Αποστολέας Θέμα: Ghost seams  (Αναγνώστηκε 1941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Ghost seams
« στις: Νοέμβριος 30, 2010, 07:40:54 πμ »
Παιδιά καλημέρα, όπως θα είδατε και στο αντίστοιχο τοπικ, τελειώσα το κοκπιτ του spitfire και έχω κλείσει την άτρακτο κολλώντας την με την κόλλα της Tamiya. Αυτό που θέλω να ρωτήσω και να θέσω για προβληματισμό, και θα σας εξηγήσω παρακάτω γιατί, είναι πόσο περιμένουμε την κόλα να τραβήξει, το πλαστικό να στεγνώσει, πριν επέμβουμε με στόκους κ.λ.π.?
Θέτω τον συγκεκριμένο προβληματισμό γιατί μετά από κουβέντα που είχα με μέλη του φόρουμ μας, και μετά από σχετικό ψάξιμο και σε άλλα φόρουμ, ανακάλυψα ότι καιρό μετά αφου το μοντέλο στοκαρίστηκε, τρίφτηκε, βάφτηκε, χωρίς ίχνος κάποιας ατέλειας, παρουσιάστηκε στην ένωση της ατράκτου κυρίως μια αναπαίσθητη γραμμή, σε άλλους ίσα που φαινόταν και σε άλλους ήταν απογοηττευτικό. Δέστε και εδώ  http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?showtopic=67759&start=0&p=560092&#entry560092. Βέβαια εδώ ο τύπος παραπονιέται για ττην συμπεριφορά του πλαστικού της Tamiya σε σχέση με τις κόλλες.
Τελικά πόσο πρέπει να περιμένουμε να στεγνώνει η ένωση? Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία? Εγώ θορυβήθηκα και έψαξα τα μοντέλα μου και ευτυχώς, τουλάχιστον ακόμα δεν παρατήρησα κάτι.
Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και ποιος ξέρει ίσως να βγάλουμε κάνα λαυράκι και να μάθουμε κάτι από αυτό, που να μας βοηθήσει να μην τραβάμε τα μαλλιά μας αργότερα.
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Albert83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθήνα
  • Lay down your souls to the gods rock n' roll!
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 01:14:18 μμ »
Έχει να μου συμβεί πολλά χρόνια! Άν προσέξεις την κολλήση επιτυγχάνεται απόλυτη τήξη (fusion) μεταξύ των κομματιών και ουσιαστικά γίνονται ένα. Αν έχει χρησιμοποιηθεί μπόλικη κόλλα ένα 24ώρο και λίγο παραπάνω είναι αρκετό, ούτως ή άλλως ακουμπώντας την ένωση με ένα κοπίδι ή τρίβωντας λίγο με ένα ντουκόχαρτο φαίνεται πότε έχει στερεοποιηθεί τελείως.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 01:39:44 μμ »
Το έχω πάθει αυτό, σε μοντέλο της Hasegawa, της Revell και της Tamiya. Αφού είχα κολλήσει με την γνωστή πράσινη κόλλα και αφού είχα εξαφανίσει την ένωση με στόκο και τρίψιμο, μετά από λίγες μέρες εμφανίστηκε. Το πρόβλημα ήταν ότι εμφανίστηκε αφού είχα βάψει το μοντέλο...

Η καλύτερη λύση που πλέον ακολουθώ, είναι να αφήνω για δύο εβδομάδες το κιτ να στεγνώσει καλά η κόλλα και μετά να το στοκάρω και να το τρίψω.

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 01:46:54 μμ »
πιστεύω έχει να κάνει με την ποιότητα/υφή/σύσταση του πλαστικού
και λιγότερο με το χρόνο στεγνώματος.
προσωπικά θεωρώ ότι οι 24 ώρες είναι αρκετές για κόλλα πολυστερίνης.
πάντως, όπου υπάρχει κίνδυνος για εμφάνιση του φαινομένου,
καλό είναι να γίνονται στην εσωτερική πλευρά ενισχυσεις/ραφές απο κομματάκια ΦΠ,
κολημμενα κάθετα στη κόλληση των κυρίως κομματιών.
Spoiler (hover to show)
::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 02:58:42 μμ »
Revell κόλλα με πινελάκι. Κολλάω σήμερα και αύριο τρίβω με την ψυχή μου. Κανένα πρόβλημα. Και μεγάλα κομμάτια (φτερά, άτρακτος κλπ) και μικρά (σκέλη προσγείωσης - εκεί το τσιμπάω μετά και με λίγη ca).

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:04:20 μμ »
Την συγκεκριμένη κουβέντα την είχαμε το προηγούμενο Σάββατο με γνωστούς "πάπατζες" του χόμπυ.Το πρόβλημα στους πιο πολλούς παρουσιάστηκε σε κιτ της Tamiya.Η μόνη λύση που υπάρχει και είναι και η πιο σίγουρη είναι αυτό που είπε ο Άλεξ...2 βδομάδες υπόμονη.Ο χρόνος μπορεί να είναι υπερβολικός αλλά γενικά η λύση είναι ειναι ο χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:16:21 μμ »
Παιδιά και εγώ μέχρι τώρα με κιτ tamiya και κόλλα της tamiya δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια και εγώ που δεν γνώριζα το άφηνα μια μέρα και μετά έτριβα και μέχρι τώρα δεν μου έχουν βγάλει κάτι, κολόφαρδος? δεν ξέρω. Κουλά πράγματα!!! Πάντωα για καλό και για κακό θα το αφήσω να ξεκουραστεί για λίγο...

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1109
  • Age: 45
  • Τόπος: Bari Italia και Χανια
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 03:22:00 μμ »
Δύο εβδομάδες μου φαίνεται υπερβολικό αλλά και 24 ώρες λίγο προσωπικά αφήνω το μοντέλο τουλάχιστον 2 με 3 ήμερες και ύστερα προχωράω σε στοκαρίσματα και λοιπές τεχνικές.
Επίσης θα συμφωνήσω με τον Σταύρο για τις ενισχύσεις ειδικά σε περιοχές όπου δέχονται μόνιμα στρες λόγο θέσης και βάρους!
FLY LOW HIT HARD

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Ghost seams
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 30, 2010, 04:36:39 μμ »
Εμένα δεν μου έχει τύχει ποτέ!!!
Ισως επειδή με τους ρυθμούς μου,περνάει αρκετός καιρός μεταξύ κολλήματος-στοκαρίσματος... :mrgreen:
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr