Αποστολέας Θέμα: Μπλε mirage 2000egm  (Αναγνώστηκε 176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Μπλε mirage 2000egm
« στις: Φεβρουάριος 09, 2024, 09:22:13 μμ »
Χαιρετώ όλη την παρέα!
Εχω σε εξέλιξη το δίλιτρο της heller 1/48. Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος αυτό το άτιμο το μπλε με τι αναλογίες χρωμάτων revell το κάνω?
Διάβασα στο διαδίκτυο 79, 50 και λευκό σε αναλογία 80, 5 και 15 αντίστοιχα αλλά αυτό που προκύπτει καμία σχέση με το "γαλαζωπό" του mirage.
Υπ' όψην δεν θέλω να αλλάξω εταιρεία γιατί τα revell τα έχω βολευτεί.
 
Please help !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: Μπλε mirage 2000egm
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 09:43:44 πμ »
Απο το λινκ
https://www.super-hobby.gr/products/Dassault-Mirage-2000C.html
η  ρεβελ δινει στις  οδηγιες της για το γαλιλικο μιραζ το χρωμα
Ο που ειναι 85% απο το 374 και 15% από το 350.

Προσωπικα τις οδηγιες χρωματων της Ρεβελ δεν τις θεωρω αξιοπιστες , αλλα δεν χανεις και τιποτα να δοκιμασεις.

Καλη τυχη με το δυσκολο αυτο χρωμα , κι ανεβασε και φωτος να βλεπουμε αν θελεις.

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Απ: Μπλε mirage 2000egm
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 10:52:08 πμ »




Χτες το βράδυ έκανα μία απόπειρα, δεν ξέρω αν φαίνεται καλά καθότι στις φωτό δεν είμαι και πολύ καλός.
Νομίζω πλησιάζω , κάτι μου λέει για λίγο λευκό ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Μπλε mirage 2000egm
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 01:23:13 μμ »
Για να καταλάβεις που βρίσκεσαι θα πρέπει να βάψεις δοκιμαστικά ένα άλλο παλιό μοντέλο.

Γενικώς, αν το ξανοίξεις με άσπρο θα σε πάει σε φωτεινό γαλάζιο (σαν παλιά ποδιά του νηπιαγωγείου...... )
Οπότε θα πρέπει να το ξανοίξεις με γκρι και ίσως να του ρίξεις και λίγο μαύρο.

Νομίζω όμως γενικότερα ότι δεν έχεις ξεκινήσει από σωστή βάση, το βασικό χρώμα που χρησιμοποιούμε είναι το aegaen blue (που είναι μπλε-γκρι, δηλαδή εμπεριέχει και μαύρο μέσα του). Ξεκινώντας λοιπόν με aegaen blue ( που σε Humbrol είναι το 144 και σε Revell το 79 που έχεις και εσύ ), προσθέτεις το ανοικτό γκρι της παραλλαγής σε μία αναλογία περίπου 2 προς 1 (2 μπλε, 1 ανοικτό γκρι). Βάφεις δοκιμαστικά και αξιολογείς.

Και επειδή όλο αυτό μπορεί να σου φαίνεται περιπέτεια, να πω ότι στο τέλος αν το βασικό χρώμα της παραλλαγής σου δεν είναι σωστό τότε σου βγάζει όλο το μοντέλο άκυρο. Είσαι λοιπόν στο κρισιμότερο σημείο και πρέπει να δώσεις την δέουσα προσοχή!

Καλή συνέχεια και τα ξαναλέμε.

Αποσυνδεδεμένος vasilis42

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Τόπος: γερακας αττικης
  • modelclub.gr
Απ: Μπλε mirage 2000egm
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 03:22:38 μμ »
Jet72 ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις!
Βέβαια όπως θα δεις και στο αρχικό μήνυμα από το 79 ξεκίνησα με τις αναλογίες που γράφω και που διάβασα στο διαδίκτυο αλλά αυτό που βγήκε καμία σχέση με το μπλε των 2000. Ίσως κάτι δεν έκανα σωστά και βγήκε διαφορετικό από αυτό που έχω δει στο διαδίκτυο και σε εκθέσεις. Πολύ σκοτεινό και χωρίς καθόλου μπλε.
Θα δοκιμάσω σήμερα αυτό που μου γράφεις και βλέπουμε.
Όσο για το αν δεν πετύχει το χρώμα, έχω πλήρη γνώση καθότι οργανωμένος μοντελιστής από όντας φοιτητής (30 χρόνια σχεδόν) . Όμως πάλι καλά που υπάρχει και το site για να παίρνουμε συμβουλές από πιο έμπειρους συναδέλφους. Γηράσκω αεί διδασκόμενος που λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.
Ευχαριστώ και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Μπλε mirage 2000egm
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2024, 05:43:42 μμ »
Όπως είπε ο φίλος, μην πειραματίζεσαι πάνω
στο τρέχον μοντέλο.

Tags: