Αποστολέας Θέμα: BADGER vs IWATA  (Αναγνώστηκε 3605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos13

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
BADGER vs IWATA
« στις: Οκτώβριος 04, 2010, 03:10:57 μμ »
Θα ηθελα καποιος που εχει η' ειχε και απο τις δυο αυτες εταιρειες αερογραφουσ να μου πει την αποψη του τα συν και τα πλην τους.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2010, 04:01:12 μμ »
Μια χαρα ειναι και οι δυο.Στους αερογραφους ο χρηστης κανει την διαφορα. :wink:

Αποσυνδεδεμένος palavras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 202
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 05:26:52 μμ »
από αποψη κόστους ένα μειονέκτημα που έχω δεί στους iwata είναι τα κάπως αλμηρούτσικα ανταλλακτικά.

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2011, 05:03:31 μμ »
Μια χαρα ειναι και οι δυο.Στους αερογραφους ο χρηστης κανει την διαφορα. :wink:

Πάντως ο λαός λέει ότι τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα  ::salut::
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 13, 2011, 07:21:15 μμ »
εχω 2 badger (200 Μονης κ 150 διπλης λειτουργειας) κ 1 iwata revolution cr.απολυτα ικανοποιημενος κ απο τους 2.τα μονα για μενα που θα ηθελα στους badger ειναι το κυπελλακι που συνδεεται απο κατω κ οχι ενσωματομενο επανω.απο ποιοτητα αριστοι κ 2 κ σκυλια

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:34:25 μμ »
Μια χαρα ειναι και οι δυο.Στους αερογραφους ο χρηστης κανει την διαφορα. :wink:

Πάντως ο λαός λέει ότι τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα  ::salut::
Και ισχύει όταν συγκρίνεις τον "μάστορα" που δουλεύει με το σωστό εργαλείο για τη συγκεκριμμένη εργασία και εκείνον που χρησιμοποιεί ακατάλληλα εργαλεία και... πατέντες! 8)
Στην περίπτωση αυτή όμως, αφού συγκρίνονται δύο ισάξια "εργαλεία", ισχύει το "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"!!! ::pop:: :mrgreen:

Οσο για το ερώτημα του νήματος, κατα τη γνώμη μου και οι δύο μάρκες παράγουν εξαιρετικά εργαλεία που θέλουν ελαφρώς διαφορετικό χειρισμό. Εχω (απο το 1989) και προτιμώ Badger λόγο κόστους, επειδή με βολεύει το λεπτό σωληνάκι παροχής αέρα και βγαίνουν και σε αναρόφησης που προτιμώ. Εχω και Iwata όμως, και πραγματικά έχουν την ποιότητα κατασκευής/υλικών που σου δίνουν την αίσθηση οτι πήρες αυτό το κάτι παραπάνω που πλήρωσες! Αυτά σε γενικές γραμμές και δεν μπαίνω σε σύγκριση μονής/διπλής λειτουργίας, αναρόφησης/βαρύτητας και λοιπά τεχνικά που έχουν γραφτεί πάμπολλες φορές στο παρελθόν και είναι αυτά που θα πρέπει να "βαρύνουν" στην επιλογή αντί του ονόματος...

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:47:23 μμ »
Μια χαρα ειναι και οι δυο.Στους αερογραφους ο χρηστης κανει την διαφορα. :wink:

Πάντως ο λαός λέει ότι τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα  ::salut::
Και ισχύει όταν συγκρίνεις τον "μάστορα" που δουλεύει με το σωστό εργαλείο για τη συγκεκριμμένη εργασία και εκείνον που χρησιμοποιεί ακατάλληλα εργαλεία και... πατέντες! 8)
Στην περίπτωση αυτή όμως, αφού συγκρίνονται δύο ισάξια "εργαλεία", ισχύει το "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"!!! ::pop:: :mrgreen:

Έχοντας budger σχεδόν 20 χρόνια και προσχορωντας τελευταία στους IWATA, δεν θα συμφωνήσω ότι πρόκειται για τελείως ισαξια  εργαλεία. Οι budger βγάζουν ιδιαίτερα καλο αποτέλεσμα, αλλα όχι με την ευκολια που θα το κάνουν οι IWATA. Φυσικά παίζει ρόλο και το τι θα σου ταιριαξει στο χέρι, πολυ υποκειμενικα!

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα κουλο και επειδή ακόμα "ψαχνομαι" στο θέμα, δεν θα επεκταθώ περισσότερο.
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:27:12 μμ »
Μια χαρα ειναι και οι δυο.Στους αερογραφους ο χρηστης κανει την διαφορα. :wink:

Πάντως ο λαός λέει ότι τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα  ::salut::
Aκριβως οπως το λες,τον μαστορα! Και οπως ξερεις μαστορας λεγεται αυτος που την ξερει καλα την δουλεια! :wink:

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:33:00 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2011, 11:46:30 μμ »
Για να γράψω κι εγώ την λαλακία μου:

Αερογράφο αγόρασα τον Ιούνιο που μας πέρασε... Μέχρι τότε πασάλειβα χρώμα με τα πινέλα...

Διάλεξα τον Badger 100 γιατί τον βρήκα φτηνά, μαζί με πολλά ανταλλακτικά και επειδή είχε την φήμη του σκληρού / ανθεκτικού αερογράφου... Μετά από τρεις μήνες πήρα και δεύτερο αερογράφο της ίδιας εταιρείας, τον 150 που είναι ολόϊδιος με τον 100, παίρνει τα ίδια ανταλλακτικά με μόνη διαφορά ότι είναι αναρρόφησης....

 Τον 100άρι ειδικά τον έχω ταλαιπωρήσει απίστευτα, μέχρι και φωτιά έχω βάλει στα μπεκ για να φύγει το χρώμα εσωτερικά...  :roll: :roll: Τον 150άρι τον έχω για χοντρά βαψήματα, όπου απαιτείται μεγάλη ποσότητα χρώματος, βλ. 1/200 Αριζόνα... Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν νομίζω να αγοράσω άλλον αερογράφο γιατί πολύ απλά ούτε κορυφαίου επιπέδου μοντελιστής είμαι κι ούτε θα γίνω για να αναζητήσω κάτι που θα μου κάνει πιο εξεζητημένη δουλειά, ή θα έχει πιο καλή απόδοση από τους δύο που έχω τώρα.

Για όποιον πάιρνει πρώτη φορά αερογράφο θα του πρότεινα τον 100άρι ανεπιφύλακτα... Βγάζει από ψηλή δέσμη μέχρι μπουρί (με την κατάλληλη μύτη βέβαια) και αντέχει σαν σκύλος.. Από καθάρισμα δεν θέλει καμιά επιστήμη και σπουδή, απλά ψέκασμα με διαλυτικό και λίγο τρίψιμο / στέγνωμα εσωτερικά... Αντέχει πεσίματα, βρισίδια και κακομεταχείριση... Και έρχεται με κατατοπιστικότατες οδηγίες και συμβουλές...

Αποσυνδεδεμένος DIO

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1943
  • Age: 53
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:03:32 πμ »
Πάντως έχοντας χρησιμοποιήσει (και αποκτήσει) και IWATA και Budger σας επισημαίνω ότι η σημαντική βασική διαφορά είναι ότι οι IWATA βγάζουν λεπτές δέσμες με πολύ λιγότερο κόπο από τους Budger. Στο καθάρισμα, θεωρώ ότι πράγματι οι Budger είναι πιο εύκολοι. Σε ότι αφορά τα πεσίματα, καλό είναι να αποφεύγονται, ανεξάρτητα από την μάρκα του αερογράφου.

Σύμφωνα λοιπόν με τα ανωτέρω, αν ο φίλος μας θέλει αερογράφο για μοντέλα χωρίς ιδιαίτερα απαιτητικά καμουφλάζ ή/και μεγάλες κλίμακες, τότε ο Budger είναι ιδανικός. Επίσης ιδανικός είναι και για το 80% των απαιτητικών καμουφλάζ.

Αν όμως θέλει ένα αερογράφο για ιδιαίτερα απαιτητικά καμουφλάζ, εύκολες ψιλές δέσμες κλπ, τότε ο IWATA απλά δεν παίζεται...

Και αν θέλει ένα μέτριο αερογράφο (από πλευρά ποιότητας), στο 1/3 των χρημάτων που θα έδινε για Budger ή IWATA (ακόμα πιο ακριβός), που όμως τα καταφέρνει καλά σε όλες τις περιπτώσεις, υπάρχει και τέτοια λύση ;-)
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος nasos79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1585
  • Age: 44
  • Mind the wrench...
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:25:13 πμ »
Αν και δεν απαντάω ακριβώς στην ερώτηση του φίλου, θα πω το εξής:
Έχω 3 αερογράφους, έναν Grapho-tech, έναν badger (200ΝΗ) και έναν no-name, κινέζικο μάλλον, αντιγραφή κάποιου άλλου σίγουρα.

Έχω πει άπειρες φορές ότι ο badger ΠΟΤΕ δεν δούλεψε καλά στα χέρια μου. Κάποια στιγμή θα τον δώσω σε έναν φίλο (dstam, για εσένα χτυπάει η καμπάνα) να δει αν φταίω εγώ ο κουλός ή το εργαλείο), ο g-t είναι παλιός και δεν αναφέρω καν ενώ ο no-name έχει κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΗ και ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλειά στα χέρια μου, από τότε που τον πήρα ενώ το κόστος του σκέτος δεν πρέπει να ξεπερνάει τα 40 €.

Για μαστοριά ας μιλήσουν οι "μάστορες" που τα ξέρουν κιόλας καλύτερα, εγώ απλά θα πω ότι αν είσαι αρχάριος, άσε τους iwata και τους badger (γενικά τα ακριβά εργαλεία) και πάρε κάτι φθηνό, η καταστροφή του οποίου να μη σου κοστίζει και τόοοσο πολύ, οικονομικά και ψυχικά. Εγώ όλα μου τα μοντέλα πάντως αυτή τη στιγμή τα βάφω με τον no-name, ο οποίος μάλιστα λειτουργεί έχοντας και φθαρμένη την τσιμούχα στο σώμα και στέλνει χρώμα και προς τα πίσω. :P Δεν νομίζω πως θα τη μετανιώσεις την επιλογή αυτή.
(Απλά να ξέρεις πως θα συναντήσεις ίσως ένα μικρό θεματάκι με τα ανταλλακτικά τους, αν χρειαστεί να αλλάξεις κάτι)

Αυτά και συγγνώμη για το off topic.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος mixalis46

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 400
  • Age: 60
  • Τόπος: πειραιας
  • ΕΤΩΝ 49
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 14, 2011, 01:25:51 μμ »
εγω παντος εχω τις grafotech και ειμαι οκ.




Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: BADGER vs IWATA
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 14, 2011, 01:57:38 μμ »

Tags: Iwata badger