Αποστολέας Θέμα: Βελτιωτικά Ρητινης & Photo Etch  (Αναγνώστηκε 1691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PhantoC

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
Βελτιωτικά Ρητινης & Photo Etch
« στις: Ιούλιος 17, 2009, 06:29:44 μμ »
Παιδιά καλησπέρα! Αυτό είναι και το πρώτο μου topic. Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η διαφορά των photo-etch(ή όπως αλλιώς λέγονται)με τα πλαστικά προσθετικά cockpit που κυκλοφορούν από την Aires π.χ.
Μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί?

 Εγώ τι να προτιμώ?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Harris Charalambous

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1862
  • Τόπος: Maryland, USA
  • IPMS 410 MC 85
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:08:42 μμ »
H katoigories einai:

1. Veltiotika Ritinis
2. Photoetched

Kata tin gnomi mou ta photoetheced den einai toso alithofanoi osos ta veltiotika ritinis.  Ta prota ta xrisimopio gia mikroveltiosis eno ta deutera gia na antikatastiso komatia tou kit (px cockpit).

Μοντελιστής από Αμερική

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2009, 08:50:39 πμ »
Μια και ρωτας τι να διαλεξεις υπαρχει και τριτη επιλογη. Αν δεν εχεις εμπειρια ΤΙΠΟΤΑ! Υπαρχουν στη αγορα θαυμασια κιτ που καλυπτουν απο λεπτομερια εναν αρχαριο. Τα βελτιωτικα σετ μπορει να προσφερουν το κατι παραπανω στην λεπτομερια αλλα δεν ειναι οτι πιο ευκολο για καποιον που ξεκιναει το χομπυ. Εχουν ακομα το μειονεκτιμα του κοστους που πολλες φορες ξεπερνα αυτο του κιτ.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 445
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:37:55 μμ »
Παράθεση
Μια και ρωτας τι να διαλεξεις υπαρχει και τριτη επιλογη. Αν δεν εχεις εμπειρια ΤΙΠΟΤΑ! Υπαρχουν στη αγορα θαυμασια κιτ που καλυπτουν απο λεπτομερια εναν αρχαριο. Τα βελτιωτικα σετ μπορει να προσφερουν το κατι παραπανω στην λεπτομερια αλλα δεν ειναι οτι πιο ευκολο για καποιον που ξεκιναει το χομπυ. Εχουν ακομα το μειονεκτιμα του κοστους που πολλες φορες ξεπερνα αυτο του κιτ.


X10
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος PhantoC

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2009, 07:03:53 μμ »
Για να πω την αλήθεια δεν είμαι κα τόσο αρχάριος. Έχω φτιάξει αρκετά μοντέλα, αλλά χωρίς βελτιωτικά κυρίως επειδή δεν γνώριζα την ύπαρξη τους. Αργότερα μπήκα στα πιο βαθειά(με wash κτλ).
Τώρα πλέων πιστεύω ότι έχω τις ικανότητες  και θέλω να κάνω κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος thanasis87

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 152
  • Age: 36
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2009, 12:06:13 πμ »

...ε τότε αγόρασε ένα βελτιωτικό κιτ (που να είναι σχετικά οικονομικό και απλό) και προσπάθησε να το συναρμολογήσεις. Εντάξει, έχουν  εύθραυστα κομμάτια και θέλουν προσοχή, αλλά δε χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις. Στη χειρότερη των περιπτώσεων να χάσεις χρόνο και λίγα ευρώ.
  Το μόνο θέμα που ίσως θα πρέπει να προσέξεις, είναι η ασφάλεια: Τα βελτιωτικά κιτ, χρειάζονται συνήθως κυανοακρυλικές κόλλες για να ''μονταριστούν'', οι οποίες εκλύουν επικίνδυνους ατμούς. Επίσης, τα βελτιωτικά κιτ που περιλαμβάνουν ''πλαστικά'' κομμάτια, θέλουν πολλή προσοχή κατά το τρίψιμό τους (και γενικά την αφαίρεση υλικού), αφού η σκόνη από το ''πλαστικό'' είναι επίσης τοξική για τον άνθρωπο. Καλό είναι πριν αγοράσεις κάποιο τέτοιο κιτ, να πάρεις (αν δεν έχεις ήδη) μία ποιοτική μάσκα ατμών και σωματιδίων. Καλή επιτυχία!  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Guderian

  • Δημήτρης Τσιτσόπουλος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1530
  • Age: 57
  • Τόπος: Ηλιούπολη (αλλά δεν ξεχνώ τους Αμπελόκηπους)
  • SCHΝELLER ALS HEINZ
Απ: Βελτιωτικά
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2009, 01:12:21 μμ »
Καλώς όρισες στην ...αρρώστεια.  Τα p.e. προσθέτουν λεπτομέρεια που το out of the box κιτ δεν την έχει
type less model more