ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > Luftwaffe

Bf-110 της Italeri στην 1/72

(1/18) > >>

gkontog:
Λοιπόν έπαθα Luftwaffeδίτιδα.
Luftwaffediae extremis!

Είχα στο stock 3 διαφορετικά Bf-110 της Italeri στην 1/72, εκδόσεις C, D και G, από διάφορες πηγές (φίλοι, δοκιμές δικές μου κλπ) και κανένα πλήρες όσον αφορά τα κομμάτια. Είχαν μπει πίσω-πίσω με σκοπό στην επόμενη εκκαθάριση να πάνε για πέταμα αλλά σήμερα προσεκτικότερος έλεγχος αποκάλυψε οτι μπορεί να φτιαχτεί ένα D με συνδιασμό κομματιών από τα 3 κιτ. Ετσι λοιπόν, αφού πρώτα είδα κάποιες φωτό, αποφάσισα να το φτιάξω και να κάνω ένα ταλαιπωρημένο σαμιαμιδέ winter 1942 camo, φθαρμένο μέχρι τα κόκκαλα!

Σε πρώτη φάση ενισχύθηκαν οι κολλήσεις του εσωτερικού των φωλεών των σκελών προσγείωσης με ένα γαζί κυανοακρυλικής.


Μετά κολλήθηκαν τα φτερά. Οπως μπορείτε να δείτε η εφαρμογή είναι τρέλα!


Πιάνω τώρα το cockpit. RLM02. Αν προλάβω θα ποστάρω και φωτό... Αν όχι, καληνύχτα σας, θα τα πούμε αύριο!  ::sleepy2::

gkontog:
Και λίγη πρόοδος από εμένα με το ρημαδι το Bf-110. Τέλειωα σχεδόν το cockpit και θα κλείσω αύριο πρωί-πρωί στις 1130 την άτρακτο. Τα κιτ της Italeri είναι πολύ κακά από πλευράς εφαρμογής μέχρι τώρα...  :(



Το γκρίζο είναι Tamiya XF-22, το μαύρο Humbrol 33, οι ζώνες Tamiya masking tape βαμένη με Humbrol 93, τα όργανα λάδια που βάφτηκαν με οδοντογλυφίδα. Εγινε και ένα drybrush με Humbrol 64 για να δείχνει και λίγο ταλαιπωρία το σύνολο, παρκετίνη, λίγο wash με μαύρο Humbrol και τέλος. Δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω γιατί η καλύπτρα είναι σαν θώρακας από Tiger και ελάχιστα θα φαίνονται τελικά.

Αντε, καληνύχτα!

117tacan:
Γιώργο πρόσεξε στο κλείσιμο της ατράκτου - τρίψε το πάτωμα δεξιά-αριστερά για να μην έχεις προβλήματα

gkontog:
Και η συνέχεια:
Η μύτη του αεροπλάνου έφαγε τo τρίψιμο της αρκούδας (sanding of the bear) γιατί ήταν 0.5mm πιο φαρδιά από την υπόλοιπη άτρακτο. Φυσικά η ανάγλυφη λεπτομέρεια πήγε υπέρ πατρίδος, κάτι που τελικά είναι κaλό γιατί οι γραμμώσεις θύμιζαν γαζί σε θωράκιση panzer και όχι panels!


H εφαρμογή των ατρακτιδίων των κινητήρων με το υπόλοιπο φτερό ήταν για κλάματα. Επεσε ξύσιμο με το κοπίδι και μετά ντουκόχαρτο και θα ακολουθήσει κυανοακρυλική ή/και στόκος.


Δεν καταλαβαίνω τι θέλω και μπλέκω! Εχω το πολύ καλό Bf-110D της Fujimi και τραβιέμαι με τούτα εδώ. Να δεις που και τα σήματα θα είναι τσίγκινα  :(

nino1969:
to gkontog  ::glossa:: ... μ' αρέσεις πολύ ρε μπαγάσα  :mrgreen: :mrgreen: ξέρεις γιατί;;;
Γιατί παρ'ότι αεροπλανάς μου χρησιμοποιείς ορολογία αρματική.  :mrgreen:  :mrgreen:   :mrgreen:
"γιατί η καλύπτρα είναι σαν θώρακας από Tiger ", "γιατί οι γραμμώσεις θύμιζαν γαζί σε θωράκιση panzer"
Κατάσταση τραβεστί δηλαδή, για πρόσεξέ το λιγάκι  :mrgreen: και επί τη ευκαιρία κάνε και μια αυτοδιάγνωση της καταστάσεώς σου εις την λατινικήν  ::glossa::

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση