Αποστολέας Θέμα: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 8245 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killer

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:03:32 μμ »
ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΛΑΚΩΝΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ...
ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ   :cry:   ΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΛΑΜΠΟΥΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ.....

ΕΧΩ ΜΟΝΤΕΛΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΘΥΣΙΑΣΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ.
ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ ΚΥΡΙΩΣ ΘΕΜΑΤΑ Β'ΠΠ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ.  ::arrowred:: ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΒΑΨΙΜΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΟΣ 37mm Anti-Tank Gun PAK ΤΗΣ Tamiya (ΧΡΩΜΑΤΟΣ Tank Grey) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΑΙΩΣΩ. ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΑΩ? ΜΕ WASH?

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ 88ΑΡΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΓΙΑ ΦΤΙΑΞΙΜΟ....   :lol:


Αποσυνδεδεμένος LIVERPOOL

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2517
  • Age: 60
  • Τόπος: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:19:56 μμ »
 killer, για το θέμα παλαίωσης αρμάτων θα σου απαντήσουν οι αρμόδιοι αρματάδες. Βέβαια μπορείς να πας να δει και στα θέματα ΤΕΧΝΙΚΕΣ.
Εγώ το μόνο που θα σου πως είναι να μην φοβηθείς καθόλου να εφαρμόσεις αυτές τις τεχνικές ακόμα κι αν σου φανεί ότι "σκοτώσες" το μοντέλο. Μπορεί να ήταν έτσι και το πραγματικό, που ξέρεις. Αλλωστε το λέει και το όνομά σου.
ΣΤΕΛΙΟΣ ΛΑΖΑΡΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:27:03 μμ »
κατ' αρχήν γράφε με μικρά και όχι κεφαλαία για τους γνωστούς λόγους "ευγένειας" του διαδικτύου.
το θέμα που ανοίγεις είναι πολύ μεγάλο και θα προσπαθήσω να απαντήσω πολύ σύντομα και περιγραφικά.
τις φθορές σου θα τις ξεκινήσεις πάνω σε βαμένη και στεγνωμένη επιφάνεια.
εάν έχεις τοποθετήσει σήματα, χρειάζεται να τα έχεις ασφαλίσει με κάποιο διαφανές βερνίκι, κατα προτίμηση ακρυλικό.
1o βήμα είναι το wash, απο λάδι ζωγραφικής (σκούρο, πχ. Sepia, Raw Umber) σε white spirit.
2o βήμα, πολύ ελαφρύ στεγνό πινέλο (dry brush) με ξανοίγματα των χρωμάτων που έχεις βάψει, προκειμένου να "φανούν" οι λεπτομέρειες.
3ο βήμα, με τη σύγχρονη μέθοδο - ή μόδα - τα φίλτρα (filters), δηλαδή πιο παχύρευστα wash σε αποχρώσεις σχετικές με τα χρώματα σου για να αλοιωθεί η ομοιομορφία του χρώματος. πόσα φίλτρα (χέρια) θα περάσεις και πόσο θα τα δουλέψεις με το πινέλο σου, εξαρτάται απο το εφέ που θες να αναπαραστήσεις.
4ο βήμα οι γρατζουνιές ή ξέφτια (chipping) με σκούρο χρώμα και πολύ ωιλό πινέλο σε επιλεγμένα σημεία συχνής χρήσης.
5o βήμα, το δέσιμο όλων των παραπάνω με συνδιασμό τεχνικών, χρωμάτων και σκονών (pigments).
εαν σε δυσκολεύουν τα στάδια 3 και 4,
μπορείς να επιμείνεις λίγο παραπάνω στο 2 και να πας κατευθείαν στο 5.
το αποτέλεσμα θα είναι καλό και όμορφο και αρκετά ρεαλιστικό αλλά δεν θα αρέσει στους πολύ προχωρημένους της εποχής.
το θέμα όμως σε αυτή τη φάση είναι τι θα αρέσει σε εσένα και όχι στους άλλους. 
τώρα για ειδικές παλαιώσεις (διαρροές λαδιών, battle damage, σκουριές, λάσπες κλπ.) χρειάζονται άλλες τεχινκές.
νομίζω αν ψάξεις ατο φόρουμ θα βρεις σχετικά θέματα και αναλυτικές παρουσιάσεις.
τα παραπάνω στα έγραψα μόνο για τη σειρά της διαδικασίας χωρίς πολλές λεπτομέρειες.
επίσης επισημαίνω ότι είναι η προσωπική προσέγγιση στο θέμα (διαδικασίες και σειρά που με εξυπηρετούν προσωπικά στις κατασκευές μου) και όχι κάποιοι "απαράβατοι" κανόνες.
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 03:42:07 μμ »
Μπράβο Σταύρο,  ::icon_thumright:: , βοήθησες και μένα να τα ξαναβάλω σε μία τάξη στο μυαλό μου όλα αυτά... :oops:

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 04:14:55 μμ »
Σταύρο γιατί το wash γίνεται με λάδια ζωγραφικής και όχι με κάποιο αραιωμένο enamel; Πάντα είχα την απορία γιατί δεν τα έχω δουλέψει (τα λάδια)...

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 05:31:54 μμ »
ΘΑ συμφωνήσω με τον Σταυρο στην σειρα των τενχικών με μια διαφορά στην δική μου προσέγγιση.. Το chipping γίνεται πρίν τα φίλτρα/wash..

Επισης μην ξεχάσεις να αραιώσεις τα λάδια με wite spirit σε αναλογία 90-10 (λαδια/διαλυτικό) για τα φιλτρα..

Γιαννη τα λάδια ειναι πιό λεπτόκοκα και η διάλυση με το white spirit ειναι πολύ καλύτερη.. Επίσης σε περιπτωση λάθους σκουπίζονται πιο εύκολα απο τα enamel..

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 07:29:14 μμ »
ΘΑ συμφωνήσω με τον Σταυρο στην σειρα των τενχικών με μια διαφορά στην δική μου προσέγγιση.. Το chipping γίνεται πρίν τα φίλτρα/wash..
είναι απλά θέμα σειράς...

Γιαννη τα λάδια ειναι πιό λεπτόκοκα και η διάλυση με το white spirit ειναι πολύ καλύτερη.. Επίσης σε περιπτωση λάθους σκουπίζονται πιο εύκολα απο τα enamel..
συμφωνώ απόλυτα.

Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος killer

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 02:21:34 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ και ειδικά το Σταύρο για τον χρόνο και για τις χρήσιμες πληροφορίες.  ::icon_thumright::

Μου δώσατε τη βάση να ξεκινήσω γιατί τόσο καιρό διάβαζα για τις τεχνικές αυτές (που για εσάς είναι απλές, αλλά για έναν αρχάριο φαντάζουν βουνό) και τα είχα μπερδέψει κάπως στο μυαλό μου.  :cry:

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πειραματιστεί και φοβόμουν ότι θα “σκότωνα” τα μοντέλα μου!
Για περισσότερες λεπτομέρειες θα περιηγηθώ στο forum.
Συνεχίσετε να δίνετε τα φώτα σας σε μας τα «γκαβάδια». ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος PanPan

  • Παναγιώτης :)
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Age: 32
  • Τόπος: Αθήνα
  • xtracolor!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 02:32:15 μμ »
Φίλε μου λογικό είναι να σου φαίνονται δύσκολα!!! Με την κατάλληλη εξάσκηση όμως θα δεις ότι είναι αρκετά εύκολες στην πράξη και μην απογοητευτείς αν κάτι δε σου πετύχει με την πρώτη προσπάθεια..... Για ότι άλλο θες, όλοι εδώ είμαστε!  ::icon_thumright::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 03:03:03 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πειραματιστεί και φοβόμουν ότι θα “σκότωνα” τα μοντέλα μου!

Καλύτερο μοντέλο σημαίνει προσεκτικότερη δουλειά (και εφαρμογή καλύτερων υλικών και τεχνικών αλλά αυτό είναι ίσως και θέμα κόστους). Από πλευράς δουλειάς όλη η ιστορία είναι να αποφασίσεις να "χαραμίσεις" κάποιον από τον μοντελιστικό σου χρόνο σε πειραματισμό.

Είναι άχαρο βέβαια να κάθεσαι ένα δίωρο και στο τέλος να λες "τί φτιάξαμε σήμερα; τίποτα...". Σκέψου όμως ότι με την "έρευνά" σου και την "προπόνηση"  επενδύεις έτσι πάνω σε κάθε επόμενο μοντέλο σου συν το ότι γλιτώνεις από εκπλήξεις που εκτός από το ότι θα σου ανεβάσουν την πίεση θα απαξιώσουν τελείως δεκάδες ώρες κατασκευής που ίσως να έχεις ήδη επενδύσει σε κάποιο μοντέλο.

Όποτε το έκανα(*) ποτέ δεν το μετάνιωσα. Θέλει πειθαρχία όμως (αν και ως καλοί μοντελιστές οφείλουμε να την έχουμε...!!!)    :D

(*)πάνω σε ένα 72άρι F-104G Airfix που μοιάζει με κανιβαλισμένο και παρατημενό αεροσκάφος στον Άραξο...

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 06:07:23 μμ »
Επισης μην ξεχάσεις να αραιώσεις τα λάδια με wite spirit σε αναλογία 90-10 (λαδια/διαλυτικό) για τα φιλτρα..
Ερώτηση άσχετου, μήπως το 90-10 είναι διαλυτικό/λάδια και όχι λαδια/διαλυτικό;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 06:15:57 μμ »
Επισης μην ξεχάσεις να αραιώσεις τα λάδια με wite spirit σε αναλογία 90-10 (λαδια/διαλυτικό) για τα φιλτρα..
Ερώτηση άσχετου, μήπως το 90-10 είναι διαλυτικό/λάδια και όχι λαδια/διαλυτικό;

σωστός. ::eusa_clap::
αφού τις φθορές τις έχεις μέσα σου,
παράτα τα αεροπλανάκια και έλα στον πραγματικό μοντελισμό,
αυτό της ερπύστριας, της λάσπης και της σκουριάς. ::salut::
Σ.Σ.

ΥΓ. ελπίζω ο admin να μην με μπανάρι για προσπάθεια προσηλυτισμού σου. :lol:

Αποσυνδεδεμένος stelios2000

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 553
  • Age: 48
  • Τόπος: Χανιά Κρήτης
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 08:03:11 μμ »
gnomi mou einai na xrisimopoiiseis ta YDATODIALITA ladia zografikis
Akoma kai lathos na kaneis to bazeis kato apo tin brisi kai feugoun.
Allios me to white spirit uparxei o kindinos pernontas me to pinelo to basiko xroma na sikothei......
So many things to do, and so little time .....

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 09:43:33 μμ »
Επισης μην ξεχάσεις να αραιώσεις τα λάδια με wite spirit σε αναλογία 90-10 (λαδια/διαλυτικό) για τα φιλτρα..
Ερώτηση άσχετου, μήπως το 90-10 είναι διαλυτικό/λάδια και όχι λαδια/διαλυτικό;

 :lol: :lol: A.... ρε Γληγόρη  ::glossa:: τώρα καταλαβαίνω γιατί σου βγαίνουν έτσι τα δικά σου  :lol: :lol: :lol:  :mrgreen:  ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:30:06 μμ »
Ρε παιδιά με το μπαρδόν δηλαδής... Ο δαιμονας του keyboard.... Αμέσως να με φάτε ρε άτιμοι....

Φίλε μου συγνωμη το έγραψα ανάποδα..

Οσο για σένα Ιούδα Νινε.... Περιμένω να δω ενα απο τα δικά σου για να μάθω ... Πέτσα ε πέτσα!  ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Greg Filos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2873
  • Age: 49
  • Τόπος: THESSALONIKI
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 10:37:26 μμ »
gnomi mou einai na xrisimopoiiseis ta YDATODIALITA ladia zografikis
Akoma kai lathos na kaneis to bazeis kato apo tin brisi kai feugoun.
Allios me to white spirit uparxei o kindinos pernontas me to pinelo to basiko xroma na sikothei......


 Αν είναι ακρυλικό δεν σηκώνεται.... Ακόμη και αν περάσεις ακρυλικό βερνίκι σε εναμέλ επιφάνεια...

Αποσυνδεδεμένος Apostolis

  • Always look the bright side of life......
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 654
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:08:13 πμ »
Παρε οπωσδηποτε το βιβλιο του MIG (miguel himenez) FAQ και θα σου πω εγω ποσες ωρες θα αφιερωσεις για weathering.... μαλλον τις περισοτερες...(επενδυσε λιγο σε βιβλια σχετικα με τεχνικες) και πειραματισου...ετσι κερδιζεις χρονο αφου πατας πανω σε εκατομυρια εργατοωρες αλλωνων και γινεσαι θεαματικα καλυτερος...οταν δοκιμασεις τις τεχνικες παλαιωσης και εφε θα καταλαβεις τι σημαινει πραγματικα μοντελισμος...αλλιως ειναι απλως συναρμολογηση και βαψιμο...
και κατι τελευταιο που πιστευω....το βαψιμο αναδεικνυει την κατασκευη ποτε το αντιθετο!!!καλη η κατασκευη και πρεπει να την προσεχουμε αλλα το ανθρωπινο ματι πιανει το βαψιμο!!

Και μην φοβασαι να πειραματιστεις (παρε κανενα ετοιματζιδικο το πολυ πολυ) !!! Οτι αλλο θελεις τα παιδια του φορουμ ειναι απιστευτα σε θεμα βοηθειας...ρωτα !!!

Αυτα και καλως ηρθες
  [img]http://i365.photobucket.co

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 11:46:55 πμ »
Επισης μην ξεχάσεις να αραιώσεις τα λάδια με wite spirit σε αναλογία 90-10 (λαδια/διαλυτικό) για τα φιλτρα..
Ερώτηση άσχετου, μήπως το 90-10 είναι διαλυτικό/λάδια και όχι λαδια/διαλυτικό;

σωστός. ::eusa_clap::
αφού τις φθορές τις έχεις μέσα σου,
παράτα τα αεροπλανάκια και έλα στον πραγματικό μοντελισμό,
αυτό της ερπύστριας, της λάσπης και της σκουριάς. ::salut::
Σ.Σ.

ΥΓ. ελπίζω ο admin να μην με μπανάρι για προσπάθεια προσηλυτισμού σου. :lol:

Ωχ ωχ ωχ, η σκοτεινή πλευρά με καλεί! :lol:

Πάντως Σταύρο τα παρουσίασες πολύ ωραία τα βήματα και μου έλυσες και την απορία με τα λάδια και τα enamel στο wash. Τώρα η ερώτησή μου είναι ο χρόνος στεγνώματος των λαδιών ο οποίος από δικιά μου εμπειρία είναι πολλαπλάσιος των enamel. Υπάρχει κάποιο κόλπο που να τον επιταχύνει; Ή εγώ κάνω κάτι λάθος (πιθανότατα);
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 12:08:51 μμ »
....το βαψιμο αναδεικνυει την κατασκευη ποτε το αντιθετο!!!καλη η κατασκευη και πρεπει να την προσεχουμε αλλα το ανθρωπινο ματι πιανει το βαψιμο!!

Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
Θυμάμαι έναν τύπο στα scratchbuild του Armorama που είχε φτιάξει scratchμια μπουλντόζα IDF!!!! Είχε πάνω από 500 ποσταρίσματα θαυμασμού κατά την διάρκεια της κατασκευής του μιας και ομολογουμένως ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!
Έκανε όμως ένα λάθος.. Το έβαψε!!!!! Κοπήκανε τα ποστ μαχαίρι! 10 ποστ το πολύ μετά το βάψιμο... μάλλον κατάλαβε ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα!

Σίγουρα ο πειραματισμός στο χρώμα - παλαίωση θέλει πολύ παραπάνω ώρα από την κατασκευή... γιαυτό μη σας κάνει εντύπωση που ξένοι μεγάλοι μοντελιστές όταν περιγράφουν ένα μοντέλο τους λένε "...το έφτιαξα σε μια εβδομάδα και το έβαφα περίπου ένα μήνα!!!"

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 01:37:44 μμ »
Ωχ ωχ ωχ, η σκοτεινή πλευρά με καλεί! :lol:
Πάντως Σταύρο τα παρουσίασες πολύ ωραία τα βήματα και μου έλυσες και την απορία με τα λάδια και τα enamel στο wash. Τώρα η ερώτησή μου είναι ο χρόνος στεγνώματος των λαδιών ο οποίος από δικιά μου εμπειρία είναι πολλαπλάσιος των enamel. Υπάρχει κάποιο κόλπο που να τον επιταχύνει; Ή εγώ κάνω κάτι λάθος (πιθανότατα);

στα άρματα και συγκεκριμένα στη διαδικασία παλαίωσης, ::icon_thumright::
δεν είναι όπως στις φιγούρες που περιμένεις αιώνες για να στεγνώσουν εντελώς τα λάδια.
24 ώρες είναι υπερασρκετές για να στεγνώσει το wash.
επιπλέον, προσωπικά προτιμώ να "κρατάει" και λίγο (εάν είναι λιγάκι νωπό δηλαδή)
για να βοηθήσει στη συνέχεια,
στα επόμενα στάδια με στεγνά πινέλα κλπ.
πολύς χρόνος στεγνώματος (της τάξης των 3-4 ημερών) θα χρειαστεί στην περίπτωση που εφαρμόσεις τεχνικές ξεθωριάσματος του χρώματος με λάδια,
στις οποίες δουλεύεις με πολύ χρώμα στο μοντέλο (όπως στις φιγούρες) και πρέπει να στεγνώσει εντελώς.
πάντως σε κάθε περίπτωση δεν χρησιμοποιώ τεχνητά μέσα στεγνώματος (λάμπες κλπ.)
αλλά φυσική μέθοδο πάντα, σε κλειστό κουτί για όποτε στεγνώσει.
αρκεί να μην έχεις deadline (πχ. για έκθεση... καλή ώρα)
γι αυτό το λόγο δουλέυω και 2-3 (ή 5-6 καλύτερα) projects ταυτόχρονα ή σχετικά ταυτόχρονα.
 ::icon_thumright::
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος Rage

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 296
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 09:29:55 μμ »
Καλησπερα...διαβασα εδω για καποια βιβλια με αναλυτηκες οδηγιες και step by step για τη παλαιωση κλπ...Πιο βιβλιο μου προτεινεται και απο που μπορω να το προμηθευτω αμεσα...Εχω τοσες αποριες που αν αρχισω να ρωταω εδω Ban θα μου ριξετε :lol: :lol: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Getsa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2963
  • Age: 51
  • Τόπος: Ερμούπολη
  • YΠΕΥΘΥΝΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ ΣΥΡΟΥ
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:36:47 μμ »
Σταύρο μπορείς να βάλεις τα βήματα (με μορφή πχ 2.5) για τα βερνικώματα;
"Μη φοβάσαι το μοντέλο. Εσύ είσαι αυτός που κρατάει το κοπίδι..."

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 05:18:54 μμ »
Καλησπερα...διαβασα εδω για καποια βιβλια με αναλυτηκες οδηγιες και step by step για τη παλαιωση κλπ...Πιο βιβλιο μου προτεινεται και απο που μπορω να το προμηθευτω αμεσα...Εχω τοσες αποριες που αν αρχισω να ρωταω εδω Ban θα μου ριξετε :lol: :lol: ::glossa::

Εκτός απο του MIG F.A.Q. που αναφέρει ο Απόστολος,θα πρότεινα το "Armour Modelling' του John Prigent, απο την σειρά Masterclass της Osprey.Παρα πολύ καλή είναι και η παρουσίαση κατασκευής ενός Pz.Kpzw 38 (t) απο τον Adam Wilder στις Μοντελιστικές Τεχνικές - Τόμος 1 απο το Model Expert. Φυσικά υπάρχουν και εκδόσεις όπου διαπραγματεύονται τις επιλογές κατασκευής ενός συγκεκριμένου οχήματος (π.χ. tiger I, StugIII κλπ) αλλά θεωρώ ότι παρα είναι θα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον 3-4 για να σε καλύψουν απο κάθε πλευρά.Επίσης εκτός απο βιβλίο θα ήταν σωστό να πάρεις κι ενα dvd με τεχνικές όπου πλέον εκεί θα δεις να εφαρμόζονται οι τεχνικές σαν να είσαι δίπλα στον μοντελιστή....συμαντικό βοήθημα για να σε βοηθήσει στην αναστολή κάθε φοβίας και απορίας που θα'χεις για βασικά πράγματα (π.χ. πως να κρατάω το πινέλο, οι κινήσεις να'ναι κυκλικές ή πάνω κάτω, με ποιό τρόπο κρατάει το πινέλο και υπο πια γωνία όταν κάνει chipping, και πολλά άλλα....)

Αποσυνδεδεμένος Rage

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 296
  • Age: 43
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: 1ο ΣΤΑΔΙΟ ΠΑΛΑΙΩΣΗΣ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 08:01:58 μμ »
Αυριο παω Θεσ/κη για να παρω το DVD του ΜΙG και μερικα ακομη πραγματακια...Ευτυχως το βρηκα αμεσως και ο Κυριος του καταστηματος ηταν τρομερα εξυπηρετικος σε αρκετες ερωτησεις μου.