ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ > Ξύλινα Πλοία

Χωράνε παντού….

(1/2) > >>

Thanasis:
Για όσους έχουν σαν δικαιολογία την έλλειψη χώρου…ας την ξεχάσουν. Υπάρχει και αυτή η τεχνική μοντελισμού…Περισσότερα μοντέλα στο: http://www.miniatureships.blogspot.com/        Προσέξτε το στυλό



ramfighter:
Μικρό στο μάτι, αλλά οχι και στο κρεββάτι. 600 ευρώπουλα :shock: :shock: η τιμή του

Thanasis:
Γιάννο χαίρομαι που απο το σχόλιο σου :shock: ανοίγεται... η συζήτηση της εκτίμησης κόστους για κάποιο μοντέλο.
Και θα σε ρωτήσω πόσο εσύ θα ήθελες να πληρωθείς για κάποιο δικό σου μοντέλο?
Να σου θυμίσω ότι σε κάθε κατασκευή μοντέλου (και των δικών σου) η εκτίμηση κόστους (απο υποψήφιο αγοραστή...) συνήθως δεν περιλαμβάνει-συνεκτιμά και  τα παρακάτω:
1.Έρευνα-συγκέντρωση πληροφοριών για το μοντέλο που θα φτιάξεις...
2.Βιβλιογραφία που έχεις (έχεις αγοράσει...).
3.Γνώσεις-εμπειρία που κατέχεις.
4.Καλιτεχνική διάθεση-δημιουργία.
5.Πιστότητα-ανωτερότητα απο ίδιο μοντέλο άλλου λιγότερο έμπειρου μοντελιστή
6.Ενδεχομένως Μοναδικότητα ή περιορισμένου αριθμού  για το μοντέλου που φτιάχνεις
7.Μπορείς να προσθέσεις και το " Ρήτρα κοινωνικότητας"... καθόσον η συγκεκριμένη Τέχνη απαιτεί να δουλεύεις συνήθως μόνος για πολλές ώρες ...συνήθως βάζοντας τον εαυτό σου και κάποιους άλλους σε δεύτερη μοίρα...
Στην συνέχεις μπορείς να προσθέσεις κόστος Υλικών- Εργαλείων-κατανάλωσης ρεύματος...κλ.π.    και κάνε μου μια "καλή τιμή"....

Υπόψιν ο εργαζόμενος που κάνει delivery pitsa...αμείβεται με 4 Ερώ ανά  ώρα... :D

Greg Filos:
Mιλάς για μοντέλο scratch ή μοντέλο "παραγωγής" ?

ramfighter:
Θανάση αυτή η συζήτηση έχει ξαναγίνει και καταλήγουμε στο οτι εαν βάζαμε μία τιμή που μας κάλυπτε σε όλους τους τομείς που ανέφερες, θα ήταν τόσο ψηλή που θα αποθάρρυνε τους πιθανούς αγοραστές. Αγοραστές για τον φίλο μας τον μικρομοντελιστή - ας μου επιτραπεί η έκφραση - θα βρεθούν, αλλά πίστεψε με οι περισσότεροι θα είναι πρώτα συλλέκτες και μετά ρομαντικοί λάτρεις ( το διαπιστώνω αυτό απο τα μεταλλικά αυτοκίνητα που διαβαζω κατι τιμές σε limited edition και hand made metals που χανω και τις λιγες-  και πολύτιμες όπως διακρίνεται απο το avatar μου - τριχες της κεφαλής μου)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση