Modelclub.gr Φόρουμ

Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb) - Αισίως πέρνει τον δρόμο για βιτρίνα (Αναγνώστηκε 7066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Ορεστης

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#25 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 11, 2009, 06:55:29 μμ
Γιάννη μου έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ.Όλα θα έρθουν σιγά-σιγά.Τον αερογράφο φίλε κι εγώ δεν τον ξέρω καθόλου.
Πίστεψέ με.Τώρα μαθαίνω κι εγώ από φίλους πολλά πράγματα.Με αυτό το εργαλείο έχω βάψει συνολικά λιγότερα από 10
μοντέλα.Όπως διαβάζεις λοιπόν "δάσκαλος" δεν θα μπορούσα να είμαι.    :oops:

::salut:: ::salut::

ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/35
#26 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 11, 2009, 08:36:27 μμ
Γιάννη congrats! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::Τα είπαμε και τηλεφωνικός το spit γίνεται κουκλί!!!
FLY LOW HIT HARD

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#27 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 15, 2009, 04:57:16 μμ
Παιδιά φρενάρισα και ο λόγος είναι εδώ http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,12787.new.html#new
Οι φωτό από το βάψιμο αποτυχία εδώ:

το πως θα το δείτε στο ποστ που σας έδωσα, για να μην τα ξαναγράφω. Το γιατί ψάχνω, για να μην ξαναγίνει, αμαρτία είναι τόση προσπάθεια, περιμένω τις γνώμες σας και τα φώτα σας, φιλικά Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Ορεστης

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#28 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 15, 2009, 08:34:14 μμ
Λοιπόν Γιάννη το ίδιο πράγμα έπαθα κι' εγώ στο P47 μου.Δηλαδή αραιώνωντας το χρώμα (gunze) με οινόπνευμα ψέκασα σε μερικά
σημεία από μακρυά και έτσι το χρώμα έφτανε στεγνό στην επιφάνεια του μοντέλου και δημιουργούσε μια επιφάνεια σαν γυαλόχαρτο.
Έτσι λοιπόν το ξέβαψα με azax.Αν σε "παίρνει" κάντο ή μπορείς να το τρίψεις με ψιλό ντουκόχαρτο και να το ξαναπεράσεις στα σημειά
αυτά αρκεί να μην υπάρχει λεπτομέρεια από κάτω.
Αυτά από εμένα και μην το βάζεις κάτω.    ::salut:: ::salut::

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
#29 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:17:55 μμ
Λοιπόν Γιάννη το ίδιο πράγμα έπαθα κι' εγώ στο P47 μου.Δηλαδή αραιώνωντας το χρώμα (gunze) με οινόπνευμα ψέκασα σε μερικά
σημεία από μακρυά και έτσι το χρώμα έφτανε στεγνό στην επιφάνεια του μοντέλου και δημιουργούσε μια επιφάνεια σαν γυαλόχαρτο.
Έτσι λοιπόν το ξέβαψα με azax.Αν σε "παίρνει" κάντο ή μπορείς να το τρίψεις με ψιλό ντουκόχαρτο και να το ξαναπεράσεις στα σημειά
αυτά αρκεί να μην υπάρχει λεπτομέρεια από κάτω.
Αυτά από εμένα και μην το βάζεις κάτω.    ::salut:: ::salut::
Αν χρησιμοποιείς κομπρεσεράκι ίσως να πρέπει να μειώσεις την πίεση και βέβαια να αραιώσεις λίγο παραπάνω το χρώμα.Όπως και να έχει κάνεις καταπληκτική δουλειά και κακό αν είναι το τελικό αποτέλεσμα μην σε απογοητέυσει.
΄Το κέρδος παραμένει μεγάλο και με τις αποτυχίες στο μοντελισμό........

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#30 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 15, 2009, 09:39:00 μμ
Παιδιά ευχαριστώ για την συμπαράσταση. C. Nemo η πίεση που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα, νέος γαρ στο σπορ, είναι μέχρι 1 psi. Συμφωνώ στο β΄ μέρος του σχολίου σου, από τα λάθη μας μαθαίνουμε, το είχα και το έχω κανόνα στην δουλειά μου.

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#31 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:27:52 μμ
Παιδιά και μια γενναία συνέχεια με το μοντέλο
Το πρόβλημα με τον κόκκο διορθώθηκε με τρίψιμο και ένα χέρι χρώμα. Στην συνέχεια σχεδιάστηκε η παραλλαγή, οριοθετήθηκε με white tack uhu, και μασκαρίστηκε το μοντέλο:

Στην συνέχεια βάφτηκε το dark earth:

Και μετά έγινε η αποκάλυψη:

Κάποιες μικρολεπτομέρειες με υπολείμματα white tack θα διορθωθούν μετά αφού στεγνώσει. Περιμένω τις απόψεις και κρίσεις σας.

Λίγο off post, ο έρωτάς μου...

ένα από τα παροπλισμένα ''εργαλεία μου''

Και ... περασμένα μεγαλεία.......

Υ.Γ. Δεν σας τα δείχνω για να πουλήσω ''μούρη'' απλά είναι στο γραφείο μου, εκεί που μοντελάρω, και είπα να σας τα δείξω...
Αυτά για την ώρα, φιλικά Γιάννης

ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

• *
  • Scale 1/35
#32 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 19, 2009, 09:38:08 μμ
Γιάννη!!!Κουκλί έχει γίνει το Spit!!! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::!!!
Όσο για τα σημάδια θα κάνεις όπως σου είπα με καινούργια λάμα ή με την μύτη μιας βελόνας θα αφαιρέσεις τα υπολείμματα white tack σιγά σιγά και λίγο οινόπνευμα αν επιμείνει να μην βγαίνει.
Κατά τα άλλα άρτιο!!!!Πολύ καλό βάψιμο και πολύ καλή δουλειά so far so good!!!Keep the good work!!!   ::salut:: ::salut::

ps : Αυτόν τον Σπαρτιάτη κάπου τον έχω ξαναδεί  :wink: :wink: :wink:
FLY LOW HIT HARD

c.nemo

• *
  • Scale 1/35
  • σταμάτης άνθης
#33 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 12:47:50 πμ
Φίλε ομολογώ οτί αυτό το μασκάρισμα με το blue tac δεν το έχω ξαναδεί .Πραγματικά πολύ καλό μασκάρισμα ,και θα πρέπει να μην χτίζει εύκολα και το χρώμα.
Πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα.Καλή συνέχεια. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::salut::

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

DJ ANAS

• *
  • Scale 1/35
  • Χοντος Αναστασιος
#34 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 02:39:58 μμ
Μια ευκολη τεχνικη με τελειο αποτελεσμα. ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Τασος ::salut::

Ορεστης

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#35 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:19:30 μμ
Φίλε Γιάννη  :shock: :shock:
Πανέμορφο μοντέλο γίνεται, και το μασκάρισμα απέδωσε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα.
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και από εμένα.  ::icon_thumright::
                                                                 ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Μούργα

• *
  • Scale 1/48
#36 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:45:28 μμ
Γιαννη πολυ ομορφο βγαινει περιμενω να το δω τελειωμενο.
Η μεγαλη σου αγαπη εμενα με παιδευει ακομα αλλα χαλαλι του χαιρετισματα απο 336 ::salut::

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#37 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 04:55:21 μμ
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, προχωράω σιγά σιγά με σταθερά βήματα :D :D
Μούργα, είναι ωραίο αυτό το πάιδεμα, αν κατάλαβα το πετάς ακόμα, όταν το αφήσεις θα καταλάβεις την αξία του...

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#38 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 20, 2009, 06:21:44 μμ
Παιδιά να συμπληρώσω ότι το κόλπο με το white tack το ''έκλεψα'' από εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος. Τώρα το μασκάρισμα ήταν λίγο μπελαλίδικο γιατί έπρεπε να καλυφθεί και το παραμικρό κενό. Αυτό που κατάλαβα, μετά και από την συμβουλή του φίλου μου του Δημήτρη (Κουρσάρος78) είναι ότι μετά απο περίπου 1 ώρα πρέπει να ξεμασκάρεις ώστε να μην ''στεγνώσει'' το tack με το χρώμα και το σηκώσει. Πάντως να ξέρετε ότι το white tack της UHU ''κολλάει'' αρκετά, αν το πιέσετε, ακόμα και μετά από την όλη διαδικασία να το κάνεις μακαρόνι και αφήνει κομματάκια πίσω τα οποία με υπομονή φέυγουν. Στο μέλλον θα δοκιμάσω και αυτό της Faber Castel. Το καλό με το μακαρόνι, γιατί έχω δει και ένα τύπο να το κάνει πλακέ, είναι ότι κάνει ένα ωραίο fading στο χρώμα. Αυτά για τώρα, φιλικά Γιάννης

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#39 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 21, 2009, 11:04:40 πμ
Εϊναι τόσο ωραίο (και ως In-progress παρουσίαση) που πραγματικά ζηλεύω που δεν έχω την δυνατότητα για αερογράφο! Πανέμορφο ως δουλειά!

Και βέβαια τα μεγαλεία δεν μπορεί να είναι ποτέ περασμένα. Απλά καδράρονται και μένουν για πάντα!

mixalis

• *
  • Scale 1/35
  • modelclub.gr
#40 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 23, 2009, 10:36:37 πμ
Το πρωτο σου μοντελο???? Τρομερο το βαψημο σου. Να το δουμε και τελειομενο!!!

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#41 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 26, 2009, 07:31:57 μμ
Παιδιά μια μικρή πρόδος. Περάστηκε με future, ακολούθησε αναμονή 3 ημερών περίπου και μετά το decalling. Δεν έχω τελειώσει ακόμα... έχω δρόμο μπροστά μου!!!

Παρόλο που τό έχω περάσει με micro-sol δεν το βλέπω να κάθεται καλά εδώ, καμιά ιδέα? Το απέναντι έκατσε μια χαρά!!!

ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ78

• *
  • Scale 1/35
#42 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 26, 2009, 09:17:28 μμ
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Εμείς τα είπαμε και από κοντά!Κουκλί γίνεται!!!!
FLY LOW HIT HARD

CROW

• *
  • Scale 1/35
    • Image
#43 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 11:34:15 πμ
Ξαναπερνα λιγο Sol την χαλκομανια μπας και βαλει μυαλο! :wink:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

mmaker

• *
  • Scale 1/32
  • modelclub.gr
#44 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 11:41:28 πμ
Πολύ καλή δουλειά,αγαπητέ!!! ::salut::
Αξιέπαινη προσπάθεια,και φαντάζομαι την βελτίωση σου στα επόμενα μοντέλα σου!!!
Για το εθνόσημο,κάνε μικροσκοπικές χαρακιές με μια καινούργια λεπίδα στον κόφτη,και πέρασε μπόλικο βελτιωτικό. Αστο να στεγνώσει μετά!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

DJ ANAS

• *
  • Scale 1/35
  • Χοντος Αναστασιος
#45 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:02:52 μμ
Πολύ καλή δουλειά,αγαπητέ!!! ::salut::
Αξιέπαινη προσπάθεια,και φαντάζομαι την βελτίωση σου στα επόμενα μοντέλα σου!!!
Για το εθνόσημο,κάνε μικροσκοπικές χαρακιές με μια καινούργια λεπίδα στον κόφτη,και πέρασε μπόλικο βελτιωτικό. Αστο να στεγνώσει μετά!
Ετσι καντο οπως τα λεει ο mmaker με υπομονη ::icon_thumright::
Τασος ::salut::

Ορεστης

περισσότερα Συνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/48
#46 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:36:12 μμ
Γιάννη πανέμορφο γίνεται το μοντέλο. ::icon_thumright::
Το future έκατσε πολύ ωραία και μου φαίνεται ότι θα αρχίσω να το χρησιμοποιώ κι' εγώ.
Τα πας πάρα πολύ καλά φίλε. Καλή συνέχεια με τα wash.
                                                                    ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

zaxos345

• *
  • Scale 1/35
#47 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 04:53:28 μμ
Παιδιά ευχαριστώ για τα λόγια σας, Ορέστη και συ δεν πας πίσω!!! Κούκλα γίνεται... ''ο Πισάνος'', άντε να παίρνουμε και ιδέες :lol: :lol:   ::salut:: ::salut::

vagelis207

• *
  • Scale 1/35
#48 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:32:09 μμ
Ειναι απιστευτο οτι ειναι το πρωτο σου μοντελο!
Πανεμορφο! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
 ::salut::

Jet72

• *
  • Scale 1/35
  • ... αλλά και οι προπέλες καλές είναι!
    • Image
#49 Απ: Το πρώτο μου μοντέλο (Spitfire Vb)
Σεπτέμβριος 28, 2009, 11:16:17 πμ
Πανέμορφο!

Το future (παρκετίνη γενικά) εμένα μου κάθεται καλά και ως βελτιωτικό. Δεν μαλακώνει τις χαλκομανίες άλλα τις κάνει να κάτσουν πολύ καλά πάνω σε λείες επιφάνειες. Αρκεί πριν την τοποθέτηση να βουτήξεις για λίγο το decal σε παρκετίνη και μετά να το ακουμπήσεις από την χρωματιστή πλευρά του γρήγορα σε χαρτί κουζίνας. Μετά τοποθετείς (χωρίς μεγάλη καθυστέρηση και στεγνώσει...) στην τελική θέση και με απαλές γρήγορες κινήσεις ταμπονάρεις και σκουπίζεις την περίσσεια της παρκετίνης.

Η παρκετίνη κάτω από το decal θα διώξει τον αέρα και έτσι δεν θα φαίνεται το φιλμ περιφερειακά των roundels.

Αν δεν σου κάτσει εκεί που θέλεις, υπάρχει και ειδικό υλικό με το οποίο βγαίνει το decal. Το λένε... παρκετίνη ( ! ). Απλώνεις λίγη στις ακμές του decal και η φρέσκια π. μαλακώνει την στεγνή, επιτρέποντας στο decal να γλιστρήσει... (προσοχή, αυτό θα πετύχει αν το υπόστρωμα είναι και αυτό - τι άλλο - παρκετίνη).

Αυτά... Καλή συνέχεια φίλε!