Αποστολέας Θέμα: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)  (Αναγνώστηκε 11160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« στις: Αύγουστος 31, 2007, 03:35:08 πμ »
Το έτος 2199 η ζωή στη Γή απειλούνταν με αφανισμό από τον μυστηριώδη πλανήτη Γκάμιλον (Gamilon). Στα μέσα του εικοστού πρώτου αιώνα, αυτό το μυστηρώδες αστρικό έθνος, από έναν πλανήτη πολύ μακριά από το δικό μας ηλιακό σύστημα, κήρυξε τον πόλεμο στην Γή. Βομβάρδισαν την Γή με θανατηφόρες πλανητικές βόμβες.

Η επιφάνεια της Γής έγινε μη κατοικήσιμη, καθώς η θανατηφόρα ραδιενέργεια που εκλύθηκε από τις βόμβες κάλυψε τον κόσμο. Οι άνθρωποι μπορούσαν να επιβιώσουν μόνο μετοικώντας σε υπόγειες πολιτείες, μίλια κάτω από την επιφάνεια της Γής και ενωμένοι να αντισταθούν εναντίον του κοινού εχθρού. Όμως, οι Στόλοι Αμύνης της Γής εξολοθρεύονταν ο ένας μετά τον άλλον. Δεν υπήρχε αποτελεσματική άμυνα ενάντια στον βομβαρδισμό. Οι Γκάμιλονς (Σημ.: τι όνομα και αυτό! :lol: ) δεν δέχονταν τίποτα λιγότερο από μια ολοκληρωτική και άνευ όρων παράδοση της Γής, αλλά η Γήινη Διοίκηση δεν υπέκυπτε και οι Γκάμιλονς συνέχιζαν την ποιλιορκία τους. Με αυτό τον ρυθμό, σε ένα έτος όλη η ζωή στη Γή θα εξαφανιζόταν καθώς η ραδιενέργεια εισχωρούσε βαθύτερα μέσα στον πλανήτη.

Αλλά μια μέρα (των ημερών  :mrgreen: ) ένα μυστηριώδες διαστημόπλοιο κατέπεσε στον Άρη μεταφέροντας ένα μήνυμα από την Βασίλισσα Στάρσα (Starsha) του πλανήτη Ίσκανταρ (Iskandar) που βρισκόταν 148.000 έτη φωτός μακριά, στο Μέγα Νεφέλωμα του Μαγγελάνου. Η Βασίλισσα προσέφερε τον "Κοσμικό Καθαριστή Δ" (Cosmo-Cleaner D ή Cosmo DNA) μια μηχανή που μπορούσε να απαλλάξει τη Γή από τη θανατηφόρα ραδιενέργεια! Στο διαστημόπλοιο αυτό παρείχε και τα σχέδια για μια μηχανή που έπιανε ταχύτητες πέραν αυτής του φωτός για διαπλανητικά ταξίδια.

Έτσι, ο πλανήτης Ίσκανταρ ήταν ο μεγάλος στόχος για τους ανθρώπους. Όμως, η τεράστια απόσταση που τον χώριζε από τη Γή ήταν ένα φαινομενικά ανυπέρβλητο εμπόδιο, ειδικά σε μια εποχή που ο άνθρωπος δεν είχε ξεπεράσει ακόμη τα όρια του ηλιακού του συστήματος. Θα ήταν δυνατόν να ταξιδέψει κανεις ως εκεί και να επιστρέψει μέσα σε ένα γήινο έτος; Οι κάτοικοι της Γής εντοπίζουν και μυστικά μετατρέπουν το ναυάγιο του παλιού ιαπωνικού θωρηκτού Yamato σε ένα τεράστιο διαστημόπλοιο και χάρη στα σχέδια που είχε στείλει η Βασίλισσα Στάρσα, το εξόπλισαν με έναν πανίσχυρο κινητήρα που έδινε και την ενέργεια στο μεγάλο υπερ-όπλο του σκάφους, το "Όπλο Κυματικής Ενέργειας"



-------------------------------------------------------------------------------------


Καλωσορίζω τους φίλους της Ιαπωνικής σειράς anime [wiki=]Space_Battleship_Yamato[/wiki]  (宇宙戦艦ヤマト, Uchū Senkan Yamato), γνωστής ως Star Blazers στην Αμερική (όπου το σκάφος μετονομάστηκε σε Argo)  και ως "Διαστημόπλοιο ΑΡΓΩ" στην ελληνική τηλεόραση στις αρχές της δεκαετίας του '80.

Για να θυμηθούν οι παλαιότεροι και να πάρουν μια ιδέα οι νεότεροι ιδού και μερικά βιντεάκια περί τίνος πρόκειται. Διάλεξα μόνο τα διάφορα κλιπάκια τίτλων έναρξης διότι γενικά υπάρχουν πολλά στο Youtube, αλλά και επειδή η μουσική των τίτλων είναι ωραία, μάλλον γνωστή και φαντάζομαι θα δημιουργήσει όμορφες συνειρμικές σκέψεις και αναμνήσεις σε όσους το παρακολουθούσαν ως παιδιά  ::icon_thumright:: :












Η (σουρεαλιστική λίγο) ανάδυση από τα νερά του ωκεανού....





..κυκλοφορεί και σε παιχνίδι για PS2 :    (με καλύτερα "γραφικά" βέβαια)





Μερκά στοιχεία για το τι πραγματεύεται όλη αυτή η ιστορία (πέρα από την εισαγωγή στην υπόθεση με την 1η σειρά, όπως παρουσιάστηκε στην αρχή του θέματος) :

http://www.desslok.com/main.htm                 (Βασική Ιστοσελίδα)

http://www.desslok.com/INFO/storyint.htm     (Εισαγωγή στην ιστορία)

http://www.desslok.com/INFO/history.htm      (Περιγραφή της ιστορίας της τηλεοπτικής σειράς και ταινιών)


Βασικό οπλικό σύστημα του Yamato (Αργώ) είναι το κανόνι κυματικής ενέργειας ([wiki=]Wave_motion_gun[/wiki]) το οποίο βλέπετε εν δράσει εδώ:





και μια σχετική "τεχνική" επεξήγηση της λειτουργίας του βρίσκεται και εδώ:

http://www.desslok.com/INFO/tech.htm


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Με αφορμή την είσοδό μου αισίως στην δεύτερη χιλιάδα μηνυμάτων στο Modelclub.gr και προς τιμήν του Cpt. Avatar, που είχα διαλέξει ευθύς εξαρχής και για δικό μου....avatar στο forum, και που ράτησα πιστά έως και σήμερα (και ας μην έχει καμμία σχέση με Panzers) έκανα προ ημερών μια έρευνα στο ebay και βρήκα το κάτωθι μοντέλο της Bandai σε κλίμακα 1/700, το οποίο και αποφάσισα να αποκτήσω με συνοπτικές διαδικασίες (δεν προσφερόταν σε δημοπρασία αλλά σε άμεση αγορά).

Υπάρχουν και άλλα κιτ του ιδίου σκάφους (και όλα από την ίδια εταιρεία  :) ) σε 1/700 και 1/500, ακόμη και μια νέα κυκλοφορία στην.....1/350 σεβαστών διαστάσεων και γεμάτο με ήχους, led, fiber-optics, κλπ., αλλά και αυτό που θα δείτε παρακάτω είναι εξίσου καλό και -κυρίως- ιδανικό σε διαστάσεις για μια καλή παρουσία που να δείχνει κάτι και να χωράει και σε κάποιο ράφι.  :mrgreen:

Ιδού το κιτ με τα πλαίσιά του:


















Δεν γνωρίζω πότε θα το βάλω μπροστά, διότι προέχουν άλλα σχέδια και κιτ που βρίσκονται σε διάφορα στάδια ολοκλήρωσης, και θέλω να δω αν είναι εύκολο να το "φωτίσω" κιόλας. Πάντως επειδή δεν φαίνεται να παρουσιάζει μεγάλο βαθμό δυσκολίας, πιστεύω ότι όταν το ξεκινήσω, θα τελειώσει σχετικά γρήγορα. Ελπίζω να τα καταφέρω και να είναι έτοιμο για την έκθεση. Θα υπάρχει ενημέρωση για παν ενδεχόμενο.

Ευχαριστώ για την προσοχή και τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:07:49 πμ »
Κάνε μας τέτοια,και έχω στα άμεσα σχέδια μου έναν scratch Φοίνικα απ την Μάχη των Πλανητών!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2007, 07:44:20 πμ »
Mπράβο Avatar γαι την πρωτοτυπία!!! ::icon_thumright::
Μήπως και έχει βρει κα κάνα κατάστημα που να έχει DVD με τα επεισόδια της σειράς;
Δοκίμασα πριν από 4 χρόνια αλλά απέτυχα.

Εγώ θα ήθελα το σκάφος των σκιών από το Β5 αλλά το έχω βρει μόνο σε ρητίνη από ένα garage maker στην Αμέρικα σε τρελλή τιμή... Για να δούμε το μέλλον...

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 31, 2007, 08:26:57 πμ »
Τρομερο ποστ φιλε μου!!!!!

Τι μου θυμησες τωρα!!!!!!!!!!!!

Απειρες ωρες στην τοτα ασπρομαυρη τηλεοραση..... αργησαμε να παρουμε εγχρωμη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Κλαη συνεχεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ::eusa_clap:: ::eusa_clap::
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: ?? YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 31, 2007, 09:43:27 πμ »
Πάνo, τι αναμνήσεις έφερες στο μυαλό μου - ακόμα μια σειρά κινουμενων σχεδίων που με έκανε να θέλω να γίνω animator ενώ η μάνα μου μου φώναζε να κλείσω τη τηλεόραση και να κάνω τα μαθηματικά μου... :mrgreen:
Ειδικά, μου άρεσαν οι εκρήξεις και τα ειδικά εφέ στη σειρά αυτή! Εύχομαι να το δούμε σύντομα φτιαγμένο!
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 31, 2007, 10:37:11 πμ »
Θα γίνει φοβερό θέμα. Μπράβο Πάνο. ::eusa_clap:: ::eusa_clap:: ::eusa_clap::

Αποσυνδεδεμένος CNCman

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2203
  • Age: 54
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Der Panzerfahrer
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2007, 03:18:04 μμ »
Τρελένομαι με κάτι τέτοια θέματα!
Δεν υπάρχει η λέξη " ΑΔΥΝΑΤΟΝ " στο λεξιλόγιό μου και το εννοώ!
Βασίλης μόνον για του φίλους.

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2007, 07:42:02 πμ »
Pz-Panos
Από που το πήρες το μοντέλο και σε ποιά τιμή (μαζί με τα μεταφορικά),
Επίσης μήπως είδες να υπάρχει και το σκάφος του captain Harloc σε αυτή την κλίμακα;

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6021
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:38:17 πμ »
Pz-Panos
Από που το πήρες το μοντέλο και σε ποιά τιμή (μαζί με τα μεταφορικά),
Επίσης μήπως είδες να υπάρχει και το σκάφος του captain Harloc σε αυτή την κλίμακα;
::spam_emoticon::
PZ συγγνώμη για το σπαμ αλλά το γράφω δημόσια γιατί μπορεί να ενδιαφέρει και άλλο κόσμο.
Captain Harloc είχε βγάλει η ..... Atlantic και μάλιστα 3 κιτ :!: Δύο κιτ με φιγουρες σε κλιμακα  32> >48 (οπου μάλιστα η μπέρτα του captain δινόταν σε ξεχωριστό κομμάτι) και ένα 3ο σπανιότατο κιτ που ήταν το διαστημόπλοιο του.
Σε die-cast το βγάζει κλασσικά η aoshima - που δεν εισάγεται στην Ελλάδα  :( :( -
και κατι μου λέει οτι γιαυτό πρέπει να ψάξεις όχι σε κατάστημα μοντελισμού αλλά σε κανένα forbidden planet.
Στο starshipmodeler αναφέρει και το παράτω κιτ ρητίνης:
http://www.starshipmodeler.com/other/oc_blue.htm

Δεν εχω ψωνίσει ποτέ απο Αμερική για να ξερω περισσότερα..
Το σίγουρο είναι οτι οτι και να βρείς θα είναι πανάκριβο :cry: :cry:
 ::offtopic::

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 10:56:44 πμ »
ramfighter,
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά η φωτογραφία που έβαλες είναι το παλιό σκάφος του Harloc, αυτό με το οποίο πολεμούσε στον πόλεμο.
Εγώ ψάχνω το σκάφος που είχε μετά την κατάληψη της γης. Το έχω βρει σε κλίμακα 1/2400 ή 1/1600 αλλά εγώ το ψάχνω στην 1/700...

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 13, 2007, 04:26:04 πμ »
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και χαίρομαι που ουμηθήκαμε μαζί λίγο από την παιδική μας ηλικία (πρόσφατα δηλαδή  :mrgreen: ).

Ελπίζω όταν το φτιάξω να ανταποκριθώ στις προσδοκίες και να βλέπεται σαν κιτ.

Γιώργο, Φοίνικα; Τι λες τώρα....για σκέψου το να το αρχίσεις σιγά-σιγά, άντε ντε, θα είναι και μια αλλαγή από τα συνήθη!

ΟΑΝΝΗSEA (σόρρυ αλλά δεν θυμόμουν το όνομά σου) για dvd της σειράς δεν έχω δει καθόλου, αλλά σίγουρα μια έρευνα σε ξένα site ή και στο ebay όλο και κάτι θα αποφέρει. Αν όχι, προτείνω μια έρευνα στα διάφορα torrent sites για download. Θα κοιτάξω να δω αν βρεθεί κάτι. Τελευταία λύση, βέεβαια, το Youtube και ένα προγραμματάκι αποκωδικοποίησης flash videos ή/και ένα flv player.

Από ebay.com : (μόνο που λογικά θα είναι area 1)

http://dvd.search.ebay.com/star-blazers_DVD-HD-DVD-Blu-ray_W0QQ_trksidZm37QQcatrefZC12QQfromZR10QQfsooZ1QQfsopZ1QQftrtZ1QQftrvZ1QQsabfmtsZ1QQsacatZ617QQsaobfmtsZinsifQQsaprchiZQQsaprcloZ




Από Βabylon5 τα μόνα κιτ που βρήκα (ναι, κοίταξα και για αυτά τότε που βρήκα το Yamato) ήταν μόνο κάποια Starfury μαχητικά και το ίδιο το B5. Σκάφη των σκιών δεν είδα (ακόμη).

Το κιτ το βρήκα στο ebay, ήρθε από Hong Kong και κόστισε USD 24 + 16 (USD 40 σύνολο). Η πληρωμή έγινε μέσω Paypal.

Δες εδώ για άλλα κιτ από τον ίδιο πωλητή: http://stores.ebay.de/Hobby-Summit


Για τον Cpt. Harlock δεν θυμάμαι και πολλά από αυτή τη σειρά, ούτε τη διαφορά των δύο σκαφών, προφανώς έχεις ψάξει ήδη και μάλιστα με επιτυχία, αλλά μια πρώτη έρευνα στο ebay.com έδωσε αυτά:

http://toys.search.ebay.com/harlock_Models-Kits_W0QQ_trksidZm37QQcatrefZC12QQfromZR40QQsacatZ1188

http://search.ebay.com/search/search.dll?from=R40&_trksid=m37&satitle=harlock+arcadia


Ελπίζω να βρούμε μια άκρη και αν υπάρχει σε κιτ στην 1/700 να το εντοπίσουμε.




Υ.Γ. Κανένα πρόβλημα Γιάννο!

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2009, 07:04:22 μμ »
Στην Ελλάδα ο πλανήτης λεγόταν telezart και η πριγκίπισα trelena νομίζω. Τρέλλα με έπιανε. Τι μου θυμ΄θσατε ρε μάγκες

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2009, 12:58:52 πμ »
Πάνo, τι αναμνήσεις έφερες στο μυαλό μου - ακόμα μια σειρά κινουμενων σχεδίων που με έκανε να θέλω να γίνω animator ενώ η μάνα μου μου φώναζε να κλείσω τη τηλεόραση και να κάνω τα μαθηματικά μου... :mrgreen:
Ειδικά, μου άρεσαν οι εκρήξεις και τα ειδικά εφέ στη σειρά αυτή! Εύχομαι να το δούμε σύντομα φτιαγμένο!
Καθότι συνομιλικος του Corto συμφωνώ και επαυξάνω.....μας θύμησες ανέμελες εποχές .........με μόνη εννοια το απογευματινό παιδικό πρόγραμμα
και την αριθμητική του σχολείου...τα μαθηματικά ήρθαν στο γυμνάσιο.......Να'σε καλά.....

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2009, 01:18:39 πμ »
Α ρε ΠΖ τι μας κανεις...ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε? Ουτε που θυμαμαι... Ελπιζω να εχεις το επισοδιο της σειρας Custom με την κατασκευη του συγκεκριμενου κιτ. :wink:
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 20, 2009, 09:31:56 μμ »
Πολύ ωραίο απόκτημα ::eusa_clap::
Δεν το ξεκινά και σιγά-σιγά να θαυμάζουμε. Τελικά τα μοντέλα φαντασίας μας αρέσοπυν αρκετά βλέπω

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 21, 2009, 08:54:15 μμ »
Μάλλον από το 2007 θα έχει μπει στο ντουλάπι.ΟΚ δεν είν' κακό όλοι το κάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 28, 2009, 03:52:24 πμ »
Μάλλον από το 2007 θα έχει μπει στο ντουλάπι.ΟΚ δεν είν' κακό όλοι το κάνουμε.
Πολύ ωραίο απόκτημα ::eusa_clap::
Δεν το ξεκινά και σιγά-σιγά να θαυμάζουμε. Τελικά τα μοντέλα φαντασίας μας αρέσοπυν αρκετά βλέπω

Όντως, από τότε αναπαύεται στο κουτί του και αυτό με τη σειρά του στην ντουλάπα. Με αφορμή την ανάσυρσή του, το ξαναέβγαλα, το ξανακοίταξα, έκανα μάλιστα και μια πρόχειρη δοκιμή της εφαρμογής των 3 βασικών μερών...και μετά ξαναμπήκε θριαμβευτικά στο κουτί του και σε αποθήκευση. Δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα του. Ακόμη "παίζω" με τη σκέψη να του βάλω οπτικές ίνες και LED για να φωτίσω διάφορα σημεία, αλλά δεν βλέπω να έχει πολλές πιθανότητες αυτή η επιλογή. Θα ξεκαθαρίσει όταν το πιάσω σοβαρά να το φτιάξω. ("Φωτισμός" σίγουρα προκρίνεται για το Imperial Star Destroyer, αλλά αυτό είναι ένα άλλο ανέκδοτο).


Α ρε ΠΖ τι μας κανεις...ποσα χρονια εχουν περασει απο τοτε? Ουτε που θυμαμαι... Ελπιζω να εχεις το επισοδιο της σειρας Custom με την κατασκευη του συγκεκριμενου κιτ. :wink:

Σϊγουρα πάνω από 20 χρονάκια Δημήτρη, αλλά ακόμα το θυμόμαστε έστω και αμυδρά. Ας είναι καλά και το Youtube και άλλες πηγές όπου μπορούμε να το ξαναθυμηθούμε. Το επεισόδιο της Custom ομολογώ πως δεν το είχα δει και σ'ευχαριστώ που το ανέφερες. Ωραία δουλειά κάνει ο Ιάπων, στη μεγαλύτερης κλίμακας Αργώ. Ό,τι γίνεται να βελτιωθεί και στο μικρότερο αδελφάκι της που έχω, θα δω αν και πώς μπορεί να γίνει.


Στην Ελλάδα ο πλανήτης λεγόταν telezart και η πριγκίπισα trelena νομίζω. Τρέλλα με έπιανε. Τι μου θυμ΄θσατε ρε μάγκες

Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου. Θα ήταν πολύ ωραίο να είχαμε/βρίσκαμε επεισόδια με την ελληνική μεταγλώτιση.

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 28, 2009, 09:34:17 πμ »
Ποιο SD έχεις; Είχε κυκλοφορήσει παλιάένα η ΑΜΤ με έτοιμες τις οπτικές ίνες αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 28, 2009, 07:46:23 μμ »
Εϊχε ένα ναι, αλλά έχω το "σκέτο" πλαστικό και περιμένει και αυτό υπομονετικά. Θέλει πολλή περισσότερη δουλειά κιόλας από το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2009, 02:17:48 πμ »
 :shock: :shock: :shock: :shock:
Πωωωωωωω πωω ΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΣ ΠΑΝΟ!!!!
Το ψαχνω σαν τρελλος.Εχω κολλημα τρελλο με τη σειρα,με εχει σημαδεψει και το ΑΡΓΩ και η μουσικη.
Εκατσα και κατεβασα ΟΟΟΟΛΑ τα επεισοδια (και τους 3 κυκλους)και ΟΛΕΣ τις ταινιες(5) απο το συσιφονι
Μηπως θα μπορουσαμε να συενοηθουμε να μου παραγγειλεις ενα;
Το 350ρι τα σπαει αλλα και τα 600$δεν ειναι λιγα :shock:
το 40ρι ειναι μια χαρα
Στειλε μου pm αν μπορεις να με εξυπηρετησεις η αν κατεβεις καφε να τα πουμε εκει
Χαιρομαι παρα πολυ που θυμουνται κι αλλοι αυτη τη σειρα
Και πζ ξεκινα το να το βλεπουμε ωστοσο εστω και σκοτεινο :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 06:39:39 πμ »
Ελήφθη, και ήδη ξεκίνησαν οι σχετικές διαδικασίες για την ανεύρεση και παραγγελία. Η κατασκευή ακόμη αναβάλλεται. Να δούμε ως πότε.

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 12:40:53 πμ »
Λοιπον παιδια χαρη στην αστραπιαια αποκριση του Πανου (ευχαριστω και δημοσια φιλε)τα ΑΡΓΩ εδω θα ναι 2
Κι επειδη δε με διακρινει η αυτοσυγκρατηση του Πανου-25+ χρονια περιμενα να εχω κατι απο την πιο αγαπημενη μου σειρα-
ξεκινησα κιολας.
Να προσθεσω εδω οτι το μοντελο μετραει 31 χρονια ζωης
Πρωτοβγηκε το 78 με τομη (εδινε το εσωτερικο  :shock:)
Επανακυκλοφορησε το 80 με μικρες αναβαθμισεις
και επαναξανακυκλοφορησε το 83 ΧΩΡΙΣ εσωτερικο πια ::cry2::
Αυτο το τελευταιο ειναι και το κιτ που εχουμε
Να σχολιασω επισης Jim40 οτι ο πλανητης teresart με κατοικο την teresa ηταν στον 2ο κυκλο-The comet empire-στον οποιο
εμφανιστηκε,πολεμησε και καταστραφηκε ο διαδοχος του ΑΡΓΩ,το ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ(το δικανο οπως το λεγαμε)
Πανο οταν τελειωσουμε το ΑΡΓΩ να φτιαξουμε και κανα ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ; :mrgreen:
Θα επανελθω με φωτο απο την κατασκευη συντομοτατα
Ως τοτε για τους φιλους της σειρας ριχτε μια ματια κι εδω

http://www.starblazers.com/home.php

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 01:27:29 πμ »
Να αναφερω επισης οτι το παρον ΔΕΝ ειναι καποια κοντρα για το ποιος θα φτιαξει το πιο ωραιο ή πιο γρηγορα.
Ειναι μια μεταφορα παιδικων αναμνησεων ολων μας σε κλιμακα 1/700.
Μεταμορφωνομαστε σε καπταιν Αβαταρ και Γουαιλντσταρ και ξεκιναμε για τον Ισκανταρ
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:24:48 πμ »
Εδω ειμαστεεε




Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: 大和 YAMATO Space Cruiser - Star Blazers - (Bandai 1/700)
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2009, 11:41:24 πμ »
Οπως φαινεται στην τελευταια φωτο για 700ρακι βγαινει μαλλον μεγαλουτσικο...και μπαμπατσικο   :mrgreen:
Επισης φαινεται ποσο τριψιμο και στοκαρισμα ηθελε
Στοκαρα με ακρυλικο στοκο χρωματοπωλειου γιατι ειναι πολυ μαλακος (σα γιαουρτι) στεγνωνει ΠΟΛΥ γρηγορα και τριβεται πανευκολα
ακομα και με μεγαλα νουμερα.
Μενει τωρα η πυροβολαρχια (οσοι εχουν φτιαξει απλο γιαματο ξερουν  :shock:)
Τα κυρια και δευτερευοντα πυροβολα θα αντικατασταθουν απο αναλογης διαμετρου σωληνακια (μεταλλο ή πλαστικο ο΄τι βρω)
Τα "αντιεροπορικα" ή θα τρυπηθουν ¨η θα αντικατασταθουν απο βελονες συριγγας,οι οποιες ταιριαζουν στο διαμετρημα.
Η εξοδος του Wave Motion Gun (WMG) θα αποκτησει πιο εντονες ραβδωσεις
Με λιγα λογια τωρα παμε ΦΕΕΕΕΕΕΤΑΑΑΑ
Και τωρα...LETS ROCK!!!  ::moshi44x42:: ::Laie_41:: ::moshi44x42::


 :shock: :shock: :shock: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18:: ::lol18::

Tags: