ γι' αυτό. Έχω όμως μπερδευτεί λίγο με τα χρώματα της Vallejo.
Παρακαλώ όποιος  γνωρίζει ας μου πει εάν αραιώνονται τα Model Colour και τα Model Air με το διαλυτικό της εταιρείας ή τα Model Colour αραιώνονται μόνο με νερό;. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να τα αραιώσω και με το διαλυτικό της Tamiya.
Ακόμα κάτι, γνωρίζω ότι τα Model Colour είναι όλα ματ, ισχύει αυτό και για τα Model Air; Γιατί το χρωματολόγιο της Vallejo δεν το διευκρινίζει αυτό.
Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια,
Βασίλης
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 12:52:45 μμ »
Τα model color με νερο. Τα air με το διαλυτικο τους,με της Tamiya η με αζαξ.Για τα απλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ολα ματ αλλα air υπαρχουν και σατινε και gloss αναλωγα την αποχρωση.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 01:00:06 μμ »
Ευχαριστώ πολύ φίλε CROW για την άμεση απάντησή σου.
Είπα ότι τα model colour είναι ματ επειδή το είδα στο χρωματολόγιο της vallejo που το αναφέρει.
Ευχαριστώ και πάλι.
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Αποσυνδεδεμένος Salonikios

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2356
  • Age: 49
  • Μια ζωή την έχουμε!
Απ: Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 01:14:34 μμ »
Είπα ότι τα model colour είναι ματ επειδή το είδα στο χρωματολόγιο της vallejo που το αναφέρει.

επειδή το χρωματολόγιο το έχω και εγώ, να πώ πιο σωστά ότι όλα είναι μάτ εκτός τα μεταλλικά και διαφανή χρώματα (18 στον αριθμό άν δεν κάνω λάθος). Τα model colour τα αραιώνεις με νερό ή αζαξ όπως είπε ο φίλος πρίν και έχουν τέλεια επικάλυψη σε πλαστικό ή ρυτίνη σε μεταλλική όμως επιφάνεια καλό είναι να περαστεί και ένα αστάρι. Για τα air είναι διπλά πυκτά καλό είναι να αναμιγνύονται με άλλα χρώματα της Vallejo  ::salut::
Αναλυτικά οι δουλειές μου εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,21161.0.html

Αποσυνδεδεμένος Vasilis-Frederica

  • Οι καλοί άνθρωποι δε χρειάζονται νόμους που να τους υποδεικνύουν πως να συμπεριφέρονται υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να χρησιμοποιήσουν τους νόμους προς όφελός τους. [Σωκράτης]
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1416
  • Age: 58
  • Τόπος: I normally live in Sparta Greece, but I very often stay in Witney United kingdom, too
  • Βασίλης και Μαρία-Φρεντερίκα
    • Μεταφραστικό Γραφείο Σπάρτης
Απ: Ερώτηση για χρώματα Vallejo και Vallejo Model Air
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 22, 2011, 01:37:28 μμ »
επειδή το χρωματολόγιο το έχω και εγώ, να πώ πιο σωστά ότι όλα είναι μάτ εκτός τα μεταλλικά και διαφανή χρώματα (18 στον αριθμό άν δεν κάνω λάθος).

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σωστή η παρατήρησή σου, ξέχασα να το αναφέρω αυτό περί των μεταλλικών και διάφανων χρωμάτων
Βασίλης & Μαρία-Φρεντερίκα

Η Ιστοσελίδα μας: ΞΥΛΙΝΑ ΠΛΟΙΑ    Το κανάλι μας: BINTEO στο YouTube

Tags: vallejo