Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με την ενωση ατρακτου πτερυγας  (Αναγνώστηκε 1522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavros F-5

• Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: αθηνα-αγρινιο
Προβλημα με την ενωση ατρακτου πτερυγας
« στις: Μάρτιος 10, 2008, 09:17:30 πμ »
γεια σας.ειμαι νεος στον μοντελησμο και εχω προβλημα με την ενωση μεταξυ ατρακτου πτερυγας.στοκαρω τριβω αλλα παντα φαινεται αμυδρα η ενωση τι μπορω να κανω

Αποσυνδεδεμένος DIO

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Sydney, AU
  • Ας κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε...
    • Dio's Scale Models
Απ: προβλημα με την ενωση ατρακτου πτερυγας
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2008, 09:25:14 πμ »
γεια σας.ειμαι νεος στον μοντελησμο και εχω προβλημα με την ενωση μεταξυ ατρακτου πτερυγας.στοκαρω τριβω αλλα παντα φαινεται αμυδρα η ενωση τι μπορω να κανω

Χρησιμοποίησε αντί για στόκο, κυανοακρυλική κόλα. Άφησέ την να στεγνώσει καλά και μετά τρίψε.
Προσοχή, επειδή το πλαστικό είναι πιο μαλακό από την κόλα, να τρίβεις μόνο επάνω στην κόλα. Διαφορετικά μπορεί να καταστρέψεις την πτέρυγα.

Ξεκίνησε με πολύ χονδρό ντουκόχαρτο, και συνέχισε με ολοένα και πιο λεπτό. Η ένωση πάντα θα φαίνεται (καθώς η κόλα είναι διαφανής) , αλλά το θέμα είναι στην αφή ή με ένα πέρασμα με ένα χέρι γκρι χρώμα να μην φαίνεται τίποτα.

Όταν θα αποκτήσεις εμπειρία, θα το κοιτάς κόντρα σε ένα φως και θα "βλέπεις" όλες τις ατέλειες.
Εγώ χρησιμοποιώ πλέον αποκλειστικά και μόνο κόλα σε συνδυασμό με έναν kicker. Αυτό είναι ένα χημικό σε μορφή σπρέι που κάνει την κυανοακρυλική να στεγνώσει άμεσα. Και όταν λέμε άμεσα, εννοούμε ΑΜΕΣΑ!

DIO
Φιλικά,
Διονύσης

Αποσυνδεδεμένος Farao Mike

• Modelclub.gr
  • Scale 1/48
  • *
  • Τόπος: Εξαρχεια
  • modelclub.gr
Απ: προβλημα με την ενωση ατρακτου πτερυγας
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2008, 09:25:33 πμ »
Να επιμεινεις...