Αποστολέας Θέμα: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..  (Αναγνώστηκε 11573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 07:00:34 μμ »

καλησπερα σε ολους!

συνεχιζοντας την ακοπιαστη και ανθυγιεινη εργασια μου και κατω απο αντιξοες συνθηκες εργασιας  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  βρισκομαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι το πεταξα(!!!) το δυλιτρο!

ΟΧΙ βεβαια...πλακα κανω..  8)

σειρα ειχε ο κινητηρας.. με μικρα κομματια απο φυλλο πλαστικου 0,50mm εγινε το εσωτερικο του κινητηρα, οπως θα δειτε παρακατω.








επισης, παλι απο φυλλο πλαστικου στο ιδιο παχος εκοψα ενα μικρο κομματι και το τοποθετησα πισω απο τα μικρα κομματακια για να μην φαινεται ασχημο το ολο θεμα και να ''γεμισει'' καπως ο κινητηρας.



το αποτελεσμα ολων αυτων ηταν να στοκαριστουν οι ενωσεις των πλαστικων και ο κινητηρας να μοιαζει καπως ετσι...



μετα ακολουθει το πιλοτηριο...

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 07:05:41 μμ »

και η μεγαλη ωρα ηρθε...το πιλοτηριο!!! ή μηπως τα πιλοτηρια μιας και ειναι διθεσιο?  :lol:

το πιλοτηριο ειναι μια υποθεση που για μενα εχει ιδιαιτερη σημασια! μου αρεσει να δειχνει αψογο - οσο ειναι δυνατον βεβαια - το κοκπιτ ενος αεροσκαφους. γι'αυτο και ασχολουμαι αρκετη ωρα με τι πιλοτηριο καθε αφους.

παρακατω ακολουθουν τα βηματα για την ολοκληρωση του μπροστινου πινακα οργανων, αφου στο πισω πιλοτηριο δεν εδινε!  :shock:

με ενα μικροσκοπικο κομματακι απο φυλλο πλαστικου ''εκλεισα'' το κενο που ειχε ο πινακας.


στη συνεχεια, με μικρα κομματακια προσπαθησα να αναπαραστησω καπως τον πινακα - για να μην ειναι επιπεδος.


επειτα απο αυτο, αρχισε ενα πρωτο χερι βαψιματος και επεσαν οι πρωτες κουκιδες χρωματος για την αναπαρασταση των οργανων...


με τη βοηθεια μιας οδοντογλυφιδας εκανα τα ''κουμπια''  και τα οργανα του πινακα και ιδου το αποτελεσμα...




δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευδιακριτα τα οργανα και η λεπτομερεια αλλα πρεπει να πω οτι οι φωτος ειναι τραβηγμενες απο το κινητο μου.  :roll:

Αποσυνδεδεμένος Klavdious

  • modelclub.gr
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • product and system design engineer
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 09:36:51 μμ »
Υπομονη.... κουράγιο!!!
keep on sailing

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 10:04:46 μμ »

Ακομα ενα σταδιο της δουλειας μου...ανοιγμα τρυπων και αναπαρασταση τζαμιου με clear fix.
επειδη δεν γνωριζω πως λεγονται τα σημεια αυτα, τα επισημαινω με βελακια για να καταλαβαιτε σε ποια αναφερομαι.









οπου μαυρο, αφαιερθηκε..και εχουμε...




Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 12:04:40 πμ »
Στην πρωτη φωτο αν δεν κανω λαθος ειναι ο προβολεας αναγνωρισης που εχουν τα mirage...
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος F-16rhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3174
  • Καλαϊτζής Παναγιώτης
    • Image
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 12:09:09 πμ »
Στην πρωτη ειναι ο προβολεας αναχαιτισης που λεει ο Νωντας και στην αλλη ο ανεφοδιασμου.... ;-)

Αυτο το μοντελακι απο κατω?τι ειναι τι ειναι????

Αποσυνδεδεμένος Klavdious

  • modelclub.gr
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 165
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • product and system design engineer
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 12:18:33 πμ »
Mirage μου φαινεται....2000 πιθανόν
keep on sailing

Αποσυνδεδεμένος F-16rhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3174
  • Καλαϊτζής Παναγιώτης
    • Image
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 12:21:57 πμ »
Ναι ειναι 2λιτρο....αλλα τι ειναι?Νεα κατασκευη παλια?? (Και πρεπει να ναι το 1/72 Italeri)
Αυτο εννοω! ;-)

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 01:30:11 πμ »
Ναι ειναι 2λιτρο....αλλα τι ειναι?Νεα κατασκευη παλια?? (Και πρεπει να ναι το 1/72 Italeri)
Αυτο εννοω! ;-)

λοιπον για να μην σκοτωνεστε, το μοντελο απο κατω ειναι ενα mirage 2000CG που εφτιαξα το καλοκαιρι/φθινοπωρο που μας περασε. ειναι στην 1/48 της Heller. απλα το ειχα σαν συμβουλο μου γιατι δεν ειχα πολλες φωτος απο καποια μερη του αφους που ηθελα να δω.

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 01:34:33 πμ »
και για να'μαι ειλικρινης αυτο ειναι το κιτ:





και μια απο τα πρωτα σταδια κατασκευης του..

Αποσυνδεδεμένος F-16rhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3174
  • Καλαϊτζής Παναγιώτης
    • Image
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 01:39:38 πμ »
Παρεπιπτοντως ειναι φανταστικο!!!!!

(πιο μικρες φωτος Γιαννη...Εχει μια επιλογη λογικα που λεει
Generate HTML& Image Code και επελεξε το Clickable Image for message boards... ;-) )

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 01:42:31 πμ »
Παρεπιπτοντως ειναι φανταστικο!!!!!

(πιο μικρες φωτος Γιαννη...Εχει μια επιλογη λογικα που λεει
Generate HTML& Image Code και επελεξε το Clickable Image for message boards... ;-) )

φιλε Πανο εγω θελω να χορταινει ο αλλος με τις φωτος μου!  :mrgreen:

θα το προσπαθησω next time..  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Κωστας Τσιγαριδας

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 546
  • Age: 47
  • Τόπος: farwest
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 02:25:52 μμ »
Γιασου Γιαννη ::salut::εχειs πεσει με τα...''χερια'' στην δουλεια και αυτο ειναι πολυ ευχαριστω.Θα πρεπει μου φαινεται να πουμε στον διαχειριστη να φτιαξει ενα νεο ξεχωριστο topic με ανακατασκευεs...δλδ με φωτο. Πωs ηταν και πωs γινεται. Εγω στο ξαναπα εχω αρχισει να ξαναφταιχνω παλια παρατημενα κιτ.....ελπιzω και αλλοι φορουμητεs,τι ελπιζω ειμαι σιγουροs.                                                                                                 Φιλε Γιαννη καλη συνεχεια ξερειs εσυ :D

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 02:44:09 μμ »
Γιασου Γιαννη ::salut::εχειs πεσει με τα...''χερια'' στην δουλεια και αυτο ειναι πολυ ευχαριστω.Θα πρεπει μου φαινεται να πουμε στον διαχειριστη να φτιαξει ενα νεο ξεχωριστο topic με ανακατασκευεs...δλδ με φωτο. Πωs ηταν και πωs γινεται. Εγω στο ξαναπα εχω αρχισει να ξαναφταιχνω παλια παρατημενα κιτ.....ελπιzω και αλλοι φορουμητεs,τι ελπιζω ειμαι σιγουροs.                                                                                                 Φιλε Γιαννη καλη συνεχεια ξερειs εσυ :D

σ'ευχαριστω πολυ φιλε Κωστα.μακαρι να γινουν αυτα που λες..  :wink:

ηδη το εχω στα χερια μου και του αλλαζω τα φωτα!  :twisted:

::salut::

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 06:43:34 μμ »


Μια γευση απο............mirage!   ::salut::

οπωε ειπα και χθες, σειρα ειχαν οι πινακες οργανων, οι θεσεις (καθισματα) και ο,τι ειχε να κανει με το πιλοτηριο.

ας ξεκινησουμε λοιπον......


ενα πρωτο χερι βαψιματος..



το μπροστινο κοκπιτ βαμμενο..

      


το πισω κοκπιτ, επισης, βαμμενο...

      


 ::arrowred:: ξερω οτι μοιαζει σαν ψευτικο αλλα ειναι το φως που εχει ανοιξει τα χρωματα.στην πραγματικοτητα ειναι πιο αληθοφανες σαν πιλοτηριο.  :roll:

και μια γενικη αποψη των δυο πιλοτηριων..


Αποσυνδεδεμένος Pyrgiotis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 483
  • Age: 39
  • Τόπος: Πύργος Ηλείας
  • Σπύρος
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 06:46:19 μμ »
Εχεις παρει φορα για τα καλα!!

Πολυ καλα το πας,αντε να το δουμε και τελειωμενο!

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 07:52:08 μμ »


συνεχιζω με τα καθισματα...

εδω φαινονται στο αρχικο τους σταδιο..







επισης, διακρινονται και τα σημεια που λειπουν απο τα καθισματα. εχουν μεινει κολλημενα στη βαση του κοκπιτ  :shock: και πανω εκει θα κολληθουν τα καθισματα...

μπηκαν και οι πρωτες ζωνες. ειναι φτιαγμενες απο χοντρο χαρτι.






με πολυ λεπτο πλαστικο εγινε η χειρπλαβη εκτιναξης του καθισματος..








εδω αξιζει να σημειωθει οτι παρομοιες εργασιες εγιναν και στα δυο καθισματα με ελαχιστες διαφορες μεταξυ του ενος καθισματος και του αλλου..





προστεθηκαν καποια κομματια επιπλεον και τελειωσαν τα καθισματα....









και τελειωμενα...

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 08:41:56 μμ »


συνεχεια της δουλειας και τη σκυταλη παιρνουν τα εσωτερικα τοιχωματα του πιλοτηριου (μπρος και πισω  :mrgreen:)













μπηκε ο πινακας οργανων..






και μια γενικη αποψη για το πως θα φαινεται με τα καθισματα στη ''θεση'' τους!  :mrgreen:












Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 08:55:16 μμ »
 

Θερμη παρακληση:  Αν καποιος συναδελφος εχει καλυπτρα για το συγκεκριμενο αεροσκαφος και δεν την χρειαζεται, ας κανει ενα ψυχικο για να βοηθησει την κατασταση. Μονο ετσι θα μπορεσουμε να το δουμε ολοι καποια στιγμη το μοντελο τελειωμενο!  :roll:

Επισης, θα ηθελα και χαλκομανιες για το μοντελο. Τις βασικες - οχι πολλα πραγματα. ελληνικα εθνοσημα εχω, τις υπολοιπες δεν εχω!  :cry:

Θα παρακαλουσα οποιος τυχον εχει κατι απο τα παραπανω να επικοινωνησει μαζι μου με πμ να κανονισουμε τα περεταιρω.

Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 08:33:07 μμ »
καλοςςςςς!! δοκιμασε για ζωνες το αλουμινοφυλλο απο το νες καφε!!!!μεκ δοκιμασες???


Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 08:38:29 μμ »


με το μεκ δουλευω αλλα εχω καποια σημειωση να βαλω εδω: ειναι πολυ δυνατο και δεν χαριζει! αν κανω λαθος και ξεκολλησω ενα κομματι, θα το βγαλω λιωμενο!  :roll:

αν ειμαι ομως σιγουρος για τα κομματια που θελω να κολλησω, τοτε κανει θαυματα.  ::icon_thumright::

ασε ρε Λευτερη, μου χυθηκε πανω στην πλαστικη βαση και την ξεβαψε! γμτ κερατο μου!οχι οτι εγινε καμια ζημια  αλλα ειναι καινουργια!  :cry:

σε λιγο ερχεται και η συνεχεια της μοντελοδουλειας μου...

Αποσυνδεδεμένος ΛΕΥΤΕΡΗΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2318
  • Age: 56
  • Τόπος: Γερακας
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 09:08:33 μμ »


με το μεκ δουλευω αλλα εχω καποια σημειωση να βαλω εδω: ειναι πολυ δυνατο και δεν χαριζει! αν κανω λαθος και ξεκολλησω ενα κομματι, θα το βγαλω λιωμενο!  :roll:

αν ειμαι ομως σιγουρος για τα κομματια που θελω να κολλησω, τοτε κανει θαυματα.  ::icon_thumright::

ασε ρε Λευτερη, μου χυθηκε πανω στην πλαστικη βαση και την ξεβαψε! γμτ κερατο μου!οχι οτι εγινε καμια ζημια  αλλα ειναι καινουργια!  :cry:

σε λιγο ερχεται και η συνεχεια της μοντελοδουλειας μου...
σχεδον οπως ολες οι κολες αν πεσουν σε πλαστικο θα του αλλαξουν τα φωτα :wink: :wink: :wink:


Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 09:21:53 μμ »


φτανουμε λοιπον προς το τελος,με το δυλιτρο να ''υπακουει'' πιστα στις εντολες μου και να πηγαινει απο το.....κακο στο μετριο!!!  :mrgreen:

σειρα στην κατασκευη ειχε ο γαντζος προσγειωσης. Δημιουργηθηκε με ενα κομματι λειωμενο και τεντωμενο πλαστικο - πολυ ευκολα και γρηγορα και μαλιστα με πολυ καλο αποτελεσμα.






επρεπε ομως να γινει μια μετατροπη στη βαση του γαντζου αφου απο φωτογραφιες που ειδα με κανονικο μαχητικο, ειχε διαφορα. δειτε τι εννοω...



εκρινα οτι ειναι σκοπιμο να γινει η μετατροπη και αφαιρεσα το κομματι που ηταν περιττο στο σημειο που εχω σημαδεψει....



..και ιδου τα αποτελεσματα....





μεχρι εδω για την ωρα και σε λιγο θα ακολουθησουν νεες φωτογραφιες με τη συνεχεια του κιτ...

Γιαννης

  • Επισκέπτης
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 09:23:28 μμ »
 με το μεκ παρα παει το κακο. δε λεω, φανταστικο στο να κολλαει, να διαλυει χρωματα και στοκους και...και...και...αλλα δεν συγχωρει λαθη το ατιμο!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: Ανακατασκευη Mirage 2000BG 1/72 Heller..
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 05, 2008, 09:27:27 μμ »
Γιάννη χαρά στο κουράγιο σου!!!! Καλή συνέχεια με το μιραζάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tags: