Αποστολέας Θέμα: ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ...ΑΡΜΑΤΑΣ!  (Αναγνώστηκε 1274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EYFYHS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ...ΑΡΜΑΤΑΣ!
« στις: Αύγουστος 30, 2010, 10:56:01 μμ »
Αγαπητοί φίλοι
Είμαι νέος στο μοντελισμό και λάτρης των αρμάτων γενικότερα. Είπα να ξεκινήσω με 1/72, μόνο πινέλο (για αερογράφο ούτε κουβέντα, δεν έχω ούτε χρόνο ούτε χρήμα, μην βαράτε ξέρω, καμμιά σχέση). Σε κεντρικό μοντελάδικο στην Θεσ/νίκη ο ιδιοκτήτης που με είδε να τα κοιτάω όλα όπως η αγελάδα το τρένο μου είπε να ξεκινήσω χωρίς αστάρωμα με ακρυλικά χρώματα και πινελάκι και σιγά σιγά να εμβαθύνω. Ε, πήρα κι εγώ μερικά εργαλεία, διάβασα και το μισό φόρουμ (!), πήρα και την πασίγνωστη παρκετίνη, ένα σκούρο του λαδιού για wash (άλλα τις ο νέος...) κι ένα ματ βερνίκι της Humbrol για το τέλος (αισιόδοξος έτσι;). Ξεκινάω λοιπόν το μίνι μοντέλο, ένα panther (μας βγήκαν τα μάτια με το 1/72) αλλά ενώ ξεκινάω τις ερπύστριες, σκέφτομαι: τους εσωτερικούς τροχούς πώς θα τους βάψω άμα τους κολλήσω τώρα και μετα ίσα που θα φαίνονται από πίσω; Δεν θα τα πασαλείψω και θα τα κάνω π___@ν@; Μήπως να βάψω τους τροχούς αυτούς τουλάχιστον πρώτα; Ακόμα δεν αρχίσαμε λέω στον λάκκο με τα μεσοδάχτυλα πέσαμε...
Στο μεταξύ πώς θα το βάψω με χρώματα παραλλαγής δεν έχω ιδέα, θα πέσει πολύ γέλιο, ευτυχώς έκανε μόνο 9 ευρώ το κιτ.
Τα ακρυλικά μου είπε ο τύπος αναραίωτα, πάρε το πινέλο και βάψτο, και λάθος να γίνει με νεράκι καθαρίζεις...εμένα κάτι δε μ'αρέσει εδώ, σαν πολύ απλά να μου τα λέει ο τύπος για να μην απογοητευτώ. Εσείς τι προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος galvert

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 117
  • Age: 43
  • Τόπος: Π. Φάληρο
  • Toν "Γκούφυ" και αν τον πλένεις...
Απ: ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ...ΑΡΜΑΤΑΣ!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:54:19 μμ »
Για αρχή καλώς όρισες  ::salut::

Για το άρμα και τα σχετικά, θα σου πουν οι εξπέρ του είδους εδώ μέσα, οπότε θα περιοριστώ να σου πω κάποια βασικά για τα ακρυλικά. Για αρχή, είναι πάντα μια καλή ιδέα να σαπουνίζεις το μοντέλο, καθαρίζοντάς το από τυχόν left-overs από τα καλούπια. Μετά από αυτό, διαφωνώ κάθετα σε αυτά που σου είπαν. Το σωστό priming είναι η μισή δουλειά (Tο σωστό λέμε. Αν δεν γίνει σωστά, όλη η δουλειά μετά πάει x1.5 ;) ). Σωστό, λέμε ένα ψέκασμα που θα είναι αρκετά καλό για να καλύψει το μοντέλο, λεπτό και χωρίς να έχει "χτίσει"η μπογιά, και τέλος καθαρό από μικρα ογκάκια σαν άμμο. Ψεκάζεις το μοντέλο από 30 εκατοστά περίπου, αρκετά "φευγαλέα" για να μην πάει πολύ μπογιά σε ένα σημείο, έχοντας κουνίσει καλά το σπρέυ. Σε γενικές γραμμές να αποφεύγεις και να ψεκάζεις σε μέρη που έχει υγρασία.

Για τα Ακρυλικά, ο γενικός κανόνας είναι πολλά πολλα ΠΟΛΛΑ περάσματα με το χρώμα σου thinned με νερό. Αν μια επιφάνεια θα θέλει 10-20 περάσματα (θα έλεγα και πάνω αλλά είναι άρμα και όχι φιγούρα + είναι το πρώτο σου) κάντο, και το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει. Αν το κάνεις με το χρώμα όπως είναι, θα έχεις ένα μοντέλο με ένα πολύ χοντρό στρώμα χρώματος από πάνω, και στο οποίο θα είναι ορατά όλα τα σημάδια που δε θες (γραμμές από πινέλο πχ). Τέλος, αυτό που σου είπε ότι με λίγο νερό φεύγει, κράτα κατά νου πως τα ακρυλικά στεγνώνουν για πλάκα (πόσο μάλλον τα αδιάλυτα). Με νερό το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις "smudge" το λάθος σε όλη την γύρο περιοχή.

Συγγνώμη αν σε απογοητεύω σε σχέση με τι σου είπαν. Και ξανά καλώς όρισες και περιμένουμε να δούμε τις πρώτες δουλειές σου  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος EYFYHS

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ...ΑΡΜΑΤΑΣ!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2010, 12:08:53 πμ »
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. Προφανώς μιλάς για priming με σπρέυ ή αστάρι. Εχω διαβάσει πολλά εδώ αλλά δεν θυμάμαι πιο θεωρείται πιο απροβλημάτιστο για ακριλικά με πινέλο. Τέλος με τις ερπύστριες που έχουν πολλές ψιλοεσωτερικές (!) επιφάνειες πότε ασταρώνω και μετά βάφω, πριν την συναρμολόγηση ή μετά;

Αποσυνδεδεμένος galvert

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 117
  • Age: 43
  • Τόπος: Π. Φάληρο
  • Toν "Γκούφυ" και αν τον πλένεις...
Απ: ΕΚΚΟΛΑΠΤΟΜΕΝΟΣ...ΑΡΜΑΤΑΣ!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2010, 12:32:08 πμ »
Εγώ είμαι χαρούμενος με το grey primer της vallejo και το οποίο βάζω στο 95% όσων φτιάχνω.

Τώρα για τις ερπίστριες, καλύτερα να περιμένεις ένα απο τα παιδιά που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στον τομέα. Εγώ μόλις πριν 10 μέρες έπιασα μεταλλικές στα χέρια μου, και αυτές θα πάνε σε βάση και όχι σε άρμα. Όπως και να χει, τις συναρμολόγησα πρώτα.

Tags: primer ΑΣΤΑΡΙ