Αποστολέας Θέμα: Cessna ηλεκτροκίνητο  (Αναγνώστηκε 1609 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Cessna ηλεκτροκίνητο
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:04:47 μμ »
το Σάββατο προς μεγάλη μου έκπληξη μου κάνανε δώρο ένα τσέσνα .

δεν έχω καμία εμπειρία με τηλεκατευθυνόμενα. Λόγω του ότι το απόγευμα παντρεύτηκε ο αδερφός μου δεν είχα καθόλου χρόνο να το περιεργαστώ ( υπήρχε και πολύς κόσμος στο σπίτι ) . Το μόνο που πρόλαβα να δω αφαιρώντας το περιτίλυγμα στο τεράστιο κουτί είναι ότι πρόκειται για τσέσνα , ηλεκτροκίνητο , με άνοιγμα φτερών , αν θυμάμαι καλά , 98 πόντους.
 

δεν ξέρω εαν πρέπει να το γυρίσω πίσω και να το ανταλάξω με όσα πιο πολλά στατικά μπορώ ή να το κρατήσω .

αυτά τα ηλεκτροκίνητα ,
κάνουν θόρυβο ?
πιάνουν ταχύτητες που μπορεί να αποβούν μοραίες για κάποιον μη έμπειρο ?
οι μπαταρίες τους εαν χαλάσουν είναι ακριβές ?
είναι δυνατόν να σκοτώσουν κάποιον εαν χαθεί ο έλεγχος ?
είναι δυνατόν να παρει φωτιά κάποιο δάσος αν έχουμε πτώση ?
συνήθως πόσα μέτρα έχουν βεληνεκές και πόσα μέτρα θέλουν για απογείωση ? κατ εκτίμηση...
η μόνη εμπειρία που έχω είναι οι εξωμοιωτές πτήσης με τους οποίους τα πάω καλά σε απογείωση και προσγείωση π.χ F15 , FALCON 4 , LOCK ON και ώς εκεί.

southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: tsesna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:16:26 μμ »
Μήπως το δώρο το έκαναν στον αδερφό σου και του το 'φαγες?  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: tsesna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 12:30:39 μμ »
Ου μπλέξεις Γιώργη.... καλύτερα αλαξέτο με αρκετά στατικά! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: tsesna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 01:01:15 μμ »
Είναι το τσέσνα 182 της art tech αν δεν κάνω λάθος .

μου φαίνεται καλή περίπτωση αλλά απαιτέι και χρόνο , και μάλιστα ημερήσιο ( φως ημέρας ) και ο χρόνος αυτός δεν υπάρχει. Ενώ τα "δικά μας" τα στατικά τα δουλεύω κυρίως νύχτα ( φως λάμπας .....γιαυτό οι παραλλαγές μου βγαίνουν χάλια ...... )

πάντως τουλάχιστον από τις φωτό του κουτιού είναι κουκλί το άτιμο .
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: tsesna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 17, 2007, 07:24:47 μμ »
Όπως γράφεις το R/C απαιτεί χρόνο και "ειδικές" συνθήκες (βλέπε καλοκαιρία/ελαφρούς ανέμους) και συχνά "ταξίδι" σε χώρο κατάλληλο δηλαδή μακριά απο σπίτια, κολώνες, καλώδια κλπ. Όσων αφορά την επικυνδυνότητα, άν πέσεις πάνω στην προπέλα (που γυρνάει με αρκετές χιλιάδες rpm) όλο και κάτι θα σου κάνει... :mrgreen:

Κατα τη γνώμη μου τα R/C σου προκαλούν έναν ενθουσιασμό στην αρχή, αλλά κάποια στιγμή το βαριέσαι - ειδικά άν δέν υπάρχει κάποιας μορφής ανταγωνισμός ή παρέα στην πτήση (για dogfight)... :twisted: Ιδιαίτερα για εμάς τους "στατικούς" που η "αρρώστια" μας είναι η κατασκευή και αναπαράσταση και όχι το παιχνίδι... ::glossa::
Έχω φτιάξει προ 12ετίας και εγώ ένα cessnaκι (και μάλλιστα "χτιστό" - όχι έτοιμο σε 4-5 κομμάτια όπως αυτά που υπάρχουν σήμερα) και δέν πέταξε ποτέ... Δυό/τρείς φορές το έβαλα μπροστά μόνο και αυτό ήταν... Τώρα κοσμεί το... ταβάνι :lol:

Άν πάντως αποφασίσεις να το κρατήσεις, το συγκεκριμμένο είναι αρκετά καλό για να μάθεις να πετάς. Έχε υπόψιν σου πώς η διάρκεια της μπαταρίας είναι γύρω στο δεκάλεπτο και μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις κάνα/δυό ακόμα...

Υ.Γ.1  ...και άν αποφασίσεις να το βάψεις (ώς γνήσιος στατικομοντελιστής :wink:) πρέπει να πάρεις ειδικά σπρέυ για foam (φελιζόλ)...
Υ.Γ.2  Ξέχνα ότι ξέρεις απο εξομοιωτές στο PC... Πιό πολύ θα σε μπερδέψουν παρά θα σε βοηθήσουν.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Cessna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 04:16:40 μμ »
Τα ηλεκτρικά RC δεν κάνουν σχεδόν καθόλου θόρυβο, άνθρωπο να σκοτώσεις αποκλείεται, εκτός και αν έχεις τηλεκατευθυνόμενο C130 στην 1/10 με τέσσερις θερμικούς κινητήρες!
Οι μπαταρίες κρατάνε όπως είπε και ο Νίκος περίπου 10 λεπτά, αν και αμα θέλεις μπορείς να βρεις και με μεγαλύτερη διάρκεια. Ουσιαστικά η διάρκειά της εξαρτάται απο τον κινητήρα του αεροπλάνου!
Οι ταχύτητες που πιάνει ένα ηλεκτρικό είναι μικρές και δεν θα σου δημιουργίσει μεγάλο πρόβλημα.
Σε περίπτωση πτώσης δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσει φωτιά και πόσο μάλλον να καεί δάσος, εκτός και αν έχεις εκείνο το C130 που λέγαμε!
Επίσης για να απογειωθεί δύο μέτρα είναι αρκετά!

Αν θέλεις πάντως υπάρχουν εξομειωτές για R/C, που συνδέεις και την τηλεκατεύθυνση στο pc!

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: Cessna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 04:31:32 μμ »
καλά τα λέτε και τα αρνητικά και τα θετικά αλλά με βλέπω να το αλλάζω .

μήπως ήρθε η ώρα για κείνον τον αερογράφο που είχα στο μυαλό μου ?

Υ.Γ. μεγάλη ρόμπα ! ! ! !  :oops: πήρα καλφάκη για να ρωτήσω για αλλαγή με στατικά ή στατικό . Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι είναι αγορασμένο από άλλο μαγαζί  :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :shock:
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: Cessna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 18, 2007, 05:27:07 μμ »
Τι μάρκα είναι?

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: Cessna ηλεκτροκίνητο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 12:50:47 μμ »
southern by the grace of God

Tags: