Αποστολέας Θέμα: Mitsubishi F-2A  (Αναγνώστηκε 1180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Mitsubishi F-2A
« στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:10:10 μμ »
Δεν ξερω ποσοι απο σας και απο ποτε γνωριζετε οτι υπαρχει αυτο το αεροσκαφος αλλα εγω πριν λιγες μερες το ανακαλυψα!

Ειχε τυχει να πεσει στην αντιληψη μου αυτο:




Αλλα νομιζα οτι ηταν καποια παραλληλη εκδοση του F-16 ή κατι τετοιο - αλλα σε καμια περιπτωση δεν φανταστικα οτι θα ηταν διαφορετικο αεροπλανο!   :shock:

Ακομα το παρατηρω και δεν μπορω να καταλαβω ποιες (αν υπαρχουν) ειναι οι διαφορες αναμεσα σ'αυτο και το F-16...  :roll:  Μονο κατι στην καλυπτρα ειδα που δεν μου αρεσε αλλα μπορει και να κανω λαθος.






Γι'αυτο, λοιπον, οσοι ξερετε περισσοτερα για το εν λογω αφος, παρακαλω διαφωτιστε με να ενημερωθω κι εγω!

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Rambo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 611
  • Age: 42
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: Mitsubishi F-2A
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:32:29 μμ »
το συγκεκριμένο κιτ προσφέρει αρκετά κομμάτια για Ελληνικά F-16 οπως, την προέκταση του αλεξιπτωτου στη βάση του καθετου σταθερού
τις κεραιες IFF μπροστά απο την καλύπτρα, τις 600άρες εξωτερικές δεξαμενές, αεραγωγό στην εισαγωγή αέρος μαζι με το μπροστινό μερος του κινητήρα (φτερωτή :mrgreen:) και καλό wheel bay, αυτα θυμάμαι τώρα...
the devil lies in the details

Συνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Mitsubishi F-2A
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:42:05 μμ »
Eιναι F-16C κατασκευασμένο στην Ιαπωνία. Αμερικανικός κινητήρας , ηλεκτρονικά Ιαπωνικά και Αμερικανικά. Eiναι λογικό να διαφέρει σε πολλά σημεία από τα block 30/ 50/ 52 γιατί εχει εξελιχθεί με βαση τις επιταγές της Ιαπωνικής Αεροπορίας κα εχει κατασκευασθεί απο την Mitsubishi και την Kawashaki
http://www.airforce-technology.com/projects/f2/
http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_F-2
Eαν εχω καταλάβει σωστά, oi Iaπωνες  κατασκεύασαν απο κοινού με τους αμερικανους πολεμικό αεροσκάφος 3ης γενιάς και εξελιξαν μόνοι τους 4ης. Νοt bad at all  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Harris Charalambous

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1862
  • Τόπος: Maryland, USA
  • IPMS 410 MC 85
Απ: Mitsubishi F-2A
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 26, 2008, 02:31:33 πμ »
To exei vkali oi Hasegawa kai stin dithesea ekdosi.  Kataplitiko kit kai sigoura
pio megalo se megethos apo ena koino F-16 einai kati san F-16 on steroids  :twisted:
Μοντελιστής από Αμερική

Tags: