Αποστολέας Θέμα: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)  (Αναγνώστηκε 4647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 08:41:33 μμ »
Μπράβο Γιώργο... Το πρώτο τελειωμένο του GB5... Θέλει όμως και τι θαλασσίτσα του...
Κάτι μου λέει οτι θα τα κάνω θάλασσα... Δώστε τίποτα ιδέες ρε παδιά!


Αυτό δεν θέλεις  :lol: :lol: :lol:
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 30, 2007, 09:28:06 μμ »
Κάτι μου λέει οτι θα τα κάνω θάλασσα... Δώστε τίποτα ιδέες ρε παδιά!


Για να μην μπλέξεις με τίποτα "περίεργα", αλλά για να φτιάξεις θάλασσα, ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΚΕΤΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, πήγαινε και πάρε "σαγρέ"/κυματιστό γυαλί και βάψτο με διάφορους τόνους μπλε διαφανών χρωμάτων και άσπρα για αφρούς, ώστε να δείχνει σαν θάλασσα.  :wink:

Κατά τα άλλα συγχαρητήρια γι'αυτήν την δύσκολη όσο και επίπονη  ::glossa:: κατασκευή, με τα λαδάκια έκανες πραγματικά πολύ καλή δουλειά  ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6026
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 31, 2007, 11:42:17 μμ »
Μπράβο Γιώργο... Το πρώτο τελειωμένο του GB5... Θέλει όμως και τι θαλασσίτσα του...
Κάτι μου λέει οτι θα τα κάνω θάλασσα... Δώστε τίποτα ιδέες ρε παδιά!
Θές ιδέες :?: Κοίτα εδώ και χάσε την λαλιά σου :!: :!:  ::arrowred::
http://www.modellversium.de/galerie/5-schiffe-militaer/3117-u-217.html
Το συγκεκριμένο link το βρήκε ο staticjim

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 10:49:08 μμ »
Θάλασσα λεβεντοπνίχτρα!

(Φοβερός τίτλος, σε άλλη ζωή θα ήμουν Καρκαβίτσας ::glossa:: )

Λοιπόν με πείσατε οτι το υπόθετο δε στέκεται χωρίς βάση και είπα να φτιάξω μία. Αφού είδα πολλούς τρόπους στο internet (ευχαριστώ ramfighter ::icon_thumright:: ), από απλούς μέχρι άστα να πάνε, αποφάσισα να ακολουθήσω το κόλπο με το αλουμινόχαρτο.

Πήρα μία ξύλινη βάση, έκοψα και ένα κομμάτι Sanitas, το τσαλάκωσα, το έκοψα με μία καινούργια λεπίδα και το κόλλησα στη βάση με ένα παχύ στρώμα βενζινόκολλας. Η παχιά βενζινόκολλα έδωσε μία αίσθηση τρισδιαστατης επιφάνεις. Μετά πάτησα το μοντέλο πάνω ώστε να έχω το αποτύπωμά του και μάσκαρα το πλαϊνό μέρος με χαρτοταινία,



Το κενό μεταξύ αλουμινίου και πλαϊνών βάφτηκε μαύρο (Humbrol 33) και μασκαρίστηκε. Ενα ψιλό χέρι μαύρο περάστηκε και το αλουμίνιο γιατί λόγω έντονης αντανάκλασης ήταν αδύνατο να δω που βάφω. Τελικό βήμα της προετοιμασίας ήταν ένα χέρι hycote.



Και τώρα βάψιμο. Τι χρώμα είναι η θάλασσα; Μιλάμε οτι πελάγωσα στην κυριολεξία κοιτώντας φωτογραφίες. Οτιδήποτε από σκούρο γκρι μέχρι πράσινο-μπλε και φυσικά παίζει ρόλο η γωνία φωτισμού, η θερμοκρασία και η αλατότητα του νερού, οι μικροοργανισμοί που περιέχει και γενικώς άστα να πάνε. Υστερα από μία ώρα ψάξιμο το μόνο σίγουρο είναι πως το μπλε κυμαίνεται σε μήκη μύματος από 440 έως 490nm ([wiki=]blue[/wiki]), πληροφορία παντελώς άχρηστη για μοντελιστική θέματα. Επιασα και εγώ ένα Gunze H15 (bright blue), ψέκασα όλη τη βάση και στη συνέχεια το σκούρηνα διαδοχικά 4 φορές με μαύρο (Gunze H12) και έκανα κάποιες διαφορές τονικότητας στην επιφάνεια. Και τώρα magic! Κάτω από τη λάμπα που μοντελάρω δείχνει σχεδόν γαλάζιο, στο σαλόνι με λάμπα πυράκτωσης δείχνει βαθύ μπλε, στην κουζίνα με λάμπα φθορισμού δείχνει σκούρο πράσινο-μπλέ και υποθέτω με το φως της μέρας θα δείχνει αλλιώς. Αφήνω την εξήγηση σε εσάς...



Οπως βλέπετε το αποτύπωμα του πλοίου είναι εύκολα διακριτό. Εβαλα στον Infinity άσπρο (Gunze H11) και ψέκασα τα απόνερα του πλοίου και στα όρια του αποτυπώματος. Μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα μου άρεσε.





Τώρα πρέπει με κάποιο τρόπο να του κάνω λίγο κύμα στην πλώρη, οχι μεγάλα πράγματα, κάτι κάτω από χιλιοστό, αλλά πρέπει να υπάρχει για να δείχνει εντελώς flat. Σκέφτομαι στόκο ή σιλικόνη. Τέλος με άσπρο λάδι θα κάνω και προβατάκια στα κύματα. Ετσι ελπίζω τουλάχιστον...

Λοιπόν, πείτε γνώμες! Την κρατάω τη βάση και συνεχίζω, πρέπει να αλλάξω τίποτις ή είναι απαράδεκτη και πάω για την επόμενη;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Double Ugly

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2004
  • Τόπος: Ηράκλειο Κρήτη
  • Three Traps Baby...!!!
    • Image
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 11:12:28 μμ »
ΑΡΧΗΓΟΣ!!!  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 11:25:09 μμ »
Γιώργη,λυπάμαι να σε στενοχωρήσω αλλά η θάλασσά σου κάνει "κρα" οτι είναι τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο....μήπως να το ψάξεις λίγο ακόμα πριν κολλήσεις το υποβρύχιο απάνω της?  :roll:
Είσαι σίγουρος οτι αυτή είναι η σωστή τεχνική του αλουμινόχαρτου?
Ισως να έχω μείνει πίσω,αλλά θυμάμαι να βάζουν τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο πάνω σε επιφάνειες που έχουν ρίξει πολυεστέρα για να "πάρει" τους κυματισμούς και μετά να το βγάζουν.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 11:28:50 μμ »
Πήρα πηλό DAS και έφτιαξα bow wave. Το διαμόρφωσα με βρεγμένο πινελάκι και έβαψα άσπρο. Δείχνει πιστικό. Απο μακρυά τουλάχιστον...



Πρόσθεσα πραπάνω απόνερα και...


Γιώργη,λυπάμαι να σε στενοχωρήσω αλλά η θάλασσά σου κάνει "κρα" οτι είναι τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο....μήπως να το ψάξεις λίγο ακόμα πριν κολλήσεις το υποβρύχιο απάνω της?  :roll:
Είσαι σίγουρος οτι αυτή είναι η σωστή τεχνική του αλουμινόχαρτου?
Ισως να έχω μείνει πίσω,αλλά θυμάμαι να βάζουν τσαλακωμένο αλουμινόχαρτο πάνω σε επιφάνειες που έχουν ρίξει πολυεστέρα για να "πάρει" τους κυματισμούς και μετά να το βγάζουν.
Δεν το έχω κολλήσει ακόμα. Πήγα την τεχνική by the book όπως τη βρήκα σε ένα site με μοντέλα εμπορικών πλοίων. Ισως αν βάλω και άσπρο στα κύματα να στρώσει; Πάντως το αλουμινόχαρτο μπαίνει σκέτο σύμφωνα με τις οδηγίες :roll:

Ανάθεμα, με βλέπω να ξαναρχίζω ::eusa_wall:: Τι θέλω και μπλέκω με διοραματοδιάβολους...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Mastoras

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3029
  • Age: 54
  • Τόπος: Tomania
  • "Beauty, is in the eye of the beholder"
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 02, 2008, 11:40:09 μμ »
Ανάθεμα, με βλέπω να ξαναρχίζω ::eusa_wall:: Τι θέλω και μπλέκω με διοραματοδιάβολους...

 ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty:: ::eusa_naughty::

Μην ακούω τέτοια,να μπλέξεις και να χωθείς και πιο βαθιά!! :twisted:

Το βασικό πρόβλημα της βάσης είναι οτι ο κυματισμός δεν έχει καμμία σχέση με την παρουσία του υποβρυχίου,μήπως να δοκίμαζες να τσαλακώσεις το αλουμινόχαρτο πάνω σε μια μαλακή επιφάνεια-αφρολέξ-προσπαθώντας να φτιάξεις απόνερα?
Η καλύτερα, να απλώσεις ένα λεπτό στρώμα διάφανης σιλικόνης με μια σπάτουλα πάνω από την επιφάνεια που έχεις ήδη φτιάξει και βάψει, διαμορφώνοντας τον κυματισμό της θάλασσας και τα απόνερα του υποβρυχίου.
Το χρώμα της βάσης θα δώσει βάθος στη σιλικόνη,την οποία μετά μπορείς να βάψεις σε σημεία με ανοιχτότερους τόνους του μπλε και στις κορυφές των κυμάτων με λευκό....

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 01:20:39 πμ »
Ανάθεμα, με βλέπω να ξαναρχίζω ::eusa_wall:: Τι θέλω και μπλέκω με διοραματοδιάβολους...

Αυτό είπαμε δεν θα το ξαναπείς!!!!!!!
Λοιπόν .... νομίζω ότι το σημαντικότερο λάθος σου είναι ότι ψέκασες με Hycote!!!!

Αν θυμάμαι καλά 5-6 φορές που έχω δει την τεχνική του αλουμινόχαρτου για θάλασσα πάντα έβαφαν με ακριλικά / διάφανα χρώματα από πράσινο έως βαθύ μπλε και έκαναν wash με ανοιχτό γκρι για να σπάσουν την έντονη αντανάκλαση του αλουμινόχαρτου από κάτω. Πάντως λίγη αντανάκλαση την χεριάζετε στο τέλος....

Τα απόνερα σου βγήκαν φανταστικά με τον αερογράφο!!!!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 10:47:58 πμ »
Tiramolas ::arrowred:: Πολύ καλό το Mig! Πιο είναι το ακρυλικό που έβαψες;

Τώρα στο θάλασσα. Από πολλές φωτό που βρήκα σε διάφορες πηγές (παραθέτω τρεις) τα απόνερα των υποβρυχίων μου φαίνονται διαφορετικά από τα απόνερα των πλοίων επιφανείας, ίσως λόγω διαφορετικού σχήματος του σκάφους. Ετσι στα σύγχρονα υποβρύχια πέρα από κύμα στην πλώρη, η θάλασσα κατά μήκος του του σκάφους παραμένει χωρίς κυματισμό. Επίσης αν το υποβρύχιο κινείται με χαμηλή ταχύτητα σχεδόν δεν αφήνει απονερα πέραν των αναταράξεων της προπέλας. Τέλος τα απόνερα δε ανοίγουν προς τα έξω γύρω από το σκάφος αλλά δημιουργούν ένα αυλάκι αφρών με όρια παράλληλα με τις πλευρές του σκάφους. Ισως να αφείλεται στο ότι τα υποβρύχια είναι βελτισοποιημένα για κίνηση με ελάχιστη δημιουργία αναταράξεων στο περιβάλλον νερό και εκπομπή ήχων χαμηλή ισχύος, καθιστώντας έτσι πιο δύσκολο τον εντιπισμό τους σε κατάδυση.

Αν προσέξετε ακόμα και οι προπέλες δεν σημιουργούν ταν αναμενόμενη ανατάραξη στο νερό γύρω τους ακριβώς λόγω του ότι είναι σχεδιασμένες να παράγουν το λιγότερο δυνατό θόρυβο ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες. Εχοντας πολλά και περίπλοκου σχήματος πτερύγια πετυχαίνουν να αποδίδουν ικανοποιητική ώση σε χαμηλές στροφές αποφεύγοντας έτσι τη δημιουργία ισχυρών στροβιλισμών ή σπηλαίωσης λόγω γρήγορης περιστροφής.



Θα κάνω μία προσπάθεια με σιλικόνη και σύριγγα να δώσω λίγο ύψος στα απόνερα. Στην υπόλοιπη θάλασσα θα πέσει και άλλο χρώμα για να κάνω κάποια ξανοίγματα και άσπρες κορυφές στα κύματα. Και όπως πολύ σωστά μου είπατε δεν το ξαναξεκινάω, θα συνεχίσω και ότι βγει, πρώτη προσπάθεια είναι, ας μείνει έτσι για να μπορώ να κάνω και σύγκριση με μελοντικές δουλειές μου (λέμε τώρα...) Και θα το κατεβάσω και στην έκθεση να πέσει το μέγα κράξιμο :lol:

ΥΓ
Κανονικά θα έπρεπε να κάνω μύνηση στο modelclub. Από ευτυχισμένος 72άτης αεροπλανάς, με εσάς που έχω μπλέξει και οχήματα και άρματα και πλοία και άντε να δούμε που θα βγεί ::glossa:: Μόνο οι φιγούρες έμειναν...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 03, 2008, 11:12:27 πμ »
Θα κάνω μία προσπάθεια με σιλικόνη και σύριγγα να δώσω λίγο ύψος στα απόνερα. Στην υπόλοιπη θάλασσα θα πέσει και άλλο χρώμα για να κάνω κάποια ξανοίγματα και άσπρες κορυφές στα κύματα. Και όπως πολύ σωστά μου είπατε δεν το ξαναξεκινάω, θα συνεχίσω και ότι βγει, πρώτη προσπάθεια είναι, ας μείνει έτσι για να μπορώ να κάνω και σύγκριση με μελοντικές δουλειές μου (λέμε τώρα...) Και θα το κατεβάσω και στην έκθεση να πέσει το μέγα κράξιμο :lol:

ΥΓ
Κανονικά θα έπρεπε να κάνω μύνηση στο modelclub. Από ευτυχισμένος 72άτης αεροπλανάς, με εσάς που έχω μπλέξει και οχήματα και άρματα και πλοία και άντε να δούμε που θα βγεί ::glossa:: Μόνο οι φιγούρες έμειναν...
Βάλε λοιπόν φιγούρες στο κατάστρωμα αμέσως!!!  ::glossa::

Πάντως αυτό που μέχρι τώρα έφτιαξες μου άρεσε πολύ, ειδικά τα απόνερα που έβαψες γύρο-γύρο νομίζω δεν γίνονταν καλύτερα...οπότε πρέπει να βρεθεί λύση να γίνει και το υπόλοιπο ωραίο, πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις πάντως...
Αφού τελειώσεις με την σιλικόνη, καλή ιδέα, ίσως να βάλεις στη σύριγγα ένα λίγο πιό σκούρο χρώμα, διαφανές και να στάζεις μία σταγόνα στα βαθουλώματα της επιφάνειάς σου, ώστε να δώσεις και λίγο βάθος... :roll: :roll:



Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 06:18:17 μμ »
DJ ANAS ::arrowred:: Φίλε μου μας έχεις λιώσει! Και μάλιστα δε θα φαίνεται :shock:

Λοιπόν, στη βάση πέρασα πολύ αραιωμένο Humbrol 104 για να κάνω κάποιες αλλαγές τονικότητας, έφτιαξα λίγους αφρούς με λάδι titanium white, τόνισα με λευκό Gunze τα απόνερα και δεν την περάζω άλλο γιατί διαισθάνομαι την καταστροφή που έρχεται. Το τελικό αποτέλεσμα μου άρεσε και απαίτησε ελάχιστη προσπάθεια. Τώρα από αληθοφάνεια, μου δείχνει εντάξει από μισό μέτρο, από πιο κοντά δε στέκεται. Τέλος πάντων, πρώτη προσπάθεια είναι, παρακαλώ την επιείκιά σας ::eusa_pray::




Επίσης είχα πρόβλημα να το φωτογραφίσω. Η θάλασσα γυαλίζει και αλλάζει τονικότητα και η φτηνιάρικη μηχανή μου δε βοηθάει καθόλου γιατί δε μπορώ να ρυθμίσω το διάφραγμα, οπότε με f2.8 που αυτόματα βάζει το βάθος πεδίου πάει περίπατο και έτσι η μισή φωτό δείχνει εστιασμένη και η άλλη μισή φλουταρισμένη :evil:
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Trutch

  • ΕΛΛΗΝ ΟΠΛΙΤΗΣ - ΑΕΘΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 912
  • Age: 34
  • Τόπος: Αθήνα
  • OY ΠΟΣΟΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ..
    • Trutch
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 05, 2008, 06:43:29 μμ »
gkontog  ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: θελω να το δω απο κοντα αυτο..!!
Για τον κοσμο εισαι καποιος....για καποιον εισαι ο κοσμος!!! Με αγαπη..ο καποιος! (το avatar μου φιλοτεχνηθηκε απο τον φιλο Corto)


http://trutch.moonfruit.com

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 10:02:28 πμ »
Grosse πολύ δυνατό το πλεούμενο!!! Συγχαρητήρια!

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 02:40:03 μμ »
Για τον φίλο μου τον Gkontogio και το νεράκι στο υποβρύχιό του,  ::arrowred:: http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=109983&page=1

να μας έλεγε και πως το έφτιαξε :evil: , τεσπα φάτε μάτια ψάρια και δείτε τουλάχιστον τις φωτό  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 10:41:13 πμ »
Για τον φίλο μου τον Gkontogio και το νεράκι στο υποβρύχιό του,  ::arrowred:: http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=SquawkBox&file=index&req=viewtopic&topic_id=109983&page=1

να μας έλεγε και πως το έφτιαξε :evil: , τεσπα φάτε μάτια ψάρια και δείτε τουλάχιστον τις φωτό  ::salut::
Μα βρε Νίκο μου το λέω, http://www.modelclub.gr/forums/index.php?topic=6675.msg140214#msg140214
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: SSGN κλάσης Echo II (SkyWave 1/700)
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 04:52:47 μμ »
Μια και λεμε για θαλασσα να μια καλη!

http://www.modellversium.de/galerie/9-flugzeuge-props/2959-canadair-cl-215.html

Και αμα θελουμε της αλαζουμε και μοντελο!

http://www.modellversium.de/galerie/18-flugzeuge-zivil/2955-canadair-cl-415.html

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
5ο Modelclub Group Build:
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 05:13:22 μμ »
Μια και λεμε για θαλασσα να μια καλη!

http://www.modellversium.de/galerie/9-flugzeuge-props/2959-canadair-cl-215.html

Και αμα θελουμε της αλαζουμε και μοντελο!

http://www.modellversium.de/galerie/18-flugzeuge-zivil/2955-canadair-cl-415.html
Πολύ καλή,αλλά αυτά τα πτερωμένα πτερύγια στο 415 βρε παιδί μου,το χαλάνε εντελώς...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Tags: