Αποστολέας Θέμα: Μ-113 IDF  (Αναγνώστηκε 5257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Μ-113 IDF
« στις: Ιούλιος 02, 2006, 07:44:25 μμ »
Εγώ λοιπόν αποφάσισα να αρχίσω, από αυτήν την εβδομάδα ελπίζω, την κατασκευή ενός NAGMAN I.
Τί είναι αυτό???  :shock: :shock: :shock:
Ένα Μ-113 ισραηλινό που φέρει πλευρική και εμπρόσθια θωράκιση και μία υπερκατασκευή που μοιάζει σαν αυθαίρετο.
Η πατέντα αυτή έχει γίνει για να μπορεί ο συγκεκριμένος τύπος Μ-113 να μετέχει σε επιχειρήσεις σε κατοικημένες περιοχές!!!
Η υπερκατασκευή αυτή μπορεί να δεχτεί μέχρι και 3 FNMAG, μεγάφωνα και προβολείς και έχει και 16 θωρακισμένα παράθυρα παρατήρησης και σκόπευσης.
Για την κατασκευή του εν λόγω project χρειαζόμαστε:
- Μ-113 ZELDA ACADEMY 1/35


- NAGMAN I CONVERSION BLAST MODELS 1/35


Το Μ-113 ZELDA είναι ουσιαστικά ίδιο με τα υπόλοιπα Μ-113 της ACADEMY απλά έχουν προστεθεί κάποια πλαίσια με τα οποιά μπορεί κανείς να φτιάξει: Μ-113 με θωράκιση, Μ-113 απλό ισραηλινό, Μ-113 τηλεπικοινωνιών με ή χωρίς τη θωράκιση.
Το κιτ μετατροπής της BLAST MODELS θεωρώ ότι απλά είναι καταπληκτικό. Η λεπτομέρεια αποδίδεται τέλεια ενώ τα κομμάτια δε θέλουν σχεδόν καθόλου καθάρισμα από τη ρητίνη.
Οι οδηγίες είναι πολύ απλές και κατανοητές και δεν αφήνουν περιθώρια λάθους τοποθέτησης των μικρών κομματιών πάνω στην υπερκατασκευή.
Αυτά λοιπόν έτσι για αρχή. Ελπίζω μέσα στην εβδομάδα να επανέλθω με φώτος από την έναρξη της κατασκευής!!!
STAY TUNED
 :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 09, 2006, 12:36:52 μμ »
Το IDF Μ-113 NAG MAN I έχει αρχίσει και προχωράει σιγά σιγά.
Πιο συγκεκριμένα "καθάρισα" από το επάνω μέρος του κιτ της ACADEMY κάποια κομμάτια που δεν χρειάζονται και δοκίμασα να δω πώς "κουμπώνει" η υπερκατασκευή της BLAST MODELS.
Το αποτέλεσμα... εφαρμογή καταπληκτική!!! Στόκος δε θα χρειαστεί καθόλου!!!
Δείτε και εσείς:




Τώρα πρέπει να αρχίσω να φτιάχνω σιγά σιγά το Μ-113. Σκέφτομαι αν θα πρέπει να τρυπήσω τη θωράκιση για να είναι πιο ρεαλιστική (το είδα και αυτό στο STEEL MASTERS) αλλά θα πρέπει να βρω πολύ ψιλό τρυπανάκι και δε ξέρω βέβαια αν θα βρω την υπομονή να ανοίξω τόσες τρύπες... Σκέφτομαι να πω στον Τσίτσο που έχει υπομονή να ανοίξει τις τρύπες στη θωράκιση!!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
(Πλάκα κάνω Νίκο!!!)
Τέλος πάντων... Νεώτερα από την πρόοδο των εργασιών ελπίζω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα!!!


 

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
2
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 09, 2006, 03:11:09 μμ »
Φάνη έχε το νου σου ότι μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις τρύπες με βελόνα σύριγγας και για μικρότερες από ινσουλίνης...
Στο φόρτωμα να σε δω τι θα πρωτοβάλεις... :P
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 09, 2006, 03:55:45 μμ »
Οι ελάχιστες φώτος που έχω δείχνουν τα εν λόγω ΤΟΜΠ καθαρά χωρίς φορτώματα!!!
 :shock: :shock: :shock:
Απλά είναι πολύ βρώμικα και με πολλές φθορές. Επίσης δε φέρουν διακριτικά παρά μόνο πινακίδες με αριθμούς κυκλοφορίας!!!

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
2
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 10, 2006, 10:12:06 πμ »
Φάνη πολύ ωραίο το σπιτάκι που φτιάχνεις, την πισίνα πού θα τη βάλεις; :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 10, 2006, 10:20:30 πμ »
Επειδή το "σπιτάκι" μοιάζει με αυθαίρετο...
για να μην έχω προβλήματα με την πολεοδομία...
θα έχει εσωτερική πισίνα μακριά από τα αδιάκριτα βλέματα των περίεργων!!!
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος RHO.Steel

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 493
  • Age: 54
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ
  • Αντώνης
2
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 10, 2006, 02:56:38 μμ »
Σωστός ο mmaker, πάνω από όλα να περάσουμε καλά και να το ευχαριστηθούμε.  :wink:
Mike προχώρα ακάθεκτος.

Leopard αρχίσανε τα όργανα ε,  :mrgreen:
Ωραίο το Blast, για τη θωράκιση θα πρέπει να κάνεις τις τρύπες, το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ωραίο.
Η μέθοδος του mmaker είναι καλή, πρόσεξε μόνο να έχουν όλες οι τρύπες την ίδια διάμετρο και να είναι ευθυγραμμισμένες,
αν δε σου πάει καλά στο τέλος, υπάρχουν και aftermarket τρυπημένες.  :wink:
Καλή συνέχεια.  :D

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 10, 2006, 06:44:38 μμ »
RHO STEEL τα όργανα άρχισαν για τα καλά και για να είμαι ειλικρινής το απολαμβάνω... άσε που σκέφτομαι να αρχίσω παράλληλα ακόμη ένα ισραηλινό Μ-113!!!
(Αφήστε τον τρελό στην τρέλα του!!!) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Νίκο, Hand Drill έχω της TAMIYA που είναι πάρα πολύ καλό. Απλά πρέπει να αγοράσω ένα πολύ λεπτό τρυπανάκι που θα μου χρειαστεί και αργότερα!!!

Αντρέα, έχεις ήδη ένα ελικόπτερο που μπορείς να κάνεις όπως ήταν στον πόλεμο του Περσικού και έχεις και την κατάλληλη βιβλιογραφία!!! :wink: :wink: :wink:
Όσο για APACHE, το χρώμα τους ήταν το στάνταρ που είναι πάντα βαμμένα...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
2
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 10, 2006, 07:04:46 μμ »
Νίκο, Hand Drill έχω της TAMIYA που είναι πάρα πολύ καλό. Απλά πρέπει να αγοράσω ένα πολύ λεπτό τρυπανάκι που θα μου χρειαστεί και αργότερα!!!

Αυτό έχει το μηχανισμό αυτόματης περιστροφής ή το γυρνάς με το χέρι???
Αν δεν έχει Φάνη μην το ρισκάρεις θα σου φύγει η ούγια μέχρι να τα τρυπήσεις όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 10, 2006, 07:20:34 μμ »
Νίκο, δυστηχώς το γυρνάς με το χέρι!!!
Θα δοκιμάσω και αν δεν κάνει θα κατέβω στο κέντρο να πάρω ένα άλλο...
Πάντως μέχρι στιγμής με έχει βολέψει... για τις λίγες τρύπες που έχει χρειαστεί να ανοίξω σε άλλα μοντέλα :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 10, 2006, 09:17:55 μμ »
Έκτακτη Ενημέρωση:
Το πήγμα του Μ-113 αρχίζει και αποκτά μορφή σιγά σιγά αλλά σταθερά.
Μπήκαν torsion bars & τροχοί!!!
Νεώτερα και φώτος μετά την αυριανή απογευματινή συνεδρία!!!
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 11, 2006, 08:10:28 μμ »
Επανέρχομαι μετά τη λήξη της απογευματινής συναρμολόγησης με νέες φώτος:


Τα βελάκια δείχνουν το "φάγωμα" της θυρίδας προκειμένου να χωρέσει το "αυθαίρετο" και της τάπας της βενζίνης που στα ισραηλινά Μ-113 NAGMAN δεν υπάρχει διότι φέρουν εξωτερικές θωρακισμένες δεξαμενές καυσίμων. Η τρύπα που πρόεκυψε εκεί που ήταν η τάπα θα στοκαριστεί αργότερα.




Έχει κολληθεί όλο το μπροστινό μέρος, ενώ τα υπόλοιπα μέρη θα κολληθούν προοδευτικά τις επόμενες ημέρες. Οι ερπύστριες μπήκαν για να "πάρουν την κούρμπα τους" γιατί είναι και λίγο χοντρές και δε λυγίζουν εύκολα.
Για την θωράκιση για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να την τρυπήσω  :shock: :shock: :shock: σιγά ρε παιδιά ένας ένας τις ντομάτες!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Με βλέπω να την κολλάω έτσι και να με βρίζεται ομαδικά ....
Τέλος πάντων.
Από το αυθαίρετο πρέπει να καθαριστεί η ρητίνη που υπάρχει στα παράθυρα και να κολληθούν κάποια μικρά κομμάτια που δίνει το κιτ της BLAST.
Αυτά για σήμερα...  :wink: :wink: :wink:

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1986
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
2
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 12, 2006, 09:41:30 πμ »
Δημήτρη το αυθαίρετο θα έχει ρεύμα χάρη σε μία γεννήτρια που θα βάλω μέσα...
Η είσαι παράνομος ή δεν είσαι!!!
Πάντως φώτος από το εσωτερικό μπόρεσα και βρήκα μία μόνο!!! Και δείχνει ότι είναι πολύ ευρύχωρο!!!
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Πάντως Φάνη να ξέρεις ότι αν ξανακολλήσεις στους αεροπλανάδες θα σου στείλουμε την πολεοδομία συστημένη :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ :wink:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 12, 2006, 09:58:20 πμ »
Παναγιώτη, σιγά σιγά πρέπει να αυξηθούν οι αρματάδες!!!
Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!
Στείλτε μου και την πολεοδομία δε σας φοβάμαι!!!!
Το αυθαίρετό μου έιναι οπλισμένο με 3 FN MAG των 7,62!!!
 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
2
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 12, 2006, 08:50:37 μμ »
Να το γυρίσεις παλικάρι μου και εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε να ξεφύγεις από αυτά τα "κακά" ιπτάμενα αντικείμενα!!!
Πλάκα κάνω συνάδελφοι αεροπλανάδες !!! Μη θυμώσετε μαζί μου!!!

Αναφορικά τώρα με το δικό μου project μετά το πέρας της σημερινής απογευματινής συνεδρίας αναφέρω ότι το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ (βλέπε Μ-113 NAGMAN) ...... απέκτησε κουφώματα και κόπηκαν 8 από τα 15 τζάμια τα οποία είναι και φιμέ πράσινο παρακαλώ... :wink: :wink: :wink:
Την έχω καταβρεί με αυτήν την κατασκευή γιατί:
- το κιτ μετατροπής είναι πραγματικά απίθανο!!! Η ρητίνη δουλεύεται πάρα πολύ εύκολα και το κυριότερο δεν έχει ούτε σημάδια ούτε φουσκάλες από το καλούπι!!!
- κυρίως όμως γιατί για πρώτη φορά μοιράζομαι τα συναισθήματά μου και την πρόοδο των εργασιών μου με όλους εσάς αρματάδες και μη!!!
 :wink: :wink: :wink:
Οι υπόλοιποι έχετε αρχίσει τίποτε???

Αποσυνδεδεμένος 5leptos

  • readiness και... γουστα να γινονται!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 597
  • Age: 45
  • Τόπος: Αλιμος
  • we keep 'em flying day 'n night
2
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 12, 2006, 09:58:50 μμ »
Να το γυρίσεις παλικάρι μου και εμείς είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε να ξεφύγεις από αυτά τα "κακά" ιπτάμενα αντικείμενα!!!
Πλάκα κάνω συνάδελφοι αεροπλανάδες !!! Μη θυμώσετε μαζί μου!!!

Αναφορικά τώρα με το δικό μου project μετά το πέρας της σημερινής απογευματινής συνεδρίας αναφέρω ότι το ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ (βλέπε Μ-113 NAGMAN) ...... απέκτησε κουφώματα και κόπηκαν 8 από τα 15 τζάμια τα οποία είναι και φιμέ πράσινο παρακαλώ... :wink: :wink: :wink:
Την έχω καταβρεί με αυτήν την κατασκευή γιατί:
- το κιτ μετατροπής είναι πραγματικά απίθανο!!! Η ρητίνη δουλεύεται πάρα πολύ εύκολα και το κυριότερο δεν έχει ούτε σημάδια ούτε φουσκάλες από το καλούπι!!!
- κυρίως όμως γιατί για πρώτη φορά μοιράζομαι τα συναισθήματά μου και την πρόοδο των εργασιών μου με όλους εσάς αρματάδες και μη!!!
 :wink: :wink: :wink:
Οι υπόλοιποι έχετε αρχίσει τίποτε???

αν καταφερω και βγαλω ακρη με αυτο το sinai grey των ισραηλινων,απο αυριο ξεκιναει το project του εβραιοπουλου=   Μ-51
ANTE KAI O ELOIM ΒΟΗΘΟΣ... :roll: :roll: :roll:
advrider.com

Tags: