Αποστολέας Θέμα: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72  (Αναγνώστηκε 8003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 07:35:57 μμ »
Να'μαι παλι πισω και μετα απο ενα γερο μαθημα αλλα και μια καλη εμπειρια, επιστρεφω για το νεο μου μοντελο.

Ειναι αυτο:
 

Κατι απλο και ομορφο το οποιο δεν εχει και πολλα να σου προσφερει αλλα μπορει να σε εξασκησει στο βαψιμο, μιας και ειναι ενα αεροσκαφος με πολλες ποικιλες παραλλαγες ανα τον κοσμο.

Ακομα δεν εχω αποφασισει πως θα το βαψω αλλα οταν ερθει εκεινη η ωρα θα με βοηθησετε κι εσεις - πιστευω!

Στο κιτ τωρα, τα κομματια που δινει ειναι τα παρακατω:



Ειναι, γενικα, μια ευκολη κατασκευη που ομως εγω θα την κανω δυσκολη!!!  :twisted: Στην αρχη ηθελα να προσπαθησω να το μετατρεψω σε -Α αλλα ειναι πολλες οι διαφορες που εχουν το -Ε με το -Α και καποιες ειναι δυσκολο και χρονοβορο να γινουν, οποτε το απεκλεισα και θα αρκεστω στο -Ε που δινει το κιτ, με μερικες διορθωσεις/προσθηκες δικες μου.

Αποσυνδεδεμένος Klavdious

  • modelclub.gr
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • product and system design engineer
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 09:35:39 μμ »
[imgt]http://www.simflight.de/users/reviews/Patrouille_Suisse/Bild10.jpg[/imgt] [imgt]http://www.simflight.de/users/reviews/Patrouille_Suisse/Bild18.jpg[/imgt]
[imgt]http://www.vpfa.ch/images/veranstaltungen/PatrouilleSuisse_Matterhorn.jpg[/imgt] [imgt]http://www.masdf.com/aerobatics/patrouillesuisse/IMG_0140.jpg[/imgt]

θα πρότεινα τέτοια αντιμετόπιση στο μοντέλο σου....
keep on sailing

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 09:43:35 μμ »
http://www.simflight.de/users/reviews/Patrouille_Suisse/Bild10.jpg
http://www.simflight.de/users/reviews/Patrouille_Suisse/Bild18.jpg
http://www.vpfa.ch/images/veranstaltungen/PatrouilleSuisse_Matterhorn.jpg
http://www.masdf.com/aerobatics/patrouillesuisse/IMG_0140.jpg

θα πρότεινα τέτοια αντιμετόπιση στο μοντέλο σου....

ελα ρε φιλε. το ιδιο ακριβως εχει βγαλει η revell σε 1/32 και το εχω παρει!  :mrgreen:

δεν ειχα ομως φωτος εκτος απο εκεινες που δινει στις οδηγιες και στο κουτι... αν ερθει ποτε η στιγμη να το πιασω στα χερια μου θα προσπαθησω να το σφαξω και να το κανω ελληνικο -Α.

Αποσυνδεδεμένος Klavdious

  • modelclub.gr
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • product and system design engineer
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 10:13:06 μμ »
Bασικά επειδή είναι παλιό αεροπλάνο και γενικά χάνεται από την ενεργό δράση θα ήταν πολύ ωραία μια τέτοια εκδοχή. Γενικότερα οτιδήποτε "επετειακο" δείχνει πολύ όμορφο. Το 1/32 το έφτιαξες?
keep on sailing

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 10:19:44 μμ »
Bασικά επειδή είναι παλιό αεροπλάνο και γενικά χάνεται από την ενεργό δράση θα ήταν πολύ ωραία μια τέτοια εκδοχή. Γενικότερα οτιδήποτε "επετειακο" δείχνει πολύ όμορφο. Το 1/32 το έφτιαξες?

οχι βεβαια, το εγραψα και πιο πανω: ''αν ποτε ερθει η στιγμη να το πιασω στα χερια μου..."

δεν σκοπευω να το βαψω ''ελβετικο'' αλλα αμερικανικο. ηδη τωρα του χαραζω τη γραμμωση (απο υπερυψωμενη σε χαραγμενη). δεν ειναι και η πιο ευχαριστη δουλεια, πιστεψε με...  :roll:

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2008, 11:51:50 μμ »
Πρωτα σταδια της δουλειας του κιτ και παραθετω μια φωτο - ετσι για αρχη :!: - με το αφος χαραγμενο.
Καλυτρερα δεν μπορουσα γιατι ειναι απο μαλακο πλαστικο φτιαγμενο και μου τρυπαγε το κοπιδι την επιφανεια σε καποια σημεια... :evil:


Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 03:14:46 πμ »
Πολυ δυνατο ξεκινημα φιλε μου!!!!
Μονο που μου φαινεται οτι ειναι λιγο φαρδιες οι γραμμωσεις η ιδεα μου ειναι?

 ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 03:18:55 πμ »
μπορει να ειναι...δεν ξερω.  :roll:

στην ουσια τεστ κανω για να εξοικιωθω με την τεχνικη. ασε που αγανακτησα γιατι οσο και να τριβω το ιδιο αποτελεσμα εχω στο τελος...ρινισματα παντου και κατι γραμμωσεις θεοστραβες! ευτυχως που δεν επελεξα να το κανω σε κανενα 48αρι γιατι θα φαινοταν σαν τη μυγα μεσα στο γαλα!  :shock:

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2008, 11:23:27 πμ »
Ωραιος ο παιχτης  ::icon_thumright::
Εγω εχω ενα μονο της heller...το Noratlas και φοβαμαι να το πιασω, εχω προκαταληψη λογω αυτων που τραβηξε ο Gkontog...και πρεπει και να το χαραξω και φοβαμαι μην βγει απ'την πισω μερια το κοπιδι με το μαλακο πλαστικο που εχουν. Ατιμη Heller, για να μην πω για τα κιτ της γενικοτερα  :twisted: :evil:
Νώντας

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 16, 2008, 09:12:19 μμ »
Μετα απο ολιγοημερη απουσια απο το μοντελισμο, επεστρεψα με νεα εξλιξη στο μικρο αλλα ομορφο αυτο αεροσκαφος...το F-5E που ομως μετατραπηκε σε F-5A.

στις φωτογραφιες που ακολουθουν θα δειτε μερικα απο τα βηματα της δουλειας μου πανω σ'αυτο το σχετικα ευκολο μοντελο, με τη διαφορα οτι εγω κανω τα πραγματα "δυσκολα"!  :mrgreen:

ξεκιναω με την ατρακτο.
Επεσαν πολλα μαχαιρια  ::tsekouri:: μεχρι να φτασει να μοιαζει το κιτ καπως με τον προκατοχο του, το F-5A. Δυστυχως δεν καταφερα να βγαλω φωτογραφιες με τα βηματα που ακολουθησα για να αλλαξω την ατρακτο γιατι ολα εγιναν σε σχετικα μικρο χρονικο διαστημα. Χρησιμοποιησα φυλλο πλαστικου 0.50mm, στοκο της Italeri και φυσικα πολλη μελετη  ::book:: για να μην γινει κανενα λαθος.
Μετα τα πολλα  :lol:  η ατρακτος εδειχνε καπως ετσι:











Αφου τριφτηκαν τα σημεια που ειχαν στοκο ωστε να γινουν λεια, το αποτελεσμα ηταν το παρακατω:







Σειρα πηρε το κοκπιτ, φωτογραφιες του οποιου ερχονται εντος ολιγου...

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 02:09:44 πμ »
επιστροφη στα γηινα και μετα απο μια πολυωρη πτηση με το F-5 ειπα να ανεβασω και καμια φωτογραφια!  :mrgreen:

το κοκπιτ εχει τελειωσει, εχει τοποθετηθει στο πανω μερος της ατρακτου και εχουν κολληθει τα δυο μισα της.

παρακατω φαινονται οι λεπτομερειες:



το καθισμα δεν εχει πολλη λεπτομερεια,μονο τις ζωνες που εγιναν απο φυλλο αλουμινιου.





εδω εχουμε το μερος που υπαρχει πισω απο το καθισμα.  Η λεπτομερεια εγινε με βαση καποιες φωτος που ειχα και πολλη πολλη φαντασια!  :mrgreen:






σ'αυτες τις φωτος φαινεται το πισω μερος του καθισματος, μιας και δεν μου αρεσεε οπως το εδινε η HELLER!  :x  :mrgreen:




ο πινακας οργανων οσο πιο καλα μπορει να φαινεται απο αυτη τη φωτο. Εδω πρεπει να πω οτι ηταν ελαφρως χαραγμενος οποτε δεν ειχα και πολλα περιθωρια για τρελη λεπτομερεια!  :roll:






το υπολοιπο μερος του κοκπιτ.....

...και το κοκπιτ τελειωμενο!  ::arrowdown::










ακολουθει η τοποθετηση του κοκπιτ στο πανω μερος της ατρακτου και οι λοιπες διαδικασιες για την καλωπιση των σημειων που ηταν.....χαλια!  ::glossa:: :mrgreen:








επειδη εκανα καποια λαθη οταν μαχαιρωσα την ατρακτο, εφτασε σε σημειο να μην ''κουμπωνει'' ακριβως το κοκπιτ με την ατρακτο.....οποτε δουλεψε στοκος!!!  :mrgreen:






αυριο η συνεχεια με την ενωση των δυο μισων και τα περεταιρω βηματα συναρμολογισης του.

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: F-5E Tiger 1/72 Heller...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 02:38:57 πμ »
πολυ καλη δουλεια φιλε μου. Προσεχε λιγο τα στοκαρισματα θελουν λιγο τριψιμο ακομα!
 ::eusa_clap::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 11:29:21 μμ »
Σημερα το προγραμμα ειχε πολλη εισπνοη κυανοακρυλικης κολλας (κοινως μαστουρωμα!) και μεταλλικα κομματια....

Και για να γινω πιο σαφης, δημιουργηθηκαν οι αεραγωγοι τοι αφους απο φυλλο χαλκου, κολληθηκε το καθετο σταθερο και τριφτηκε ολοκληρο το κιτ περιμετρικα.

Συγκριση του κατα πολυ μεγαλυτερου αεραγωγοy του F-5E με αυτον του -Α
Οι δυο θηρες εισοδου αερα διαφερουν μεταξυ τους ως προς το σχημα, το μεγεθος και εχουν μικρες λεπτομερειες που δεν ειναι αξιοσημειωτες.




ο πρωτος αεραγωγος ετοιμος να κολληθει..




και κολλημενος...






εδω χρειαστηκε να καλυφθει ολοκληρος με στοκο και στη συνεχεια να τριφτει για να ερθει στο ιδιο επιπεδο με την υποδοχη του αρχικου αεραγωγου του -Ε.




Στη συνεχεια δημιουργηθηκε και ο αλλος και κολληθηκε στο κιτ..









επεται και η συνεχεια με την ολοκληρωση των αεραγωγων και τις λεπτομερειες απο την υπολοιπη συναρμολογιση του κιτ.

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 04:20:42 πμ »
Συνεχεια της κατασκευης, λοιπον, και εχουμε τα εξης:

α) ''σουλουπωμα'' - διορθωση του δεξιου αεραγωγου (τριψιμο και λειανση)
β) προσθηκη του καθετου σταθερου, προσθηκη στοκου και τριψιμο
γ) κοψιμο και κατεβασμα των flaps των φτερων και του καθετου σταθερου και
δ) πολλη μεγαλη απορια για το αν αξιζει τον κοπο να γινουν ολα αυτα και αλλα τοσα που θα ακολουθησουν ( :?:) για τη μετατροπη ενος τετοιου μοντελου - εννοω την κλιμακα και την τιμη αγορας καινουργιου F-5A.

Τελος παντων, αφου αποφασισα στην πορεια να του αλλαξω τα φωτα, δεν θα κανω πισω τωρα.
Ακολουθουν καποιες φωτογραφιες με την εξελιξη του κιτ...










Ευχομαι να σας αρεσει μεχρι εδω, γιατι ακολουθει πολλη δουλεια μεχρι να μιλησει και να μου πει : "Παρατα με πια!" Μονο τοτε θα το αφησω ησυχο!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 09:43:39 πμ »

δ) πολλη μεγαλη απορια για το αν αξιζει τον κοπο να γινουν ολα αυτα και αλλα τοσα που θα ακολουθησουν ( :?:) για τη μετατροπη ενος τετοιου μοντελου - εννοω την κλιμακα και την τιμη αγορας καινουργιου F-5A.


Παρε της Italeri (Πρωην Esci). Με 9-10 ευρουλακια παιρνεις το καλυτερο 72αρι F-5Α και γινεται αμεσως ελληνικο F/RF/NF-5 ή και F-5B αν το βρεις  :wink:
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 01:16:20 μμ »
καλή συνέχεια!!! Έχεις μια τάση να ταλαιπωρήσε με περίεργα κιτ αλλά δε μασάς!!!! Ωραίος, θα γίνει σίγουρα τέλειο!!!

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 05:56:00 μμ »
Στην αρχή όταν κατάλαβα τι πας να κάνεις,αμέσως σκέφτηκα ότι ο τύπος δεν στέκει καλά και παιδεύεται με τέτοιες μετατροπές...
Όταν όμως το σκέφτηκα καλύτερα,είδα ότι αυτά που τώρα φαντάζουν άσκοπα,θα σε βοηθήσουν και βελτιώσουν πάρα πολύ στο μέλλον.
Βελτιώνοντας τους τρόπους κατασκευής και μετατροπής απ το μηδέν,και φυσικά όσο βελτιώνεσαι γενικώς στις κατασκευές και στο βάψιμο,θα είσαι σε θέση να δουλεύεις με άλλες βάσεις τα μοντέλα σου και να δημιουργείς μοντέλα που σε πολλούς θα φαντάζουν δύσκολα...
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 10:15:34 μμ »
 ::arrowred:: Παρε της Italeri (Πρωην Esci). Με 9-10 ευρουλακια παιρνεις το καλυτερο 72αρι F-5Α και γινεται αμεσως ελληνικο F/RF/NF-5 ή και F-5B αν το βρεις  :wink:

αυτο θα γινει καποια στιγμη στο αμεσο μελλον, οταν θα αποφασισω να το ξαναφτιαξω για να του αλλαξω παραλλαγη. Προς το παρον, ηθελα απλα να δοκιμασω τις δυναμεις μου και να ταλαιπωρησω ενα κιτ το οποιο μπορουσε να φτιαχτει μεσα σε 1 μερα!

Σ'ευχαριστω για την υπενθυμιση περι του κιτ, φιλε μου!

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 10:23:23 μμ »
Στην αρχή όταν κατάλαβα τι πας να κάνεις,αμέσως σκέφτηκα ότι ο τύπος δεν στέκει καλά και παιδεύεται με τέτοιες μετατροπές...
Όταν όμως το σκέφτηκα καλύτερα,είδα ότι αυτά που τώρα φαντάζουν άσκοπα,θα σε βοηθήσουν και βελτιώσουν πάρα πολύ στο μέλλον.
Βελτιώνοντας τους τρόπους κατασκευής και μετατροπής απ το μηδέν,και φυσικά όσο βελτιώνεσαι γενικώς στις κατασκευές και στο βάψιμο,θα είσαι σε θέση να δουλεύεις με άλλες βάσεις τα μοντέλα σου και να δημιουργείς μοντέλα που σε πολλούς θα φαντάζουν δύσκολα...

Αυτο προσπαθω να κανω Γιωργο. Δεν με νοιαζει αν θα βγει το τελειο αποτελασμα οσο να βγει κατι εν τελει. Θελω να εξοικιωθω με καποιες τεχνικες γιατι περιμενουν πολλα 48αρια τη σειρα τους και δεν θελω να τα ''σκοτωσω'' φτιαχνοντας τα ΟΟΒ. Χαλωντας γινεσαι καλυτερος - λενε - αλλα εγω μεχρι τωρα δεν εχω χαλασει κατι... Λες να μην γινω καλυτερος???  :mrgreen:

Ελπιζω η συνεχεια να ειναι ενδιαφερουσα γιατι ερχονται τα σκελη και οι τροχοι σε λιγη ωρα..  :twisted:

Αποσυνδεδεμένος Rambo

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 611
  • Age: 42
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 18, 2008, 10:26:20 μμ »
γεια σου φιλε, ωραιο σφάξιμο  :mrgreen:
για την μετατροπή χρησιμοποίησες καποιο σχέδιο ή εμπειρικά απο φωτογραφίες?
the devil lies in the details

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 03:20:16 πμ »
Πιστος στο μεταμεσονυχτιο ραντεβου μου, επεστρεψα με λιγα - αυτη τη φορα - αποτελεσματα απο την κατασκευη του κιτ.
Μπορω να πω οτι πιο πολυ με παιδεψε η προσπαθεια για να φτιαξω καποια μερη του αφους, παρα η ολη κατασκευη τους.
Εφτασα σε ενα σημειο να σκεφτομαι 10 :shock: διαφορετικους τροπους για το πως θα διορθωσω αυτο το χαλι που λεγεται κινητηρας και αλλα πολλα τετοια κομματια της Heller!

Εχουμε και λεμε λοιπον..σημερα δημιουργηθηκε εξ'αρχης το ζευγος των κινητηρων απο φυλλο χαλκου, τοποθετηθηκε το ρυγχος (απο το οποιο αφαιρεθηκαν τα πυροβολα και ανοιχτηκαν νεες τρυπες οπου τοποθετηθηκαν νεα),τοποθετηθηκαν οι φορεις στα φτερα και εγιναν καποιες μικρομετατροπες στα κατα μερους ελαττωματικα ή ελειπη σημεια του κιτ, οπως το καθετο σταθερο.
Δειτε λοιπον το αποτελεσμα:

Το ρυγχος πριν και μετα:








Ο ενας εκ των δυο κινητηρων:




Και οι δυο μαζι:


















Για το θεμα του οπλισμου, μεχρι στιγμης λεω να μην βαλω τιποτα. Μονο την δεξαμενη κατω απο την ατρακτο και αυτο για να μην φαινεται φορτωμενο ενα τετοιο ''αναλαφρο'' αεροσκαφος!  :D

Ακολουθουν τα σκελη, οι θυρες τους και.......... κατι ψιλα ακομα μεχρι να φτασω στο βαψιμο!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 08:44:12 πμ »
Γιαννη πολυ ομορφη δουλεια οπως παντα. Χαρα στο κουραγιο σου.
 ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

 :!: :!:Διορθωση θελει και το αεροφρενο...ειανι διαφορετικο στο Ε απο το Α, να το προσεξεις ετσι? :?:

Αν και πιστευω το ηξερες  ::icon_thumright::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 02:29:00 μμ »
οχι πραγματιοκα δεν το ηξερα. Που ειναι το αεροφρενο?  :shock: Μου διεφυγε τελειως αυτη η λεπτομερεια...  :oops:

Αποσυνδεδεμένος thanasis87

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 152
  • Age: 36
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 02:42:10 μμ »
Γιάννη καλησπέρα! Πριν 2 χρόνια έφτιαξα το ίδιο κιτ και είχα αλλάξει το κάθισμα με ένα aftermarket σε ρητίνη. Η συσκευασία είχε δύο καθίσματα, οπότε μου περισσεύει ένα. Αν θες στο χαρίζω. (είναι το early type όχι τα τελευταία martin baker mk10LF).

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: Μετατροπη απο F-5E σε F-5A στην 1/72
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2008, 03:07:50 μμ »
οχι πραγματιοκα δεν το ηξερα. Που ειναι το αεροφρενο?  :shock: Μου διεφυγε τελειως αυτη η λεπτομερεια...  :oops:
Φιλε μου Γιαννη καλησπερα.
Μπροστα απο τα σκελη προσγειωσεις οι δυο θυριδες δεξια και αριστερα ειναι τα αεροφρενα. Στο Α ειανι ενωμενα και χωριζονται με ενα κομματι μεταλου. Δεν υπαρχει τοσο κενο μεταξυ τους. Θα δω αμα μπορω να βρψω φωτο!
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Tags: