Αποστολέας Θέμα: Νέος ζητά βοήθεια  (Αναγνώστηκε 1458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος basilis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
Νέος ζητά βοήθεια
« στις: Απρίλιος 13, 2007, 09:59:01 μμ »
Για σας.
Είμαι νεος στο modeling. Έχω ένα αυτοκίνητο κλιμακα 1:10 πίστας porce 911. Το πίρα απο την deagostini. Πέρασε ένας χρόνος και αποφάσισα να το δουλέπσω. Έκανα όλες τις απαρετιτες ενέργειες.
Βάζω καυσιμο παω να το βάλω μπροσ αλλά δεν περνει με την πρώτη προσπαθεια. Τελικα οταν παρει μπρος δουλεύει σε φουλ στροφές για 2-4 δευτερόλεπτα και μετα σβίνει. Έχω ριθμίσει το ρελαντι όπως με ελεγαν οι οδηγιες. Τέλος σε αυτο το λιγο χρονικο διαστιμα νομιζω οτι καταναλώνει πολι βενζίνη.
Θέλω την βοή8ειά σας. Ή μηπως 8α ηταν καλύτερα να το πετακσω;
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Boomer

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 508
  • Age: 39
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Καραμπουρνάκι
  • Το άτιμο το ύψος
Απ: Νέος ζητά βοήθεια
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2007, 01:53:21 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήλθες στην παρέα μας.Η Ντεαγκοστίνι έχει μία γραμμή τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.Πάρε εκεί και πές τους το πρόβλημά σου.Θα σε βοηθήσουν σίγουρα.Είναι κρίμα να πετάξεις κάτι για το οποίο έδωσες τόσα λεφτά
Τα F-5 σκίζουν

Αποσυνδεδεμένος opelcorsa-a

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1497
  • Age: 49
  • Τόπος: Λουτσα-Αρτεμις
  • R/C,slot cars και αυτοκινητομοντελισμος
    • HELLENIC-SLOT-CAR-CLUB
Απ: Νέος ζητά βοήθεια
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2007, 07:59:29 μμ »
Ναι παρε την εταιρια για να σου πει καλητερα.

Αποσυνδεδεμένος Danaos

  • ΣΜΤΗΣ ΕΑ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 302
  • Age: 60
  • Τόπος: Άργος
  • Hellas
Απ: Νέος ζητά βοήθεια
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2007, 12:57:17 πμ »
Πάρε το αμαξάκι σου και πήγαινε σε ένα μοντελιστικό κατάστημα που αντιπροσωπεύει την KYOSHO πιστεύω να σε εξυπηρετήσουν και να σε βοηθήσουν στο προβλημά σου    :wink:
Γιάννης Κουτάλης

Αποσυνδεδεμένος FOX-3

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 698
  • Τόπος: Πειραιας
Απ: Νέος ζητά βοήθεια
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2007, 05:43:56 πμ »
αυτο που λεει ο δαναος ειναι το πιο σωστο δεν θα σου αρνηθουν τη βοηθεια τους σιγουρα 

Αποσυνδεδεμένος assos1111

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθηνα
    • Καταστημα μοντελισμου
Απ: Νέος ζητά βοήθεια
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2007, 11:16:48 πμ »
Προφανώς θα πρέπει να το έχεις ρυθμίσει αλλά τώρα είδα το μήνυμα μιας και είμαι καινούργιος εδώ. Ξεκινώντας να σου πω ότι ήταν λάθος η κίνηση που έκανες (να το αγοράσεις κομμάτι κομμάτι  από το περιοδικό) γιατί έχεις πληρώσει τα τριπλάσια χρήματα για το μοντέλο σου και είναι λογικό αφού κερδίζει η εταιρεία που το βγάζει, το περιοδικό και ο περιπτεράς η το κατάστημα που αγόρασες το περιοδικό. Αυτά τα λίγα για αρχή, τώρα για τις ρυθμίσεις, πρώτα για να πάρει το μοντέλο μπροστά με την πρώτη πρέπει (αν ΔΕΝ έχει τρόμπα καυσίμου στο ντεπόζιτο)να κλείσεις(με το δάκτυλο) την εξάτμιση και να τραβήξεις την κορδονιέρα  αρκετές φορές ώστε να σου τραβήξει το καύσιμο από το ντεπόζιτο στο καρμπυρατέρ, τώρα (αν ΕΧΕΙ τρόμπα καυσίμου) πρέπει να την πιέσεις αρκετές φορές να σου τραβήξει το καύσιμο.
Για να ρυθμίσεις το ρελαντί πρέπει να βγάλεις το φίλτρο αέρα και να δεις μέσα στο καρμπυρατέρ. Γυρνάς την μικρή βίδα που έχει σε σημείο που το άνοιγμα μέσα στο καρμπυρατέρ να είναι γύρο στο 1 χιλιοστό.
Μετά η βίδα καυσίμου(η μεγάλη που εξέχει από το καρμπυρατέρ)να την κλείσεις τελείως (βιδώνοντας δεξιόστροφα) και την ανοίξεις 2 μισή στροφές. Αν έχεις και άλλη βίδα (μερικά μοντέλα δεν έχουν) μην την πειράξεις μέχρι να δούμε την συμπεριφορά του μοντέλου μας. Αυτά σε γενικές γραμμές για τις ρυθμίσεις.
Βεβαία αυτές είναι οι γενικές ρυθμίσεις για τα μοντέλα λογικό από εταιρεία σε εταιρεία να έχουμε κάποιες διαφορές.
Πιστεύω να σε βοήθησα αν και το μήνυμα είναι σχετικά παλιό και πρέπει να το έχεις ρυθμίσει.
Φίλε μοντελιστή στήριξε την Ελληνική αγορά ψωνίζοντας από την χώρα σου.

Tags: