Αποστολέας Θέμα: ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΑΡΜΑΤΟΣ  (Αναγνώστηκε 2343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEVE-BEE

  • ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Age: 57
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- I.Π. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΑΡΜΑΤΟΣ
« στις: Απρίλιος 05, 2009, 06:37:09 μμ »
'Εχω προ καιρού κατασκευάση ένα KING TIGER αλλά δεν μου κάθετε καλά η παραλλαγή του. Την είχα κάνει με πινέλο και είναι αρκετά έντονη.
Του έχω βάλει τα σήματα και του έχω κάνει και wash. Aν το περάσω παρκετίνη μετά τι άλλο να του κάνω; ::Help2::
ΑΝ ΧΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ,ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ"ΑΙΝΣΤΑΙΝ"

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΑΡΜΑΤΟΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2009, 04:40:36 πμ »
Αν μπορουσες να ανεβασεις μια φωτο θα υπηρχε η δυνατοτητα να πουμε περισσοτερα
με τι το εχεις βαψει enamel η ακρυλικα?
σε γενικες γραμμες πρωτα φιλτρα δηλαδη αραιωμενο χρωμα λαδιου αυτο θα ομογενοποιησει καπως τα βασικα χρωματα
μετα περασε τις εσοχες με σκουρο λαδι wash δηλαδη αλλα με προσοχη να τρεξει στις εσοχες μονο και μετα στεγνωμα απολυτο
αφου στεγνωσει drybrush (στεγνο πινελο)που θα αναδειξει την λεπτομερεια
κατοπιν chipping με ενα πολυ λεπτο πινελακι γδαρσιματα και κτυπηματακια με διαφορα χρωματα (δηλαδη φευγει το βασικο χρωμα και φαινεται το υποστρωμα η και γυμνο μεταλο) στα σημεια που ταλαιπωρειται το αρμα απο τη χρηση η την επαφη με φυσικα στηχεια οπως κλαδια πετρες τοιχους κλπ
μετα διαφορα τρεξιματα απο τα νερα διαφορες λαδιες στη μηχανη και γυρω απο αυτη τρεξιματα απο σκουριες σε σημεια που υπαρχουν μεταλικα μερη που τρεχει η σκουρια οπως ερπυστριες συρματοσκοινα κλπ και προσθηκη σκουριας στα σημεια που πρεπει οπως εξατμiσεις κλπ
ακολουθει λασπωμα κατω απο το αρμα ερπυστριες τροχους παντου οπου λασπωνεται ενα αρμα
υστερα φορτωμα κιβωτια μπιτονια σακους κουβερτες κλπ(προσοχη ποτε στις εξαγωγες και παντα δεμενα)
το τελικο σταδιο σκονισμα σε αποχρωσεις του περιβαλλοντος που κινειται το αρμα σου με σκονες αγιογραφιας ξηρα παστελ η pigments πανω απ ολα τα προηγουμενα

Γενικα σκεψου τι υφισταται ενα αρμα εν δρασει(δεν σου εγραψα για κτυπηματα απο οπλα και τσακισματα αστο για αργοτερα) και προσπαθησε να το αναπαραστησεις σε κλιμακα
και ολα τα προηγουμενα πραγματοποιησε τα αναλογα με το ποσο ταλαιπωρημενο θελεις το αρμα σου
επισης πειραματισου με διαφορους τροπους και μια μια μεθοδο να την τελειοποιεις. Στη διαθεση σου για καθε επεξηγηση των προηγουμενων

Αποσυνδεδεμένος STEVE-BEE

  • ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΟΣ
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Age: 57
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- I.Π. ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Απ: ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΑΡΜΑΤΟΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2009, 02:36:09 μμ »
Ευχαριστώ DIM57 για τις συμβουλές σου. Τα χρώματα ειναι enamel, έχω κάνει wash και τα έχω κλείσει τελικά με παρκετίνη. (Την οποία χρησιμοποίησα για πρώτη φορά και έμεινα έκπληκτος με το αποτέλεσμα).
Αν κάνω wash με κάποιο sand ή λευκό δεν θα κάνει την θαμπάδα του ξεθοριασμένου;
Αν όχι, πως μπορώ να το κάνω;
Όνταν τελιώσουν όλα μπορώ να τακλείσω με κάποιο βερνίκι και ποιό; :?
ΑΝ ΧΑΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΟΙ ΜΕΛΙΣΣΕΣ,ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ"ΑΙΝΣΤΑΙΝ"

Αποσυνδεδεμένος DIM57

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4125
Απ: ΠΑΛΑΙΩΣΗ ΑΡΜΑΤΟΣ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2009, 04:17:42 μμ »
Φιλε  STEVE-BEE οχι ανοικτοχρωμο wash φοβαμαι οτι θα δημιουργησει λεκεδες και θα ακυρωσει το προηγουμενο wash που ηδη εχεις κανει.Προτιμησε ενα ζεστο καφετι λαδι που θα δεσει τα χρωματα θα τα ξεθωριασει λιγο καθως και τα σηματα ειναι το φιλτρο που εγραψα
Την θαμπαδα του ξεθωριασμενου θα την δωσουν οι σκονες αλλα θα τις βαλεις οταν θα εχεις ηδη ψεκασει το βερνικι δηλαδη το τελευταιο πραγμα που θα κανεις
Τωρα για βερνικι αφου βαφεις με εναμελ υποχρεωτικα θα χρησιμοποιησεις ακρυλικο για να προστατευσει τα εναμελ απο τα wash με νεφτι
(εγω χρησιμοποιω το ακρυλικο της windsor&newton) με το ιδιο θα τα κλεισεις ολα και αμεσως μετα οι σκονες