Αποστολέας Θέμα: Bf-110 της Italeri στην 1/72  (Αναγνώστηκε 9870 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 29, 2007, 12:09:33 πμ »
Λοιπόν έπεσε και το ματ βερνίκι. Για πρώτη φορά χρησιμοποίησα Gunze με διαλυτικό Gunze, καθ' υπόδειξη του nino1969, και μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος. Στεγνώνει απείρως πιο γρήγορα από το Humbrol και δείχνει να είναι πιο ανθεκτικό σε πιασίματα. Να και τα αποτελέσματα:



Τελικά η καλύπτρα που τη φοβόμουν πήγε σχετικά καλά, κάτι ψιλοδιορθώσεις μόνο χρειάζεται.


Η συνέχεια έχει κεραίες ασυρμάτου, που θα κάνω και τα insulators, τρέμε κόσμε, πολυβόλα, κόλλημα η καλύπτρα ανοικτή, navigation lights και τελειώσαμε λέμεεεεεεε!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 29, 2007, 08:38:45 πμ »
Καπνιές στα πυροβόλα του ρύγχους έβαλες ή δεν φαίνονται στις φωτο ?

Αν θες να το κάνεις να φαίνεται πιο ματ πέρασέ το ένα ψιλό χέρι με ματ βερνίκι της HUMBROL.
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος siva

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1443
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 29, 2007, 10:42:55 πμ »
Γιώργο πολύ όμορφο βγαίνει το θηρίο!  ::salut::
 ::arrowred::Ερώτηση: την καλύπτρα την μασκάρεις με maskol ή με masking tape?


...άσε τον ανεμιστήρα να σου ανακατεύει τα μαλλιά και προχώρα ακάθεκτος  ::icon_thumright::

Είμαι και μαλλιάς ο άτιμος  ::icon_rr::  :mrgreen: :mrgreen:

Να πω αυτό που μου 'ρχεται τώραααα..... ή να μην το πω ????????????????   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Βεβαίως και να το πείτε αγαπητέ! Οτιδήποτε σχόλιο για το πλούσιο, σγουρό καστανόξανθο μαλλί μου, παρακαλώ! (για αυτό πίσω από τα αυτιά λέω)  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Παρεμπιπτόντως θα ήθελα την βοήθειά σας! Όσοι γνωρίζουν το κιτ του 262 της Revell, θα ξέρουν ότι η καλύπτρα είναι για τα μπάζα. Το κιτ το οποίο το προμηθεύτηκα από το λατρευτό μας κοράκι (CROW) μου επιφύλασσε μια έκπληξη της airwaves. Μια καλύπτρα vacuumed  ::icon_thumright::. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τέτοιο υλικό ξανά οποτε θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά:

1. με τι και πως το κόβουν το ρημάδι ώστε να μην έχουμε πάλι μαθήματα Γαλλικών στο σπίτι…

2. χρειάζεται ειδική κόλλα? Μήπως με την υγρή θολώσει?

Οτιδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη. Παρατηρείστε στην 2η photo την διαφορά με αυτή του κιτ.




Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 29, 2007, 12:47:54 μμ »
Καπνιές στα πυροβόλα του ρύγχους έβαλες ή δεν φαίνονται στις φωτο ?
Θα κολλήσω τα πολυβόλα και μετά θα βάλω καπνιές. Μη με ρωτάς γιατί το κάνω έτσι, συνήθεια...

Γιώργο πολύ όμορφο βγαίνει το θηρίο!  ::salut::
 ::arrowred::Ερώτηση: την καλύπτρα την μασκάρεις με maskol ή με masking tape?
Τη μάσκαρα αρχικά με λεπτές λουρίδες masking tape και μετά τα κενά γέμισαν με maskol.

μόνο με masking tape        αφού μπηκε και το maskol


Πρόσεχε μην ξεχάσεις το maskol γιατί εγώ στο τσακ το πρόφτασα (http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=3699.msg93322#msg93322). Τώρα όσον αφορά τη vac καλύπτρα τη μοναδική φορά που προσπάθησα χρειάστηκα πολλά τσιρότα και καινούργια καλύπτρα, οπότε καλύτερα να σου πει κανένας άλλος...

Και που να δεις πόσο γρήγορα στεγνώνει με καθαρό οινόπνευμα σαν διαλυτικό!!
To δοκίμασα κάποτε και το βερνίκι έπεφτε σα χιόνι πάνω στο μοντέλο. Ηταν ενδιαφέρον για να κάνεις ένα παγωμένο αεροπλάνο αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα... Πάντως με το διαλυτικό του είναι το ίδιο matt με το Humbrol και στεγνώνει πιο γρήγορα και καθαρίζει και πιο εύκολα ο αερογράφος με λίγο Azaxάκι.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 30, 2007, 01:42:54 πμ »
Ναι, διότι μάλλον το ψέκαζες με πλατιά δέσμη και το μίγμα στέγνωνε πριν φτάσει στο μοντέλο. Για να αποφύγει κανείς αυτό το φαινόμενο (εγώ αυτό κάνω τουλάχιστον), το συγκεκριμένο μίγμα καλό είναι να ψεκάζεται σε λεπτή σχετικά δέσμη με χαμηλή πίεση και κοντά στις επιφάνειες του μοντέλου.
Μα πάντα προσπαθώ να φτάνει το χρώμα υγρό στο μοντέλο από τον αερογράφο! Και η δέσμη δεν ήταν πάνω από 3mm, τόση χρησιμοποιώ πάντα, αν δεν κάνω free hand, με 12-15psi και απόσταση 10-12cm από το μοντέλο...
Πάντως τώρα με το δικό του διαλυτικό έστρωσε άψογα! Και είναι και καραμάτ!

 ::arrowred:: ΕΥΓΕΝΙΟΣ : Εχω πιάσει το σαγόνι μου με masking tape φίλε μου. Πολύ καλή δουλειά, αναμένω με ανυπομονησία τη συνέχεια.

Στην πραγματικότητα, σύμφωνα με εγκυρότατες πηγές (και κατόπιν εορτής όπως συμβαίνει πάντα  :cry:) έμαθα πως αυτές οι θυρίδες μάλλον ήταν τελείως κλειστές όταν ο κινητήρας ήταν εκτός λειτουργίας....
Λοιπόν, εγώ δεν έχω εγκυρότατες πηγές αλλά δύο εκφραστικές καστανές ματάρες και παραθέτω τα παρακάτω:

Από έναν πρόχειρο υπολογισμό σε καμμιά 100ή φωτογραφίες η αναλογία κλειστά/ανοικτά είναι 70/30. Πρόσεξε μόνο μην τα ανοίξεις με μεγάλη γωνία προς τα έξω γιατί από όσα μπορώ να δω δεν άνοιγαν και τέρμα σα παραθυρόφυλλα!

Στα δικά μου τώρα.
Αντε να τρυπήοω την κεραία για να περάσω το καλώδιο του ασυρμάτου. Αρχικά με μία καρφίτσα στο X-akto κοπιδάκι κάνω μία μικρή εσοχή στο πλστικό για οδηγό στο τρυπάνι, όσο το δυνατό στο κέντρο του πλαστικού.


Τέτοιο έχετε; Αν όχι να πάρετε. Το παρόν είναι παλαίμαχο 25ετίας και έχει τρυπήσει εκατοντάδες πλακέτες στη ζωή του, εποξικές, βακελίτη, τα πάντα. Το ψιλό τρυπανάκι είναι από το πολύ καλό σετ της Tamiya, το έχει ο Καλφάκης και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.


Ιδού και η κεραία τρυπημένη. Το τρυπανάκι έχοντας για οδηγό την εσοχή της βελόνας άνοιξε την τρύπα χωρίς να γλυστρήσει και να κάνει σημάδια στη βαμένη κεραία.


Ορίστε και οι κεραίες περασμένες! Κατάφερα επίσης με οδοντογλυφίδα και παχύρευστη κυανοακρυλική να φτιάξω τα insulators. Περιμένω να στεγνώσει καλά και θα τα βάψω, τι χρώμα να τα βάψω; Εχω δει από κεραμιδί μέχρι άσπρα σαν το γάλα, έχετε κάποια ιδέα παρακαλώ :?:


Τελευταία δουλειά για σήμερα το κόλλημα της καλύπτρας. Μεγάλο ζόρι! Τελικά μετά από εκτεταμένη χρήση γαλλικών τα κατάφερα και τίποτα δεν θόλωσε-έσπασε-καταστράφηκε.


Μένουν τα πολυβόλα μπροστά, καπνιές στα πολυβόλα και πάπαλα νομίζω. Αλλά αυτά αύριο, τώρα νάνι...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος jogiav

  • ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1456
  • Age: 57
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Innocence is no excuse
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 30, 2007, 12:47:07 μμ »
με 12-15psi και απόσταση 10-12cm από το μοντέλο...
Γιώργο, προς υπεράσπιση των όσων ανέφερα εγώ, εννοούσα 10psi και απόσταση από το μοντέλο το πολύ 5cm. Τα 10-12cm απόσταση είναι πολλά για το οινόπνευμα.

Αλλά εφόσον...
Πάντως τώρα με το δικό του διαλυτικό έστρωσε άψογα! Και είναι και καραμάτ!
...τότε όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς οδοντόκρεμες και μάλλον θα προμηθευτώ κι εγώ το διαλυτικό της Gunze!!!
Γιάννης Γιαβάσης


Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 09, 2007, 01:01:36 πμ »
Αντε και το τέλειωσα εν μέσω εργασιακών κόπων και βασάνων.

Λοιπόν,για πρώτη φορά κατάφερα να φτιάξω τα insulators για την κεραία χρησιμοποιώντας παχύρευστη κυανοακρυλική (ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!). Τα έβαψα άσπρα και αισθάνθηκα πολύ περήφανος! Τώρα ποιος θα τα δεί που είναι σα καλοταϊσμένες ψείρες, είναι αλλο θέμα...

Και τώρα που έμαθα το κόλπο θα πάρω σβάρνα όλα τα μοντέλα μου και θα προσθέσω insulators! Α ρε καταστροφές που έρχονται :)

Μπήκαν τα πολυβόλα και οι σχετικές καπνιές έπροσθεν:


Τελικά μου αρέσει! Δείχνει ταλαιπωρημένο όπως το ήθελα. Ασε που η ταλαιπωρία κρύβει και τα μύρια όσα στραβοπατήματα... Η σύζυγος πάντως ενθουσιάστηκε!


Αυτάαααα. Μόλις έχω και καλές φωτό θα το βάλω και στο σχετικό topic με τις συμμετοχές.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 09, 2007, 12:20:28 μμ »
Βγήκε πράγματι πολύ καλό... Πρόσεχε με τις κόλλες μην κάνεις ζημιές... Και το περιμένουμε ξέρεις και που αλλού...

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 09, 2007, 12:35:47 μμ »
Μπράβο Γιώργο. Πολύ ωραίο.
 ::eusa_clap::  ::eusa_clap::


Να δω πότε θα τελειώσω και το δικό μου.
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος jogiav

  • ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1456
  • Age: 57
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • Innocence is no excuse
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 09, 2007, 01:09:23 μμ »
Γιώργο, συγχαρητήρια! Άλλο ένα δύσκολο κιτ, με πολλές ιδιομορφίες κατάφερες να το κάνεις μοντέλο και μάλιστα πολύ ωραίο.!
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Μια μόνο μικρή παρατηρησούλα, που ισχύει για όλα τα μοντέλα σου που είδα έως τώρα...
 Λίιιιιιιιγη περισσότερη προσοχή στο μασκάρισμα και βάψιμο των καλυπτρών  :mrgreen: :mrgreen:  (σίγουρα με γυμνό μάτι δεν φαίνεται όπως δείχνει στη φωτογραφία και είναι πολύ δύσκολο στην 1/72, αλλά είναι κρίμα ενώ όλα τα υπόλοιπα να είναι καταπληκτικά, να "χωλαίνουν" τα μοντέλα στο σημείο εκείνο).
Η παραπάνω παρατήρηση ισχύει φυσικά πρώτα και για την αφεντιά μου γιατί κι εγώ αναγνωρίζω ότι θα έπρεπε να δίνω περισσότερη σημασία θα έπρεπε στα διαφανή κομμάτια

Γενικά όμως μου άρεσε πάρα πολύ γιατί πέτυχες ένα πολύ όμορφο camo, αποφεύγοντας το βαρετό splinter και οι φθορές είναι απίθανες!!!
Γιάννης Γιαβάσης


Αποσυνδεδεμένος siva

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1443
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Σπάρτη
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 09, 2007, 01:38:43 μμ »
Γιώργαρε μ’αρέσει τρελά το θηρίο! Πολύ ωραίο! ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Για την καλύπτρα που λέει ο Γιάννης δεν έχει άδικο, φταίει το πολύ καλό… zoom. :mrgreen: :mrgreen: (Και εμένα έτσι μου βγαίνουν ρε γμτ!)


Προχώρησα και εγώ με κόψιμο τοποθέτηση καλύπτρας και τα πρώτα βαψίματα. Λογικά photos αύριο. Να δηλώσω μόνο ότι… Nαι! Έβαψα με lifecolor!!!   :D

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Bf-110 της Italeri στην 1/72
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 09, 2007, 03:21:02 μμ »
Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο με την καλύπτρα! Δείτε και το πρόβλημα: Σε μερικές καλύπτρες, συνήθως παλιές, τα πλαίσια εξέχουν πολύ από την επιφ΄νεια του "τζαμιού" και είναι φυσυκά off scale κατά πολύ. Παράδειγμα το Bv-141 της Airfix, το PZL P-23 Karas της Heller και αρκετά παλιά μοντέλα που η καλύπτρα τους ε'ιναι όπως παρακάτω:



Στην περίπτωση αυτή αρχικά το έντονο πλαίσιο βολεύει στο μασκάρισμα γιατί είναι εύκολα διακριτό, αλλά το τέλος ΠΑΝΤΑ σηκώνει μπογιά, σε εμένα τουλάχιστον. Το λόγο δεν τον γνωρίζω, αλλά δυστυχώς πάντα το έχω το πρόβλημα σε τέτοιου είδους καλύπτρες. Σε άλλες ανάλογης πολυπλοκότητας, όπως το παλιό Ki-46 της Airfix δεν έχω το πρόβλημα, που τα πλαίσια είναι in scale :(

Πάντως από τα 10 cm ευτυχώς δε φαίνεται, οπότε είπαμε, η οπτική απάτη στην υπηρεσία του μοντελισμού. Αν όμως πας κοντά, συμφορά! Καταλάβατε τώρα γιατί δεν πιάνω την 1/48;

Να δηλώσω μόνο ότι… Nαι! Έβαψα με lifecolor!!!   :D
Αντε μπράβο! Απάνω τους αλύπητα...

Γενικά όμως μου άρεσε πάρα πολύ γιατί πέτυχες ένα πολύ όμορφο camo, αποφεύγοντας το βαρετό splinter και οι φθορές είναι απίθανες!!!
Ξέρεις, πρέπει να ομολογήσω, οτι το 90% από τις φθορές έγινε όταν προσπαθούσα να βγάλω το maskol :shock: Αρχικά πίστευα οτι πάω για καταστροφή αλλά τελικά το αποτέλεσμα έδινε όντως την εντύπωση φθοράς στο άσπρο που υπολόγιζα αρχικά να την κάνω με το πινέλο.

Ετσι το άφησα όπως ήταν και μόνο εσείς ξέρετε το μυστικό, στους υπόλοιπυς θα λέω οτι έγιναν με ψιλό πινελάκι και μελέτη φωτογραφιών ::glossa::

Βγήκε πράγματι πολύ καλό... Πρόσεχε με τις κόλλες μην κάνεις ζημιές... Και το περιμένουμε ξέρεις και που αλλού...
Δώσε λίγο χρόνο και θα το έχεις! Και μάλιστα με σωστές φωτό αυτή τη φορά...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: