Αποστολέας Θέμα: Battleship Galactica από την Revell  (Αναγνώστηκε 4132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Battleship Galactica από την Revell
« στις: Νοέμβριος 05, 2006, 08:17:39 μμ »
αλλά το 2007. που θα πάει όμως θα έρθει και εδώ
http://www.culttvman2.com/dnn/Default.aspx?tabid=384
Οι αμερικάνοι θα δούν στην TV τον δεύτερο κύκλο της νέας σειράς ( ο πρώτος ήρθε σε DVD στην Ελλάδα) , οπότε η Revell ετοιμάζεται να κτυπήσει στο ψαχνό. Ενδιαφέρον για τους οπαδούς του real space είναι το 1/32 Apollo Spacecraft Control Center Module. Και αν διαβάσετε παρακάτω στην σελίδα του cultman θα τρελαθείτε με το πόσα έδωσαν μερικοί συλλέκτες σε δημοπρασία για  αυθεντικά μοντέλα απο την σειρά star trek

Enterprise D - 6 foot model - $576,000!
Enterprise A- 6 foot model - Klingon Bird of Prey - 307,000
USS Lakota (Enterprise B/Excelsior) - 132,000
Klingon Ktinga - 102,00
Voyager - 132,000

και μετά εμείς θεωρούμε τα 40€ πολλά για μοντέλο

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 08:54:09 μμ »
Ευτυχώς έχω την τύχη να έχω στην κατοχή μου το Galactica της Revell/Monogram,όχι όμως και τα Viper/Raider.
Τα έχω όμως από μια εταιρεία παιχνιδιών,που τα κυκλοφορούσε έτοιμα σε κλίμακα περίπου 1/72.
Όχι τίποτα το ιδιαίτερο,αλλά με λίγες βελτιώσεις θα δείξουν εκπληκτικά!
Περιμένω και γω πως και πως για τα βελτιωμένα της Revell...και ίσως για ένα καινούργιο του Galactica απ την revell
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 09:28:46 μμ »
δυστυχώς θα είναι τα παλιά καλούπια σε νέο κουτί....
Οσο για τα viper/raider τα βρήκα πέρσι τα χριστούγεννα στην Ιπποκράτους έτοιμα σε σε κλιμακα 1/72 πλαστικά, με ωραία λεπτομέρεια αλλά μέτρια βαμμένα. έγινε πανικός με αυτά τα μοντέλα, μόλις που πρόλαβα και πήρα το cylon raider. το μοντέlο δίνει και 2 cylons πιλότους, κάτι που είναι λάθος εαν θυμάμαι καλά γιατί είχε πλήρωμα 3. θυμάσαι από τον δεύτερο κύκλο το επεισόδιο που ο στάρμπακ  πέφτει σε ένα έρημο πλανητη και βρίσκει εναν cylon? (αντιγράψανε το enemy mine)

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:26:53 πμ »
δυστυχώς θα είναι τα παλιά καλούπια σε νέο κουτί....
Οσο για τα viper/raider τα βρήκα πέρσι τα χριστούγεννα στην Ιπποκράτους έτοιμα σε σε κλιμακα 1/72 πλαστικά, με ωραία λεπτομέρεια αλλά μέτρια βαμμένα. έγινε πανικός με αυτά τα μοντέλα, μόλις που πρόλαβα και πήρα το cylon raider. το μοντέlο δίνει και 2 cylons πιλότους, κάτι που είναι λάθος εαν θυμάμαι καλά γιατί είχε πλήρωμα 3. θυμάσαι από τον δεύτερο κύκλο το επεισόδιο που ο στάρμπακ  πέφτει σε ένα έρημο πλανητη και βρίσκει εναν cylon? (αντιγράψανε το enemy mine)

RamFighter Καλησπέρα.
εχω μια εντίρηση σε αυτό που λες. Τα μαχητικά τον Cyclons Raider δεν΄έχουν άτομα μέσα. Επειδή τυχαίνει να εχω κατεβάσει μέχρι το τέλος του δευτερου κύκλου όταν πιάσανε ένα raider,  δεν μπορώ να πω οτι ειχε μορφή .απλά ήταν ένας οργανισμος που είχε εξωσκέλετο το μαχητικό.
Εκεί που αναφέρεις που η Starbuck επεσε σε ενα πλανήτη και προσπαθούσαν να την σώσουν εκεινη μπήκε μέσα στο μαχητικό... και ξύλωσε κάποια μέρη του ώστε να χωρέσει....και να το πιλωτάρει ώστε να πάει πίσω στο battlestar Galactica.
Αρα σε φυσική μορφή δεν υφίστατι raider. Οι Cyclons που εχουν ανρθώπινη μορφή είναι άλλοι. όπως και οι cylons που παρουσιάζονται σαν ρομποτ.
Σορρυ ramfighter.... απλά το εχω δει το επεισόδιο και το θυμάμαι καλα.
καλη συνεχεια :)

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2007, 12:59:36 πμ »
Mην ζητάς συγγνώμη. Εγώ φταίω που δεν το διευκρίνησα, οτι αναφερόμουν στα διαστημόπλοια του αρχικού Γκαλάκτικα. Στο αρχικό λοιπον -που ο αγαπημένος μου Στάρμπακ ήταν άνδρας, τα καταδιωκτικά των Κυλώνων είχαν τριθεσιο πλήρωμα. Ειμαι και λίγο μεγαλύτερος σου. Η συγκεκριμένη σειρά παιζόταν στην ελληνική τηλεόραση το 1980-81.Η νέα σειρά δεν με έχει συναρπάσει, αλλά ομολογώ οτι το μοντέλο του ξανθού Κυλώνα είναι άξιο θαυμασμού.

Αποσυνδεδεμένος Corto

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1725
  • Τόπος: San Mateo, CA
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2007, 01:20:41 πμ »
Περιμένω πως και πως τη τρίτη σαιζόν του μοντέρνου Γκαλάκτικα να ξεκινήσει - Δεκέμβριο του 2007 σε εμάς... και θα είναι και το τέλος της σειράς!
Να'στε πάντα καλά,
Γιάννης (IPMS Hellas 594 - IPMS USA 44615)

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2007, 01:33:58 πμ »
Για τους παλιότερους:
http://culttvman.com/carlos_zangrando_s_galactica_m.html

Αποσυνδεδεμένος Pz-Panos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1906
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα
  • Homo Modelistus
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2007, 02:47:34 πμ »
Ώστε γι'αυτό μπερδεύτηκα διαβάζοντας για την Starbuck και για μη επανδρομένα σκάφη Κυλώνων (είναι εμφανές ότι δεν έχω δει ούτε ένα από τα επεισόδια της νέας σειράς αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια γενικά...)

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 25, 2007, 11:50:39 πμ »
RAMFIGHTER καλημερα . δεν τα εχω δει τα παλαια, αν και τα εχω κατεβάσει ολα τα παλαια επεισόδια. αλλα ειναι σε όχι τοσο καλή μορφή.
Πάντως τα καινουργια που τα εχω δει ειναι τρομερα καλα κατα την γνωμη μου. λένε και πολυ καλυτερα απο τα παλαιοτερα. Πρεπει παιδια να τα δείτε οοι δεν τα εχετε δει.
Οσο για των ξανθια που αναφέρεις RAMFIGHTER.......ασε....ασε... κολάζει και αγιο. μιλαμε η θεα. τουλαχιστον να τα δειτε για την ξανθια τα καινουργια επεισόδια....χεχεχε
δεν το συνεχιζω.... γιατι θα πεσει το σήμα του ακαταληλου....χεχεχεχε

Το καλο ειναι οτι δεν εχουν αλλάξει το σχήμα των VIPERS και αυτό μου αρεσει πολυ μπορώ να πω.
Υπάρχουν μοντέλα αλλα ειναι αγγλια.(παλι καλα...δεν πληρωνουμε εξοδα εκτελώνησης)
πάντως στο εξωτερικό ο μοντελισμος ανθει μπορώ να πω.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την revell
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 04, 2007, 07:17:59 μμ »
Mην ζητάς συγγνώμη. Εγώ φταίω που δεν το διευκρίνησα, οτι αναφερόμουν στα διαστημόπλοια του αρχικού Γκαλάκτικα. Στο αρχικό λοιπον -που ο αγαπημένος μου Στάρμπακ ήταν άνδρας, τα καταδιωκτικά των Κυλώνων είχαν τριθεσιο πλήρωμα. Ειμαι και λίγο μεγαλύτερος σου. Η συγκεκριμένη σειρά παιζόταν στην ελληνική τηλεόραση το 1980-81.Η νέα σειρά δεν με έχει συναρπάσει, αλλά ομολογώ οτι το μοντέλο του ξανθού Κυλώνα είναι άξιο θαυμασμού.

σε μια παλαιωτερη συζητηση που ειχαμε.... για τους cylons......... οριστε τα raider
http://www.frontiermodels.co.uk/CYLON_Galactic_Enemy_Fighter_Resin_Model_Kit_by_Howlin_Wolf.htm


I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2007, 03:33:44 μμ »
Eδώ ταιριάζει οτι ο νέος είναι ωραίος (μα πολύ ωραίος) αν και ακριβός (150 λιρόνια είναι αυτά) αλλά ο παλιός είναι αλλιώς. :D :D



το παλιό μοντέλο της monogram:
http://www.fantastic-plastic.com/CYLON%20RAIDER%20PAGE.htm


Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2007, 11:56:27 μμ »
 RAMFIGHTER δεν αντιλέγω....... πάντως να σου πω κάτι...... ενταξει..... εχεις δίκιο σε αυτό.......αλλα το σχεδιο το καινουργιο κάτι απο GIGER ( ksereis....nekronomikon.... ALIEN) και τετοια.....ή έχω άδικο????

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 06, 2007, 08:26:48 πμ »
Mην γελάσεις. Εμένα μου θυμιζει art deco και μου αρέσει πολύ σαν σχήμα και σύλληψη. Από την άλλη το παλιό ήταν πιό "μάχιμο". Σε πλαστικό κιτ τα αγοράζω και τα 2  :!: :!: :!:

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 06, 2007, 10:29:45 πμ »
Mην γελάσεις. Εμένα μου θυμιζει art deco και μου αρέσει πολύ σαν σχήμα και σύλληψη. Από την άλλη το παλιό ήταν πιό "μάχιμο". Σε πλαστικό κιτ τα αγοράζω και τα 2  :!: :!: :!:

άρα θα δώσεις.... 150 λιρες...... ??? γιατί όσο και να το έψαξα....σε κάτι αλλο δεν βρήκα..
βρήμα μονο απο το towerhobbies που ειναι αμερικη....αλλα ειναι και κατοπιν παραγγελιας..αλλα και υπαρχουν και εξοδα εκτελωνισμου.......
πάντως εμενα μου αρεσει  το καινουργιο περισσότερο...... το cylon raider.....όπως και το παλαιο viper.... οχι το καινουργιο.......το παλαιο ηταν υπεροχο.
τωρα viper λιγο δυσκολο να βρεις........ εντομεταξύ........μου αρεσουν πολυ και τα καινουργια τα μητρικά διαστημόπλοια των cylon.. δεν θυμαμαι πως λεγονται..... φερνουν κατι αναμεσα σε αστερία και νευρική απόλυξη στον εγκέφαλο.......τρομερό σχεδιο. χεχεχε



Ασχετό θα πάω αυτή την εβδομαδα στην συνατντηση στην αθηνα.........και θα φέρω να δεις (και εσυ).... τις οδηγιες απο  NCC-1701A  το μεγαλό που έλεγα... σαν χάρτης ειναι

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6024
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 06, 2007, 10:49:35 πμ »
Σε φωτοτυπία βγαίνει σε χαρτι Α2 ή Α0 :D :D 150 λιρες , ήτοις 220 ευρώπουλα, δεν τα δίνω για κανένα μοντελο. Τι με πέρασες? Ένας ταπεινός δημόσιος υπάλληλος είμαι που ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΕΤΑΙ.
Αυτό το έχεις υπόψη σου :?: (Δεν εχω ψωνίσει ποτέ απο αυτούς, απλά χαζεύω τις ιστοσελίδες τους)
http://www.fantastic-plastic.com/CylonRaider-CataloguePage.htm
Τιμη αγοράς γύρω στα 60€, χωρις μεταφορικά και δασμούς.

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Battleship Galactica από την Revell
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 06, 2007, 11:33:10 πμ »
Σε φωτοτυπία βγαίνει σε χαρτι Α2 ή Α0 :D :D 150 λιρες , ήτοις 220 ευρώπουλα, δεν τα δίνω για κανένα μοντελο. Τι με πέρασες? Ένας ταπεινός δημόσιος υπάλληλος είμαι που ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΕΤΑΙ.
Αυτό το έχεις υπόψη σου :?: (Δεν εχω ψωνίσει ποτέ απο αυτούς, απλά χαζεύω τις ιστοσελίδες τους)
http://www.fantastic-plastic.com/CylonRaider-CataloguePage.htm
Τιμη αγοράς γύρω στα 60€, χωρις μεταφορικά και δασμούς.

XAXAXA .....  ειναι περίπου 1m X 1m......  τεράστιο ειναι.......γάματα...... φερε φωτογραφική........μόνο ετσι γίνεται....
εγω μια φορα αγόρασα απεξω....και τώρα πια δεν μπορω  να αγορασω..... ειπαμε...ελεος πανακριβα ειναι.
Να πω μια κακία...μικρη μέν.....αλλα δεν φέρνουν κάτι καλο τα μαγαζια.... ώστε να αγορασουμε.  μόνο απλά θεματα....επισ. φαντασίας ....δεν εχουν.... σου ειπα μόνο κάτι μοντελα της Revell που ειναι περισσότερο παιχνιδια παρα μοντέλα..

απλα το μόνο που μένει ειναι να αγοράσουμε απέξω....αλλα και παλι μην τρελένεσαι για την ποιοτητα....μόνο ή ATM/ERTL βγάζει μοντέλα σχετικά πιο αποδεχτά.

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Tags: