Αποστολέας Θέμα: Παραλλαγη σε αεροσκαφος  (Αναγνώστηκε 2354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nasos3

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 44
Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 10:39:48 μμ »
παιδια θελω βοηθεια για το βαψιμο παραλλαγης σε αεροσκαφη και γενικα σε αλλα μοντελα...φτιαχνω ενα spitfire και η παραλλαγη δεν μου πετυχε γιατι αφου εβαψα με dark earth μετα χαρτωσα και εκανα τα σχεδια με dark green με αποτελεσμα βγαζοντας την ταινια να φαινεται σαν εξωγκωμα.ολα αυτα με πινελο...θα ηθελα να ρωτησω για την επομενη φορα πως να το κανω?εχω και αερογραφο αλαδεν το χρησιμοποιησα λογω κλειστου χωρου..γινεται με πινελο?

Αποσυνδεδεμένος Vassilis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Age: 51
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 09:16:56 μμ »
Περιμένω και εγώ κάποια απάντηση από τους πιο έμπειρους , καθώς είναι ένα θέμα για κάποιον που αρχίζει τώρα με πινέλο.......

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 10:10:54 μμ »
Nασο καλησπερα. Τι ενωεις [χαρτωσα?].Αν καταλαβα καλα, μασκαρισες με ταινια και μετα εβαψες με πινελο?Αν ναι φιλε μου, οταν βαφεις με πινελο, οσο δυσκολη παραλλαγη κανεις, δεν χρειαζεται μασκαρισμα. Αυτο που εχεις να κανεις, ειναι το σχεδειο με ενα μολυβι, και μετα ακολουθεις τις γραμμες σου με το πινελο.Στο τελος αν καπου σου εχει ξεφυγει το διορθωνεις με το αναλογο χρωμα. Αν δεν καταλαβες κατι ξανα ρωτα!

Αποσυνδεδεμένος palavras

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 202
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 02:39:21 μμ »

και εγώ συμφωνώ με αυτό - τώρα για ταινία μια λύση είναι να μην βάφεις κόντρα σε αυτήν (δηλαδή από την ταινία προς την επιφάνεια και όχι το ανάποδο) . στην περίπτωση του κτισίματος χρώματος τρίψτο με ένα βρεγμένο ντουκόχαρτο 2000+ βαθμών και διόρθωσε περιοχές που ενδεχομένως έχει φύγει το χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 02:51:58 μμ »
το σχεδιο με ενα μολυβι, και μετα ακολουθεις τις γραμμες σου με το πινελο.Στο τελος αν καπου σου εχει ξεφυγει το διορθωνεις με το αναλογο χρωμα. Αν δεν καταλαβες κατι ξανα ρωτα!

Πχ http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,13996.msg301380.html#msg301380
και http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,13996.msg302180.html#msg302180

Προσοχή, μέτρια αραίωση. Τα πολύ αραιά χρώματα δεν κάθονται στο πινέλο και τα πολύ πηχτά δεν το αφήνουν...

Αποσυνδεδεμένος alafroiskiotos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Age: 35
  • Τόπος: Athens, Ilioupoli
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 09:40:59 μμ »
Δυστυχώς δεν πρόλαβα το post όταν έβαφα το πρώτο δικό μου (σύντομα φωτογραφίες)

Μου έγιναν και εμένα αυλάκια στην αρχή από τα οποία απαλάχτηκα μερικώς με τρίψημο με ντουκόχαρτο 2000
Μετά αφού όμως την "πάτησα" δεν έβαφα πολύ κοντά στην ταινία-blu tack και μετά αφού έβγαλα το μασκάρισμα, πήρα ένα λεπτό πινέλο και διόρθωσα το περίγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 24, 2010, 10:07:35 μμ »
ok λοιπόν! Αλλά το πιο απλό - δες τα λινκ μου - είναι πρώτα να κανεις το περίγραμμα με λεπτό πινέλο και μετά να γεμίσεις!

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 09:34:38 πμ »
Παράθεση
Μου έγιναν και εμένα αυλάκια στην αρχή από τα οποία απαλάχτηκα μερικώς με τρίψημο με ντουκόχαρτο 2000
Μετά αφού όμως την "πάτησα" δεν έβαφα πολύ κοντά στην ταινία-blu tack και μετά αφού έβγαλα το μασκάρισμα, πήρα ένα λεπτό πινέλο και διόρθωσα το περίγραμμα.

 Φιλε μου ΔΕΝ χρειαζετε blu tack οταν βαφεις με πινελο!

Αποσυνδεδεμένος invader7

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Age: 33
  • Τόπος: Καβάλα
    • Symptoma Music Band
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 25, 2010, 10:49:13 πμ »
Με enamel της humbrol και αραίωση 50/50 δεν είχα το πρόβλημα που λες με τα εξογκώματα οπότε μια λύση είναι η αραίωση. Είχα αυτά τα εξογκώματα όταν έβαψα με ένα gloss μαύρο της ίδιας εταιρίας πάνω σε κάποιο matt της ίδιας εταιρίας (χωρίς αραίωση). Εννοείται πως είχα μασκάρει με ταινία για αυτό το γράφω.

Αποσυνδεδεμένος nasos3

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Age: 44
Απ: Παραλλαγη σε αεροσκαφος
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 27, 2010, 12:09:09 μμ »
παιδια σας ευχαριστω πολυ.μου δειξατε τον σωστο δρομο για το επομενο μοντελο.καθε φορα θα ειναι και καλυτερο πιστευω.