Αποστολέας Θέμα: Ανάγωγες Χαλκομανίες  (Αναγνώστηκε 2159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος igp

  • Don't Forget
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • check six! The way of Greeks!
    • My Scale Models
Ανάγωγες Χαλκομανίες
« στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:27:48 πμ »
Καλησπέρα φτιάχνω αυτόν τον καιρό το 104 "Όλυμπος" από το γνωστό κιτ της "Hasegawa" στην 1/48. Ενώ η κατασκευή του μοντέλου είναι γενικά απλή, ωστόσο οι χαλκομανίες είναι μόνο για χαρτοπετσέτες  :(. Πιο συγκεκριμένα θέλουν αρκετό χρόνο στο νερό για να ξεκολλήσουν από το χαρτί και στη συνέχεια "κάθονται" ακούνητες στο μοντέλο χωρίς να μου αφήνουν περιθώρια να διορθώσω τη θέση τους πάνω στο μοντέλο. Αν κατά τύχη τις βάλω σωστά από την αρχή, τότε αυτές μόλις στεγνώσουν πάνε βόλτα εκτός μοντέλου :shock:! Δεν δοκίμασα ακόμα βελτιωτικό γιατί θέλω τη γνώμη σας (και την εμπειρία σας!). :mrgreen:
 Ίντα να κάμω με τις κουζουλές???

Αποσυνδεδεμένος STEF

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 727
  • Age: 48
  • Τόπος: KERATSINI
  • Superdetail madness
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:32:41 πμ »
Καλημέρα,λίγο Μicroscale στην επιφάνεια που είναι να τοποθετηθεί η χαλκομανιά και μια γεναία ποσότητα από πάνω αφού την κεντράρεις και αν παρόλα αυτά το παίζει τσαμπουκάς, 7μέρη καθαρό οινόπνευμα και 1 μέρος ασετόν και θα κοτέψει θέλει δεν θέλει.Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος igp

  • Don't Forget
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • check six! The way of Greeks!
    • My Scale Models
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:45:06 πμ »
Ευχαριστώ! Το δράμα θα λάβει χώρα αύριο το βράδυ... οπότε και θα δούμε ποιος νίκησε  :D

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 11:53:20 πμ »
Eίτε αυτό που είπε ο Στέφανος,είτε και με το Μr Mark Softer της Gunze.
Ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ είναι ο εξής.
Πριν βάλω την χαλκομανία στο μοντέλο,με το δάκτυλο βάζω κανα δυο σταγόνες νερό στην επιφάνεια του μοντέλου.
Αφού κεντράρω την χαλκομανία,με λίγο χαρτί κουζίνας αποροφάω το νερό προσεκτικά,διορθώνοντας με το τσιμπιδάκι τυχόν αλλαγές.
Στο τέλος πατάω την χαλκομανία με το χαρτί από το κέντρο της προς τα έξω,ώστε να φύγει εντελώς το νερό.
Τέλος και αναλόγως την χαλκομανία βάζω αρκετό βελτιωτικό και το αφήνω να δουλέψει.
Ορισμένες φορές αν είναι η χαλκομανία μεγάλη και με πολλές καμπύλες,βάζω πρώτα βελτιωτικό στα περίεργα σημεία μόνο,ώστε να αρχίσει να μαλακώνει και να παίρνει την μοργή των καμπύλων ή γραμμώσεων, και μετά βάζω σε ολόκληρη την χαλκομανία υγρό!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:13:54 μμ »
Κάνω σχεδόν τα ίδια με τον Γιώργο (mmaker), μόνο που αντί για νερό πάνω στο μοντέλο βάζω πρώτα με ένα πινελάκι λίγο βελτιωτικό MICRO SET της MICROSCALE, και αφού τοποθετήσω την χαλκομανία και την κεντράρω, με το ίδιο πινελάκι, πιέζοντας από το κέντρο προς τα άκρα, αφαιρώ το νερό ή  το υγρό που υπάρχει από κάτω. Μετά, πάλι με το πινελάκι, βάζω λίγη ως αρκετή ποσότητα, ανάλογα με την χαλκομανία και την γράμμωση, από το MICRO SOL της MICROSCALE ή το Μr Mark Softer της Gunze ή και τα δύο αν η χαλκομανία μου κάνει νούμερα, και το αφήνω, δεν το πειράζω καθόλου, και η χαλκομανία μετά από λίγο αρχίζει να ζαρώνει. Μην φοβηθείς και προσπαθήσεις να το διορθώσεις, θα κάνεις ζημιά. Άστο έτσι όπως είναι και μετά από μερικές ώρες αυτή θα απλώσει εντελώς και θα έχει αφομοιωθεί από το πλαστικό. Αν μάλιστα η χαλκομανία είναι καλής ποιότητας και λεπτή δεν θα ξεχωρίζει καθόλου, θα φαίνεται σχεδόν σαν να είναι βαμμένα τα σήματα. 
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:24:38 μμ »
Σαν τελευταία λύση και ΜΟΝΟ αφού τα παραπάνω έχουν αποτύχει, βάλε με προσοχή και ψιλό πινελάκι υγρή κόλλα Humbrol, προσεκτικά όμως για να πάει μόνο πάνω στη χαλκομανία. Και μετά μην την αγγίξεις για τουλάχιστον 4-5 ώρες.

Αλλά προσοχή: Αποτελεί λύση απελπισίας. Κάτι σαν επίθεση banzai. Πάντως καταφέρνει να στρώσει ακόμα και σήματα της Italeri...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος sotiris

  • Aρχικατής Πρωτοσύγγελος και Πάπας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3013
  • Age: 40
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Μέσ'το άρμα θα καούμε!
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 06, 2008, 01:46:21 μμ »
Καλημέρα,λίγο Μicroscale στην επιφάνεια που είναι να τοποθετηθεί η χαλκομανιά και μια γεναία ποσότητα από πάνω αφού την κεντράρεις και αν παρόλα αυτά το παίζει τσαμπουκάς, 7μέρη καθαρό οινόπνευμα και 1 μέρος ασετόν και θα κοτέψει θέλει δεν θέλει.Ελπίζω να βοήθησα.
Θα συμφωνησω στν Ντακοτα (φωτο προσεχως) το εθνοσημο στο πλαι της ατρακτου καθοτανε πανω στους μεντεσεδες της πορτας φωρτοσης και δεν επιανε καλα, μολις εβαλα οινοπνευμα με ασετον,εκατσε τελεια

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 07:34:19 μμ »
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα(αν μπορείς), να διαθέσεις 15-16€ να πάρεις τις χαλκομανίες τις Icarus Decals για τον Όλυμπο... Απλά θα κρατήσεις μόνο τα αστέρια από την Hase, και θα βάλεις όλα τα υπόλοιπα από το σετ... Και πάλι όμως θα χρειστείς βελτιωτικό, για να τις φέρεις στη σωστή θέση και να κάτσουν σωστά...

Αποσυνδεδεμένος igp

  • Don't Forget
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • check six! The way of Greeks!
    • My Scale Models
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 07:40:13 μμ »
Συμφωνώ και εγώ για τις Icarus αλλά στο plastimodellismo (μπορεί και στου Καλφάκη νομίζω) δεν τις είχαν. Αν ξέρετε κάπου στο κέντρο που να έχουν διαθεσιμότητα πειτε να πάω να πάρω.

Αποσυνδεδεμένος igp

  • Don't Forget
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • check six! The way of Greeks!
    • My Scale Models
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 07:45:03 μμ »
Όσο για το ασετοινόπνευμα, το χρησιμοποιούσα παλιά αλλά φοβόμουν να το ξαναχρησιμοποιήσω. Με μια δοκιμή χθές τα αποτελέσματα ήταν ενθαρρυντικά.

Α! Να μην ξεχάσω η βλακεία του μοντέλου (ή και δικιά μου :oops:) είναι ότι σύμφωνα με τις οδηγίες τοποθέτησα σωλήνες pitot κτλ και μετά διαπίστωσα ότι πέφτουν από πάνω οι χαλκομανίες χωρίς κάποια πρόβλεψη γι'αυτό. Οπότε πάνε  :( τα σωληνάκια... μετά θα φτιάξω μάλλον δικά μου...
Τέλος πάντων... :?

Αποσυνδεδεμένος Viper

  • Modelclub.gr
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10061
  • Age: 47
  • Τόπος: Χωματερή της Ευρώπης
  • Keep modeling !
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2008, 07:55:41 μμ »
Συμφωνώ και εγώ για τις Icarus αλλά στο plastimodellismo (μπορεί και στου Καλφάκη νομίζω) δεν τις είχαν. Αν ξέρετε κάπου στο κέντρο που να έχουν διαθεσιμότητα πειτε να πάω να πάρω.

Eχω την εντυπωση πως ο Καλφακης δε τις φερνει,μονο το Plastimodellismo και το Fasma models παραδιπλα.

Αποσυνδεδεμένος igp

  • Don't Forget
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Age: 44
  • Τόπος: Αθήνα
  • check six! The way of Greeks!
    • My Scale Models
Απ: Ανάγωγες Χαλκομανίες
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 08:45:46 μμ »
Τελικά το βελτιωτικό έκανε θαύματα!!! Δυστυχώς οι χαλκομανίες ήταν πάρα πολύ μεγάλες για να είναι ένα μόνο κομμάτι και έτσι έγιναν λάθη, αλλά νέος είμαι θα μάθω!
 Και φυσικά ενώ πριν τις βάλω έψαξα για τις icarus και μου είπαν ότι είναι παλιές και μάλλον δεν θα βρω, μια μέρα μετά τις βρήκα αλλά ήταν πλέον αργά... :cry:
Τώρα προσπαθώ να συνεφέρω λίγο το μοντελάκι... θα δούμε όταν το τελειώσω θα βάλω φωτογραφία...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας! :)

Tags: